Judge Mike Berry, OR

 

ROSIERS BLEXY GOLDWYN
Grand Champion
2017 Wisconsin Holstein Show
Budjon, Vail, Abbott, Van Excel & Woodmansee

GRAND CHAMPION: ROSIERS BLEXY GOLDWYN-ET (GOLDWYN), (1ST 6 YR OLD, BUDJON, VAIL, ABBOTT, VAN EXEL & WOODMANSEE, WI
RESERVE GRAND CHAMPION: TREFLE CHASSEP DOORMAN-ET (DOORMAN),(1ST JUNIOR 3YR OLD), MILK SOURCE LLC, WI
HONORABLE MENTION GRAND CHAMPION: STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (DIRECTOR), (2ND 6YR OLD), MILK SOURCE LLC, WI

BEST UDDER: ROSIERS BLEXY GOLDWYN-ET (GOLDWYN), (1ST 6 YR OLD, BUDJON, VAIL, ABBOTT, VAN EXEL & WOODMANSEE, WI

SENIOR CHAMPION: ROSIERS BLEXY GOLDWYN-ET (GOLDWYN), (1ST 6 YR OLD, BUDJON, VAIL, ABBOTT, VAN EXEL & WOODMANSEE, WI
RESERVE SENIOR CHAMPION: STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (DIRECTOR), (2ND 6YR OLD), MILK SOURCE LLC, WI
HON MENTION SENIOR CHAMPION: CAVANALECK BG BRUIN (GOLDWYN), (1ST 5YR OLD), MAJESTIC VIEW, R SHORE, R CONNERY, M& T SMITH, WI

TREFLE CHASSEP DOORMAN
Intermediate Champion
2017 Wisconsin Holstein Show
Milk Source

INTERMEDIATE CHAMPION: TREFLE CHASSEP DOORMAN-ET (DOORMAN),(1ST JUNIOR 3YR OLD), MILK SOURCE LLC, WI
RES INTERMEDIATE CHAMPION: LINGLE GOLD FREAKY GIRL-ET (GOLDWYN), (1ST SENIOR 3YR OLD),PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
HON MENTION INTERMEDIATE CHAMPION: HARDWOOD ATWOOD BOTELLI (ATWOOD),(2ND SENIOR 3YR OLD), JENNA LANGER & JOEL KIETZMAN, WI

PETITCLERC ATWOOD SPOUTNIK
Junior Champion
2017 Wisconsin Holstein Show
Noah Bilz

JUNIOR CHAMPION: PETITCLERC ATWOOD SPOUTNIK-ET (ATWOOD),(1ST SUMMERYEARLING), NOAH BILZ, WI
RESERVE JUNIOR CHAMPION: JEFFREY-WAY NEW ROMANCE (MARIO), (1ST FALL CALF), EMMA KATE HENDRICKSON, WI
HON MENTION JUNIOR CHAMPION: BUDJON-ABBOTT ALEXANDERA-ET (DOORMAN),(1ST WINTER CALF), KAELYN, KENADEE & KEEGAN WEIGEL, WI

10 AND UNDER SPRING CALVES (5)

1 CRESCENTMEAD AFTER DARLING (AFTERSHOCK), GRADY & LANE WENDORF, WI
2 BELLA-RIDGE BEAUTY QUEEN (DOORMAN), J,L,& M HARBAUGH & A & A LOEHR, WI
3 MS PFAFFSWAY BM GETYOURGOAT (MCBEEMER), KOLE & BEAU TRAPP & OLIVIA PFAFF, WI
4 SMITH-CREST DANIEL IRIS (DANIEL), MAT & TRAVIS SMITH, WI
5 CLOVERHILL D LINDSAY-RED-ET (DEFIANT), ALLISON, LAUREN & BRAYDEN BREUNIG, WI

SPRING CALVES (7)

OCEANVIEW DIAMOND RING
1st place Spring Calf
2017 Wisconsin Holstein Show
Oceanview Holsteins

1 OCEAN-VIEW DIAMOND RING (DIAMONDBACK), OCEAN-VIEW GENETICS, WI
2 CRESCENTMEAD AFTER DARLING (AFTERSHOCK), GRADY & LANE WENDORF, WI
3 BELLA-RIDGE GESUNDHEIT (SOLOMON), LYNN & SARA HARBAUGH & KURT & SARAH LOEHR
4 RYAN-VU GOLDWYNRAVISH-ET (GOLDWYN), DYLAN & CAMERON RYAN, WI
5 BELLA-RIDGE BEAUTY QUEEN (DOORMAN), J,L,& M HARBAUGH & A & A LOEHR, WI

WINTER CALVES (18)

BUDJON ABBOTT ALEXANDRA
1st place Winter Calf
2017 Wisconsin Holstein Show
Wiegel

