meta Maxville Holstein Show 2013 Results :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

Maxville Holstein Show 2013 Results


Grand Champion - Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn) Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain Reserve Grand Champion - Desnette Alexia Roseplex (Roseplex), Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC HM Grand Champion - Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn), Blondin, QC

Grand Champion – Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn) Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain
Reserve Grand Champion – Desnette Alexia Roseplex (Roseplex), Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC
HM Grand Champion – Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn), Blondin, QC

DATE: June 22, 2013
LOCATION: Maxville, ON
JUDGE: Adam Liddle, NY
HEAD SHOWN: 160 Head

Click here to see full photo album

Junior Champion – Signature R Katness (Reginald), Signature, Todd Edwards, Glennholme & Seavalley, ON
Reserve Junior Champion – Winright Sid Elegance (Sid), Brian J. Enright, ON
HM Junior Champion – Old-Acres Gold Sidney-ET (Sid), Velthuis Farms, ON

Grand Champion – Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn) Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain
Reserve Grand Champion – Desnette Alexia Roseplex (Roseplex), Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC
HM Grand Champion – Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn), Blondin, QC

 

Godin Bliss Windbrook (Windbrook), Blondin & Jeff Butler, QC & IL

Godin Bliss Windbrook (Windbrook), Blondin & Jeff Butler, QC & IL

Junior Calf (12)
1. Godin Bliss Windbrook (Windbrook), Blondin & Jeff Butler, QC & IL
2. Dalmeny Goldwyn Libby (Goldwyn), Brian Enright & Jaquemet Holstein, ON
3. Dubeau Brokaw Purple Haze (Brokaw), Dubeau Holsteins, QC
4. Gen-Com Alexander Indiana (Alexander), Gen-Com Holsteins, QC
5. Gen-Com Sid Braban (Sid), Gen-Com Holsteins, QC

Devans Dempsey Remark (Dempsey) 1st place Intermediate Calf Maxville Show Robert Macdonald & Bethany Macdonald, ON

Devans Dempsey Remark (Dempsey)
1st place Intermediate Calf Maxville Show
Robert Macdonald & Bethany Macdonald, ON

Intermediate Calf (28)
1. Devans Dempsey Remark (Dempsey), Robert Macdonald & Bethany Macdonald, ON
2. Dalmeny Lemur Lacey (Goldwyn), J&P Black, Triple T Holsteins & M Heath, OH
3. Montdale Zelgadis Abby (Zlegadas), Montdale & Mountain Echo, ON
4. Interflame Brady Riot (Brady), Brian Enright & Jaquemet Farms & Vicki Fletcher, ON
5. Gillette Tavares love (Taveres), Ferme Gillette, ON

Bonnie Brae Brokaw Meaka (Brokaw) 1st Place Senior Calf Maxville Holstein Show Bruce & Susan Mode 4-H Kenny McRae, ON

Bonnie Brae Brokaw Meaka (Brokaw)
1st Place Senior Calf Maxville Holstein Show
Bruce & Susan Mode 4-H Kenny McRae, ON

Senior Calf (22)
1. Bonnie Brae Brokaw Meaka (Brokaw), Bruce & Susan Mode 4-H Kenny McRae, ON
2. Crater moon shine Sid (Sid), Velthuis Farms, ON
3. Gen-I Beq Sudan Lois (Sudan), J&P Black & D&H Meier & M Heath, NY
4. Delcreek Insepct My Gadget (Goldwyn), Peter Rylaarsdam, ON
5. MM T Pockets Larson Bevy (Larson), J&P Black & M Maloney, NY

Signature R Katness (Reginald) 1st Place Summer Yearling Maxville Signature, Todd Edwards, Glennholme & Seavalley, ON

Signature R Katness (Reginald)
1st Place Summer Yearling Maxville
Signature, Todd Edwards, Glennholme & Seavalley, ON

