meta ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED Wins Grand at Wisconsin State Red & White Show :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED Wins Grand at Wisconsin State Red & White Show


July 8, 2019 @ Madison, WI
Judge: John Erbsen, IL

ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED
(Photo 2018 World Dairy Expo)

GRAND CHAMPION – OPEN SHOW & BEST UDDER OF SHOW – ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED (ABSOLUTE-RED), 1ST 4-YEAR-OLD,  MILKSOURCE, KAUKAUNA
RESERVE GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: ROB-SARA AWE LOVELEE-RED-ET (AWESOME-RED), 1ST JUNIOR 3-YEAR-OLD, BUSKER & MEIER, LOMIRA
HM GRAND CHAMPION & CHAMPION BRED & OWNED OF SHOW – OPEN SHOW: MEAD-MANOR DEF ADELINE-RED (DEFIANT), 2ND JUNIOR 3-YEAR-OLD, MIKE & MEGAN MOEDE, ALGOMA
                   
GRAND CHAMPION & CHAMPION BRED & OWNED – JUNIOR SHOW: MEAD-MANOR DEF ADELINE-RED (DEFIANT), 2ND JUNIOR 3-YEAR-OLD, MIKE & MEGAN MOEDE, ALGOMA
RESERVE GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: KAMPS-HOLLOW ACAPELA-RED-ET (LADD P-RED), 1ST 5-YEAR-OLD, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
           
SENIOR CHAMPION – OPEN SHOW: ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED (ABSOLUTE-RED), 1ST 4-YEAR-OLD,  MILKSOURCE, KAUKAUNA
RESERVE SENIOR CHAMPION – OPEN SHOW: JEFFREY-WAY RB TYBURST-RED (REDBURST-RED), 1ST AGED COW, JEFFREY & KATE HENDRICKSON, BELLEVILLE
HM SENIOR CHAMPION – OPEN SHOW: KAMPS-HOLLOW ACAPELA-RED-ET (LADD P-RED), 1ST 5-YEAR-OLD, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
                   
SENIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: KAMPS-HOLLOW ACAPELA-RED-ET (LADD P-RED), 1ST 5-YEAR-OLD, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
RESERVE SENIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: KRESS-HILL MS SUNDANCE-RED (BARBWIRE-RED), 2ND 5-YEAR-OLD, OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
HM SENIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: LUCK-E MALONE ATOSHI-RED-ET (MALONE-RED), 3RD 4-YEAR-OLD, LAUREN & LUCAS JONES, PRAIRIE DU SAC
     
INTERMEDIATE CHAMPION – OPEN SHOW: ROB-SARA AWE LOVELEE-RED-ET (AWESOME-RED), 1ST JUNIOR 3-YEAR-OLD, BUSKER & MEIER, LOMIRA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – OPEN SHOW: MEAD-MANOR DEF ADELINE-RED (DEFIANT), 2ND JUNIOR 3-YEAR-OLD, MIKE & MEGAN MOEDE, ALGOMA
HM INTERMEDIATE CHAMPION – OPEN SHOW: ROSEDALE PRETTYFANCY IN-RED (ARMANI), 1ST SENIOR 3-YEAR-OLD, BALLWEG HICKORY HILLS DAIRY, DANE
                       
INTERMEDIATE CHAMPION – JUNIOR SHOW: MEAD-MANOR DEF ADELINE-RED (DEFIANT), 2ND JUNIOR 3-YEAR-OLD, MIKE & MEGAN MOEDE, ALGOMA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – JUNIOR SHOW: ARB-FLO-SPR DRG HELOISE-RED (DURANGO), 2ND SENIOR 3-YEAR-OLD, EVA VAN DYK, MONTICELLO
HM INTERMEDIATE CHAMPION – JUNIOR SHOW: LADINODALE AVALN ALAYNA-RED (AVALANCHE), 2ND SENIOR 2-YEAR-OLD, MATTHEW & ELIZABETH GUNST, HARTFORD
                
JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: MS KRESS-HILL SAPHIRE-RED-ET (AVALANCHE), 1ST FALL YEARLING, OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
RESERVE JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: HILROSE AVALNCH ADDY-RED-ET (AVALANCHE),  1ST FALL CALF, MILKSOURCE, LEGENDHOLM & GRANT VOSTERS, KAUKAUNA
HM JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: MS MAUK-E-WAY ROSA-RED-ET (JORDY-RED), 1ST SPRING YEARLING, COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
             
JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: MS KRESS-HILL SAPHIRE-RED-ET (AVALANCHE), 1ST FALL YEARLING, OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: MS MAUK-E-WAY ROSA-RED-ET (JORDY-RED), 1ST SPRING YEARLING, COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
HM JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: MS ROLLNVIEW JUMP4FUN-RED-ET (AVALANCHE), JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, MARION
               
PREMIER BREEDER: MILKSOURCE, KAUKAUNA
PREMIER EXHIBITOR: CRESCENTMEAD, IXONIA
 
SPRING CALF, EXHIBITOR 10 & UNDER (3)

