Show

  • Quebec Spring Holstein Show
    • Intermediate Calf (14):
      1. Trefle Pachouns Sachez (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Ferme des Trefles Inc.
      2. Ptitsuisse Sanchez Laramy (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Ferme Ptitsuisse sec
      3. Gillette Sid Mmisteryday (Pine-Tree Sid-ET), Ferme Gillette
    • Senior Calf (31):
      1. Velthuis Jasper Janice (Wilcoxview Jasper), Velthuis Farm Ltd.
      2. MS Atwood Adrenaline (Maple-Downs-I G W Atwood), JM Valley Holstein, D.Dubois et F. Lemieux, Rick & Shannon Allyn, Ferme Rodemsay, Ferme Jendro
      3. Duckett-SA Jordan Fargo (Gillette Jordan), Vale-O-Skene Holsteins
    • Summer Yearling (24):
      1. Kostka Steady Dinamite (Stantons Steady), Ferme Kostka SENC, JM Valley Holstein & Ferme Jendro
      2. Belfast Goldwyn Lasenza (Braedale Goldwyn), Belfast Holstein, Mary Inn Holstein
      3. Berndale Lanefarm B G Absence (Braedale Goldwyn), Cormdale GEnetics Inc., AI-BE-RO Land & Cattle
    • Junior Yearling (12):
      1. Pierstein Oasis Reba (Pierstein Promotion Oasis), Pierre Boulet
      2. Blondin Bravest Delice (Blondin Bravest), Ferme Blondin
      3. Petitclerc Alexander Ashley (Golden-Oaks St Alexander-ET), Ferme Petitclerc et Fils
    • Intermediate Yearling (12):
      1. Petitclerc Alexander Amycale (Golden-Oaks St Alexander-ET), Ferme Petitclerc et Fils
      2. Beldavid Dundee Rye (Regancrest Dundee-ET), Ferme M.C.F. Inc.
      3. Val D Espoir Baltimore Mazda (Regancrest Baltimore), Ferme Val d’Espoir
    • Senior Yearling (16):
      1. Kingsway Sanchez Magician (Gen-Mark Stormatic Sanchez), JM Valley Holstein, D. Dubois, F. Lemieux, Cormdale Genetics
      2. R-E-W Happy Go Lucky (Braedale Goldwyn), Velthuis Farm Ltd., Ardross Holsteins & Sjendi Holstein
      3. Pellerat Jasper Ginger (Wilcoxview Jasper), Jeff Butler
    • Premier Junior Breeder & Exhibitor: Ferme Petitclerc et fils
    • Junior Champion: Kingsway Sanchez Magician, 1st senior yearling, JM Valley Holstein, D. Dubois, F. Lemieux, Cormdale Genetics
    • Res. Junior Champion: Velthuis Jasper Janice, 1st senior calf, Velthuis Farm Ltd.
    • HM Junior Champion: R-E-W Happy Go Lucky,, 2nd senior yearling, Velthuis Farm Ltd., Ardross Holsteins & Sjendi Holstein
    • Jr. 2-year-old (11):
      1. Ehrhardt Gold Beauty-ET (Braedale Goldwyn), Comestar Holstein
      2. Garay Shottle Debbie (Picston Shottle-ET), Ferme Garay
      3. RF Gold Jules Jancy (Buttermoor Gold Jules), Gen-Com Holstein
    • Sr. 2-year-old (19):
      1. Blondin Alexander Armana (Golden-Oaks St Alexander), Yvon Sicard & Ferme Blondin
      2. Crater Indiana Goldwyn (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holsteins
      3. Boisblanc Jasper Cristala (Wilcoxview Jasper), Jeff Butler
    • Jr. 3-year-old (12):
      1. MS Pride Gold Invite 761-ET (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin, Crasdale Farms & Ponderosa Holstein
      2. Rockymountain Gold Wishes (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd.
      3. Robrook Goldwyn Cameron (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd.
    • Sr. 3-year-old (15):
      1. Cookview Goldwyn Monique (Braedale Goldwyn), Yvon Sicard, Ferme Blondin & Jeff Butler
      2. Milibro Goldwyn Roselilace (Braedale Goldwyn), Ferme Milibro
      3. Midlle Roy Sparkling (Roylane Jordan), Gen-Com Holstein Ltd.
    • Intermediate Champion: Cookview Goldwyn Monique, 1st sr. 3-year-old, Yvon Sicard, Ferme Blondin & Jeff Butler
    • Res. Intermediate Champion: MS Pride Gold Invite 761-ET, 1st jr. 3-year-old, Ferme Blondin, Crasdale Farms & Ponderosa Holstein
    • HM Intermediate Champion: Rockymountain Gold Wishes, 2nd jr. 3-year-old, Gen-Com Holstein Ltd.
