Location: Cremona Italy
Judge: Giovanni Cerri
Date: November 26, 2019
Grand Champion: WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, ERRERA HOLSTEINS (MN)=AGRIBER
Reserve Grand Champion: DU BON VENT INKAPI , ALLEV.BELTRAMINO S.S. (TO)=BAG2=ALL.NURE=L.BACH=L.SARRERI
HM Grand Champion: ACME ELSA , FRANZETTI F.LLI (VA)=IL CASTAGNO=AL.BE.RO.=CASTELGOLASO
Senior Champion: WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, ERRERA HOLSTEINS (MN)=AGRIBER
Reserve Senior Champion: DU BON VENT INKAPI , ALLEV.BELTRAMINO S.S. (TO)=BAG2=ALL.NURE=L.BACH=L.SARRERI
HM Senior Champion: ACME ELSA , FRANZETTI F.LLI (VA)=IL CASTAGNO=AL.BE.RO.=CASTELGOLASO
Junior Cow Champion: LICORICE (Mogul) , SOCIETA’ AGRICOLA FRANZETTI F.LLI – CARAVATE
Reserve Junior Cow Champion: FANTASY ALLA , SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
HM Junior Cow Champion: BLONDIN GOLDWYN BE HAPPY , ERRERA HOLSTEINS (MN)=AGRIBER=BARUFFINI M.=LADINA M.
Junior Champion: BEL SOLOMON CLARA, ALLEV.BELTRAMINO S.S.AGR.DI BELTRAMINO F.LLI E C. – BURIASCO
Reserve Junior Champion: BEL SIDEKICK CALIFORNIA , ALLEV.BELTRAMINO S.S.(TO)=ALL.NURE=BELTRAMINO E.=ODDENINO S.
HM Junior Champion: FANTASY CHIEF CURINA , SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
1st Class: Heifers from 6 to 9 months
- CASTELVERDE UNIX LOANA ET, QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- TOC-FARM CHIEF SELINE , TOCCHI FILIPPO ILARIA E ATTILIO S.S. SOCIETA’AGRICOLA
- FANTASY DATTERIA, SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
- BEL CRUSHTIME DEEJAY, ALLEV.BELTRAMINO S.S.(TO), BAG2, ALL.NURE, A.M.VOIGT
- CAVITELLA JORDY ROSSINA, MOZZI CARLO – BUSSETO
2nd Class: Heifers from 9 to 12 months
- MOLINO CAPITALGAIN FRIZZY, AZIENDA AGRICOLA MOLINO TERENZANO SOC.AGR.
- MAGNOLIA KING DOC CLARA, AZ.AGR. LA MAGNOLIA DI BALMA & C. SOC.AGRICOLA
- CAVITELLA FRY NAOMI, MOZZI CARLO – BUSSETO
- MODOLINO BEEMER NIVEA, AZ.AGR.NEGRO ANTONIO CRISTIANO E ROBERTO S.S. – MANTOVA
- PINIERE FARM KINGBOY DYBALA, DABBENE GIUSEPPE E ODDENINO GIOVANNI S.S. – CANDIOLO
2A Class: Heifers from 9 to 12 months
- BEL SIDEKICK CALIFORNIA, ALLEV.BELTRAMINO S.S.(TO)=ALL.NURE=BELTRAMINO E.=ODDENINO S.
- FANTASY CHIEF CURINA , SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
- ALL.MULINO CHIEF MARGOT , SOC.AGR. CARAVATI S.S. – ISPRA
- PRADAZZO ROXY PPRED , PRADAZZO DI DONINI ETTORE E RICCARDO SOCIETA’AGRICOLA S.S.
- BEL SIDEKICK CELESTE , ALLEV.BELTRAMINO S.S.AGR.DI BELTRAMINO F.LLI E C. – BURIASCO
3rd Class: Heifers from 12 to 15 months
- BEL DOORMAN CHINA, ALLEV.BELTRAMINO S.S.AGR.DI BELTRAMINO F.LLI E C. – BURIASCO
- ASIA, SOCIETA’ AGRICOLA FRANZETTI F.LLI – CARAVATE
- PRADAZZO DOORMAN DAFFY , PRADAZZO DI DONINI ETTORE E RICCARDO SOCIETA’AGRICOLA S.S.
