Judge: Brian Carscadden

C5D_7765

Grand Champion
Ms Goldwyn Alana (Goldywn), 1st Mature Cow, Ferme Fortale Holstein Inc., Isabelle Verville & Pierre Boulet, QC
Reserve Grand Champion
RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), 1st Production, Gen-Com Holsteins Ltee., QC
HM Grand Champion
Loyalyn Goldwyn June (Goldwyn), 2nd Production, Diamond Genetics, Kevin Doeberiener, Pierre Boulet & William

MS GOLDWYN ALANA-ET Grand Champion FERME FORTALE HOLSTEIN INC, ISABELLE VERVILLE, PIERRE BOULET

MS GOLDWYN ALANA-ET
Grand Champion
FERME FORTALE HOLSTEIN INC, ISABELLE VERVILLE, PIERRE BOULET

JACOBS ATWOOD VEDETTE Grand Champion Bred and Owned FERME JACOBS

JACOBS ATWOOD VEDETTE
Grand Champion Bred and Owned
FERME JACOBS

C5D_7688

Intermediate Champion Bergeroy Sid Ambelle (Sid), 1st Senior 3yr Old, Bergeroy Holstein Inc., QC Reserve Intermediate Champion Sillsdale Goldchip Bristol (Goldchip),1st Junior 3yr Old, Triple T Holsteins & Michael Heath, OH & MD HM Intermediate Champion Morsan Sid Lovely 3 (Sid), 2nd Junior 3yr Old, Ty-D Holsteins, QC

Junior Champion Cerpolait Doorman Roselyne (Doorman), 1st Senior Calf, Velthuis Farms, ON Reserve Junior Champion Belfast Doorman Lovestruck (Doorman), 1st Winter Yearling, Blackrock Livestock Cattle, Cormdale Genetics Inc., Silvercap Holsteins & Vogue Cattle Co., ON HM Junior Champion Eastside Double Caramel (Brady), 2nd Senior Calf, Bloyce Thompson, Elmer Weeks & Victoria Nodolf, PE

Junior Champion
Cerpolait Doorman Roselyne (Doorman), 1st Senior Calf, Velthuis Farms, ON
Reserve Junior Champion
Belfast Doorman Lovestruck (Doorman), 1st Winter Yearling, Blackrock Livestock Cattle, Cormdale Genetics Inc., Silvercap Holsteins & Vogue Cattle Co., ON
HM Junior Champion
Eastside Double Caramel (Brady), 2nd Senior Calf, Bloyce Thompson, Elmer Weeks & Victoria Nodolf, PE

Premier Breeder & Exhibitor Ferme Jacobs Inc., QC

Runner Up Exhibitor – Gen-Com Holsteins
Runner Up Breeder – Ferme Petitclerc Inc., QC

International Friend
Peter English

Pierre Leonard Trophy
Jacques Dubois (Jolibois)

Summer Calf

IMG_4431

1. BUTLERVIEW DOOR ALISA, ERNEST KUEFFNER, MICHAEL HEATH , DYMENTHOLM HOLSTEINS
2. JACOBS ALEXANDER GOLDEN, ELMER WEEKS, FERME KAMLAKE
3, ROQUET JORDANIE DOORMAN, Propriété élevée, BARBARA PAQUET & SYLVIO RODRIGUE
4. JM VALLEY DOORMAN ADORA, FERME JENDRO INC, JM VALLEY HOLSTEIN, PAT CONROY
5. RICAGRI DOORMAN LATEX, FERME RICAGRI INC
6. KAROLSTEIN REASON BROKAW, FERME KAVEN GRANDMONT INC
7. BLONDIN BROKAW LISTEN LINDA, JPB HOLSTEINS
8. RYAN-MVLOO BEEMER RAPTURE, FERME BLONDIN, DREAM WORK HOLSTEIN
9. DELCREEK SCREENSHOT, PETER RYLAARSDAM
10. GODALE SPUR SHANCE, FERME GODALE ENR

