Shows

  • Canadian National Holstein Convention 2012
    Brandon, MB
    Judge: John Buckley, ON
    205 Head
    • Intermediate Calf (4)
      1. Rietben B Sassy (Braxton), Blair Weeks, PE
      2. Lampada Vengence Ellen (Vengence), Lampada Holsteins, SK
      3. Jamevall Lauthority Mona June (Lauthority), James Valley Colony, MB
    • Senior Calf (26)
      1. Benner Windbrook Jocasa (Windbrook), Benner Holsteins, MB
      2. Kenbert Seaver Dilly (Seaver), Kenbert, Roneamar & Mazylake, SK & AB
      3. RF Duplex Courage (Duplex), Black Forest Farm, BC
    • Summer Yearling (21)
      1. Signature Jasper Sparkle (Jasper), Benner Holsteins Ltd., MB
      2. Markwell-I Secure Rainee (Secure), Westcoast Holsteins, BC
      3. Therindale Fever Blackberry (Fever), T&L Cattle, Kingsway & Marcel Redenius, BC & ON
    • Junior Yearling (17)
      1. Vandyk-S Atwood Everly (Atwood), Vandyk-S, T&L Cattle & Kingsway, WA, BC & ON
      2. Morsan Atwood Burka (Atwood), Morsan Farms Ltd., AB
      3. Kenbert Sanchez Enchilada (Sanchez), Kenbert Acres, SK
    • Intermediate Yearling (15)
      1. Lafontaine Aftershock Arrie (Aftershock), Westcoast Holsteins, BC
      2. RockyMountain Goldwyn Dottie (Goldwyn), T&L Cattle Ltd., BC
      3. RockyMountain Sanchez Dolly (Sanches), RockyMountain Holsteins & Scott Brethet, AB & ON
    • Senior Yearling (13)
      1. Greenlane Destry Laurel-Red (Destry), Westcoast Holsteins, BC
      2. Weeksdale Gold Real Deal (Goldwyn), Roswitha Holsteins, MB
      3. Lakefield Lyric Stallion (Stallion), Lakefield Farms Ltd., MB
    • Junior Champion R&W
      Greenlane Destry Laurel (Destry), Westcoast Holsteins, BC
      Reserve – Markwell-I Secure Rainee (Secure), Westcoast Holsteins, BC
      HM – Flower-Brook Erin-Red (Advent), Flower Brook Holsteins, MN
    • Junior Champion B&W
      Greenlane Destry Laurel (Destry), Westcoast Holsteins, BC
      Reserve  – Lafontaine Aftershock Arrie (Aftershock), Westcoast Holsteins, BC
      HM – Vandyk-S Atwood Everly (Atwood),Vandyk-S, T&L Cattle & Kingsway, WA, BC & ON
    • Junior Breeders Herd (3)
      1. Kenbert Acres, SK
      2. Skycrest Holsteins, AB
      3. Rietveld Dairies Ltd., AB
    • Junior 2 Year Old (10)
      1. Scha-Way Adv Lipstick-Red (Advent), Westcoast Holsteins, BC
      2. Ehrhardt Gold Beauty (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
      3. Regwall Shake N Bake (Atwood), Blair Weeks & Bernandale, PE
    • Senior 2 Year Old (15)
      1. Pappys Goldwyn Rave (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
      2. Valleyville Sanchez Renate (Sanchez, Barclay Phoenix, ON
      3. Wedgwood Pepper Jasper (Jasper), Stanhope-Wedgwood, BC
    • Junior 3 Year Old (14)
      1. Roswitha B Goldwyn Aurora (Goldwyn), Roswitha Holsteins, MB
      2. Clearvalley Gold Rewind (Goldwyn), Wendon, Lucky Hill, Dardel & Zimmer, AB
      3. Sicy Allie (Goldwyn), Morsan Farms, AB
    • Senior 3 Year Old (12)
      1. RF Blackforest BGJ Melinda (Jules), Continental Holsteins, AB
      2. Donfield Marcus Johanna (Marcus), Donfield Farms, MB
      3. Fradon Redbull Jingle (Redbull), Stanhope-Wedgwood, Elmbridge & Nicrest, BC
    • Intermediate Champion
      Roswitha B Goldwyn Aurora (Goldwyn), Roswitha Holsteins, MB
      Reserve  – RF Blackforest BJG Melinda (Jules), Continental Holsteins, AB
      HM – Pappys Goldwyn Rave (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
    • 4 Year Old (23)
      1. Silvermaple Damion Camomile (Damion), Silvermaple Holsteins & Stanhope-Wedgwood, BC