- ELLE GOLDCHIP VANITY ET , SOCIETA’ AGRICOLA FERRARINI S.P.A. (CAMPOLUNGO) – ALBINEA
- SEM FARM BYWAY RENANIA , SEMERARO CARLO MARIA (TA)=AZ.AGR.POSTICCHIA SABELLI
4th Class: Heifers from 15 to 18 months
- TOC-FARM CHIEF CRISTY, TOCCHI FILIPPO ILARIA E ATTILIO S.S. SOCIETA’AGRICOLA
- JILLIAN , MANTEGAZZA CESARE (MI)=STUCCHI PAOLO
- ALL CAST JORDYRED EUROPA , IL CASTAGNO (NO)=QUIM SERRABASSA VILA=LOCATELLI ALBERTO
- CASTELVERDE WINDBROOK ALBANY , QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- ELLE CAPITAL GAIN BEATRIX ET , SOCIETA’ AGRICOLA FERRARINI S.P.A. (CAMPOLUNGO) – ALBINEA
5th Class: Heifers from 18 to 21 months
- BEL SOLOMON CLARA, ALLEV.BELTRAMINO S.S.AGR.DI BELTRAMINO F.LLI E C. – BURIASCO
- FABIOLA , SOCIETA’ AGRICOLA FRANZETTI F.LLI (VA)=EDOARDO ROSA
- SEM FARM DOORMAN ROBERTA , SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA
- TOC-FARM DOORMAN DIOR , TOCCHI FILIPPO ILARIA E ATTILIO S.S. SOCIETA’AGRICOLA
- PINIERE FARM GAIN CUPOLA ET , DABBENE GIUSEPPE E ODDENINO GIOVANNI S.S. – CANDIOLO
6th Class: Heifers from 21 to 24 months
- DOTTI CAPITAL GAIN BEATRICE, LA CORTE DI DOTTI & C. S. AGR. S. – SAN POSSIDONIO
- CASTELVERDE SOLOMON LULLABY , QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- SEM FARM LET IT SNOW PHEBE , SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA
- TOC-FARM 1ST GRADE FAYE , TOCCHI FILIPPO ILARIA E ATTILIO S.S. SOCIETA’AGRICOLA
- SABBIONA CAROLINE , SABBIONA AZ.AGR. DI CISERANI IRENEO E FRANCESCO S.S.
8th Class: Junior First Calving
- CASTELVERDE DEFIANT GORGEOUS2, QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- DS NORTH , IL CASTAGNO DI PASTORE E CERUTTI (NO)=AGRIBER=LADINA M.
- MAGNOLIA VANHALEN BOARA , AZ.AGR. LA MAGNOLIA DI BALMA & C. SOC.AGRICOLA
- ROTA ATWOOD TATANKA-ET , SOC. AGR. ROTA (LO)=CERRI DANIELE
- CATE’S FARM JACOBY SUPERSTATIO , SOCIETA’ AGRICOLA ANSELMI CATTERINA E FIGLI S.S. – MOZZECANE
9th Class: Intermediate First Calving
- CERES DETOUR SUMMA, FRANZETTI F.LLI (VA)=BERTA=IL CASTAGNO=EDOARDO ROSA
- M.E.DAL GOLDWYN MOONLIGHT ET , AZ.AGR. DI MANSUETO GIOVANNI(TA)=SIMEONE F.=NUZZI D.=AGRIBER
- CHIZZOLA MINCIO LILY , BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA’ AGRICOLA – CORTEMAGGIORE
- SABBIONA MINNY , SABBIONA AZ.AGR. DI CISERANI IRENEO E FRANCESCO S.S.