Junior Calf

A25R4411

1. PETITCLERC DOORMAN ANASTASIA, Propriété élevée, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
2. MARTINALE CONTRAST ILLUSION, ISABELLE MORIN
3. WEEKSDALE DOORMAN ENVY, ELMER WEEKS, FRANK A. & DIANE BORBA, HI-CALIBRE HOLSTEINS, JM VALLEY HOLSTEIN, PAT CONROY
4. TOPPGLEN ATTIC KATENA, MAXIME PETITCLERC, PAUL-ÉTIENNE HUDON, ALEXANDRE GAUTHIER
5. COMCO SID BRABELLE, FERME JACOBS INC, FERME JOCELYN COTE INC, FERME R. THERRIEN & FILS INC
6. MS LISTERINES LUCKYLADY-ET, COLTON THOMAS, COLE & OLIVIA CUMMINGS
7. AROLENE DOORMAN DAISY, DAN HOVDEN, FERME AROLENE INC, JASON VOLKER
8. PETITCLERC SID SOUKY, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
9. RICAGRI WINDBROOK LAWII, FERME RICAGRI INC
10. BELFONTAINE ATWOOD OLIVIA , BELFONTAINE GENETICS INC

Intermediate Calf

IMG_4474

1 RODEMSAY ATWOOD ANNABELLE, Propriété élevée, FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN
2. MILKSOURCE SID DESIRE, KEVIN DOEBERIENER, LINDSAY BOWEN, DYMENTHOLM GENETICS
3. DU PETIT BOIS GD SELSY, JM VALLEY HOLSTEIN, PAT CONROY, RICHARD W. & SHANNON ALLYN, VOGUE CATTLE CO.
4. MISS DUCKETT WBK BREEZE-ET, VELTHUIS FARMS LTD
5. BONACCUEIL MISTY BROKAW, A. & R. BOULET INC
6. CRACKHOLM PANSY, SAVANNAH & KOLTON CRACK
7. BELFONTAINE REGINALD DAYTONA, BELFONTAINE GENETICS INC
8. MADYSTAR DIAMOND CAMELOT, LAURENCE LEMIRE, LOUBEL HOLSTEINS INC, MADYSTAR HOLSTEIN, MARIE-LOUISE LEMIRE
9. CHALSIMA MANUEL P MIKIERRA, FERME LACNOR INC
10. CHARPENTIER MCCUTCHEN SARIETTE, VENTE SUPREME SALE

Senior Calf

C5D_7307

1. CERPOLAIT DOORMAN ROSELYNE, VELTHUIS FARMS LTD
2. EASTSIDE DOUBLE CARAMEL, Propriété élevée, BLOYCE THOMPSON, ELMER WEEKS, VICTORIA NODOLF
3. SCO-LO-COONS SID ARIA, KEVIN JAY DOEBERIENER & LINDSAY BOWEN , GLAMOURVIEW
4. COMESTAR HOPRA ATWOOD, COMESTAR HOLSTEIN
5. VALLEYVILLE GOLDWYN BISSY, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, PIERRE BOULET
6. BLUE DIAMOND GOLDWYN EMMA, ELMER WEEKS, FERME JENDRO INC, FRANK A. & DIANE BORBA, JM VALLEY HOLSTEIN
7. FLEURY BROKAW JOANIE, FERME MICHERET INC, FLEURY HOLSTEIN
8. PETITCLERC ATWOOD SENSATION, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
9. QUARTER HILL CONGO HARLEY, FRANK A. & DIANE BORBA, LOOKOUT HOLSTEINS
10. PETITCLERC ATWOOD SNOOPY, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC

Summer Yearling

IMG_4644

1 KENNEBEC WINDBREAK MINNEAPOLIS, EATON HOLSTEINS, ESTEBAN POSADA, JM VALLEY HOLSTEIN, MB LUCKYLADY FARM, PAT CONROY
2. BUCKS-PRIDE PUMPKIN PIE, TRIPLE-T HOLSTEINS, TIM CUMMINGS , PAT CONROY
3. PETITCLERC WINDBROOK ANACONDA, Propriété élevée, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
4. DAMESTAR ATWOOD BRIDGE, DAMESTAR HOLSTEIN
5. JACOBS BROKAW BRILLANTINE, FERME JACOBS INC
6. MILIBRO ROSEPLEX VEGAS, FERME LUGA S.E.N.C, FERME MILIBRO INC, FREDERIC DUBOIS
7. MAROCH MELLA DOORMAN, DAVID CLICHE GENETIQUE, NICOLAS CLICHE
8. VERTDOR SID FUGUEUSE, FERME VERT D’OR INC
9. CERPOLAIT ELABORATE JESSIE, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
10. GMG GOLD CHIP DESIRER, FERME G. BROUILLARD & FILS ENR