    • 4-year-old (16):
      1. Lylehaven Durham Lekysya (Regancrest Elton Durham), Belfast Holstein & Mary Inn Holstein
      2. Hartveld Windbrook Jewel (Gillette Windbrook), Hartveld & Phoenix
      3. Blondin Goldwyn Venus (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin
    • 5-year-old (8):
      1. Tween Bays Sara Goldwyn (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holstein Ltd.
      2. Sudview Nordale Gold Liberty (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin
      3. Maximin Goldwyn Biopsie (Braedale Goldwyn), Pierre Boulet
    • Mature Cow (9):
      1. Meadow Green Jeany Outside (Comestar Outside), Ferme Blondin
      2. Valleyville Lheros Jenn (Comestar Lheros), Ferme Jacobs & Ty-D Holsteins
      3. Goldenflo Lheros Bubble Gum (Comestar Lheros), Pierre Boulet
    • Grand Champion: Cookview Goldwyn Monique, 1st sr. 3-year-old, Yvon Sicard, Ferme Blondin & Jeff Butler
    • Res. Grand Champion: Tween Bays Sara Goldwyn, 1st 5-year-old, Gen-Com Holstein Ltd.
    • HM Grand Champion: Lylehaven Durham Lekysya, 1st 4-year-old, Belfast Holstein & Mary Inn Holstein
    • Premier Breeder: Ferme Petitclerc
    • Premier Exhibitor: Gen-Com Holstein
  • Quebec Spring Red & White Holstein Show
    April 25, 2012
    Victoriaville, Quebec
    Judge: Rémi Bergeron, Saint-Antoine-de-Tilly
    • Junior Champion: Riter Toby Alice, 1st senior yearling, Lookout Holsteins, Frank and Dianne Borba
    • Res. Junior Champion: Lookout Elmbridge Lady Rouge, 2nd senior yearling, Lookout Holsteins, Peter Tuytel Jr
    • HM Junior Champion: Larochelle Melvin Sally, 1st senior calf, Ferme Larochelle senc
    • Premier Junior Exhibitor: André Carbonneau
    • Premier Junior Breeder: Carhol
    • Grand Champion: Blondin Mr Burns Laurence, 1st 4-year-old, Ferme Blondin – Carlos I. Herrera
    • Res. Grand Champion: Beckelm Kite Twinkle, 1st 5-year-old, Scott Brethet, Mt Elgin Dairy
    • HM Grand Champion: Deslacs Ritzy Red Greedy, 1st sr. 2-year-old, Ferme Parile
    • Premier Breeder & Exhibitor: Sildajak Holstein
  • California Spring Show
    Apr. 27 – Merced, CA
    Judge – Michael Heath, Westminster, MD
    • Winter Calf – Red (2)
      1. K-Nissen Rockin Apple-Red (Bovigen-SF Red Rock-Red), Katherine Nissen
      2. Delta-Breeze Contdr Sam-Red (Patience Showline Contender-Red), Jarrett Zonneveld
    • Winter Calf (10)
      1. Exels Pronto Aleena 17221 (Windy-Knoll-View Pronto x Exels Callit Addison 14628), Hank & Carolyn Van Exel
      2. Calori-D SM Aftershock Eva (Ms Atlees Sht Aftershock), Stephen Mast
      3. Entourage-LC Prima Dona-ET (Golden-Oaks St Alexander), Matthew Pacheco
    • Fall Calf -Red (4)
      1. BBM CP Kandi-Red-ET (Sandy-Valley Colt-P-Red x Ms Candy Apple-Red), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
      2. Scientific Pico Doll-Red-ET (La Presentation Picolo-Red), John Paul, Elisabeth & Elise Regusci
      3. Ruann R Jewelanne 14901-Red (Hurtgen-Vue Reality-Red), Ruann Dairy
    • Fall Calf (16)
      1. Windsor-Manor Zginger (Fustead Goldwyn Guthrie x Windsor-Manor Za Milly), Hannah Van Dyk
