meta Pennsylvania Spring Holstein Show 2019 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Pennsylvania Spring Holstein Show 2019


Date: March 21, 2019 @ 9:00am @ Harrisburg, PA
Judge: Tyler Reynolds, NY

 

GRAND CHAMPION – SAVAGE-LEIGH ABSL LEONA-ET (ABSOLUTE), 1ST 4YR OLD, KEN & RHODA REIST, PA
RESERVE GRAND CHAMPION & BEST BRED & OWNED – WINDY-KNOW-VIEW CAFFEINE (SID), 1ST SENIOR 3YR OLD, JAMES & NINA BURDETTE, PA

SENIOR CHAMPION – SAVAGE-LEIGH ABSL LEONA-ET (ABSOLUTE), 1ST 4YR OLD, KEN & RHODA REIST, PA
RESERVE SENIOR CHAMPION – WINDY-KNOLL-VIEW PEEP-ET (WINDBROOK), 2ND 4YR OLD, JAMES & NINA BURDETTE, PA

SENIOR & GRAND CHAMPION – JR SHOW – MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), 1ST AGED COW, MATHEW BOOP, PA
RESERVE SENIOR & RESERVE GRAND CHAMPION – JR SHOW – RADER ASTROID SUGARFREE (ASTEROID), 2ND AGED COW, SHELBY RADER, PA

INTERMEDIATE CHAMPION – WINDY-KNOW-VIEW CAFFEINE (SID), 1ST SENIOR 3YR OLD, JAMES & NINA BURDETTE, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – BROOK-CORNER DOOR WELSH-ET (DOORMEN), 2ND SENIOR 3YR OLD, BROOK-CORNER HOLSTEINS, PA

INTERMEDIATE CHAMPION & BEST BRED & OWNED – JR SHOW – HEART&SOUL GCHIP ROSANNE-TW (GOLD CHIP), 4TH SENIOR 3YR OLD, MATHEW BOOP, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – JR SHOW – MS BITTERSWEETS BEARCAT-ET (SOLOMON), 5TH SENIOR 3YR OLD, EMORY & GAVIN BEWLEY, ELLA & CLAIRE HLAVATY, PA

JUNIOR CHAMPION: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER YEARLING, ELLA HLAVATY & LUKE SEIPT, PA
RESERVE JUNIOR CHAMPION: C COVE AIRLIFT COMET (AIRLIFT), 2ND WINTER YEARLING, CESSNA BROTHERS, PA

JUNIOR CHAMPION – JR SHOW: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER YEARLING, ELLA HLAVATY & LUKE SEIPT, PA
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JR SHOW: J&K-VUE DBACK GUINESS-ET (DIAMONDBACK), 1ST SPRING YEARLING, MATTHEW BOOP, PA

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR – WINDY KNOLL VIEW, PA

WINTER FALF

1. SHOW MAR UNDENIED ROYAL-ET (UNDENIED), DYLAN BRANTER, PA
2. HEART&SOUL VOGUE HIGHROLLER (VOGUE), MATTHEW BOOP, PA
3. CAL-DENIER-I AWE BRISTOL-ET (AWESOME), BRINKLEY BURDETTE, PA
4. KW BHL J STRAWBERRY-RED-ET (JORDY), MADISON SODEN, PA
5. MR BURNTWOOD TATOO DEMI (TATOO), EDWARD FACER, PA

FALL CALF

1. HEART & SOUL GET OUT OF THE WAY, DOUGLAS BOOP, PA
2. MS CAMPBELL RUN HE KORA (HEZEKIAH), SARAH CAMPBELL & EVAN CREEK, PA
3. MS CAMPBELL RUN REGLD TAMMY (REGINALD), CAMPBELL RUN FARMS & OLIVIA CLAY, PA
4. SWEET-PEAS DEF ALL ABOUT-ET (DEFIANT), MADISON SODEN, PA
5. J&K-VUE DIAMONDBACK GINA (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA

SUMMER YEARLING

1. WINDY-KNOLL-VIEW PERKEY (DIAMONDBACK), JAMES & NINA BURDETTE, PA
2. HEART&SOUL DBACK RACEY (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
3. HEART&SOUL DIAMOND RING (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
4. AG-LV CORVETTE MYSTIC (CORVETTE), KAUFMAN & COUCH, PA
5. KEYSTONE DOORMAN EROTIC (DOORMAN), LUKE SEIPT, PA

JUNIOR YEARLING

1. J&K-VUE DBACK GUINESS-ET (DIAMONDBACK), MATT BOOPP, PA
2. SHOW MAR D BACK UPPERCUT (DIAMONDBACK), DYLAN BRANTNER, PA
3. SWEET-PEAS SOLOMON KELSEY (SOLOMON), MADISON SODEN, PA
4. KEYSTONE SOLOMON ADDISON (SOLOMON), KEYSTONE FARM & TIM SEIPT, PA
5. STAR ROCK AMMO P 2416 (AMMO P), COLT BARLEY, PA

WINTER YEARLING

1. KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), ELLA HLAVATY & LUKE SEIPT, PA
2. C COVE AIRLIFT COMET (AIRLIFT), CESSNA BROTHERS, PA
3. COREDALE D BACK ICELYN-ET (DIAMONDBACK), CORY THOMPSON, PA
4. SWEET-PEAS DF ANGLE-ET (DEFIANT), DENISE PEASE, PA
5. SHOW MAR SIRWOOD ROWDY 1438 (SIRWOOD), DYLAN BRANTNER, PA