      2. Skycrest Affirmed Nose Dive (Affirmed), Skycrest Holsteins, AB
      3. Stanhope Lorel Goldwyn (Goldywn), Stanhope-Wedgwood, BC
    • 5 Year Old (14)
      1. Brainwave Goldwyn Lauramie (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
      2. Continental Drake Rosily (Drake), Continental Holsteins, AB
      3. Wedgwood Dellia Jordan (Roy), Stanhope-Wedgwood, BC
    • Mature Cow (21)
      1. Sunnyhome Eastwood Melody (Eastwood), Sunnyhome Farms & RockyMountain Holsteins, BC & AB
      2. Skycrest Dundee Nutmeg (Dundee), Skycrest Holsteins, AB
      3. Butz-Butler Durham Amy (Durham), Westcoast Holsteins, BC
    • Grand Champion R&W
      Scha-Way Adv Lipstick-Red (Advent), Westcoast Holsteins, BC
      Reserve  – Jon-Lu Talent Regina Red (Talent), Westcoast Holsteins, BC
      Honorable  – Lake-Prairie Advent Ava-Red (Advent), Westcoast Holsteins, BC
    • Senior Champion
      Silvermaple Damion Camomile (Damion), Silvermaple Holsteins & Stanhope-Wedgwood, BC
      Reserve  – Brainwave Goldwyn Lauramie (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
      Honorable Mention – Continental Drake Rosily (Drake), Continental Holsteins, AB
    • Grand Champion
      Silvermaple Damion Camomile (Damion), Silvermaple Holsteins & Stanhope-Wedgwood, BC
      Reserve – Brainwave Goldwyn Lauramie (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
      Honorable Mention  – Continental Drake Rosily (Drake), Continental Holsteins, AB
    • Premier Breeder – Skycrest Holsteins, AB
    • Premier Exhibitor – Westcoast Holsteins, BC
  • New York Spring BW Holstein Show
    Apr. 16 – Syracuse, NY
    Judge – Mark Rueth, Wisconsin
    • Winter Calf (7)
      1. McWilliams Damion Shine (Erbacres Damion x C-Cove Pledges Sabrina), Chris & Jen Hill, Todd Whittier, Chad Umbel, Thurmont, MD
      2. Dappleholm G Roxette (Nipponia Edr Gibraltar), Morasci, Borba & Burdette, Mercersburg, PA
      3. Ms Gold Chip Bright-ET (Mr Chassity Gold Chip-ET), Jeff Butler & Amanda Kennedy, Chebanse, IL
    • Fall Calf (20)
      1. Ploegsway Braxton Natshak (Regancrest Braxton x Ploegsway Terrason Nutshell), Budjon, Phoenix & Trent Valley, Lomira, WI
      2. Windy-Knoll-View Picasso-ET (Crackholm Fever), James & Nina Burdette, Mercersburg, PA
      3. Savage-Leigh Yank Fever-ET (Crackholm Fever), Donald McEvoy, Cortland, NY
    • Summer Yearling (23)
      1. Co-Vale Fever Camila-ET (Crackholm Fever x Duckett Carisma Eva), Cates, Eaton & Phoenix, Syracuse, NY
      2. Windy-Knoll-View Pure (Durchan Elite Everest), James & Nina Burdette, Mercersburg, PA
      3. Windy-Knoll-View Planner (Maple-Downs-I GW Atwood), James & Nina Burdette, Mercersburg, PA
    • Spring Yearling (21)
      1. Miss Beautys Bombshell-ET (Braedale Goldwyn x Ms Exels Dundee Beauty), Roll-N-View, Eaton, Murphy & Cates, Preble, NY
      2. Savage-Leigh Atwd Light-ET (Maple-Downs-I GW Atwood), Christopher Savage, Knoxville, MD
      3. Windy-Knoll-View Parfait-ET (Maple-Downs-I GW Atwood), James & Nina Burdette, Mercersburg, PA
    • Winter Yearling (16)
      1. Co-Vale Dundee Jemma-ET (Regancrest Dundee x Co-Vale Rubens Jaded), Brad Cates, Preble, NY
      2. Sweet Peas Asteroid Amber (Kingsmill Gdwyn Asteroid), Matthew Pease, Susquehanna, PA
      3. Ka-Geo Golden Rae-ET (Braedale Goldwyn), Jeff Butler, Chebanse, IL
    • Fall Yearling (13)
      1. Whitdale-D Hvezda Sky-Red (Orbe-View S Strm Hvezda x Whitdale-D Advent Skylight), Chris & Jen Hill, Chad & Sandy Umbel & Richard Green, Thurmont, MD
