FONA Holstein – Queretaro 2017


Judge Don Gabriel Blanco Del Campo

GAPOR SPIRTE 5532
1st place Mature Cow
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
MANUEL GARCIA EGUINO

Grand Champion: GAPOR SPIRTE 5532, Prop: MANUEL GARCIA EGUIÑO
Reserve Grand Champion: TANGAMANGA BRAXTON BRISEYDA, Prop: HNOS. TORRES BARRERA
HM  Grand Champion: S.M. LA COTERA LHEROS BRIGIDA Prop: SANTA MARIA LA COTERA

Senior Champion: GAPOR SPIRTE 5532, Prop: MANUEL GARCIA EGUIÑO
Reserve Senior Champion: S.M. LA COTERA LHEROS BRIGIDA Prop: SANTA MARIA LA COTERA
Hm Senior Champion: C SPRINGBEND SEAVER RANSOM, Prop: SANTA MARIA LA COTERA

TANGAMANGA BRAXTON BRISEYDA
Intermediate Champion
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS TORRES BARRERA

Intermedaite Champion: TANGAMANGA BRAXTON BRISEYDA, Prop: HNOS. TORRES BARRERA
Reserve Intermediate Champion: C BERGEROY ATTIC DAURY, Prop: SANTA MARIA LA COTERA
HM Intermediate Champion: C KAROLSTEIN BISCOTTI GOLDWYN, Prop: SANTA MARIA LA COTERA, DAVID GARCIA HERNANDEZ Y POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

TANGAMANGA BEEMER LARISA-TE
Junior Champion
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS. TORRES BARRERA

Junior Champion: TANGAMANGA BEEMER LARISA, Prop: HNOS. TORRES BARRERA
Reserve Junior Champion: PFAFFSWAY GWYN SEREINA, Prop: SANTA MARIA LA COTERA
Hm Junior Champion: RYAN-VU GOLD CHIP AMELIA, Prop: J. DE JESUS GARCIA PLASCENCIA


TANGAMANGA BEEMER LARISA-TE
Junior Champion Mexico Bred
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS. TORRES BARRERA

Class 11 Junior Bull

E I DOORMAN DEREK
1st place Junior Bull
Fona Holstein – Queretaro Mexico 2017
POSTA EL CUATRO

  1. E I DOORMAN DEREK.
    P: VAL-BISSON DOORMAN.
    M: ALLYNDALE-I DURHAMN DEBBY.
    Cdor: DESLACS HOLSTEIN.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

 

Class 13 Spring Bull

V V DOORMAN WILLY
1st place Spring Bull
Fona Holstein – Queretaro Mexico 2017
POSTA EL CUATRO

  1. V V DOORMAN WILLY.
    P: VAL-BISSON DOORMAN.
    M: C GEN-COM ATTIC WINNY-TE.
    Cdor: GEN-COM HOLSTEIN LTEE.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

Class 14 Yearling Bull

TANGAMANGA FALLON VELOZ
1st place Yearling Bull & Champion
Fona Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS. TORRES BARRERA

  1. TANGAMANGA FALLON VELOZ
    P: A DUCKETT-SA FALLON-TE.
    M: PAJARO AZUL CORREGIDOR VERDAD.-
    HNOS. TORRES BARRERA.
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA

Class 21 Spring Calf

H I EXTREME 1079-X
1st place Spring Calf
Fona Holstein – Queretaro Mexico 2017
ARMANDO SCHIEVENINI REYES

  1. H I EXTREME 1079-X.
    Prop: ARMANDO SCHIEVENINI REYES

Class 22 Winter Calf

RYAN-VU GOLD CHIP AMELIA
1st place Winter Calf
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
J. DE JESUS GARCIA PLASCENCIA

  1. RYAN-VU GOLD CHIP AMELIA
    P: MR CHASSITY GOLD CHIP-TE.
    M: MS HY-RY ATWOOD APPLAUSE-ET.
    Cdor: CHAD & MARK RYAN.
    Prop: J. DE JESUS GARCIA PLASCENCIA
  2. E I DOORMAN HOLLY
    P: VAL-BISSON DOORMAN.
    M: COMESTAR HORIZON JASPER.
    Cdor: COMESTAR HOLSTEIN.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  3. FTEZUELAS JAZZNIGHT
    P: BENNER JAZZNIGHT.
    M: FTEZUELAS WHITEFACE 6172.
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ.
    Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
  4. H I PRIVILEGE 1086
    Prop: ARMANDO SCHIEVENINI REYES
  5. SANRAFA DEAN 9920P: A OLMAR DEAN BEAVIS-TE.- M: SANRAFA MOSCOW 3279-1F.- Cdor: ASOCIADOS SAN RAFAEL S.P.R. DE R.L. DE C.V..- Prop: ASOCIADOS SAN RAFAEL S.P.R. DE R.L. DE C.V.

