2016 Swiss Expo Holstein Show


Swiss Expo Holstein Show 2016 GALYS Vray - Grand Champion Marc et Erhard Junker / Staub/Al.Be.Ro, 3305 Iffwill Hellender Goldwyn GLINNIA Anton, Thomas et Andreas Ender, 5625 Kallern DH Gold Chip DARLING -Honorable Mention Grand Roger Frossard, 2353 Les Pommerats

Grand Champion: Galys Vray (Atwood) – Marc & Erhard Junker / Staub / Al.Be.Ro Holsteins
Res. Grand Champion: Hellender Goldwyn Glinnia (Goldwyn) – Hellender Holsteins (CH)
HM. Grand Champion: DH Gold Chip Darling (Gold Chip) – Roger Frossard (CH)

Udder Champion: Hellender Goldwyn Glinnia (Goldwyn) – Hellender Holsteins (CH)
Res. Udder Champion: DH Gold Chip Darling (Gold Chip) – Roger Frossard (CH)

Du Bon Vent INKAPI Intermediate Champion - Swiss Expo Holstein Show 2016 All Beltramino / Bag2 / Al.Be.Ro. / Bach/Sarreri (Italia)

Du Bon Vent INKAPI
Intermediate Champion

Intermediate Champion: Du Bon Vent Inkapi (Brawler) – All Beltramino / Bag2 / Al.Be.Ro Holsteins (IT)
Res. Intermediate Champion: Mox Shottle Domenica (Shottle) – Christian Berger / C Luginbuhl (CH)
HM. Intermediate Champion: Ptit Coeur Atwood Mafalda (Atwood)

Best Udder Champion: Du Bon Vent Inkapi (Brawler) – All Beltramino / Bag2 / Al.Be.Ro Holsteins (IT)
Res. Best Udder Champion: Mox Shottle Domenica (Shottle) – Christian Berger / C Luginbuhl (CH)

Magnolia Sammy VRENA 1st place Class 4 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All. La Magnolia - TJR Portea, 10078 Venaria (Italia) Castel Tabasco ALFA 1st place Class 3 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Michel Castella, 1688 Sommentier Al.Ce MCC ABYGAIL 1st place Class 6 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Alcefarm - Soc. Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli (Italia)

Junior Champion: Magnolia Sammy Vrena (Sammy) – All. La Magnolia – TJR Portea (IT)
Res. Junior Champion: Castel Tabasco Alfa (Tabasco) – Michel Castella (CH)
HM. Junior Champion: Al.Ce Mcc Abygail (Mccutchen) – Alcefarm Soc. Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Filgi (IT)

DeLaval - VMSPRO LV - Bullvine banner

Categorie 1 Calves Born May-June 2015 (9)

Bel Galactico ZUBA 1st place Class 1 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All Beltramino/Peter Ridler, 10060 Buriasco (Italia)

Bel Galactico ZUBA

1. Bel Galactico Zuba (Galactico) – All Beltramino / Peter Ridler (IT)
2. Supreme Extreme Selfie (Extreme) – Patrick Demont (CH)
3. Magnolia Doorman Love Free (Doorman) – All. La Magnolia (IT)
5. Les Chaux Unix Tosca (Unix) – Comex Pharisa-Jaquet (CH)
4. La Boilleyre Seaver NEptune (Seaver) – Benoit Cardinaux (CH)

Categorie 2 Calves Born March-April 2014 (13)

 Bel MASCALESE ZUFOLA 1st place Class 2 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Allevamento Beltramino, 10060 Buriasco (Italia)

Bel MASCALESE ZUFOLA

1. Bel Mascalese Zufola (Mascalese) – Beltramino (IT)
2. La Portea Windbrook Honey (Widbrook) – Tjr Portea Soc. Agricola (IT)
3. Atwood Edera (Atwood) – Soc. Ag. Fanzetti Flli (IT)
4. Ms LUshous Armani Lexi (Armani) – J-Louis, Lionel & Martin Kolly G. Richard (CH)
5. All. Elisa Lauthority Pantera (Lauthority) – All. La Magnolia – GB Benedetti (IT)

Categorie 3 Calves Born Jan-February 2015 (24)

Castel Tabasco ALFA 1st place Class 3 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Michel Castella, 1688 Sommentier