- REKWA , AZ. AGR. LA TRANESE DI BIANCO & BASILE – PUTIGNANO
10th Class: Senior Second Calving
- LICORICE (Mogul), SOCIETA’ AGRICOLA FRANZETTI F.LLI – CARAVATE
- DOTTI MOGUL AVALANCHE , LA CORTE DI DOTTI & C. S. AGR. S. – SAN POSSIDONIO
- ALL.NURE SECRETARIAT MINNY , ALLEVAMENTO NURE SOC.AGR. S.S. (BOSSINA) – PIACENZA
- BARUF FONTAINE SUNRISE , TJR PORTEA (VB)=SOC.AGR.BARUFFINI F.LLI=JR MORSE CAPLEL FARM
- DEBOTLAM ET , NUZZI DOMENICO – LATERZA
11th Class: Junior Second Calving
- FANTASY ALLA, SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
- ALL-DEA BLACK AND WHITE , TJR PORTEA (VB)=DE ANTONI=QUIM SERRABASSA=TRIANGLE HOLSTEIN
- AGH LOLA , ALLEV.BELTRAMINO S.S. (TO)=BAG2=FERME MOREL
- FANTASY JEDI ATERNA , SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S. – SCALENGHE
- SEM-FARM MCCUTCHEN OTTAVIA , SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA
12th Class: Cows in Milk from 42 to 48 moths
- BLONDIN GOLDWYN BE HAPPY, ERRERA HOLSTEINS (MN)=AGRIBER=BARUFFINI M.=LADINA M.
- DOTTI SILVER WANDA , LA CORTE DI DOTTI & C. S. AGR. S. – SAN POSSIDONIO
- DOTTI 1ST MAGIE NOIR , ERRERA HOLSTEINS (MN)=LA CORTE DI DOTTI
- VALROSE SPEAKER NIEGE , NUZZI DOMENICO (TA)=DE NOVELLIS GIANVITO
- ELLE GOLDWYN HARRIET ,SOCIETA’ AGRICOLA FERRARINI S.P.A. (CAMPOLUNGO) – ALBINEA
13th Class: Cows in milk from 48 to 60 months
- ELLE MCCUTCHEN JASMINE ET, SOCIETA’ AGRICOLA FERRARINI S.P.A. (CAMPOLUNGO) – ALBINEA
- CASTELVERDE ATWOOD PERLIE , QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- BRENDA , SOC.AGR. PODERE TORNATA – REGGIO EMILIA
- SEM FARM DOORMAN NIAGARA, SEMERARO CARLO MARIA (TA)=AZ.AGR.POSTICCHIA SABELLI
- CASTELVERDE ATWOOD JENNIFER ET , QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
14th Class: Cows in milk from 60 to 72 months
- WYNDFORD ATWOOD GREY 90 ET, ERRERA HOLSTEINS (MN)=AGRIBER
- AGRILAT AFTERSHOCK OSLA , TJR PORTEA SOCIETA’ AGRICOLA S.S. (VB)=LOCATELLI ALBERTO
- CAROL MOGUL DECIMA , PAMPANA CAROLINA – SORIANO NEL CIMINO
- SABBIONA TIKY , SABBIONA AZ.AGR. DI CISERANI IRENEO E FRANCESCO S.S.
- ALL.NURE FEVER ENERVIT ET , ALLEVAMENTO NURE SOC.AGR. S.S. (BOSSINA) – PIACENZA
15th Class: Cows of six years and over with 3 or 4 calving
- DU BON VENT INKAPI, ALLEV.BELTRAMINO S.S. (TO)=BAG2=ALL.NURE=L.BACH=L.SARRERI
- ACME ELSA , FRANZETTI F.LLI (VA)=IL CASTAGNO=AL.BE.RO.=CASTELGOLASO
- GENESIS IDYLLE , ALLEVAMENTO NURE SOC.AGR. S.S. (BOSSINA) – PIACENZA
- HALLOW ATWOOD TWIZZLE , ALLEVAMENTO NURE SOC.AGR. S.S. (BOSSINA) – PIACENZA
- ISOLABELLA NUMERO UNO UMA , ISOLABELLA AGRICOLA S.S. (TO)=DAVIDE BRILL PIOLA
16th Class: Cows of six years and over with at least five calving
- DKR LEXI, ALLEVAMENTO NURE SOC.AGR. S.S. (BOSSINA) – PIACENZA
- CHIZZOLA DREAMS PERSIA , BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA’ AGRICOLA – CORTEMAGGIORE
- CASTELVERDE GOLDSUN LAURA , QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HOLSTEIN – CASTELVERDE
- PALLAVICINO HOLSTEIN DEBORAH , SOC.AGR. DOSSO PALLAVICINO S.S. DI ZANETTI FRANCESCO E C.
- PRADAZZO LAURIN DHALIA ET , PRADAZZO DI DONINI ETTORE E RICCARDO SOCIETA’AGRICOLA S.S.
Results and photos: ANAFI