Summer Yearling (14)
1. Signature R Katness (Reginald), Signature, Todd Edwards, Glennholme & Seavalley, ON
2. Milksource G Chip Jackie (Gold Chip), Lookout F&D Borba & B Weeks, QC, CA & PE
3. Peirstein Shock my Libido (Aftershock), Velthuis Farms, ON
4. Happydanny Atwood Bellona (Atwood), J&P Black & D&H Meier, NY
5. Rayon Dor Winbrook Quack (Windbrook), Georges Bertrand, QC

Dubeau Atwood Magnotta (Atwood) 1st Place Junior Yearling Maxville Dubeau & Dennalie, QC

Dubeau Atwood Magnotta (Atwood)
1st Place Junior Yearling Maxville
Dubeau & Dennalie, QC

Junior Yearling (12)
1. Dubeau Atwood Magnotta (Atwood), Dubeau & Dennalie, QC
2. Cobequid Goldwyn Danny (Goldwyn), Velthuis Farms, ON
3. Gillette Goldwyn Eyes On M E (Goldwyn), Crackholm & J & P Black, QC & NY
4. Hanalee Reginald Julip (Reginald), Red Tag, Ballybeeny, Helmcrest & Delcreek, ON
5. Lylehaven Durham Clara-Et (Durham), Remi Leroux & Ferme Maher, QC

Winright Sid Elegance (Sid) 1st Place Winter Yearling Maxville Brian J. Enright, ON

Winright Sid Elegance (Sid)
1st Place Winter Yearling Maxville
Brian J. Enright, ON

Winter Yearling (9)
1. Winright Sid Elegance (Sid), Brian J. Enright, ON
2. Old-Acres Gold Sidney-ET (Sid), Velthuis Farms, ON
3. Delcreek Naughty Crumble (Sanchez), Peter Rylaarsdam, ON
4. Cherry Crest Aspen Twix (Aspen), Robert D. Macdonald & Bethany Macdonald, ON
5 Delcreek Two Pink Lines (Altaextreme) Peter Rylaarsdam, ON

Velthuis Jasper Janice (Jasper)  1st place Senior Yearling Maxville Velthuis Farms, ON

Velthuis Jasper Janice (Jasper)
1st place Senior Yearling Maxville
Velthuis Farms, ON

Senior Yearling (12)
1. Velthuis Jasper Janice (Jasper) Velthuis Farms, ON
2. Signature Fevered Pitch (Fever), Signature, ON
3. Bonnie Brae Seaver Bentley (Seaver), Bruce & Susan Mode, ON
4. Delcreek Insufficient Funds (Demolish), Peter Rylaarsdam, ON
5. Gen-Com Atwood Lyse (Atwood) Gen-Com Holstein, ON

Junior Herd (4)
1. Bonnie Brae
2. Winright
3. Dubeau

Junior Premier Breeder
Delcreek

Junior Premier Exhibitor
Delcreek

Blondin Goldwyn Kamikaze (Goldwyn),  1st place Junior 2 Year Old Maxville Yvon Sicard & Ghyslain Demers, QC

Blondin Goldwyn Kamikaze (Goldwyn),
1st place Junior 2 Year Old Maxville
Yvon Sicard & Ghyslain Demers, QC

Junior 2 Year Old (10)
1. Blondin Goldwyn Kamikaze (Goldwyn), Yvon Sicard & Ghyslain Demers, QC
2. Red oak Sanchez Odyssey (Sanchez), Lookout, B Weeks, G halbach & F&D Borba, QC & PE
3. Rightstar Alexander Ellis (Alexander), Blondin & Crasdale, QC & PE
4. Toddsdale Gold Trillium (Goldwyn), J&P Black & M Heath, NY & MD
5. Crackholm Democracy Sianna (Democracy), Lookout Holsteins, QC

Ronbeth Alexander Pearl (Alexander) 1st place Senior 2 Year Old Maxville Blondin Holsteins, QC

Ronbeth Alexander Pearl (Alexander)
1st place Senior 2 Year Old Maxville
Blondin Holsteins, QC