      2. Tomkins MrBrn Sizzle-Red (Dudoc Mr Burns), Brodie Bunkelman, Edgar, WI
      3. Trefle Angola Goldwing-ET (Braedale Goldwyn), Butler, Mapel Wood, OConnor & Borba, Chebanse, IL
    • Junior Champion Junior Show
      M-Signature Sanchez Siri, Jacob & Jared Dueppengiesser and Andy Chlus, Perry, NY
      Res. –  Maple-Downs-CC Du Amelia-ET, 1st fall yearling, Emily Tillapaugh, Warnerville, NY
      HM – Dymentholm Lexis Lively, 1st fall calf, Max Wolf, Lebanon, CT
    • Junior Champion Open
      ShowWhitdale-D Hvezda Sky-Red (Orbe-View S Strm Hvezda x Whitdale-D Advent Skylight), Chris & Jen Hill, Chad & Sandy Umbel & Richard Green, Thurmont, MD
      Res: Co-Vale Fever Camila-ET (Crackholm Fever x Duckett Carisma Eva), Cates, Eaton & Phoenix, Syracuse, NY
      HM: Co-Vale Dundee Jemma-ET (Regancrest Dundee x Co-Vale Rubens Jaded), Brad Cates, Preble, NY
    • Junior Best 3 Females (4 )
      1. Co-Vale Holsteins
      2. Windy-Knoll-View
      3. Sweet Peas
    • Jr. 2-Year-Old (11)
      1. WOC-ZBW Atwood Skittles (Maple-Downs-I GW Atwood x Will-O-Crest Roy Sandy), Ferme Blondin, St. Placide, QC
      2. BVK Atwood Andrea-ET (Maple-Downs-I GW Atwood), Allyn, Lloyd & Heath, Canaan, CT
      3. Budjon-Vail Adv Dessert-ET (KHW Kite Advent-Red), Gen-Com Holsteins, Notre-Dame-du Bon Conseil, QC
    • Sr. 2-Year-Old (22)
      1. Crater Indiana Goldwyn (Braedale Goldwyn x Crater Santana Linjet), Gen-Com Holsteins, Notre-Dame du bon Conseil, QC
      2. Ernest-Anthony Allure-ET (Golden-Oaks St Alexander), Paul Neer & Ernest Kueffner, Litchfield, CT
      3. Blondin Alexander Armana (Golden Oaks St Alexander), Sicy Ferme & Ferme Blondin, St. Placide, QC
    • Jr. 3-Year-Old (12)
      1. Robrook Goldwyn Cameron (Braedale Goldwyn x Robrook Dundee Constance), Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      2. Joleanna Frtn Ivory Rain-ET (To-Mar D Fortune), Joleanna & David Rama, Unadilla, NY
      3. Rockymountain Gold Wishes (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
    • Sr. 3-Year-Old  (11)
      1. Cookview Goldwyn Monique (Braedale Goldwyn x Cookview Igniter Monika), Ferme Yvon Sicard, Ferme Blondin & Jeff Butler, St Justin, QC
      2. Midlee Roy Sparkling (Roylane Jordan), Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      3. Sagamie Goldwyn Del (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin, St. Placide, QC
    • Intermediate Champion of the Junior Show
      Elm-Spring Tystry Saxton, 1st sr. 2-year-old, Andrew Tudor, Eagle Bridge, NY
      Res.: Siemers SZ Hia-Mae-ET, 2nd sr. 2-year-old, Jacob Dueppengiesser, Perry, NY
      HM: Rokeyroad Goldwyn Elate-ET, 1st jr. 3-year-old, Elizabeth Hill, Bristol, VT
    • Intermediate Champion of the Open Show
      Robrook Goldwyn Cameron (Braedale Goldwyn x Robrook Dundee Constance), Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      Res: Crater Indiana Goldwyn (Braedale Goldwyn x Crater Santana Linjet), Gen-Com Holsteins, Notre-Dame du bon Conseil, QC
      HM: Ernest-Anthony Allure-ET (Golden-Oaks St Alexander), Paul Neer & Ernest Kueffner, Litchfield, CT
    • 4-Year-Old (16)
      1. Windy-Knoll-View Panini-ET (Braedale Goldwyn x Windy-Knoll-View Pledge), James & Nina Burdette, Mercersbug, PA
      2. Milksource Goldwn Africa-ET (Braedale Goldwyn), Budjon Farms & Peter Vail, Lomira, WI
      3. Roggua Dundee Evelyne (Regancrest Dundee), Ferme Yvon Sicard, Ghislain Demers, St Justin, QC
    • 5-Year-Old (14)
      1. Sudview Nordale Gold Liberty (Braedale Goldwyn x Comestar Lauriley Jasper), Ferme Blondin, St Placide, QC
