Royal Ayrshire Show 2017


DATE: NOVEMBER 9TH-10TH, 2017

LOCATION: TORONTO, ON

JUDGE: JANIE MCOUAT, QC

 

SENIOR & GRAND CHAMPION & BEST UDDER: MARILEE GENTLEMAN KARMINA (GENTLEMAN), 1ST 4YR OLD, PETER VAIL & MIKE HILLENBRAND

RESERVE SENIOR & RESERVE GRAND CHAMPION & RESERVE BEST UDDER: BELLEROUTE DORAMY-ET (BURDETTE), 2ND 4YR OLD, FERME MARGOT ENR

HM SENIOR & HM GRAND CHAMPION: MARGOT PATAGONIE (CALIMERO), 1ST MATURE COW, FERME MARGOT ENR 

INTERMEDIATE CHAMPION: VIEUX VILLAGE BK JEWEL (KELLOGG), 1ST SR 2YR OLD, FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: ST MENARD VALOROUS CITROUILLE (VALOROUS), 1ST JR 2YR OLD, FERME ST-MEDARD & FERME LAGACE & M. VERONNEAU

HM INTERMEDIATE CHAMPION: BONNIESHADE REESE’S PIECES (DREAMER), 2ND JR 2YR OLD, IAN MACKECHNIE

JUNIOR CHAMPION: OLD-N-LAZY GENTLE WIPEOUT (GENTLEMAN),1ST JUNIOR YEARLING, FRANK & DIANNE BORBA, PETER VAIL & MIKE HILLENBRAND

RESERVE JUNIOR CHAMPION: WEST MEADOW MCKENZIE (PREDATOR),1ST SENIOR CALF, NEIL KITTLE

HM JUNIOR CHAMPION: MARLIE REALITY MELLINI-ET (REALITY),2ND JUNIOR YEARLING, BRADY MCCONNELL

 

SUMMER CALF (7)

 

1. (BO) VIEUX VILLAGE BURDETTE EVA (BURDETTE), FLORENT FOLEY

2. ROSAYRE PRIME CARAMILK (PRIME), KEN & SHIRLEY ROSE

3. MARLIE VOLVO COGNAC (VOLVO), JULIE ET MARIO LACERTE

4. DE LA PLAINE BURDETTE PIXIE LU (BURDETTE), JULIE ET MARIO LACERTE

5. TOPLINE LILY BANK FERRARI (GENTLEMAN), TOPLINE & LILY BANK

6. BRIXHAM POKERSTAR HURRICANE (POKERSTARS), WINDARRA FARMS

7. YELLOW BRIAR JUNAPHER (FREE BEER), MARILYN STEPHENS

 

JUNIOR CALF (9)

1. (BO) WEST MEADOW DINGMAC R ELEGANT (REALITY), IAN DINGWALL & NEIL KITTLE

2. MARGOT KANATA (VOLVO), LOOKOUT, F & D BORBA, JASON HEBERT

3. DE LA PLAINE BIGSTAR SPLING-ET (BIGSTAR), FERME NORMAND BRILLANT ET FILS INC

4. VIEUX VILLAGE PREDATOR DAKOTA (PREDATOR), FLORENT FOLEY

5. BELLEVUE DU LAC CAL PENTAGONIE-ET (CALIMERO), FERME BELLEVUE DU LAC S.E.N.C.

7. BRIXHAM RS PRETTY (ROCKSTAR), WINDARRA FARMS

8. DON HAVEN PREDATOR THISTLE (PREDATOR), JOHN & SCOTT GORDON

9. DU BOIS BRULE BLINK SEVEN (BLINK), FERME DU BOIS BRULE INC

 

INTERMEDIATE CALF (9)

1. (BO) BAVAROISE DREAMER ADELE-ET (DREAMER), AMELE HARDY DEMERS

2. BRIXHAM BURDETTE ROXY (BURDETTE), WINDARRA FARMS

3. VIEUX VILLAGE PREDATOR JERRICA (PREDATOR), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

4. BRIXHAM ROCK STARBURST (ROCKSTAR), WINDARRA FARMS

5. BONNIESHADE MISS GWEN (GENOMIC), IAN MACKECHINE

6. BRIXHAM POKER RAVE (POKER), WINDARRA FARMS

7. SHADY WALNUT MEGEN (SHERLOCK), SHADY WALNUT FARM LTD

8. DON HAVEN BBBK TINSEL-ET (KELLOGG), JOHN & SCOTT GORDON

9. RUISSEAU CLAIR ADIDAS SISO (ADIDAS), JULIE ET MARIO LACERTE

 