Junior Yearling

C5D_7437

1 IDEE WINDBROOK LYNZI, FERME JENDRO INC, FRANK A. & DIANE BORBA, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN
2. JM VALLEY ATWOOD ABRICOT, Propriété élevée, FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN
3. LAFONTAINE GOLD CHIP MAKI, FLEURY HOLSTEIN, ISABELLE HOULE & FRANCIS BILODEAU, ISABELLE VERVILLE, YVON CHABOT
4. MILIBRO ALEX ROSELACENDER, FERME MILIBRO INC
5. TREFLE CHASSEP DOORMAN, KEVIN DOEBERIENER , LINDSAY BOWEN, MICHAEL HEATH, DAVID DYMENT
6. PETITCLERC ATWOOD ATLAS, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
7. MILIBRO REGINALD ROSELIGY, FERME MILIBRO INC
8. BELFAST DOORMAN LUST, BLACKROCK LIVESTOCK COMPANY, CORMDALE GENETICS INC, SILVERCAP HOLSTEINS, VOGUE CATTLE CO.
9. IDEE GOLDCHIP LUCKY, JORDAN BLAIS, KEVEN MOFFET, MIKAEL LECLERC
10. LAROCHELLE CHIPPER DORA, FERME G.M.S. LAROCHELLE INC

Intermediate Yearling

A25R4555

1 BELFAST DOORMAN LOVESTRUCK, BLACKROCK LIVESTOCK COMPANY, CORMDALE GENETICS INC, SILVERCAP HOLSTEINS, VOGUE CATTLE CO.
2. REPA JENNLY DOORMAN, Propriété élevée, DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
3. REPA JENNA DOORMAN, DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
4. LINGLE GOLD FREAKY GIRL-ET, KEVIN DOEBERIENER , LINDSAY BOWEN, DUANE COLE, MICHAEL HEATH
5. MILIBRO REGINALD ROSELINY, FERME MILIBRO INC
6. MILIBRO AFTERSHOCK ROSELOCK, FERME MILIBRO INC
7. FAIRMONT DOORMAN LAURISA-ET, FERME VERT D’OR INC, KEVEN MOFFET, MIKAEL LECLERC, MYRIAM COULOMBE, PAUL-ETIENNE HUDON
8. WILLDINA WINDBROOK GRACE, FERME JATON & GREMION ENRG

Milking Yearling

C5D_7509

1 MS ABSOLUTE BLISS-ET, TRIPLE-T HOLSTEIN, JOE NASH & AMANDA FLASBURG
2. EASTRIVER ALEXANDER – meilleur pis, FERME BLONDIN, FERME YVON SICARD, PIERRE BOULET
3. BELFONTAINE GOLDWYN DALLAS, VELTHUIS FARMS LTD
4. PETITCLERC GOLDWYN SALVATORE, Propriété élevée, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
5. GEN-COM WINDBROOK INDONESIE, GEN-COM HOLSTEIN LTEE
6. RICAGRI DEMPSEY PACE, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC, FERME RICAGRI INC, JEAN-PHILIPPE CHAREST
7. LEWISDALE EASTSIDE ATW AMAZE, DIAMOND HILL FARMS, JM VALLEY HOLSTEIN
8. BUTLERVIEW ATWOOD WORTH-ET, FERME BLONDIN, BUTZ-HILL HOLSTEIN, VANHAVEN HOLSTEINS
9. PROVETAZ DOORMAN GIN, FERME JATON & GREMION ENRG
10. LINDENRIGHT CASHMONEY LAURAL, A. & R. BOULET INC