      2. Tween Bays Sara Goldwyn (Braedale Goldwyn), Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      3. Muranda Advent Linda-ET (KHW Kite Advent-Red), Tom & Nancy Murray, Waterloo, NY
    • Aged Cow (9)
      1. Blondin Redman Seisme-Red-ETS (Valleyriver Ruben Redmn-Red x Blondin R Marker Supra), Milk Source LLC, Kaukauna, WI
      2. Raizel James Rosita-ET (Milk&Honey Encore Raizel), Colton Thomas, Cole & Olivia Cummings, N. Lewisburg, OH
      3. Valleys-End Leader Emily (Valleys End Lee Leader), Mark Hough, Rebersburg, PA
    • 125,000-lb. Cow (7)
      1. Bingland Leduc Nancy-ET (Lystel Leduc x Bingland Starb Noel), Elmvue Farm, Johnstown, NY
      2. Joleanna Outsid Mandarin-ET (Comestar Outside), Joleanna Holsteins, Unadilla, NY
      3. Meadow Green Jeany Outside (Comestar Outside), Ferme Blondin, St Placide, QC
    • Senior & Grand Champion Junior Show
      Curr-Vale Goldwyn Lady-L, 1st aged cow, Jessica Currie, Tully, NY
      Res. : Linden-Loch Damion Delila, 1st 5-year-old, Douglas Boop, Millmont, PA
      HM Ridgedale Folly, 1st 125,000 Lb. Cow, Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
    • Senior Champion Open Show
      Sudview Nordale Gold Liberty, 1st 5-year-old, Ferme Blondin, St Placide, QC
      Res.: Tween Bays Sara Goldwyn, 2nd 5-year-old, Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      HM: Windy-Knoll-View Panini-ET, 1st 4-year-old, James & Nina Burdette, Mercersbug, PA
    • Grand Champion Open Show
      Sudview Nordale Gold Liberty, 1st 5-year-old, Ferme Blondin, St Placide, QC
      Res.: Tween Bays Sara Goldwyn, 2nd 5-year-old, Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
      HM: Robrook Goldwyn Cameron, 1st jr. 3-year-old, Gen-Com Holsteins Ltd., Notre-Dame du bon Conseil, QC
    • Premier Breeder (tie): Joleanna Holsteins & Windy Knoll View
    • Premier Exhibitor: Ferme Blondin
    • Best Three Females (3)
      1. Joleanna Holsteins
      2. Muranda
      3. Ovaltop Holsteins
  • Southern Spring National Show
    April 14, 2012Stillwater, OK
    Judge: Paul Trapp, Taylor, WI
    • Junior Champion: Erbacres Dempsey Erika (Lirr Drew Dempsey), 1st summer yearling, Connor Erbsen, IL
    • Reserve Junior Champion: Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET (Valleyriver Redman Ruben-Red), 1st fall calf, Rokeyroad Holsteins & DeVon Benfer, KS
    • Intermediate Champion: Tex-Stein Advent Jocelyne (KHW Kite Advent-Red-ET), 1st senior 3-year-old, Gage Steinberger, TX
    • Reserve Intermediate Champion: Goldfawn Deb Annie-Red-ET (Scientific Debonair-Red-ETS), 1st junior 2-year-old, Goldfawn Farm, TX
    • Senior & Grand Champion: Tex-Stein Durham Tierney (Regancrest Elton Durham-ET), 1st 5-year-old, Gage Steinberger, TX
    • Reserve Senior & Grand Champion: Kow-Castle Talent 1247 (Ladino Park Talent-Imp-ET), 2nd 5-year-old, London Jones, TX
    • Premier Breeder & Exhibitor: Rokeyroad Holsteins, KS
  • Atlantic Spring Holstein Show
    April 14, 2012
    Fredricton, NB
    Judge Carl Phoenix, ON
    • Intermediate Calf
      1. Cobequid Wndbrook Mayhem (Windbrook) Cobequid Holsteins
      2. Cobequid Windbrook Mischief (Windbrook) Cobequid Holsteins
      3. Goldenflo Wind Jack In the Box (Windbrook) Macbeath Farms
    • Senior Calf
      1. Weeksdale Braxton Replay (Braxton) Blair Weeks & Hi-Calibre Holsteins
      2. Eastside Masterpiece One (Masterpiece) Eastside Holsteins
      3. Cobequid Sid Affection (Sid) Cobequid Holsteins
    • Summer Yearling