1 BUDJON-ABBOTT ALEXANDERA-ET (DOORMAN), KAELYN, KENADEE & KEEGAN WEIGEL, WI
2 RYAN-VU DEMPSEY CYNTHIA (DEMPSEY), DYLAN & CAMERON RYAN, WI
3 FER-CREST CAREYPRICE CORA (CAREYPRICE), BRANDON FERRY, WI
4 RYAN-VU ATTIC NEVE (ATTIC), DYLAN & CAMERON RYAN, WI
5 WALK-ERA DOORMAN MERCY (DOORMAN), WALK-ERA FARMS, INC., WI

FALL CALVES (15)

JEFFREY-WAY NEW ROMANCE
1st place Fall Calf
2017 Wisconsin Holstein Show
Emma Hendrickson

1 JEFFREY-WAY NEW ROMANCE (MARIO), EMMA KATE HENDRICKSON, WI
2 BUDJON-JK DOORMAN ELVINA (DOORMAN), WHITNEY EBERT, WI
3 PAPPY CHELIOS ROVER-ET (CHELIOS), T KROHLOW, S MICKE & W YARDLEY, WI
4 BUDJON-VAIL DOORMAN ELANIA (DOORMAN), AUSTIN YODER & MATTHIAS SWARTZENTRUBER, WI
5 BUDJON-VAIL DRM SUNSHINE-ET (DOORMAN), PETER & LYNN VAIL & BUDJON FARMS, WI

SUMMER YEARLINGS (11)

 

PETITCLERC ATWOOD SPOUTNIK
1st place Summer Yearling
2017 Wisconsin Holstein Show
Noah Bilz

1 PETITCLERC ATWOOD SPOUTNIK-ET (ATWOOD), NOAH BILZ, WI
2 EWARES DOORMAN EMMA-ET (DOORMAN), TREVOR TUMAN & CHANDLER BENING, WI
3 FAIRMONT SOLOMON LIMRICK-ET (SOLOMON), GRANT VOSTERS, WI
4 HAMMERTIME ABS REVALEE-ET (ABSOLUTE), HAMMERTIME HOLSTEINS, WI
5 CLELAND AVALANCHE ARICA-ET (AVALANCHE), JASON CLELAND, WI

SPRING YEARLING (7)

COMBHAVEN SOLOMON ELINA
1st place Winter Yearling
2017 Wisconsin Holstein Show
Noah Bill

1 COMBHAVEN SOLOMON ELINA (SOLOMON), NOAH BILZ, WI
2 OAKFIELD DBACK DREAMY (DIAMONDBACK), COLIN UECKER, WI
3 PFAFFSWAY DM LITLE LEEZA-ET (DOORMAN), KOLE & BEAU TRAPP & OLIVIA PFAFF, WI
4 JEFFREY-WAY DOORMAN TAKARMAN (DOORMAN), RILEY MILLER, WI
5 MS SMITH-CREST DRMN LENNOX (DOORMAN), MATT & TRAVIS SMITH & SETH NEHLS, WI

WINTER YEARLINGS (7)

MILKSOURCE DOORMAN CHECK
1st place Winter Calf
2017 Wisconsin Holstein Show
Milksource & Kruse

1 MILKSOURCE DOORMAN CHEX-ET (DOORMAN), MILKSOURCE & ALAN KRUSE, WI
2 CHASE-LYN MCCUTCHEN DENALI (MCCUTCHEN), MARIAH & NICHOLAS TASCH, WI
3 LUDWIGS-DG EVIE-ET (DOORMAN), MAJESTIC VIEW, SHORE, CONNERY & LINTVEDT, WI
4 ROB-CRI CORVETTE SHANUK-ET (CORVETTE), TODD & CADE STANEK, WI
5 TREE-HAYVEN INTEGRAL DECLAN (INTEGRAL), AALIYAH BORCHERT, WI

FALL YEARLING (2)

JACOBS DOORMAN IZIA
1st place Fall Calf
2017 Wisconsin Holstein Show
Tuman & Bening

1 JACOBS DOORMAN IZIA (DOORMAN), TREVOR TUMAN & CHANDLER BENING, WI
2 BRUINS-DALE GOLDCHIP PINESAP (GOLD CHIP), DAWSON NICKLES, WI

BEST THREE FEMALES – RYAN VU HOLSTEINS, WI

JUNIOR 2 YR OLD COW (11)

 

 

MS LEGENDHOLM HEZ HOPE
1st place Junior Two Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Ledgendholm, & Schmocker

1 MS LEGENDHOLM HEX HOPE (CHELIOS), LEGENDHOLM, TESSA & STELLA SCHMOCKER, WI
2 HILROSE WINDBROOK PANINI-ET (WINDBROOK), JEFF BRANTMEIER, WI
3 JEFFREY-WAY DOORMAN TAMELIAN (DOORMAN), JEFFREY & KATE HENDRICKSON, WI
4 PAULSONCREST BRADY GALIA (BRADY), PAULSONCREST, WI
5 ROSEDALE EYE OF THE BEHOLDER (BROKAW), ROSEDALE GENETICS, LTD, WI