Junior 2Year Old

A25R4985

1. COMESTAR LAMADONA DOORMAN – meilleur pis Propriété élevée, COMESTAR HOLSTEIN, HOWARD-VIEW HOLSTEINS
2. DESNETTE BEAUTIFUL SHADOW, DESNETTE HOLSTEIN
3. AL-SHAR DEMPSEY ALISON, FERME BLONDIN, FERME YVON SICARD
4. KINGSWAY SID ACALLA FERME GLAUSER & FILS INC
5. JACOBS GOLD LIANN, FERME JACOBS INC
6. JACOBS ALEXANDER BOULE, FERME JACOBS INC
7. VERTDOR DEMPSEY MINOU, FERME VERT D’OR INC
8. WALKERBRAE DOORMAN LOCKET, FERME BLONDIN
9. JACOBS GOLDWYN ALIZA, FERME JACOBS INC
10. SOLID-GOLD DE GSUN DISCO, KEVIN JAY DOEBERIENER & LINDSAY BOWEN, MICHAEL HEATH, ERNEST WILLIAM KUEFFNER

Senior 2 Year old

C5D_7578

1. SILVERMAPLE WINDJAMMER CAMILLE, ROCCO & CHRISTIAN CUNNINGHAM, JEFF BUTLER, JOE&AMBER PRICE
2. JACOBS GOLDWYN LOUKA, Propriété élevée, FERME JACOBS INC
3. PIERSTEIN GOLDWYN MAKERIGHT – meilleur pis, PIERRE BOULET
4. PIERSTEIN DEMSPEY RUBIETTE, A. & R. BOULET INC, FERME BOULET INC, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, PIERRE BOULET
5. ERNEST-ANTHONY SCP ANGELICA, FERME BLONDIN, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, FERME LAITIERE RAYON D’OR INC
6. JACOBS DAY BRAD, FERME JACOBS INC
7. JACOBS GOLDWYN BRIATTA, FERME JACOBS INC
8. TOLAMIKA SID ADORABLE, FERME BLONDIN
9. BELFAST GOLDWYN LACE, BELFAST HOLSTEIN ENR, MARY INN HOLSTEIN
10. MORNITAL DEMPSEY MAYKA, FRANCIS MORNEAU

Junior 3 Year Old

A25R5153

1 SILLSDALE GOLDCHIP BRISTOL, TRIPLE-T HOLSTEINS, MICHAEL HEATH
2. MORSAN SID LOVELY 3 – meilleur pis, TY-D HOLSTEINS
3. JACOBS SID GLORY, Propriété élevée, FERME JACOBS INC, PINEHAVEN FARM
4. JACOBS LAUTHORITY LOANA, FERME JACOBS INC
5. EASTSIDE DESTRY POLLY, BLOYCE THOMPSON
6. VALRICK CHARLIE MELODIE, GERALD LAVALLEE & FILS
7. OUTAOUAIS SID HAILEY, FERME BLONDIN
8. DESLACS DEMPSEY MALLYA, DESLACS HOLSTEIN
9. MABEL REGINALD LITINOU, FERME MAGUY NORMANDIN INC
10. BONACCUEIL LARANA SID, A. & R. BOULET INC

Senior 3 Year Old

C5D_7639

1 BERGEROY SID AMBELLE – meilleur pis Propriété élevée, BERGEROY HOLSTEIN INC
2. ELMCROFT ATTIC RETA, CLARK W. WOODMANSEE III, FERME BLONDIN, RICHARD VILLENEUVE, ST JACOBS ABC INC
3. CAVANALECK DEMPSEY BOZICA, FERME YVON SICARD, PIERRE BOULET
4. MS GOLD CHIP BRIGHT-ET, JEFF BUTLER , CRAIG & PENNY SHEDD
5. PETITCLERC GOLDWYN ANOUK, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
6. CRACKHOLM BRADGA, BOBBY RIVARD, FERME ROUVAL INC
7. JACOBS GOLDWYN ALLELUIA, FERME JACOBS INC
8. ROBELLA GOLDWYN EDGELEY, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
9. BERGEROY SID AMBELIA, BERGEROY HOLSTEIN INC
10. BRIDGEVIEW LAUTHORITY DANICA, PIERRE BOULET