SENIOR CALF (14)

1. (BO) WEST MEADOW MCKENZIE (PREDATOR), NEIL KITTLE

2. MARGOT CALIMERO LOLA-ET (CALIMERO), FERME MARGOT ENR

3. STILLMORE BURDETTE MOWET (BURDETTE), ELITE

4. VIEUX VILLAGE JASMINE (GENTLEMAN), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

5. LAGACE VOLVO LUNABELLE-ET (VOLVO), FERME LAGACE & FILS & JUSTIN VERONNEAU

6. BELLEVUE DU LAC EXTRAVAGANZA (PREDATOR), FERME BELLEVUE DU LAC S.E.N.C.

7. FIREBALL MISS SILK (GENTLEMAN), ANDRE CLAVET

8. BRIXHAM ROCK JEWEL (ROCKSTAR), WINDARA FARMS & DANA GREENOUGH

9. MARILIE VOLVO MILLERS (VOLVO), JULIE ET MARIO LACERTE

10. STIL-DREAMN PRIME MARSHALL (PRIME), TOPLINE

 

SUMMER YEARLING (6)

1. (BO) MARILIE VOLVO COKA (VOLVO), JULIE ET MARIO LACERTE

2. BRIXHAM B FRISKY (BURDETTE), WINDARRA FARMS

3. SHADY WALNUT MAGGIE 2 (DEVILS), SHADY WALNUT FARM LTD

4. VIEUX VILLAGE C JYP (CHARLESTON), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

5. BRIXHAM VOLVO DECADENT (VOLVO), WINDARRA FARMS

6. LAGACE VOLKA REEVLON (VOLKA), FERME LAGACE & FILS & JUSTIN VERONNEAU

 

JUNIOR YEARLING (8)

1. OLD-N-LAZY GENTLE WIPEOUT (GENTLEMAN), FRANK & DIANNE BORBA, PETER VAIL & MIKE HELLENBRAND

2. MARLIE REALITY MELLINI-ET (REALITY), BRADY MCCONNELL

3. (BO) TERRACE BANK ATOMIC MODEL-ET (OPPORTUNITY), TERRACE BANK FARMS INC

4. SHADY WALNUT PALOMA 2 (MARC ANTHONY), SHADY WALNUT FARM LTD

5. VIEUX VILLAGE K JOLLY (KELLOGG), FLORENT FOLEY

6. BOON CROCKET BROWNING JELIKO (BROWNING), HARVEY MCDONALD

7. AYRVALE AWARD (WARNER), GREG & HEATHER MOUNT & PHILIP SULLIVAN

8. YELLOW BRIAR JULIET (DEVILS), JEFFREY & MARILYN STEPHENS

 

INTERMEDIATE YEARLING (5)

1. (BO) VIEUX VILLAGE PREDATOR GOLD (PREDATOR), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

2. YELLOW BRIAR PEACOCK (YORKTOWN), MARILYN STEPHENS

3. AYR-OUELLE BARBARA 63 (BURDETTE), FERME AYR-OUELLE ENR

4. AYRVALE PEDESTAL (PADDY), GREG & HEATHER MOUNT, PHILIP SULLIVAN

5. BRIXHAM HENDRIX (DREAMER), WINDARRA FARMS

 

JUNIOR BREEDERS GROUP (5)

1. VIEUX VILLAGE

2. WINDARRA FARM 

3. FERME MARILIE

4. SHADY WALNUT FARM

5. JOHN STEPHENS

 

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR JUNIOR SHOW: VIEUX VILLAGE, QC

 

MILKING YEARLING

1. (BO & BU) VIEUX VILLAGE C LEXI (CHARLESTON), FLORENT FOLEY

2. VIEUX VILLAGE BK HENRIETTE (KELLOGG), BIANCA FOLEY

3. GLEN ROBERT PRANCER (POWERSTROKE), GLEN ROBERT FARM INC.

 