      2. Nelsons Atwood Liz (Maple-Downs-I GW Atwood), Jenavieve Kisst
      3. D-Man Durham Dollie (Regancrest Elton Durham), Donavan Miguel
    • Summer Yearling – Red (5)
      1. Exels Destry G 16850-Red (Scientific Destry RC x Exels Contender Gina 15521), Hank & Carolyn Van Exel
      2. Dar-Lynda Scarla-Red-ET (Scientific Destry), Joseph Azevedo
      3. Ruann Charity 10524-Red (Hurtgen-Vue Reality-Red), Hunter & Ashley Glass/Charlie Jones
    • Summer Yearling (11)
      1. Duckett-Harvue Atwd Fran-ET (Maple-DownsI GW Atwood), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
      2. Air-Osa Fever Spirit 15129 (Crackholm Fever), Hank & Carolyn Van Exel/Henry Grossi
      3. Whitney Oaks Kendals Skyler (Whitney Oaks Rdlf Kendal), Matthew Goulart
    • Spring Yearling – Red (5)
      1. Crazy-For SCR Dip-Red (Crackholm Secure x Crazy-For Jordan Dizzie), Airoso, Binder, Woodmansee
      2. Jacobi Giltex BA Marcy-Red (Big Apple-Red), Cort James Rowley
      3. Miss Giltex Ad Sugar-Red (KHW Kite Advent-Red), Gilbert Teixeira & Alexandra Costello
    • Spring Yearling (15)
      1. R-John Atwood Aspire (Maple-Downs-I GW Atwood x La-Foster Dundee Addie), Rocco Cunningham
      2. Butlerview Atwood Ava (Maple-Downs-I GW Atwood), Frank Antoine Borba
      3. Crazy-For SCR Dip-Red (Crackholm Secure), Airoso, Binder, Woodmansee
    • Winter Yearling – Red (3)
      1. A Mason Lou Koko-Red-ET (Fieldhouse Redlou-Red x Autumn-Ridge RB Marl-Red), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba/George Morasci
      2. Becca-Jo Erin-Red, Donovan Miguel
      3. Dar-Lynda Apple 42213-Red (Big Apple-Red), Hunter & Ashley Glass/Charlie Jones
    • Winter Yearling (8)
      1. BVK Alexander Adalira (Golden-Oaks St Alexander x Kingstead Chief Adeen), Tony Garcia Jr.
      2. McClelland Sanchez Dolly (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Rocco Cunningham
      3. Ken-Mar-Vu Atwood Lucky (Maple-Downs-I GW Atwood), Courtney Faria
    • Fall Yearling – Red (2)
      1. Ta-Ro-Lee Advent 2155-Red (KHW Kite Advent-Red x Ta-Ro-Lee Sept Storm Devyn), Hank & Carolyn Van Exel
      2. Paulo-Bro SP Deuc Sasha-Red (Scientific SS Deuce), Tyler Dunn
    • Fall Yearling (11)
      1. Calori-D RJ Afrshok Minolta (Ms Atlees Sht Aftershock x Calori-D RJ Excited Mini), Rebekah Mast
      2. Golden Set Hamming Darla (Wilcoxview Jasper), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
      3. Fradon Redliner Aka (Fradon Redliner), Dominic Agresti-Asali
    • Unfresh 2-Year-Old – Red (1)
      1. Kulp-Dale Con Fancy-Red (Patience Showline Contender-Red), Hannah Van Dyk
    • Junior Champion Red Show: Ta-Ro-Lee Advent 2155-Red, 1st fall yearling, Hank & Carolyn Van Exel
    • Res. Junior Champion: A Mason Lou Koko-Red-ET, 1st winter yearling, Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba/George Morasci
    • Junior Champion Junior Show: R-John Atwood Aspire, 1st spring yearling, Rocco Cunningham
    • Res. Junior Champion: BVK Alexander Adalira, 1st winter yearling, Tony Garcia Jr.