SENIOR 2YR OLD COW (7)

ARETHUSA DARYL SIENNA
1st place Senior Two Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Milk Source

1 ARETHUSA DARYL SIENNA (DARYL), MILK SOURCE LLC, WI
2 HILLPINE DS NIGHT MOVES (ATWOOD), MEGAN LAUBER, WI
3 TOPPGLEN BLACK DIAMOND (ATTIC), BLACK DIAMOND SYNDICATE, WI
4 TIRAWLEY GOLD CHIP TIERNY (GOLD CHIP), THOMAS BARRETT, WI
5 HEATHERSTONE CANTINA(GOLD CHIP), HEATHERSTONE ENTERPRISES, INC, WI

JUNIOR 3YR OLD COW (6)

TREFLE CHASSEP DOORMAN
1st place Junior Three Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Milk Source

1 TREFLE CHASSEP DOORMAN-ET (DOORMAN), MILK SOURCE LLC, WI
2 BUTLERVIEW DOORMAN CLASS-ET (DOORMAN), WHITNEY EBERT, WI
3 RYAN-VU CHELIOS MOCHA (CHELIOS), DYLAN & CAMERON RYAN, WI
4 MS OEH-MY ATWOOD VEIDA-ET (ATWOOD), JENNA LANGER & JOEL KIETZMAN, WI
5 OURWAY CROYAL PATTY (CROYAL), OURWAY HOLSTEINS, WI

SENIOR 3YR OLD COW (11)

LINGLE GOLD FREAKY GIRL
1st place Senior Three Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Vail & Budjon

1 LINGLE GOLD FREAKY GIRL-ET (GOLDWYN), PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
2 HARDWOOD ATWOOD BOTELLI (ATWOOD), JENNA LANGER & JOEL KIETZMAN, WI
3 GAMBLIN ARMANI GLADE (ARMANI), DAN HOVDEN & ROSEDALE GENETICS, LTD., WI
4 GLENN-ANN DOORMAN BOOTIE (DOORMAN), CLAYTON & COLE MAHLKUCH, WI
5 RYAN-VU GCHIP CLAUDETTE-ET (GOLD CHIP), JOSEPH OPSAL, WI

FOUR YEAR OLDS (8)

AROLENE GOLDWYN DIVINE
1st place Four Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Vail & Budjon

1 AROLENE GOLDWYN DIVINE (GOLDWYN), PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
2 WOODCREST ATWOOD RUBBER-ET (ATWOOD), MASON DAIRY FARM LLC, WI
3 BUDJON-JK ATWD EWARE-ETS (ATWOOD), AUSTIN YODER & MATTHIAS SWARTZENTRUBER, WI
4 RUBIS GOLDSUN LEXIE (GOLDSUN), MILK SOURCE LLC, WI
5 MISS APPLE SNAPPLE-RED (REDBURST), MILKSOURCE GENETICS, LLC, WI

FIVE YEAR OLDS (5)

CAVANALECK BG BRUIN
1st place Five Year Old
2017 Wisconsin Holstein Show
Majestic View, Shore, Connery & Smith

1 CAVANALECK BG BRUIN (GOLDWYN), MAJESTIC VIEW, R SHORE, R CONNERY, M& T SMITH, WI
2 KNONAUDALE MUDPIE-ET (SID), MILK SOURCE LLC, WI
3 TK-PLAIN-VIEW RIPLEY (DEMPSEY), MILK SOURCE LLC, WI
4 GAEMENCHET SID KATIA (SID), MILK SOURCE LLC, WI
5 OURWAY GOLDSUN EMPRESS (GOLDSUN), OURWAY HOLSTEINS, WI

AGED COWS (3)

ROSIERS BLEXY GOLDWYN
1st place Aged Cow
2017 Wisconsin Holstein Show
Budjon, Vail, Abbott, Van Excel & Woodman

1 ROSIERS BLEXY GOLDWYN-ET (GOLDWYN), BUDJON, VAIL, ABBOTT, VAN EXEL & WOODMANSEE, WI
2 STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (DIRECTOR), MILK SOURCE LLC, WI
3 KINYON SHOTTLE CHICK (SHOTTLE), MARTIN KINYON, WI

150,000 COWS (4)

BLONDIN GOLDWYN SUBLIMINAL
1st place Production Cow
2017 Wisconsin Holstein Show
Vail & Budjon

1 BLONDIN GOLDWYN SUBLIMINAL-ETS (GOLDWYN), PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
2 SMITH-CREST-TW SH VIRGIE-ET (SHOTTLE), PAUL GRULKE, WI
3 MC-COUNTRY DUNDEE AMANDA (DUNDEE), GARY MCCARTHY & M&T SMITH, WI
4 HYLITE SS ALASANDRA (SEPTEMBER STORM), C &M RYAN & A, M & S WHITE, WI