FALL YEARLING

1. WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), REESE BURDETTE, PA
2. WINDY-KNOLL-VIEW CREAMCHESE (SOLOMON), HAWBAKER, BURDETTE & CONROY, PA
3. SWEET-PEAS DEFIANT AJA (DEFIANT), MADISON SODEN, PA
4. THIS IS IT SID ANNIE-ET (SID), CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA
5. LENEARTH SOLO ALLSTAR (SOLOMON), JORDAN LONDON, PA

JUNIOR BEST THREE FEMALES

1. HEART & SOUL HOLSTEINS, PA
2. WINDY KNOLL VIEW, PA
3. SHOW MAR HOLSTEINS, PA
4. SWEET PEAS HOLSTEINS, PA
5. KEYSTONE FARM, PA

UNFRESH 2YR OLD

1. RICECREST CHROME CHEVETTE (CHROME), DANIEL BENEDICT, PA
2. MS ELLETRAS SOLOMON ESH-ET (SOLOMON), REID & DIANE HOOVER & BRYANT & HOLLY HLAVATY, PA
3. HC RADER G CHIP TANYA (GOLD CHIP), SHELBY RADER, PA
4. KEN JODA DIAMONDBACK LAYLA (DIAMONDBACK), KENNETH & RHODA REIST, PA
5. DONAMYY MONTEREY GENNA (MONTEREY), AJ WANNER, PA

JUNIOR TWO YEAR OLD

1. WINDY-KNOLL-VIEW POSER (BRADY), REESE BURDETTE, PA
2. C COVE NV BYWAY LUXURY-ET (BYWAY), MOLLY CESSNA, PA
3. RISER-4 M MYRTLE-ET (MOGUL), JOCELYN RISER, PA
4. SHOW MAR CORVETTE IVY 1423 (CORVETTE), DYLAN BRANTNER, PA

SENIOR TWO YEAR OLD

1. MIDAS-TOUCH DM CHINKS-ET (DOORMAN), JAYLENE LESHER & JEFFREY KING, PA
2. LUCK-E CRUSH OAKLEY (CRUSH), LAUREN ESLARY, PA
3. WINDY-KNOLL-VIEW PABBY (ABSOLUTE), NOLAN KUMMER, PA
4. KUL WAVE ADDICTION FARRAH-RED (ADDICTION), ANALISE STOVER, PA
5. TRUE VIEW DEMPSEY ELECTRICITY (DEMPSEY), JONATHAN BEILER, PA

JUNIOR 3 YEAR OLD

1. MS ANDREAS DOORMAN ADELE (DOORMAN), MATTHEW PEASE, PA
2. MCWILLIAMS DEFIANT JOSIET (DEFIANT), SAM MCWILLIAMS, PA
3. MCWILLIAMS DOOR CHLOE-ET (DOORMAN), SAM MCWILLIAMS, PA
4. SHOW MAR KRACKLE 1400-RED (TOPGUN), DYLAN BRANTNER, PA
5. DUCKETT-HARVUE SOLO GINA (SOLOMON), SMITH-OAK FARM, PA

SENIOR 3 YEAR OLD

1. WINDY-KNOW-VIEW CAFFEINE (SID), JAMES & NINA BURDETTE, PA
2. BROOK-CORNER DOOR WELSH-ET (DOORMEN), BROOK-CORNER HOLSTEINS, PA
3. LAUREL BROOK AFTERSHOCK KATE (AFTERSHOCK) BENDARSKI & MCWILLIAMS, PA
4. HEART&SOUL GCHIP ROSANNE TW (GOLD CHIP), MATHEW BOOP, PA
5. MS BITTERSWEETS BEARCAT-ET (SOLOMON), EMORY & GAVIN BEWLEY, ELLA & CLAIRE HLAVATY, PA

4 YEAR OLD

1. SAVAGE-LEIGH ABSL LEONA-ET (ABSOLUTE), KEN & RHODA REIST, PA
2. WINDY-KNOLL-VIEW PEEP-ET (WINDBROOK), JAMES & NINA BURDETTE, PA
3. MCWILLIAMS DAYDREAM RED (PICOLO), CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA

5 YEAR OLD

1. ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN SMITH, PA
2. HEART&SOUL ARMANI RACHEL (ARMANI), F. HAYDEN WEAVER, PA
3. SHOW MAR WODDEN PENNY 1356 (ATWOOD), DYLAN BRANTNER, PA
4. HEART&SOUL ALQNE ROXANNA-ET (ALLEGIANCE), MATTHEW BOOP, PA
5. MCWILLIAMS BRADNICK SAMOA (BRADNICK), CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA

AGED COW

1. MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATHEW BOOP, PA
2. RADER ASTROID SUGARFREE (ASTEROID), SHELBY RADER, PA
3. WALK LE BROKAW JASMINE (JASMINE), WALK LE FARM LLC,PA
4. DREAM ON GOLDSUN HAYA-ET (GOLDSUN), LARRY GRUMNINE, PA
5. PENNWOOD AARRON DANDELION (AARON), ELIZABETH STOLZFUS, PA

125,000 LB COW 

1. WINDY-KNOLL-VIEW PANTENE (PLEY), REESE BURDETTE, PA
2. C COVE PHOENIX LULU (PHOENIX), CESSNA BROTHERS, PA
3. WALK LE ALEXANDER ELISE (ALEXANDER), WALK LE FARM LLC, PA
4. SHOW MAR LILAC 1319 (PACK), MARK BRANTNER, PA
5. SHOW MAR GINGERSNAP BOY-ET (ASPEN), DYLAN BRANTNER, PA

 


Send this to a friend