meta 17th European Open Holstein Show :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

17th European Open Holstein Show


Location: Verona Italy
Judge: Adam Liddle, NY, USA

f

ALL.MULINO DOORMAN MELODY
Grand Champion – 17th European Open Holstein Show
Caravati

ALL.MULINO DOORMAN MELODY
Grand Champion – 17th European Open Holstein Show
Caravati

Grand Champion – ALL.MULINO DOORMAN MELODY, DoormanXJordanXFinley,  Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra (VA)
Reserve Grand Champion: SABBIONA FUTURA ET, WindbrookXMillionXGoldwyn,  Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
HM Champion: CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1, GoldwynXGibsonXRudolph, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. (pc)= Schlegel Sabrina (PC)

SABBIONA FUTURA (Windbrook)
Senior Champion – 17th European Open Holstein Show
Sabbiona

Senior Champion: SABBIONA FUTURA ET, WindbrookXMillionXGoldwyn, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)r
Reserve Senior Champion: CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1, GoldwynXGibsonXRudolph, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. (pc)= Schlegel Sabrina (PC)
HM Senior Champion: WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, AtwoodXJamesXIndro, Errera Holsteins di Davide Errera (mn)= Agriber (pc) (MN)

WYNDFORD ATWOOD GREY 90
Senior Best Udder
17th European Open Holstein Show
Errera & Agriber

Senior Best Udder: WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, AtwoodXJamesXIndro, Errera Holsteins di Davide Errera (mn)= Agriber (pc) (MN)

ALL.MULINO DOORMAN MELODY
Intermediate Champion – 17th European Open Holstein Show
Caravati

Intermediate Champion: ALL.MULINO DOORMAN MELODY, DoormanXJordanXFinley, Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra (VA)
Reserve Intermediate Champion: CASTELVERDE ATWOOD PERLIE, AtwoodXGoldsunXSpirte, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
HM Intermediate Champion: M.E.DAL LONG P DANDY, Long PXBraxtonXGoldwyn, Errera Holsteins di Davide Errera (mn)= Ladina Marcello (cr) (MN)

Intermediate Champion Udder: ALL.MULINO DOORMAN MELODY, DoormanXJordanXFinley, Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra (VA)

C.M.E. Atwood Jasmy
Junior Champion – 17th European Open Holstein Show
Errera Holsteins, Ladina, Agriber.

Junior Champion: C.M.E. ATWOOD JASMY, AtwoodXGoldwynXRedman, Errera Holsteins Soc.Agr.S.S.(mn)= Agriber(pc)= Ladina M.(cr) (MN)
Reserve Junior Champion: ELLE ATWOOD SECRETLY ET, AtwoodXWindbrookXAlexander, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
HM Junior Champion: ELLE SOLOMON MATTI ET, SolomonXWindbrookXAlexander, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)

Zaira Prosecco Nela
Junior Champion of the Junior Show
17th European Open Holstein Show
Luzzeri

Premier Breeder: Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
Premier Exhibitor –  Errera Holsteins Soc.Agr. S.S. di Davide Errera
Premier Sire – Doorman

Class 1- 6 to 9 months of age

Valrose Diamondback Ilary
1st place 6 to 9 months of age
17th European Open Holstein Show
Nuzzi Domenica

Valrose Diamondback Ilary
1st place 6 to 9 months of age
17th European Open Holstein Show
Nuzzi Domenica

  1. VALROSE DIAMONDBACK ILARY, DiamondbackXMr TopXStormatic, Nuzzi Domenico (ta)= Ma.BI.Farm Holstein (TA)
  2. CAVITELLA SOLOMON KATE, SolomonXGolden DreamsXPlanet, Mozzi Carlo – Busseto (PR)
  3. BELIA, DoormanXLet It SnowXSquare, Societa Agricola Tenuta di Rimale S.S. – Fidenza (PR)
  4. VENTURO SOLOMON ROMILAY, SolomonXMccutchenXAtwood, Ganaderia Casa Venturo, S.C. – Spagna ( )
  5. CUDANA AMORAK SOLOMON, SolomonXExplodeXChampion, Cudana – Spagna ( )