    • Junior Champion Open Show: R-John Atwood Aspire, 1st spring yearling, Rocco Cunningham
    • Res. Junior Champion: BVK Alexander Adalira, 1st winter yearling, Tony Garcia Jr.
    • Jr. 2-Year-Old
      1. Den-K Goldwyn Amm Kayla-ET (Braedale Goldwyn x Den-K Bolton Anmarie), Den-K Holsteins
    • Sr. 2-Year-Old (11)
      1. Velthuis Goldwyn Monica (Braedale Goldwyn x Valleyville Lheros Monique), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
      2. Exels Sanchez Alice-ET (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Hank & Carolyn Van Exel
      3. Ms Exels Pronto Gianna 15614 (Windy-Knoll-View Pronto), Rocco Cunningham
    • Jr. 3-Year-Old (6)
      1. Air-Osa Denson 12720 (Jerland Denison-ET x Air-Osa Dyna 10414), Airosa Dairy
      2. Lazy-A B277 Loviet 385 (Carnation Giltex California), Lazy-A Holsteins
      3. Hilmar Megaman 2912, Hilmar Holsteins
    • Sr. 3-Year-Old – Red (3)
      1. Paulo-Bro-SP Shari-Red (KHW Kite Advent-Red x Red Marker dam), Macey Brock Pearson
      2. Kingsmill DB Derica-Red (Scientific Debonair), Ken Melvold
      3. Ruann Adv Gay 80958-Red-ET (KHW Kite Advent-Red), Ruann Dairy
    • Sr. 3-Year-Old (11)
      1. Calori-D Jasper Marigold-ET (Wilcoxview Jasper x Lylehaven Durham Marriet), Stephen & Rebekah Mast
      2. Air-Osa Redbull 12417 (KHW Redbull), Airosa Dairy
      3. Cache-Acres Pronto Razine (Windy-Knoll-View Pronto), Brandon Almeida
    • Intermediate Champion Junior Show: Ms Exels Pronto Gianna 15614, 1st Sr. 2-year-old, Rocco Cunningham
    • Res. Intermediate Champion: Cache-Acres Pronto Razine, 1st Sr. 3-year-old, Brandon Almeida
    • Intermediate Champion Open Show: Calori-D Jasper Marigold-ET, 1st Sr. 3-year-old, Stephen & Rebekah Mast
    • Res. Intermediate Champion: Air-Osa Redbull 12417, 2nd Sr. 3-year-old, Airosa Dairy
    • 4-Year-Old – Red (4)
      1. Cache-Acres Advt Reezy-Red (KHW Kite Advent-Red x Cache-Acres SS Reena-Red-ET), McIsaac & Plocher
      2. Air-Osa Advent 11502-Red (KHW Kite Advent-Red), Airosa Dairy
      3. Ruann Constance 71071 (KHW Kite Advent-Red), Ruann Dairy
    • 4-Year-Old (10)
      1. High Point Carlow (Braedale Goldwyn x Ms Carlas Durham Caribou-ET), Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
      2. Whitney Oaks Roy Bella (Roylane Jordan), Michael Davis
      3. Airosa Yosemite, Airosa Dairy
    • 5-Year-Old (5)
      1. Air-Osa Champion 11225 (Calbrett-I HH Champion x Air-Osa Cortez 10019), Airosa Dairy
      2. Ruann Modest Whim 70431 (Regancrest-LH Modest-ET), Ruann Dairy
      3. Ruann Metro Glory 72661-ET (Sikkema-Star-W Hi Metro-ET), Ruann Dairy
    • 125,000-lb. Cow (3)
      1. Gleneil Mr Samuelo Bo Doll (Regancrest Mr Samuelo x Gleneil Rubens Bodiel), Michael Davis
      2. Ruann Activs Posch 52091-ET (Kick-It-Up Activist), Ruann Dairy
      3. Dinomi Drake Abbigail (Far-O-La Debbie-Jo Drake), Dino Migliazzo
    • Aged Cow – Red (1)
      1. Dinomi Advnt Ruth-Red-ET (KHW Kite Advent-Red x Dinomi Rubens 5083-Red), Loren Migliazzo
    • Aged Cow (5)
      1. Zendi Dundee Exhilarate (Regancrest Dundee x Zendi Outside Exotic), Zendi Farms
      2. Zimm-Acres Durham Inez (Regancrest Elton Durham), Terry Zimmerman/Neil & Jessica McIsaac