Class 23 – Fall Calf

ST-JACOBS HZ ARCHRVL HALSEY
1st place Fall Calf
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. ST-JACOB HZ ACRVL HALSEY-ET
    P: ECLIPSE ATWOODS ARCHRIVAL-ET.
    M: DUBEAU DUNDEE HEZBOLLAH.
    Cdor: AT. JACOBS ABC INC.
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. FTEZUELAS DOORSOPEN 7385
    P: LADYS-MANOR DOORSOPEN-ET.
    M: FTEZUELAS WINDBROOK 5372.- Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIEREZ.- Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES
  3. V V HY CLASS DECEMBER
    P: GEN-COM HY CLASS.
    M: C GEN-COM FEVER DECKY.
    Cdor: GEN-COM HOLSTEIN LTEE.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  4. TANGAMANGA BEEMER LUPITA
    P: POL BUTTE MC BEEMER.
    M: TANGAMANGA OPIUM LUNA-2F
    Cdor: HNOS. TORRES BARRERA
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA
  5. PEC GOLD CHIP CHICA-1F
    P: MR CHASSITY GOLD CHIP-ET.
    M: H I 8633 CHISPA-X.
    Cdor: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V. 

Class 24 Summer Yearling

MS PYRAMID ADDICTION HURAH
1st place Summer Yearling
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. PYRAMID AUDREY ACTION-ET
    P: GS ALLIANCE O KALIBER.
    M: KINGSMILL ASHLYNS AUDREY-ET
    Cdor: TIMOTHY M. & SHARYN W ABBOTT
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. MS PYRAMID ADDICTION HURRAH
    P: MR ANSLY ADDICTION-P-RED-ET
    M: HEZ ASHOCK HUZZAH-ET
    Cdor: ST JACOBS ABC INC.
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. A ST-JACOB MCCUTCHEN ANITA-TE
    P: DE-SU BKM MCCUTCHEN 1174-ET.
    M: ARETHUSA FEVER ANNETTE-ET.
    Cdor: ST JACOBS ABC INC.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  4. V V DEMPSEY ROUSE
    P: LIRR DREW DEMPSEY.
    M: C SPRINGBEND SEAVER RAMSOM.
    Cdor: SPRINGBEND FARMS.
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  5. TANGAMANGA ALEJO RAMERA
    P: A ELGIN-CIAPA ALEJO-TE.
    M: A HOME-AE ADVENT RADISH.
    Cdor: HNOS. TORRES BARRERA.
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA

Class 25 Spring Yearling

TANGAMANGA BEEMER LARISA-TE
1st place Spring Yearling
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS. TORRES BARRERA

  1. TANGAMANGA BEEMER LARISA
    P: POL BUTTE MC BEEMER
    M: C COMESTAR LARIANNE GOLDWYN-TE
    Cdor: HNOS. TORRES BARRERA
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA
  2. A STJ-LB BROKAW HOATA-ET
    P: MR ATWOOD BROKAW-ET
    M: HEZ ASHOCK HUZZAH-ET
    Cdor: ST JACOBS ABC INC & BRENT MAUST
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  3. FTEZUELAS BRYANT 7031
    P: WA-DEL BRYANT-ET
    M: FTEZUELAS SMOKIN 5802
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
    Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
  4. FTEZUELAS MERCURE 7063
    P: STE ODILE MERCURE
    M: FTEZUELAS ELABORATED 5898-2F
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
    Prop: J. DE JESUS GARCIA PLASCENCIA
  5. S.M. LA COTERA DUNDEE SAMANTHA
    P: REGANCREST DUNDEE-ET
    M: S,M. LA COTERA FEVER SABRINA
    Cdor: SANTA MARIA LA COTERA
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA

Class 26 Winter Yearling

H I COLT 3955
1st place Winter Yearling
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
ARMANDO SCHIEVENINI REYES

  1. H I REGINALD 1276
    Prop: ARMANDO SCHIEVENINI REYES
  2. STJ-PV HEZTRY BETH-ET
    P: ST-JACOB DESTRY HEZTRY-ET
    M: BUTZ-BUTLER GLD BRITTNEY-ET
    Cdor: ST JACOB ABC INC & MARK ST PIERRE
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. H I REGINALD 1276-X
    Prop: ARMANDO SCHIEVENINI REYES