Class 2 – 9 to 12 Months 

Elle Atwood Secretly
1st place 9 to 12 months of age
17th European Open Holstein Show
Societa Agricola Ferrarini

  1. ELLE ATWOOD SECRETLY ET, AtwoodXWindbrookXAlexander, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  2. ELLE SOLOMON MATTI ET, SolomonXWindbrookXAlexander, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  3. CASTELVERDE BEEMER BIGBANG ET, BeemerXDundeeXLeader, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
  4. SCHONHOF’S ATWOOD DELICIA, AtwoodXDamionXStormatic, Schonhof Holsteins (Rupert Wenger) – Austria
  5. HANDY 9560ET, Mr Lr Edg Arvis 18196-ETXDoormanXHero, Societa’ Agricola Olza S.S.(lo)= Stefano Ciceri (LO)

Class 3 – 12 to 15 Months

Gloria Solomon Irina
1st place 12 to 15 months of age
17th European Open Holstein Show
Gloria Holsteins

  1. GLORIA SOLOMON IRINA, SolomonXAtwoodXBolton, Gloria Holstein – Spagna ( )
  2. BE BE ADRIA, BeemerXAtwoodXAlexander, Carnica Holsteins (austria)= Bb Holsteins ( )
  3. SABBIONA BUTTERFLY ET, BeemerXGoldwynXStorm, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  4. SOLOMON ALESSIA, SolomonXSparklingXGeneva, AZ.Agr.Rinascente di Lovato R. e C. (mn)= Samuele Lovato (MN)
  5. ELLE OCTANE LILLYBET ET, OctaneXDoormanXGoldwyn, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)

Class 4 – 15 to 18 Months

Zaira Prosecco Nela
1st place 15 to 18 months of age
17th European Open Holstein Show
Luzzeri

  1. ZAIRA PROSECCO NELA, Zaira Brawler ProseccoXDolmanXLadino Talent Baldo ET, Societa’ Agricola Luzzeri G. e A. S.S.(cr)= Marika Contesini (CR)
  2. SEM-FARM MCCUTCH. OTTAVIANA ET, MccutchenXAtwoodXBlitz, Semeraro Carlo Maria – Mottola (TA)
  3. FANTASY ARTICA, SpringXMascaleseXMaestro, Soc.Agricola Oitana Guido e Ezio S.S. – Scalenghe (TO)
  4. OLZA AL SOLOMON LUCILLE 884, SolomonXMeridianXAtwood, Agrilat Soc.Agr.(mi)= Olza Soc.Agr.= Steval= Simone Invernizzi (MI)
  5. CASTELVERDE ATWOOD SNUG, AtwoodXDempseyXAllen, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)

Class 5 – 18 to 21 Months

Ellie Gold Chip Martina
1st place 18 to 21 months of age
17th European Open Holstein Show
Ferrarini

  1. LLE GOLD CHIP MARTINA ET, Gold ChipXWindbrookXPagewire, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  2. CUDANA ICOW BEEMER, BeemerXExplodeXChampion, Cudana – Spagna ( )
  3. ZIAL FONTAINE NAVE, FontaineXVigorXEnd-Story, Azienda Agricola Bertoletta di Zilocchi Omero & C.SS Soc.Agr (MN)

Class 6 – 21-24 Months

C.M.E. Atwood Jasmy
1st place 21 to 24 months of age
17th European Open Holstein Show
Errera Holsteins, Ladina, Agriber

  • C.M.E. ATWOOD JASMY, AtwoodXGoldwynXRedman, Errera Holsteins Soc.Agr.S.S.(mn)= Agriber(pc)= Ladina M.(cr) (MN)
  • SABBIONA BARALA, DoormanXAtwoodXZenith, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  • ELLE GOLDWYN HARRIET, GoldwynXJasperXCousteau
  • Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  • VISTAHERMOSA DOORMAN MERY, DoormanXGold ChipXSid, Gloria Holstein – Spagna ( )
  • ALL.BERG FIONA, MontereyXMascaleseXGoldwyn, Bergamin Mario Roberto Angelino e Marco S.S. – Arborea (OR)