1. EL-LYN DEFIANT MOANA-RED (DEFIANT), HANKE FARMS, INC., HANKE FARMS, INC., SHEBOYGAN
2. KRESS-HILL SHIMMER-RED-ET (AVALANCHE), OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
3. CRESCENTMEAD J BORDEAUX-RED (JACOT-RED), GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
   
SPRING CALF (13)

1. (B&O) HEATHERSTONE WHITNEY-RED-ET (AVALANCHE), HEATHERSTONE ENTERPRISES, BARABOO
2. SHILOH-USA USTB EMMA-RED-ET (UNSTOPABULL-RED), SHILOH DAIRY LLC, GREENLEAF
3. EL-LYN DEFIANT MOANA-RED (DEFIANT), HANKE FARMS, INC., HANKE FARMS, INC., SHEBOYGAN
4. SHILOH-USA USTB EVA-RED-ET (UNSTOPABULL-RED), SHILOH DAIRY LLC, GREENLEAF
5. (1ST JR) DUCKETT AMAZON PRIME-RED (JACOT-RED), HANNAH HENSEL, PITTSVILLE
           
WINTER CALF (12)

1. (B&O) COW-PALACE DIAMOND ASIA-RED (DIAMONDBACK), SAN-RON HOLSTEINS, SHEBOYGAN
2. (1ST JR) MS ROLLNVIEW JUMP4FUN-RED-ET (AVALANCHE), JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, MARION
3. MILKSOURCE TANTRUM-RED-ET (UNSTOPABULL-RED), TRISTEN OSTROM, KAUKAUNA
4. MILKSOURCE TEMPER-RED-ET (UNSTOPABULL-RED), MILKSOURCE, KAUKAUNA
5. FER-CREST MONEY MAKER-RED (LICORICE-RED), BRANDON FERRY, HILBERT
               
FALL CALF (10)

1. HILROSE AVALNCH ADDY-RED-ET (AVALANCHE), MILKSOURCE, LEGENDHOLM & GRANT VOSTERS, KAUKAUNA
2. (1ST JR) WARMKA DBACK 2895-RED-ET (DIAMONDBACK), SELA, KELBY, ELIZABETH & THOMAS FOSSUM, LODI
3. LIBERTY-GEN FIRECRACKER-RED-ET (AVALANCHE), AUSTEN SCHMIDT, CASCADE
4. (B&O) MILKSOURCE THUNDER-RED-ET (AVALANCHE), TRISTEN OSTROM & MOLLY OLSTAD, STOUGHTON
5. KAMPS-RX APB ALCAZAR-RED-ET (REDBURST-RED), TAYLOR & KENDYL JUDD, MOUNT HOREB
             
SUMMER YEARLING (7)

1. (B&O) MILKSOURCE ATTICA-RED (TAZ-RED), MILKSOURCE, KAUKAUNA
2. SHILOH-USA AVH AARYN-RED-ET (AVALANCHE), VIRHADA HOLSTEINS LLC, MOUNT HOREB
3. PROBERT A BELLA-ELLA-P-RED (ADDICTION-P-RED), KATE SMITH, REEDSBURG
4. ZIEMS JORDY RIHANNA-RED-ET (JORDY-RED), ZIEMS FARMS AND TIM & LEAH ZIEMBA, CAMBRIDGE
5. (1ST JR) NEHLS-VALLEY LOVESTRUCK-RED (ADVENT-RED), MATTHEW & ELIZABETH GUNST, HARTFORD
               
SPRING YEARLING (10)

1. (1ST JR) MS MAUK-E-WAY ROSA-RED-ET (JORDY-RED), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
2. (B&O) LEAWOOD SASSY GIRL-RED (JORDY-RED), ROBIN KROHLOW, POYNETTE
3. FIREWALL ELEGANT FLOWER-RED (JORDY-RED), JASON SWANSON, CAPRON, IL
4. LYN-VALE DEF RUBY-RED-ET (DEFIANT), WILLIAM SCHULTZ III, WALDO
5. KRESS-HILL SUNLOVE-RED (DIAMONDBACK), OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
             
WINTER YEARLING (6)

1. (1ST JR) MIK-NELS A CARAMAC-RED-ET (AVALANCHE), JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, MARION
2. (B&O) KAMPS-HOLLOW AMIGO-RED (AMMO-P), JORDYN KAMPS, BELMONT
3. ST-YLE-SA JOR KEVINA-RED-ET (JORDY-RED), STEPHANIE AVES, BELMONT
4. BERRYRIDGE A MOJITO-RED-ET (ADDICTION-P-RED), ELIZA, AVA & MARA ENDRES, WAUNAKEE
5. AJ-CHANCE PRICEY ADDICT-RED (ADDICTION-P-RED), CLAYTON MAHLKUCH, JUDA
           
FALL YEARLING (6)