Castel Tabasco ALFA

1. Castel Tabasco Alfa (Tabasco) – Michel Castella (CH)
2. Longeraie Al Brillante (Shot Al) – Gerard Tomare (CH)
3. Pedrini Top Ti Obama RC (Armani) – All. La Magnolia (IT)
4. Loh TJ Sid Cherrylady (Sid) – Jake Lohmoller & Torben Melbaum (DE)
5. Morandale Atwood Brescia (Atwood) – Francois Morand (CH)

Categorie 4 Calves Born Nov-December 2014 (25)

Magnolia Sammy VRENA 1st place Class 4 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All. La Magnolia - TJR Portea, 10078 Venaria (Italia)

Magnolia Sammy VRENA

1. Magnolia Sammy Vrenca (Sammy) – All. La Magnolia – TJR ortea (IT)
2. Bel Bag2 Zanzibar Victorica (All Beltraminio / Bag 2 / Natural (IT)
3. Jaimini de LEsperance (Sanchez) – Elevag de LEsperance & Ollinger-Anne-Laure (FR)
4. Morandale Si Ombrelle (Sid) – Francois Morand (CH)
5. Les Addoux Aftershock Vegas (Aftershock) – Michel & Fils Clement (CH)

Categorie 5 Calves Born Sept-October 2014 (17)

Godel Impression ODYSSEY 1st place Class 5 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Pascal Godel, 1673 Ecublens

Godel Impression ODYSSEY

1. Godel Impression Odyssey (Impression) – Pascal Godel (CH)
2. Desgranges Dude Atlantic (Dude) – Vincent Boss (CH)
3. Magnolia Doorman Vilma (Doorman) – All. La Magnolia & Olivo Viani (IT)
4. La Biolleyre Observer Mancebea (Observer) – Benoit Cardinaux (CH)
5. Flo Dempsey Joconde (Dempsey) – Florian Oberson (CH)

Categorie 6 Calves Born June-August 2014 (19)

Al.Ce MCC ABYGAIL 1st place Class 6 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Alcefarm - Soc. Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli (Italia)

Al.Ce MCC ABYGAIL

1. Al.Ce Mcc Abygail (Mccutchen) – Alcefarm – Soc. Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli (IT)
2. La Portea Windbrook Holly (Windbrook) – Tjr Portea Soc. Agriocola (IT)
3. Kolly-Jl Atwood Atlanta (Atwood) – Jean-Louis & Lionel Kolly (CH)
4. Taillemau Shottle Galaxy (Shottle) – Jacques & Denis Charriere (CH)
5. Kolly-Jl Chip Xiliane (Gold Chip) – Jean-Louis & Lionel Kolly (CH)

Categorie 7 Calves Born March-May 2014 (18)

Magnolia Goldwyn VENERE ET 1st place Class 7 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All. La Magnolia, 10078 Venaria (Italia)

Magnolia Goldwyn VENERE ET

1. Magnolia Goldwyn Venere (Goldwyn) – All. La Magnolia (IT)
2. Bel Bag2 Mascalese Violetta (Mascalese) – Allevamento Beltramino / Bag2 / Al.Be.Ro (IT)
3. Coum Jolie (Atwood) – Gaec de La Coumiere / Ferme Picasso (FR)
4. Al Mulino Airlift Giselle (Airlift) – Soc. Agricola Caravati Ss (IT)
5. Desgranges Lavande (Mccutchen) – Holstein Stauffred (CH)

Categorie 8 Calves Born Sept 2013-Feb 2014

Woodhouse Atwood LILLY 1st place Class 7 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All. La Magnolia, 10078 Venaria (Italia)

Woodhouse Atwood LILLY

1. Woodhouse Atwood Lilly (Atwood) – Familie Egli (CH)
2. Al Mulino Doorman Melody (Doorman) – Soc.Agricola Caravati Ss (IT)
3. Al Cast. Windbrook Zoe (Windbrook) – Azienda Agricola LL Castagno (IT)
4. Magnilia Quadro Umbrella (Quadro) – All. La Magnolia (IT)
5. Morandale Atwood Nina (Atwood) – Francois Morand (CH)

Categorie 9 Cows Born Sept –Dec 2013 (17)

Ptit Coeur Atwood MAFALDA 1st place Class 9 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Roger Frossard, 2353 Les Pommerats

Ptit Coeur Atwood MAFALDA

1. Ptit Coeur Atwood Mafalda (Atwood) – Roger Frossard (CH)
2. Nova Ifty (Fever) – Scl Novalait (FR)
3. C P P Aftershock Peluche (Aftershock) – Comex Currat Papaux Piller (CH)
4. Hellender Atwood Genesis (Atwood) – Hellender Holsteins (CH)
5. La Waebera Armani Oceana (Armani) – Michel & Fils Clement (CH)