Class 8 – Junior First Lactation

Blondin Goldwyn Be Happy
1st place Milking Yearling
17th European Open Holstein Show
Errera, Agriber, Ladina, Magnolia

  1. BLONDIN GOLDWYN BE HAPPY, GoldwynXAdventXMetro, Errera Holsteins S.S.(mn)= Magnolia= Agriber= Ladina Marcello (MN)
  2. GLORIA BRADNICK ALBANA ET, BradnickXLavanguardXRubens
    Gloria Holstein – Spagna (
  3. AGRILAT DOORMAN NON, DoormanXDamionXCousteau, Societa’ Agricola Olza S.S.(lo)= Alberto Locatelli (LO)
  4. COTO BEEMER LAUSSANNE, BeemerXShottleXSanchez Casa Coto – Spagna ( )
  5. OLZA DOORMAN LANA RAE 749 ET, DoormanXBradnickXAdvent, Societa’ Agricola Olza S.S. – Cavenago D’ Adda (LO)

Class 9 – Intermediate 1st Lactation

SEM FARM DOORMAN NIAGARA
1st place Junior Two Year Old
17th European Open Holstein Show
Semeraro, Carlo Maria

  1. SEM FARM DOORMAN NIAGARA, DoormanXAcmeXDolman, Semeraro Carlo Maria (ta)= Az.Agr.Zoot. Posticchia Sabelli (TA)
  2. FANTASY ZAIRA, OlympianXLarsonXClassic, Soc.Agricola Oitana Guido e Ezio S.S. – Scalenghe (TO)
  3. ELLE MCCUTCHEN JASMINE ET, MccutchenXDamionXCut, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  4. CASTELVERDE SEAVER JODIE, SeaverXSidXGibson, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
  5. ZIAL ZOOM MIXATA, ZoomXZelgadisXStormatic, Azienda Agricola Bertoletta di Zilocchi Omero & C.SS Soc.Agr (MN)

Class 10 – Senior First Lactation

CASTELVERDE ATWOOD PERLIE
1st place Senior Two-Year-Old
17th European Open Holstein Show
Casterlverde Holsteins

  1. CASTELVERDE ATWOOD PERLIE, AtwoodXGoldsunXSpirte, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
  2. M.E.DAL LONG P DANDY, Long PXBraxtonXGoldwyn, Errera Holsteins di Davide Errera (mn)= Ladina Marcello (cr) (MN)
  3. CARNICA DOLLY, Ladd P-RedXCousteauXJotan Red, Carnica Holsteins= Il Castagno-Tjr Portea-Ladina M. ( )
  4. CASTELVERDE GOLDWYN SUZIE ET, GoldwynXDamionXAllen, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
  5. DOORMAN NESTA, DoormanXAlexander Facepack ETXGoldwyn, AZ.Agr. di Mansueto P.A. Giovanni (ta)= Simeone Francesco (TA)

Class 11 – Junior 2nd Lactation

Modolino Doorman Dori
1st place Junior Three Year Olds
17th European Open Holstein Show
Negro Antonio Christiano E Roberto

  1. MODOLINO DOORMAN DORI, DoormanXAlexanderXO-Man, AZ.Agr.Negro= SchÚnhof Holsteins (MN)
  2. FANTASY VANITA, DoormanXDestryXPicolo Red, Soc.Agricola Oitana Guido e Ezio S.S. – Scalenghe (TO)
  3. DOTTI MOGUL CHANEL, MogulXShottleXBolide, AZ.Agr. La Corte di Dotti e C. S.Agr.S. – S.Possidonio (MO)
  4. SABBIONA TIFANNY, AtwoodXDudeXMerchant, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  5. CASTELVERDE SHOTTBOLT MAUDE, ShottboltXShoutXPower, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)