      1.Red Oak Sanchez Odyssey (Sanchez) Blair Weeks, Lookout & Frank & Diane Borba
      2. Weeks Dundee Anika (Dundee) Chestico, Trivee & Karran
      3. St-Jacoob Goldwyn Hillary (Goldwyn) Crasdale Farm
    • Junior Yearling
      1. Idee Lynora (Mr Burns) Idee Holsteins
      2. Eastside Mil Remix (Mil) Eastside Holsteins
      3. Crasdale Atwood Telly (Atwood) Crasdale, Tolamika & Tween Bays
    • Intermediate Yearling
      1. Devans Denzel Angela (Denzel) Blair Weeks, Lookout & Frank & Diane Borba
      2. Crasdale Atwood Susie (Atwood) Wade Dickie
      3. Idee Denella (Lingo) Idee Holsteins
    • Senior Yearling
      1. Velthuis Goldwyn Monyque (Goldwyn) Valleyville Farms
      2. Bullsbrow Chapter Kate (Chapter) High-Output, Parker Briggs & Robin Antworth
      3 .Beva Shottle Miley (Shottle-ET) Andreww Sargent & Jerome McCarron
    • Junior Champion
      Red Oak Sanchez Odyssey (Sanchez) Blair Weeks, Lookout & Frank & Diane Borba
      Res:  Devans Denzel Angela (Denzel) Blair Weeks, Lookout & Frank & Diane Borba
      HM: Crasdale Atwood Susie (Atwood) Wade Dickie
    • Junior Herd
      1. Idee Holsteins
      2. Eastside Holsteins
      3. Cobequid
    • Junior Premier Breeder & Exhibitor
      1. MacBeath Farm
      2. Idee Holsteins
      3. Eastside Holsteins
    • Junior 2 Year Old
      1. & BU Cobequid Sanchez Twist (Sanchez) Cobequid Holsteins
      2. Weeksdale Florian Mamie ( Florian) Weeksdale
      3. Valleyville Attic Sparkles (Attic) High-Output
    • Senior 2-Year-Old
      1.& BU Lewisdale Eastside Gold Acura (Goldwyn) Birkentree Holsteins, Bernadale, Nordale
      2. Idee Lurin Ruby (Laurin) Idee Holsteins
      3. Bernadale Spirte Mandolin (Spirte) Bernadale Farms
    • Junior 3 Year Old
      1. & BU Valleyville Shottle Stella (Shottle-ET) Cobequid Holsteins & Straitside Holssteins
      2. Valleyville Goldwyn Reily (Goldwyn) Birkentree & Eastriver
      3 Brookvilla Royal Goldwyn (Goldwyn) Eastside Holsteins
    • Intermediate Champion
      Lewisdale Eastside Gold Acura (Goldwyn) Birkentree Holsteins, Bernadale, Nordale
      Res:  Idee Laurin Ruby (Laurin) Idee Holsteins
    • Sr. 3-Year-Old
      1. & BU Roycham Mr Burns Mercedes (Mr Burns) Bernadale Farms
      2. Eastside Dolman Danneille (Dolman-ET) Eastside Holsteins
      3. Birkentree Carisma Raenn (Carisma) Birkentree Holsteins
    • 4-Year-Old1.& BU
      1. Weeksdale Goldwyn Raleigh (Goldwyn) Weeksdale
      2. Weeksdale Allen Lolita (Allen-ET) Weeksdale
      3. Pascoba Star Lucita (Lucky Star) Eastsde Holsteins
    • 5 Year Old1. & BU
      1. Eastside Fortune Oriole (Fortune) Eastside Holsteins
      2. Fort Lands Goldwyn Jade (Goldwyn) Idee Holsteins & Jame Rhynes
      3. Idee Goldwyn Lunette (Goldwyn) Idee Holsteins
    • Mature Cow
      1. & BU Cobequid Lance Canuck Spumante (Canuck) Melbro Holsteins
      2. Eastside Kite Tristen (Kite-ET) Eastside Holsteins
      3. ABF Spirte Jane (Spirte) Combination Holsteins
    • Champion
      Cobequid Lance Canuck Spumante (Canuck) Melbro Holsteins
      Res:  Eastside Kite Tristen (Kite-ET) Eastside Holsteins
      HM: Eastside Fortune Oriole (Fortune) Eastside Holsteins
    • Breeders Herd
      1. Eastside Holsteins
      2. Weeksdale Holsteins
      3. Cobequid Holsteins
    • Premier Breeder
      1.Eastside Holsteins
      2.Weeksdale
      3.Cobequid
    • Premier Exhibitor
      1.Eastside Holsteins
      2. Weeksdale
      3. Goldenflo Holsteins
  • Western Canadian Livestock Expo
    April 14, 2012 at Saskatoon, Sask.
