Junior Champion – Defago Absolute Adora (Absolute), Patrice Defago
Reserve Junior Champion – Holst. Papaux Debonair Orelia (Debonair), Comex Currat-Papaux-Piller
HM Junior Champion Defago Absolute Adora
Senior Champion – Plattery Savard Renita (Savard), Christian Menoud
Reserve Senior Champion – Noel Adv Red (Advent), GS Alliance
HM Senior Champion – Gudel’s Savard Sissi (Savard), Fritz Gudel
Best Udder – Suard -Red Jordan Irene (Jordan), Schrago Bros
Reserve Best Udder – Gudel’s Savard Sissi (Savard), Fritz Gudel
Junior 2 yr old (15)
1.(BU) (BO) Defago Absolute Adora (Absolute), Patrice Defago
2. Londaly Jonathon Jen (Jonathon), CE Gobet & Vallelian
3. Kolly-JI Vincent Coucoula (Vincent), Jean-Louis & Lionel Kolly
4. Krebu’s Attitude Linsey (Attitude), Niklaus Krebs
5. La Waebera Alchemy Sunshine (Alchemy), Michel Clement & Sons
Intermediate 2yr (13)
1. Holst. Papaux Debonair Orelia (Debonair), Comex Currat-Papaux-Piller
2. Everdes Wisconsin Leslie (Wisconsin), Everdes Holsteins
3. TGD-Holstein Spectrum Saskia (Spectrum), Eric Schopfer & Thomas Ender
4. Violin (Acme), Dani Gisler
5. Londaly Greenday Jouvence (Greenday), CE Gobet & Vallelian
Senior 2 yr old
1. La Waebera Destry Tinette (Destry), Andreas Hanni & Michel Clement
2. Schopfred Acme Lindsay (Acme), Lorenz Bach & Gobeli Holsteins
3. La Waebera Rockstar Palma (Rockstar), Michel Clement & Sons
4. Hani’s Futur Ritz Gloria (Ritz), Erwin Hani
5. Les Cotes Rustler Helsinki (Rustler), Andre Pierre & Marcel Barras
Junior 3 yr old (13)
1. La Waebera Carat Cigale (Carat), Michel Clement & Sons
2. Hirsbrunners Absolute Kely (Absolute), Alexander Gobeli
3. Les Pres Paradise Raina (Paradise), Fritz Heim
4. Tulpe (Coldfriend), Peter Steffen
5. Les Verdaux Kent Madonna (Kent), Gerald Dafflon
Senior 3 Yr Olds
1. (BO) Germain Hvezda Baylise (Hvezda), Phillippe Germain
2. Schuwey Destry Bianca (Destry), Destry
3. Flu Farm Audacity Red Rapture (Audacity), Reto Flury
4. Ruegruet Hvezda Kamira (Hvezda), Andre & Patrick Ruttiman
5. Plattery Destry Starlette (Destry), Christian Menoud
Junior 4 yr Old (15)
1. (BO) Gudel’s Savard Sissi (Savard), Fritz Gudel
2. Pradergens Dusk Irlande (Dusk), Monique & Cedric Rey
3. Schopfred Destry Jazlyn (Destry), Philippe Germain
4. Valeba Delago Sibelle (Delago), Michel Chenaux
5. Hirma (Savard), Alain Brahier
Senior 4 yr Old (15)
1. Plattery Savard Renita (Savard), Christian Menoud
2. Noel Adv Red (Advent), GS Alliance
3. En Soussat Ralstorm Melissa (Ralstorm), Pierre Alain Suchet
4. Bimouna Big Apple Emmi (Big Apple), Alexander Gobelli
5. La Biolleyre Talent Galante (Talent), Benoit Cardinaux
5yr old (13)
1. La Biolleyre Jet Fureur (Jet), Benoit Cardinaux
2. La Waebera Ralstorm Tina (Ralstorm), Michel Clement & Sons
3. Schuwey Joyboy Rihanna (Joyboy), Beat & Tobias Schuwey
4. La Maulaz Idomeneo Kerta (Idomeneo), Nicolas Tinguely
5. Les Rapes Jordan Barcelone (Jordan), Dominique Bapst
Aged Cow (6)
1. Suard -Red Jordan Irene (Jordan), Schrago Bros
2. Au Clos Delago Iris (Delago) (Pascal & Jean-Luc Conus
3. Plattery Rustler Magalie (Rustler), Christian Menoud
4. Fankis Rustler Trinity (Rustler), Martin Fankhauser
5. La Waebera Joyboy Pistil (Joyboy), Michel Clement & Sons