Categorie 10 Cows Born Aug-Sept 2013 (14)

Holst. Papaux Atwood PASSION 1st place Class 10 - Swiss Expo Holstein Show 2015 Comex Currat Papaux Piller, 1697 Les Ecasseys

Holst. Papaux Atwood PASSION

1. Holst. Papaux Atwood Passion (Atwood) – Comex Currat Papaux Piller (CH)
2. Ptit Coeur Atwood Manille (Atwood) – Roger Frossard (CH)
3. Holst. Papaux Atwood Palmira (Atwood) – Comex Currat Papaux Piller (CH)
4. Germain Bolly Athena (Bolly) – Ferme Germain (CH)
5. Drolle Windbrook Hayley (Windbrook) – Gobeli Holstein, Lorenz Bach & Nicolas Uldry (CH)

Categorie 11 Cows Born April-July 2013 (11)

Du Bon Vent INKAPI 1st place Class 11 - Swiss Expo Holstein Show 2015 All Beltramino / Bag2 / Al.Be.Ro. / Bach/Sarreri (Italia)

Du Bon Vent INKAPI

1. Du Bon Vent Inkapi (Brawler) – All Beltramino / Bag 2 / Al.Be.Ro Holsteins (IT)
2. Guezel Indiana (Meridian) – Marc & Erhard Junker (CH)
3. Mollanges Colombin Alina (Colombin) – Pascal Henchoz (CH)
4. Jaquard Dempsey Alouette (Dempsey) – Jacques & Edouard Raboud (CH)
5. Coulinge Ivoire (Mr Top) – Tilleul Holsteins (FR)

Categorie 12 Cows Born Jan-March 2013 (15)

Gs Alliance MARYBLACK 1st place Class 11 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Edwin et Matthias Steiner, 8832 Wilen b. Wollerau

Gs Alliance MARYBLACK

1. GS Alliance Maryblack (Hvezda) – Edwin & Mathhias Steiner (CH)
2. Bopi Fever Imagine (Fever) Ass Oberson Pasquier (CH)
3. Wilt Emy (Yorick) – Gaec Wilt (FR)
4. Famber Dempsey Abigail (Dempsey) – Christian Berger / Christof Luginbuhl (CH)
5. Illens Sid Calanda (Sid) – Jacques Rouiller (CH)

Categorie 13 Cows Born Oct- December 2012 (17)

PraderGrens Braxton KASSIA 1st place Class 13 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Edwin et Matthias Steiner, 8832 Wilen b. Wollerau

PraderGrens Braxton KASSIA

1. PraderGrens Braxton Kassia (Braxton) – Cedric & Monique Pradervand Rey (CH)
2. Du Tombuy Hodaia (Fever) – Ferme du Tombuy & Ferme Derriere la Tour (FR)
3. Desgranges Glauco Candice (Glauco) – Cedric & Lionel Dafflon (CH)
4. Castel Sid Toxie (Sid) – Michel Castella (Swissbec Genetics CH)
5. GS Alliance Artes Chiara (Artes) – Edwin & Matthias Steiner (CH)

Categorie 14 Cows Born July-September 2012 (21)

Mox Shottle DOMENICA 1st place Class 14 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Christian Berger / C. Luginbühl, 3703 Aeschi b. Spiez

Mox Shottle DOMENICA

1. Mox Shottle Domenica (Shottle) – Christian Berger / C. Luginbuhl (CH)
2. Hanna Vray (Atwood) – Marc & Erhard Junker (CH)
3. Jp Higenie (Fever) – Rochus & Peter Heinz (CH)
4. Les Addoux Dempsey Sunshine (Dempsey) – Claude Charriere (CH)
5. Londaly Sid Joy (Sid) – Gobeli Holstein / Lorenz Bach (CH)

Categorie 15 Cows Born January-June 2012 (11)

DH Gold Chip DARLING 1st place Class 15 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Roger Frossard, 2353 Les Pommerats

DH Gold Chip DARLING

1. DH Gold Chip Darling (Gold Chip) – Roger Frossard (CH)
2. Harlinda (Gold Chip) –Gaec Lepoint (FR)
3. La Prairie Windbrook Winhniana (Windbrook)
4. Duckett-Sa Winbrook Fame (Windbrook) – Lukas Steffen (CH)
5. Haire Vray (-) – Ueli Burkil (CH)

