2016 Swiss Expo Brown Swiss


Judge Stefan Widmer, Switzerland

Grand Champion- Schmibach’s Jaqueline (Collection), Categorie 11 Cows Born August-December 2011, WTS-Genetics Reserve Champion - Schmibach’s Collection Corella (Starbuck), Categorie 14 Cows Born Mar 2000-Oct 2006, Beni Schmidt & Koni Pfulg HM Champion - Plantahof’s Zeua Palma (Collection), 2nd Categorie 14 Cows Born Mar 2000-Oct 2006, Plantahof LBBZ Plantahof

Grand Champion- Schmibach’s Jaqueline (Collection), Categorie 11 Cows Born August-December 2011, WTS-Genetics
Reserve Champion – Schmibach’s Collection Corella (Starbuck), Categorie 14 Cows Born Mar 2000-Oct 2006, Beni Schmidt & Koni Pfulg
HM Champion – Plantahof’s Zeua Palma (Collection), 2nd Categorie 14 Cows Born Mar 2000-Oct 2006, Plantahof LBBZ Plantahof

JANKA Intermediate Champion - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show WTS-Genetics, 6122 menznau

JANKA
Intermediate Champion – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
WTS-Genetics, 6122 menznau

IMG_0472

Duss PS Espana Junior Champion – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Duss Franz

DeLaval - VMSPRO LV - Bullvine banner

LBB LALICE 1st place Class 1 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Scl LB Boisvallée, 49123 Saint Sigismond (France)

LBB LALICE
1st place Class 1 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Scl LB Boisvallée, 49123 Saint Sigismond (France)

  1. LBB LALICE (VIGOR), SCL LB BOISVALLEE
  2. SUISSEGFELLER SILVERST JUANITA (SILVERSTONE), GG SIMON & PETER FELLER
  3. G WAL BIG STAR LEVINA (BIG STAR), MARKUS & MATTHIAS SUESS
  4. ANGELINA (ASTRO), PETER & DANIEL BETSCHART
  5. JU-LYN (JONGLEUR), HANSRUEDI ARNOLD

CATEGORIE 2 CALF BORN JAN-FEB 2015

JANA 1st place Class 2 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Peter Betschart / erwin Gwerder, 6436 muotathal

JANA
1st place Class 2 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Peter Betschart / erwin Gwerder, 6436 muotathal

  1. JANA (JAN), PETER BETSHCART & ERWIN GWERDER
  2. STONIA (SILVERSTONE), MANUEL OBERHOLZER
  3. LEMATTERS ALINO ANNA (ALINO), MANUEL ARNOLD & MATTHIAS NIDEROST
  4. ALIZEE (SILVERSTONE), ROGER & TESSA GROSSNIKLAUS
  5. AKA BIG BOY EILEEN (BIG BOY), RONNY DANNER

CATEGORIE 3 CALF BORN OCT 15, 2014- DEC 31, 2014 (14)

Duss PS Espana 1st place Class 3 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Duss Franz

Duss PS Espana
1st place Class 3 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Duss Franz

  1. DUSS PS ESPANA , DUSS FRANZ
  2. FELDERS BS FANTASTIC FASHON (FANTASTIC), FRATELLI TADDEI
  3. JAIMIE LEE (JET), GAUDENZ, SILVIA & RUEDI THOMANN & H MEIER
  4. SCHMID BS TERANA GARDNA (TERANO), JAKOB SCHMID
  5. JULIETTA (JONGLEUR), GIAN ANDREA HANNI
GoldHill Jet ALASKA 1st place Class 4 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Matthias Vitali, 6718 Olivone

GoldHill Jet ALASKA
1st place Class 4 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Matthias Vitali, 6718 Olivone

OSLANA BS Anthony AMBER-J 1st place Class 5 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Christian Oswald-Laager, 4937 Ursenbach

OSLANA BS Anthony AMBER-J
1st place Class 5 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Christian Oswald-Laager, 4937 Ursenbach

Pedrini Top TI Jet ZARA 1st place Class 6 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show ronny Strässle, 7302 Landquart

Pedrini Top TI Jet ZARA
1st place Class 6 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
ronny Strässle, 7302 Landquart

TULPE 1st place Class 7 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Paul Alder, 9123 Nassen

TULPE
1st place Class 7 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Paul Alder, 9123 Nassen

JANKA 1st place Class 8 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show WTS-Genetics, 6122 menznau

JANKA
1st place Class 8 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
WTS-Genetics, 6122 menznau

La Saudraie Jongleur HUTILE 1st place Class 9 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Gaec la Saudraie, 22330 Langourla (France)

La Saudraie Jongleur HUTILE
1st place Class 9 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Gaec la Saudraie, 22330 Langourla (France)

Global View Zoldo HEDIA 1st place Class 9 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Global View Genetics, 9313 muolen

Global View Zoldo HEDIA
1st place Class 9 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
Global View Genetics, 9313 muolen

Schmibach’s JAQUELINE 1st place Class 11 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show WTS-Genetics, 6122 menznau

Schmibach’s JAQUELINE
1st place Class 11 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
WTS-Genetics, 6122 menznau

Thalmann’s Jongleur ROSALIE 1st place Class 12 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show WTS-Genetics, 6122 menznau

Thalmann’s Jongleur ROSALIE
1st place Class 12 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
WTS-Genetics, 6122 menznau

Truaisch Flli. Panner FORTUNA 1st place Class 13 - 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show matthias Vitali, 6718 Olivone

Truaisch Flli. Panner FORTUNA
1st place Class 13 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show
matthias Vitali, 6718 Olivone

DSC03233

Schmibach’s Collection CORELLA 1st place Class 14 – 2016 Swiss Expo Brown Swiss Show Beni Schmid / Koni Pfulg, 6170 Schüpfheim


Leave a Reply

Send this to a friend