      3. Dinomi Offroad Ryley-ET (Deslacs Offroad), Dino & Dante Migliazzo
    • Senior Champion Red & White: Cache-Acres Advt Reezy-Red, 1st 4-year-old, McIsaac & Plocher
    • Res. Senior Red & White: Air-Osa Advent 11502-Red, 2nd 4-year-old, Airosa Dairy
    • Grand Champion Red & White: Paulo-Bro-SP Shari-Red, 1st Sr. 3-year-old, Macey Brock Pearson
    • Res. Grand Champion Red & White: Kingsmill DB Derica-Red, 2nd Sr. 3-year-old, Ken Melvold
    • Premier Breeder & Exhibitor Junior Show: Michael Davis
    • Senior Champion Junior Show: Whitney Oaks Roy Bella, 1st 4-year-old, Michael Davis
    • Res. Senior Champion: Gleneil Mr Samuelo Bo Doll, 1st 5-year-old, Michael Davis
    • Grand Champion Junior Show: Whitney Oaks Roy Bella, 1st 4-year-old, Michael Davis
    • Res. Grand Champion: Ms Exels Pronto Gianna 15614, 1st Sr. 2-year-old, Rocco Cunningham
    • Herdsmanship (6 and under): Calori-D
    • Herdsmanship (7 and over): Giltex
    • Senior Champion Open Show: High Point Carlow, 1st 4-year-old, Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
    • Res. Senior Champion: Zendi Dundee Exhilarate, 1st aged cow, Zendi Farms
    • Grand Champion Open Show: Calori-D Jasper Marigold-ET, 1st Sr. 3-year-old, Stephen & Rebekah Mast
    • Res. Grand Champion: High Point Carlow, 1st 4-year-old, Frank & Carol Borba/Frank & Diane Borba
  • Midwest Spring National Holstein Show
    April 21, 2012
    Jefferson, WI
    Judge: Mark Rueth
    Total head: 185
    • Junior Champion: Stranshome Gold Alyssum-ET (Braedale Goldwyn), 1st summer yearling, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, Owatonna, MN
    • Reserve Junior Champion: Duckett P Lucy-Red (La Presentation Picolo-Red-ET), 1st spring yearling, Westcoast Holsteins, Chilliwack, BC
    • Intermediate Champion & Reserve Grand Champion: First Glance Talent Contest (Ladino Park Talent-Imp-ET), 1st senior 3-year-old, Herman & Kathleen Hoffman, Melrose, WI
    • Reserve Intermediate Champion: Benrise Goldwyn JoJo (Braedale Goldwyn), 2nd senior 3-year-old, Budjon Farms & Peter Vail, Lomira, WI
    • Senior & Grand Champion and Best Udder of Show: Milksource Goldwn Africa-ET (Braedale Goldwyn), 1st 4-year-old, Peter & Lyn Vail & Budjon Farms, Lomira, WI
    • Reserve Senior Champion: Pyramid Goldwyn Shimmer-ET (Braedale Goldwyn), 1st 5-year-old, Jordan & Whitney Ebert, Algoma, WI
    • Champion Bred & Owned of the Show – Siemers Alisha Gold Ava-ETS, Crystal Siemers-Peterman, Newton, WI
    • Premier Breeder & Exhibitor: Siemers Holsteins, Newton, WI
    • Premier Sire: Braedale Goldwyn
  • 100th Anniversary Show – South Africa Sale
    Champion Cow: Puttergill Final Lisa, 1st 4-year-old, owned by Kevin Lang; sired by Final Cut
    Reserve: Milagro Sandra, 1st 5-year-old, owned by Andrew Masterton; sired by LHeros

Sales

  • Genomic Giant Sale lights up Victoriaville!
    It was an exciting night in Victoriaville, Quebec as Trans America Genetics and Butler Fellers Auctions, Inc. brought the Genomic Giant Sale to a large and active crowd. After the last lot was struck off, the sale average of $32,367.14  and gross of $2,265,700 on 70 full lots was realized.