Four Year Old

IMG_5225

1 JACOBS ATWOOD VEDETTE – meilleur pis Propriété élevée, FERME JACOBS INC
2. WEEKSDALE JUDGES HARMONY, ELMER WEEKS, FRANK A. & DIANE BORBA
3. BROOKVILLA GOLDEN BROOKS, MILK SOURCE LLC, PIERRE BOULET
4. MYSTIQUE GOLDWYN BOREALE, FERME BLONDIN
5. COMESTAR LAU DAMION, COMESTAR HOLSTEIN
6. JACOBS GOLDWYN LISAMAREE, FERME JACOBS INC
7. BERGEROY SEAVER CARTER, BERGEROY HOLSTEIN INC
8. BELFAST GOLDWYN LASENZA, BELFAST HOLSTEIN ENR, MARY INN HOLSTEIN
9. WINTERBAY FEVER LEGACY, CRASDALE FARMS, FERME BLONDIN
10. KOUWENBERG AFTERSHOCK 1707, FERME KAMLAKE

Five Year Old

IMG_5390

1 CACHE-VALLEY LHEROS 2331-ET Propriété élevée, ERNEST KUEFFNER , L & P LARSEN , NORM NABHOLZ
2. VIORIS ALEX PANDORA, GEN-COM HOLSTEIN LTEE
3. NATHPORT TIDAL GOLDWYN SEREAL, FERME DES SAUGES S.E.N.C
4. JACOBS ATWOOD MELODY, Propriété élevée, FERME JACOBS INC
5. JOLIBOIS LORINE ATWOOD, FERME ROLANDALE ENR
6. SHADOWAVE HAVANA GOLD, LOOKOUT HOLSTEINS, PURPLE FEVER HOLSTEINS, ST JACOBS ABC INC
7. PIERSTEIN GOLDWYN RENEE, PIERRE BOULET
8. EASTRIVER A SHOCK NETTIE, DYNAMITE GENETICS, FERME MR CHAGNON INC, OLIVIER FONTAINE
9. HOMTOSTA ATTIC FEREEDA, FERME RALSTON S.E.N.C
10. MS DUCKETT ROB-CRI LL SHINE, FERME JOCELYN COTE INC, FERME LEXYA HOLSTEIN SENC

Mature Cow

IMG_5470

1 MS GOLDWYN ALANA-ET – meilleur pis, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, ISABELLE VERVILLE, PIERRE BOULET
2. COOKVIEW GOLDWYN MONIQUE, JEFF BUTLER, JOE & AMBER PRICE
3. WEEKSDALE GOLDWYN RALEIGH, Propriété élevée, ELMER WEEKS
4. MORSAN GOLD TAFFY, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
5. LEWISDALE EASTSIDE ASHLEY, GEN-COM HOLSTEIN LTEE
6. EBYHOLME GOLDWYN MELLOW, A. & R. BOULET INC
7. SMITHDEN MR BURNS EMMA, FERME LAITIERE RAYON D’OR INC

Production Cow

IMG_5629

1.(BU) RF Goldwyn Hailey (Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltee., QC
2. Loyalyn Goldwyn June (Goldwyn), Diamond Genetics, Kevin Doeberiener, Pierre Boulet & William Schilling, Australia, NY & QC
3. Calbrett Goldwyn Layla (Goldwyn), Comestar Holstein, Ponderosa Holsteins & Speranza Holsteins, QC & Spain
4. (BO) Ms Dundee Belinda (Dundee), Jeff Butler, IL
5. Bonaccueil Goldwyn Rosalind (Goldwyn), A&R Boulet Inc.,QC

Progeny of Dam (3)
1. Bergeroy Goldwyn Amiole, Bergeroy, QC
2. Bergeroy Windows Angle, Bergeroy, QC
3. Valcrek Dolman Bayonne, Ferme Gerald Lavallee, QC

 

Breeders Herd (2)
1. Ferme Jacobs Inc., QC 2. Ferme Bergeroy, QC