Senior 2 Year Old (11)
1. Ronbeth Alexander Pearl (Alexander), Blondin Holsteins, QC
2. (BU) Blondin Goldwyn Bourdeau (Goldwyn), Blondin & Mystique, QC
3. Delaberge Oman Oman Reine (Oman Oman), Blondin & Rubis, QC
4. Sicy Ella Amazing (AltaAmazing), Yvon Sicard, QC
5. Signature Gold Kenya (Goldwyn), Signature, T Edwards & Glennholme, ON

Polestar Goldwyn Lulabelle (Goldwyn) 1st place Junior 3 Year Old Maxville Blondin & J & J Phoenix, QC & ON

Polestar Goldwyn Lulabelle (Goldwyn)
1st place Junior 3 Year Old Maxville
Blondin & J & J Phoenix, QC & ON

Junior 3 Year Old (6)
1. Polestar Goldwyn Lulabelle (Goldwyn), Blondin & J & J Phoenix, QC & ON
2. Rossiers Bonna Godlwyn(Goldwyn), Yvon Sicard & Ferme Desrosiers, QC
3. Tomalynn Darion Tammy (Darion), BalleyBeeny Holsteins, ON
4. Kingsway Goldwyn Bosh (Goldwyn), Blondin & Yvon Sicard, QC
5. Qualtiy Goldilox F (Goldwyn), Cherry Crest, ON

Desnette Alexia Roseplex (Roseplex) 1st place Senior 3 Year Old Maxville  Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC

Desnette Alexia Roseplex (Roseplex)
1st place Senior 3 Year Old and Res. Grand Maxville
Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC

Senior 3 Year Old (8)
1. (BU & BO) Desnette Alexia Roseplex (Roseplex), Yvon Sicard & Desnette Holstein, QC
2. Milksource Dundee Lovin (Dundee), Blondin & TJR Genetics, QC
3. Ireno Monica Goldwyn (Goldwyn), Lookout Holsteins & Crackholm Holsteins, QC
4. Cowtwon Durham Grasshopper (Durham), J&P Black & D&H Meier, NY
5. Nathport Tidal Goldwyn Seareal (Goldwyn), Yvon Sicard, QC

Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn)  1st place 4 Year Old & Grand Champion Maxville  Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain

Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn)Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn)
1st place 4 Year Old & Grand Champion Maxville
Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain Blondin 1st place 4 Year Old & Grand Champion Maxville
Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain

4 Year Old (7)
1. Ms Pride Gold Invite 761 (Goldwyn) Blondin, Crasdale & Ponderosa, QC, PE & Spain
2. Lookout Jasper Lakota (Jasper), Lookout Holsteins, QC
3. Happydanny Jayz Sunday (Jayz), J & P Black, D & H Meier & M. Heath, NY & MD
4. Aija Goldwyn Greta (Goldwyn), Brian J. Enright, ON
5. Ballybeeny Jasper Surprize (Jasper), Bruce & Susan Mode, ON

Clarmell Jasper Lynn (Jasper) 1st place 5 Year Old Maxville Bruce & Susan Mode, ON

Clarmell Jasper Lynn (Jasper)
1st place 5 Year Old Maxville
Bruce & Susan Mode, ON

5 Year Old (3)
1. Clarmell Jasper Lynn (Jasper), Bruce & Susan Mode, ON
2. Trombley-Dairy Lheros Jewel (Lheros), Bruce & Susan Mode, ON
3. Mazylake RFL Mleader Brittany (Bwm Leader), Ferme Filiking, ON

Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn) 1st place Mature Cows Maxville Blondin, QC

Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn)
1st place Mature Cows Maxville
Blondin, QC

Mature Cows (6)
1. (BU) Sudview Nordale Gold Liberty (Goldwyn), Blondin, QC
2. Lareleve Samuelo Chrissy (Samuelo) Pleasant Nook & J & P Black, ON & NY
3. Willowholme Goldwyn Jessica (Goldwyn) Blondin & Villyvon, QC
4. Maple Holme B F Cinderella (Freelance) Signature & Glennholme, ON
5. Montdale Roy Dellia (Roy), Montdale & Mountain Echo, ON

Premier Breeder
Gen-Com Holsteins, QC

Premier Exhibitor
B& S Mode, ON


Send this to a friend