Categorie 16 Cows Born March-Nov 2011 (12)

Sunny House SUNSHINE 1st place Class 16 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Gobeli Holstein/ Lorenz Bach, 3792 Saanen See more results at http://www.thebullvine.com/show-reports/2016-swiss-expo-holstein-show/

Sunny House SUNSHINE

1. Holst. Papaux Atwood Neptune (Atwood), Comex Currat Papaux Piller
2. Sunny House Sunshine (Winners), GobeliHolstein/Lorenz Bach
3. Gs Alliance Sid Destiny (Sid), Edwin & Matthias Steiner
4. Cuquerens Emex Ananas (Emex), Marc & Erhard Junker
5. Giessen San Goerdy (Sanchez), Engelke/Spangenberg

Categorie 17 Cows Born Jan-August 2011 (13)

GALYS Vray 1st place Class 17 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Marc et Erhard Junker / Staub/Al.Be.Ro, 3305 Iffwill

GALYS Vray

1. Galys Vray (Atwood) – Marc & Erhard Junker, Staubl & Al.Be Ro Holsteins
2. Ptit Coeur Seaver Tabasca (Seaver) – M Clement & Fils, Villeneuve, J Schweigen
3. GS Alliance Goldwyn Emily (Goldwyn) – Edwin & Mathhias Steiner (CH)
4. Hellender Goldwyn Griffen (Goldwyn) – Hellender Holsteins (CH)
5. Holst. Papaux Fever Noella (Fever) – Comex Currat Papaux Pillen (CH)

Categorie 18 Cows Born Jan-December 2010 (12)

Hellender Goldwyn GLINNIA 1st place Class 18 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Anton, Thomas et Andreas Ender, 5625 Kallern

Hellender Goldwyn GLINNIA

1. Hellender Goldwyn Glinnia (Goldwyn) – Hellender Holsteins (CH)
2. Bel Goldwyn Goldriana (Goldwyn) – Gobeli Holstein / Lorenz Bach
3. Illens Velvet Valesia (Velvet) – Jacques Rouiller (CH)
4. GS Alliance Goldwyn Frosty (Goldwyn) – Edwin & Matthias Steiner (CH)
5. GHH Goldwyn Frency (Goldwyn) – Ruegruet Holsteins (CH)

Categorie 19 Cows Born Jan 2007-June 2009 (10)

Mattenhof Goldwyn RONJA 1st place Class 19 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Alex Gobeli Holstein, 3792 Saanen

Mattenhof Goldwyn RONJA

1. Mattenhof Goldwyn Ronja (Goldwyn) – Alex Gobell Holstein (CH)
2. Holst. Papaux Stormatic Jennifer (Stormatic) – Comex Currat Papaux Piller (CH)
3. Delicieuse (Pagewire) – Alex Globeli Holstein (CH)
4. Petit Goldwyn Mayana (Goldwyn), Roger Frossard
5. Illens Goldman Trieste (Goldwyn), Jacques Rouiller

Categorie 20 Production (10)

LADY GAGA 1st place Class 20 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Henrik Wille / Friedrich Köster, Deutschland

LADY GAGA

1. Lady Gaga (Modest) – Henrik Wille (DE)
2. Wilt Vella (Talent) – Nicolas Uldry (CH)
3. Jaquard Modest Lolita (Modest) – Jacques & Edouard Raboud (CH)
4. Mapleyard Joyboy Flower (Joyboy) – Holstein Mapleyard (CH)
5. Siegas Jorryn Jeni (Jorryn) – Peter Sieber (CH)

Categorie 21 Production (5)

Le Mesnil D’O Lheros VICTORIA 1st place Class 21 - Swiss Expo Holstein Show 2016 Christian et Jacques Rey, 2126 Les Verrières

Le Mesnil D’O Lheros VICTORIA

1. Le Mesnil D’O Lheros Victoria (Lheros), Christian & Jacque Rey
2. Hellender Champion Calanda (Champion), Christian & Jacque Rey
3. Jaquet-Hf Derry Bouvreuil (Derry), Jerome Jaquet
4. Anicia du Petit Rocher (Shottle), Earl de la Gde Pommeraie
5. Supreme Spirit Goldspy (Spirit), Patrick Demont


Leave a Reply

Send this to a friend