    Judge: Chris Kyle, Ayr, Ont.
    56 Head
    • Premier Breeder – Kenbert Acres, Drake, Sask.
    • Premier Exhibitor – Kenbert Acres, Drake, Sask.
    • Grand Champion – Huntsdale Shottle Crusade, 5-Year-Old, Sire: Picston Shottle-ET, Benbie Holsteins Ltd., Caron, Sask.
    • Reserve Grand Champion – PDF Dundee Laurent, 2nd 5-Year-Old, Sire: Regancrest Dundee-ET, Prairie Diamond Farm & Balgonie Holsteins Ltd., Balgonie, Sask.
    • Intermediate Champion – Benbie Goldwyn Betsie, 1st 3-Year-Old, Sire: Braedale Goldwyn, Benbie Holsteins Ltd., Caron, Sask.
    • Reserve Intermediate Champion – Benbie Goldwyn Sadie, 2nd 3-Year-Old, Sire: Braedale Goldwyn, Benbie Holsteins Ltd., Caron, Sask.
    • Junior Champion – Lampada Vengence Pepsi, Senior Heifer Calf, Sire: Lampada Esteem Vengence, Fred Fornwald & Sons Farms Ltd., Carlyle, Sask.
    • Reserve Junior Champion – Kenbert Stallion Roulette, Senior Yearling Heifer, Sire: Kerndt Stallion, Kenbert Acres, Drake, Sask.
  • Australian Champions
    At Sydney’s Royal Show, Murribrook Holsteins became Premier Breeder with their victories including both the Junior Champions: Murribrook Jasper Petrea was Junior Champion ahead of Murribrook Jasper Pearl. Kamilaroi Wild Eve of Brad Snowden triumphed in the Intermediate category, while Strongbark Allen Candy of Jim Strong finished as Senior Champion. (source:holsteininternational.com)

Sales

  • Prairie Classic Sale a Complete Success!
    The 2012 Canadian National Holstein Convention has been lighting up Brandon, MB for the last couple days.  After a busy day of farm tours the Prairie Classic Sale kicked off at 7:00 p.m.  88 lots averaged $11,065! (source:holsteinworld.com)
    • High seller for the evening was Lot 13 at $48,000 – Benner Snowman Basanti.  She is a August 2011 Snowman with a GTPI +2165 from the popular Mapelwood Baxter Bethany VG-85 2yr, sold to Benner Holsteins & Pennview Farm.
    • Second high seller was Lot 30 for $39,000, another nice Snowman calf that hails from Des-Y-Gen Planet Silk VG-87 2yr.  She was consigned by David Dyment and Sebastion Dion and bought by Eastside Holsteins of PEI.
    • And rounding out the top three was Lot 2- $37,000.  A First choice Mogul or Cookie Cutter Hefty x Ammon-Peachy Shana-ET sold to Rocky Mountain Holsteins and was consigned by Benner Holsteins & Pennview Farm.
  • Top-selling Federal daughter
    $28,000: This was the amount paid for a yearling sired by Duckett-SA Federal (a Shottle son from Roy Frosty) and out of world-famous Eastside Lewisdale Gold Missy at the Dodgeramma-Redfest Sale. The runner-up ($10,500) was Crescentmead Radint Rose – a potential 16th generation Excellent. (source:holsteininternational.com)