Class 12 – Senior Second Lactation

ALL.MULINO DOORMAN MELODY
1st place Senior Three Year Old
17th European Open Holstein Show
Caravati

  1. LL.MULINO DOORMAN MELODY, DoormanXJordanXFinley, Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra (VA)
  2. SABBIONA OLIMPA, Golden DreamsXRoyXOutside, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  3. ELLE ALEXANDER BEATRIX ET, AlexanderXSidXGoldwyn, Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. (campolungo) – Albinea (RE)
  4. ALL.NURE FEVER ENERVIT ET, FeverXBoltonXRoy, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza (PC)
  5. FANTASY VIROSTA, Kanu P RedXLarsonXBogart, Soc.Agricola Oitana Guido e Ezio S.S. – Scalenghe (TO)

Class 13 – Four Year Olds

WYNDFORD ATWOOD GREY 90
1st place Four Year Old
17th European Open Holstein Show
Errera & Agriber

  1. WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, AtwoodXJamesXIndro, Errera Holsteins di Davide Errera (mn)= Agriber (pc) (MN)
  2. MOLINO SUDINA ET, LauthorityXSudXArpagone, Errera Holsteins di Davide Errera(mn)= Molino Terenzano(lo) (MN)
  3. GENESIS IDYLLE, BradnickXGoldwynXLeduc, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza (PC)
  4. CHIZZOLA OV RBURST AMERY R ET, RedburstXRedliner RedXGoldwyn, Bollati Antonio e Figli Soc.Agr.(pc)= Olivo Viani (PC)
  5. SABBIONA MAIORCA, O-CosmopolitanXOutboundXShottle, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)

Class 14: Five Year Olds

SABBIONA FUTURA (Windbrook)
1st place Five Year Old
17th European Open Holstein Show
Sabbiona

  1. SABBIONA FUTURA ET, WindbrookXMillionXGoldwyn, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  2. OLZA DUDE PROSPERA, DudeXTalent-ImpXAllen, Societa’ Agricola Olza S.S. – Cavenago D’ Adda (LO)
  3. SABBIONA IVANA, GoldfarmXDrakeXStormatic, Sabbiona AZ.Agr. di Ciserani Ireneo e Francesco S.S. (LO)
  4. NEW FLOWERS FARM DORY, DempseyXWestXFord, AZ. Agr. New Flowers Farm S.S. di Traversi e Comini – Noceto (PR)
  5. CIOLIFARM ARTIGLIA, Golden DreamsXMillerXRudolph, AZ.Agr.Volpere di Cioli Stefano – Remedello (BS)

Class 15: Mature Cows

CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1
1st place Mature Cow
17th European Open Holstein Show
All.Nure, Schlegel Sabrina

  1. CITYVIEW GOLDWYN ADEENA 1, GoldwynXGibsonXRudolph, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. (pc)= Schlegel Sabrina (PC)
  2. CASTELVERDE SANCHEZ D LILA ET, SanchezXDurhamXFormation, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde (CR)
  3. POSAL SANCHEZ MARBELLA ET, SanchezXDamionXOutside, AZ.Agr.Zoot.Posticchia Sabelli – Lavello (PZ)

Class 16 – Production Cows

CHIZZOLA DREAMS PERSIA
1st place Production Cow
17th European Open Holstein Show
Bollati Antonio E Figli

  1. CHIZZOLA DREAMS PERSIA, Golden DreamsXChampionXBanderas, Bollati Antonio e Figli Societa’ Agricola – Cortemaggiore (PC)
  2. JOMAGRO GOLDWYN JASMIN, GoldwynXRedmanXRudolph, Errera Holsteins S.S.(mn)= Agriber(pc)= Ladina Marcello(cr) (MN)
  3. DIODE, GoldwynXRoyXDante, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza (PC)
  4. CHIZZOLA ATWOOD ALOEE, AtwoodXZenithXOutside, Bollati Antonio e Figli Societa’ Agricola – Cortemaggiore (PC)
  5. MATTENHOF LIGHTNING UTTA, LightningXNormanXBonatus, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza (PC)