1. (B&O, 1ST JR) MS KRESS-HILL SAPHIRE-RED-ET (AVALANCHE), OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
2. LYN-VALE RAINY DAY-RED-ET (RAINY-RED), BRIANNE VANDOSKE & AUSTIN RADUE, CLEVELAND
3. LYN-VALE LEVRAG CHEVRON-RED (LEVERAGE-RED), WILLIAM SCHULTZ III, WALDO
4. KCCK JORDY ANNISE-RED-ET (JORDY-RED), SOURETH HOLSTEINS, OXFORD
5. MS DIAMONDB DORY-RED-ET (DIMAONDBACK), TAYLOR & MIRAND RIEDEL, PARDEEVILLE
     
JUNIOR BEST THREE FEMALES (2)

1. MILKSOURCE, KAUKAUNA
2. LYN-VALE, WILLIAM SCHULTZ III, WALDO
 
SUMMER JUNIOR 2-YEAR-OLD (2)

1. (BU, B&O, 1ST JR) FOREST-RIDGE MARASCHINO-RED (INTEGRAL), HARBAUGH & LOEHR, MARION
2. MS AL-ICKX LUCKY CHARM-RED (LUCKY PP-RED), MCKENNA & COLTIN COFFEEN, DEPERE
     
JUNIOR 2-YEAR-OLD (4)

1. (BU, B&O) MS HILLPINE KNOCKOUT-RED (ABSOLUTE-RED), LAUBER FARM, UNION GROVE
2. JAS-K DIAMOND-B TWINKLE-RED (DIAMONDBACK), JASON KEARNS, GAYS MILLS
3. (1ST JR) CRESCENTMEAD ROKSTAR-RED-ET (LEVERAGE-RED), GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
4. OCD LEAP OF FAITH-RED-ET (REDBURST-RED), MATT,ELIZABETH,CATHRYN & CHRIS GUNST, PINE RIVER
             
SENIOR 2-YEAR-OLD (4)

1. (BU) FLOWER-BROOK CORAL-RED-ET (AVALANCHE), CHRISTAN CUNNINGHAM & HAYDEN MCISAAC, LOMIRA
2. (B&O, 1ST JR) LADINODALE AVALN ALAYNA-RED (AVALANCHE), MATTHEW & ELIZABETH GUNST, HARTFORD
3. MILKSOURCE ABT TESSA-RED-ET (ABSOLUTE-RED), GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
4. OPSAL DIAMNDBCK MADISON-RED (DIAMONDBACK), JOESPH OPSAL, BLUE MOUNDS
               
JUNIOR 3-YEAR-OLD (6)

1. (BU) ROB-SARA AWE LOVELEE-RED-ET (AWESOME-RED), BUSKER & MEIER, LOMIRA
2. (B&O, 1ST JR) MEAD-MANOR DEF ADELINE-RED (DEFIANT), MIKE & MEGAN MOEDE, ALGOMA
3. SELLCREST D CHEETO-RED (DUNKIN-RED), COLTAN BROWN, STRUM
4. DL-VAN ARMANI ALLIE-RED (ARMANI), DAVID VANDERSTAPPEN, CAMBRIDGE
5. MS KRESSHILL SUNKISS-RED-ET (DEFIANT), OWEN & KENDYLL KRESS AND SAVANAH BARTS, NEWTON
       
SENIOR 3-YEAR-OLD (4)

1. (BU) ROSEDALE PRETTYFANCY IN-RED (ARMANI), BALLWEG HICKORY HILLS DAIRY, DANE
2. (1ST JR) ARB-FLO-SPR DRG HELOISE-RED (DURANGO), EVA VAN DYK, MONTICELLO
3. (B&O) PROBERT OK BREELEIGH-RED-ET (O KALIF-RED), KATE SMITH & RED CARPET HOLSTEINS, REEDSBURG
4. MILKSOURCE LT DEVIL-RED-ET (LOTUS), MARTIN KINYON, LONE ROCK
             
4-YEAR-OLD (3)

1. (BU) ANITA ABSOLUTE JOLINE-RED (APPLES ABSOLUTE-RED), MILKSOURCE, KAUKAUNA
2. BLONDIN ARMANI STELLA ARTOIS-RED (ARMANI), BALLWEG HICKORY HILLS DAIRY, DANE
3. (1ST JR) LUCK-E MALONE ATOSHI-RED-ET (MALONE-RED), LAUREN & LUCAS JONES, PRAIRIE DU SAC
     
5-YEAR-OLD (2)

1 KAMPS-HOLLOW ACAPELA-RED-ET, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA, WI

2 KRESS-HILL MS SUNDANCE-RED, OWEN & KENDYLL KRESS & SAVANAH BARTS, NEWTON, WI

     
AGED COW (1)

JEFFREY-WAY RB TYBURST-RED (REDBURST-RED), JEFFREY & KATE HENDRICKSON, BELLEVILLE
   
PRODUCTION COW (1)

ROSEDALE RUMOR HASIT-RED-ET (REDBURST-RED), ROSEDALE GENETICS, MITCHELL & HOCKETT, OXFORD
 
PRODUCE OF DAM (3)

1. KRESS-HILL
2. HILROSE
3. KRESS-HILL
4. SHILOH-USA
     
DAM & DAUGHTER (1)

1. KRESS-HILL


Send this to a friend