    • Topping the sale at $215,000 was LOT 10 – Vision-Gen Sh Frd A12304-ET, a 9/10 Freddie with GTPI +2419 x VG-85 DOM Jet Stream x VG-87 GMD-DOM Outside x 6 VG/EX dams. She sold with about 9 pregnancies and 43 transfers and was consigned by Dan, Sandy & Jennifer Mormann of New Vienna, IA.
    • The second high seller of the night at $105,000 was LOT 1 – Fly-Higher Sham Minny-ET, a 1/12 Shamrock x Fly-Higher Bolton Misha (VG-88 DOM) x 4 VG/EX dams. Minny is one of only 3 females in the entire breed that is over +850NM and +4.00T and is the #15 GTPI female in the Breed at +2596.
    • $100,000- Lot 3: 1st Choice Mogul or Uno x Ammon-Peachey Shauna VG 87 GTPI 2343/GLPI +3242 Consignor: Seagull Bay Dairy, ID Buyer: Jolicap and TAG
    • $100,000 – Lot: 9A: 1st Choice Sire to be announced x Venture Shottbolt Sizzle, GPLI +2674/GTPI +2634, #1Polled female in the breed Consignor: Bryhill Farm Inc, PQ Buyer: Elite Dairy Genomcs, IL
  • California Merced County Holstein Sale
    April 26, 2012
    Merced, CA
    Average $2014
    • $5600- Lot 1 Dinomi Atwood Renetta (Mar ’11 Atwood x Dinomi Offroad Ryley EX-91 Grand Champion B&W California Spring 2010 plus 4 more gen VG or EX from Ravens) Consignor: Dino Dante Migliazzo Buyer: Crane Hill Genetics, CA
    • $4500 0 Lot 36 Lazy A Legend Elegance (Dec ’11 Legend x Lazy A Blitz Elegance NC x 7 more gen VG or EX from Elegance family Consignor: Lazy A Holsteins, CA
    • $4000- Lot 10 Kisst Dundee 896 Wilma (Mar’11 Dundee x Kisst lEduc 416 Wilma VG-88 x Wendon Lee Wilma VG-88) Consignor: John G Kisst Jr, CA
  • Tahora
    The Top Shelf Sale of Tahora Farms in New Zealand had a wonderful average of NZ$9211 (€5700) over 52 lots. The top selling lot was a 50% share in a yearling Braxton heifer from Tahora Goldwyn Toni. The Anderson family paid NZ$38,000 (€23,500) for this share. A Sid from Toni sold for NZ$27,000 to Bluechip in Australia. (source: Holsteininternational.com)
  • Fife Herd Goes out in StyleThe Balcurvie herd owned by Gavin Struthers, Bankhead Farm Fife was dispersed in some style at Borderway, Carlisle on Wednesday 25th April. Animals were sold to twelve counties across the UK with twenty seven animals selling to or above £2000.
    • All of the buyers were especially impressed with the quality of the udders on offer. Two animals sold to a joint top price of 2,750gns and both excelled in the mammary department. First to sell for this price was a daughter of Hornland Jayz, a young heifer in mid lactation due again at the end of the year to Alta Delwyn. She was purchased by W R Stewart of Willoxton Farm, Ayrshire. Also selling for 2,750gns was a fresh heifer sired by Alta Onside with a close to perfect udder she now joins the herd of N & S Sanderson of Burtholme Farm, Brampton, Cumbria.
    • Next to impress was another daughter of Hornland Jayz from the Hink family. She had recently calved and sold for 2,650gns. Selling for 2,500gns was a fresh second calve cow sired by Armstead from the Dorine family originally from the Howcommon herd. Also selling for 2,500gns was a daughter of Alta Onside from the Rachel family one of the most constant breeding lines in the herd. All three of these exceptional young animals were purchased by N & S Sanderson of Burtholme Farm, Brampton, Cumbria.
    • The Miresdale herd from Northallerton had played an important part in the Balcurvie herds’ advancement and it was an animal with Miresdale breeding that sold to the next top price of 2,500gns. She was sired by a Shottle son and now joins the herd of J & J Barr Farm LTD, Easter Bucklyvie, Fife.