Class 27 Fall Yearling

PFAFFSWAY GWYN SEREINA
1st place Fall Yearling
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. PFAFFSWAY GWYN SEREINA-ET
    P: BRAEDALE GOLDWYN
    M: MS JASPER SARAH-ET
    Cdor: LARISSA & OLIVIA PFAFF
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. SILVERMAPLE DOORMAN RAE
    P: VAL-BISSON DOORMAN-ET
    M: SILVERMAPLE TEE OFF RAE
    Cdor: SILVERMAPLE
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. PEC ATTIC MODI
    P: ALLYNDALE-I ATTIC
    M: A MILKSOURCE SID MADISON-TE
    Cdor: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

Junior Breeders Herd:  José Ignacio Gerardo Cervantes Gutiérrez

Class 33 Junior Two Year Old

PHILMARDO ONE WAY (Byway)
1st place Junior Two Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. PHILMARDO ONE WAY
    P: 0H-RIVER-SYC BYWAY- ET
    M: PHILMARDO DAMION ONE
    Cdor: FERME PHILMARDO INC
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. KOZAK REG MACY
    P: REGANCREST REGINALD-ET
    M: KOZAK DENIAL MARY
    Cdor: BRENDA & HENRY M. KOZAK
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. TANGAMANGA MCCUTCHEN CHAVA
    P: DE-SU BKM MCCUTCHEN 1174-ET
    M: TANGAMANGA ALLSTAR CHAVILLA
    Cdor: HNOS. TORRES BARRERA
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA

Class 34 Senior Two Year Olds

BERGEROY ATTIC DAURY
1st place Senior Two Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. C BERGEROY ATTIC DAURY
    P: ALLYNDALE-I ATTICUS
    M: BERGEROY SID DAURINE
    Cdor: BERGEROY HOLSTEIN INC
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. V V DOORMAN LARIAT
    P: VAL-BISSON DOORMAN
    M: C COMESTAR LARIANNE GOLDWYN
    Cdor: COMESTAR FARM
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA
  3. FTEZUELAS DARYL 6296
    P: SCIENTIFIC DARYL-ET
    M: FTEZUELAS SUTTON 5149
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
    Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
  4. C GEN-COM AFERTSHOCK LYNDIA-TE
    P: MS ATLEES SHT AFERTSHOCK-ET
    M: IDEE GOLDWYN LYNLEY
    Cdor: GEN-COM HOLSTEIN LTEE
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

Class 35: Junior Three Year Old

GPE STERLING GRANADA
1st place Junior Three Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
JOSE RAMON BARBON SAUREZ

  1. GPE STERLING GRANADA
    P: SANDY-VALLEY STERLING-ET
    M: GPE MAGISTRADO GRANADA
    Cdor: JOSE RAMÓN BARBON SUAREZ
    Prop: JOSE RAMON BARBON SUAREZ
  2. CLAQUATO REGINALD BONNY
    P: REGANCREST REGINALD-ET
    M: CLQUATO BIS RM BONFIRE-ET
    Cdor: CLAQUATO FARMS INC
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. SANRAFA DONATELLO LALA.
    P: MR OCD ROBUST DONATELLO-ET
    M: SANRAFA ATLANTIC 7722
    Cdor: ASOCIADOS SAN RAFAEL S.P.R. DE R.L. DE C.V.
    Prop: ASOCIADOS SAN RAFAEL S.P.R. DE R.L. DE C.V.

Class 36: Senior Three Year Olds

TANGAMANGA BRAXTON BRISEYDA
1st place Senior Three Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
HNOS TORRES BARRERA

  1. TANGAMANGA BRAXTON BRISEYDA
    P: REGANCREST S BRAXTON-ET
    M: TANGAMANGA GRAND BRISSA
    Cdor: HNOS. TORRES BARRERA
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA
  2. C KAROLSTEIN BISCOTTI GOLDWYN-TE
    P: BRAEDALE GOLDWYN
    M: VENMONT BOTTLE SHOTTLE
    Cdor: KAROLSTEOIN FERME  KAVEN GRANDMONT INC
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA, DAVID GARCIA HERNANDEZ Y POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  3. A KRULL GOLD CHIP EMEY
    P: MR CHASSITY GOLD CHIP-ET
    M: KRULL DAMION ERIKA
    Cdor: KRULL FARMS, BRIAN & CINDY KRULL
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  4. DEWITTS REVLON GOLDCHIP
    P: MR CHASSITY GOLD CHIP-ET
    M: DEWITTS AIRHEAD NEXT
    Cdor: DEWITT HOLSTEIN LTD
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  5. ALTAPPEL CASE FREE
    P: ALTAPPEL ALEXANDER CASE
    M: ALTAPPEL DAMION FRY
    Cdor: SPRUCE LANE DAIRIES LTD
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA

Class 43: Four Year Olds

C SPRINGBEND SEAVER RANSOM
1st place Four Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
SANTA MARIA LA COTERA

  1. C SPRINGBEND SEAVER RANSOM
    P: R-E-W SEAVER-ET
    M: SPRINGBEND JASPER RHIANNA
    Cdor: SPRINGBEND FARMS
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  2. PAJARO AZUL ATWOOD ESPERANZAS
    P: MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD
    M: PAJARO AZUL EZAMONEY EMIITA
    Cdor: ELIAS TORRES SANDOVAL
    Prop: HNOS. TORRES BARRERA
  3. A PA-LYN-LEIGH LOW RIDER
    P: GOLDEN-OAKS MIKE-RED-ET
    M: PA-LYN-LEIGH LILLIE-TW-RED
    Cdor: JAMIE HARTMAN
    Prop: MANUEL GARCIA EGUIÑO
  4. C MIBELSON GOLD MINNIE-TE
    P: BRAEDALE GOLDWYN
    M: LEWISDALE EASTSIDE ABSTRACT
    Cdor: MIBELSON FERME INC
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V
  5. A SL-ACRES REDLOU FIREFLY-RED
    P: FIELDHOUSE REDLOU-RED-ET
    M: O-THELL-O ADV FIREBALL-RED
    Cdor: JACOB SCHAEFER & QUENTIN SCOTT
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA

Class 44 Five Year Olds

FTEZUELAS BRAXTON 4364
1st place Five Year Old
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ

  1. FTEZUELAS BRAXTON 4364
    P: REGANCREST S BRAXTON-ET
    M: FTEZUELAS TALENT 3213
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
    Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
  2. KILLCROFT SID LARABELLE
    P: PINE-TREE SID-ET
    M: KILLCROFT STORM LARA
    Cdor: KILLCROFT FARMS
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. H I LEONA-X
    Prop: MARCOS CANALES GOMEZ
  4. CJ SEPTEMBER ST LORETA
    P: PURSUIT SEPTEMBER STORM
    M: CJ ADVENT CORETA-TE
    Cdor: CRISTIAN JAIRO MUÑOS MARQUEZ
    Prop: CRISTIAN JAIRO MUÑOZ MARQUEZ
  5. A SL-ACRES REDLOU FIREFLY-RED
    P: FIELDHOUSE REDLOU-RED-ET
    M: O-THELL-O ADV FIREBALL-RED
    Cdor: JACOB SCHAEFER & QUENTIN SCOTT
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA

Class 45 Mature Cows

GAPOR SPIRTE 5532
1st place Mature Cow
FONA Holstein – Queretaro Mexico 2017
MANUEL GARCIA EGUINO

  1. GAPOR SPIRTE 5532
    P: CEDARWAL SPIRTE
    A ROSE-LYN GWYN CAMILLA-TE
    Cdor: MANUEL GARCIA EGUIÑO
    Prop: MANUEL GARCIA EGUIÑO
  2. S.M. LA COTERA LHEROS BRIGIDA
    P: COMESTAR LHEROS.-M: SANTA MARIA ERIC BRIGIDA
    Cdor: SANTA MARIA LA COTERA
    Prop: SANTA MARIA LA COTERA
  3. FTEZUELAS KINGLY 3690-1F
    P: LAJEANTE KINGLY.- M: H I 2652-X
    Cdor: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
    Prop: JOSE IGNACIO GERARDO CERVANTES GUTIERREZ
  4. A LUCKY-BUTTKE SHOTTLE ROSA-TE
    P: PICSTON SHOTTLE-ET
    M: CASTLEHOLM GOLDWYN RETAIL-ET
    Cdor: BUTTKE DAIRY ENTERPRICES
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.
  5. C DREAMCREST GOLDWYN FRANTIC-TE
    P: BRAEDALE GOLDWYN.-
    M: NIPPONIA EDR RD FRANGELINA
    Cdor: DREAMCREST PEGG INVESTMENTS LTD
    Prop: POSTA EL CUATRO, S.A. DE C.V.

Premier Breeder: Hnos. Torres Barrera
Premier Exhibitor: Santa  María La Cotera


Leave a Reply

Send this to a friend