JUNIOR 2 YEAR OLD

1. (BO & BU) ST MENARD VALOROUS CITROUILLE (VALOROUS), FERME ST-MEDARD & FERME LAGACE & M. VERONNEAU

2. BONNIESHADE REESE’S PIECES (DREAMER), IAN MACKECHNIE

3. VIEUX VILLAGE PREDATOR APPLE (PREDATOR), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

4. FOREVER SCHOON PERFECTIT-ET (REALITY), FOREVER SCHOON FARM

5. DREAM RIDGE BLH MAGDALENE (PREDATOR), DREAM RIDGE & HURONHOLM AYRSHIRES

6. FOREVER SCHOON ELLY MAE (PREDATOR), FOREVER SCHOON FARM

7.SELWOOD REALITY ORCHID-ET (REALITY), ROBERT TOLHURST

 

SENIOR 2 YEAR OLD

1. (BO & BU) VIEUX VILLAGE BK JEWEL (KELLOGG), FLORENT, VICKY ET BIANCA FOLEY

2. VIEUX VILLAGE C JADE (CHARLESTON), FLORENT FOLEY

3. LILY BANK FELICITY (WILTON), TOPLINE& LILY BANK

4. FOREVER SCHOON FREDA (OBLIQUE), FOREVER SCHOON FARM

 

JUNIOR 3 YEAR OLD

1. (BU) HAWVERCREST ETGEN SIZZLE (BRADOCK), OLD-BANKSTON AYRSHIRES

2. (BO) FOREVER SCHOON PILAF (BURDETTE), FOREVER SCHOON FARM

 

SENIOR 3 YEAR OLD

1. (BO & BU) ROSAYRE DREAMER’S REVENGE (DREAMER), KEN & SHIRLEY ROSE

2. WEST MEADOW DREAMER’S VYDA-ET (DREAMER), NEIL KITTLE

3. FOREVER SCHOON PERFECTIONIST-ET (POKER), FOREVER SCHOON FARM

4. BELLEVUE DU LAC WOODRO MISBYNA (WOODROW), FERME BELLEVUE DU LAC & FERME DU HAUROCHER

5. BRIXHAM POKER CELEBRATE (POKER), WINDARRA FARMS

6. BOON CROCKET DREAMER JITTERBUG (DREAMER), HARVEY MACDONALD

 

FOUR YEAR OLD (9)

1. (BU) MARILIE GENTLEMAN KARMINA (GENTLEMAN), PETER VAIL & MIKE HELLENBRAND

2. BELLEROUTE DORAMY-ET (BURDETTE), FERME MARGOT ENR

3. TOPPGLEN PRIMES WISH-ET (PRIME), OLD-BANKSTON AYRSHIRES

4. ROSARYE BURDETTE RYANN (BURDETTE), BURDETTE, IAN MACKECHNIE, BRETT MACKECHNIE, WILLY TEMPLETON & JOE TEMPLETON

5. (BO) DREAM RIDGE BLH GENTLE WINTER (GENTLEMAN), DREAM RIDGE, BLACKADDAR & HURONHOLM

6. TERRACE BANK FLICKER-ET (STAMINA), TERRACE BANK FARMS INC.

7. VIEUX VILLAGE C LACEY (CHARLESTON), FLORENT FOLEY

8. BONNIESHADE HY BEAUTY (HEATLEY), IAN MACKENCHNIE

9. YELLOW BRIAR JUDY 2 (IDEOSTAR), CRANSTON FARMS, JESS PETER & GARRETT SCHMIDT

 

FIVE YEAR OLD (4)

1. (BU & BO) FOREVER SCHOON PRETTY LADY-ET (REMINGTON), FOREVER SCHOON FARM

2. BEAR-AYR BURDETTE RAY (BURDETTE), BUDJON FARMS

3. SILVER CEDAR ABBY 2 (REALITY), SILVER CEDAR

4. FOREVER SCHOON AMITY (DREAMER), FOREVER SCHOON FARM

 

MATURE COW (2)

1. (BU & BO) MARGOT PATAGONIE (CALIMERO), FERME MARGOT ENR

2. ROSAYRE BB FLIP (KELLOGG), TERRACE BANK & DOUBLE A

 

PROGENY CLASS

1. VIEUX VILLAGE

2. FOREVER SCHOON FARM

 

BREEDER’S HERD (2)

1. VIEUX VILLAGE

2. FOREVER SCHOON FARM

 

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR: VIEUX VILLAGE


Send this to a friend