DATE: September 20th, 2017
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Seth Johnson, VT

GRAND CHAMPION: KNAPPS HILLPOINT MB FAME TIA-ET (FAME), 1ST 5 YR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT, CT
RESERVE GRAND CHAMPION: MILBORNE HP KRINGLE TARA (KRINGLE), 1ST SR 2 YEAR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT
HM GRAND CHAMPION: CLEH TIN FARM B HENRIETTA (BRADY), 1ST 4 YEAR OLD, KAILA, KARLI, KOLBY STOLTZFUS, PA

SENIOR CHAMPION: KNAPPS HILLPOINT MB FAME TIA-ET (FAME), 1ST 5 YR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT, CT
RESERVE SENIOR CHAMPION: CLEH TIN FARM B HENRIETTA (BRADY), 1ST 4 YEAR OLD, KAILA, KARLI, KOLBY STOLTZFUS, PA
HM SENIOR CHAMPION: WARWICK MANOR CADEN SEXY (CADEN), 2ND 4 YR OLD, KEVIN & DINA STOLTZFUS, PA

INTERMEDIATE CHAMPION: MILBORNE HP KRINGLE TARA (KRINGLE), 1ST SR 2 YEAR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: WALNUT CORNER SPRUCE KRISA (SPRUCE), 1ST SR 3 YEAR OLD, RAY & KAY LINDSEY & KEVIN STOLTZFUS, PA
HM INTERMEDIATE CHAMPION: WARWICK MANOR SEXY SORORITY (SENATOR), 1ST JR 2 YEAR OLD, KARLI STOLTZFUS, PA

JUNIOR CHAMPION: KNAPPS KRINGLE TAPPY-ET (KRINGLE), 1ST WINTER YEARLING, LANDREE FRALEY, PA
RESERVE JUNIOR CHAMPION: WARWICK MANOR LS SKY-ET (LONE STAR), 1ST WINTER CALF, KOLBY STOLTZFUS, PA
HM JUNIOR CHAMPION: KNAPPS KRINGLE TALLY-ET (KRINGLE), 1ST FALL YEARLING, RAY & KAY LINDSEY AND KEVIN STOLTZFUS, PA

SPRING CALVES (10)
1. RUTTER BROS TOP NOTCH CALI-ET (TOP NOTCH), KELLY JOHNSON, PA
2. R WAY LATIMER FUZZ (LATMER), CINDY BATES, OH
3. HOLLOW VIEW ALVIN PAULA (ALVIN), ELSIE WOLFF, PA
4. RUTTER BROS TOP NOTCH CAMI (TOP NOTCH), KELLY JOHNSON, PA
5. COULEE CREST REGIS JULIET-ET (REGIS), RICHARD AND DONNA WHALEN, NY
6. TOPLINE PISTOLI DEJAMOO (PISTOLL), SYDNEE & EMILY FISHER, NH
7. TWIN BROOK MARIGOLD (LATIMER), JOCELYN MCMURRAY, PA
8. LITTLEFIELDS PRADA DAYDREAMER, (PRADA), JOCELYN WIDRICK, NY
9. LITTLEFIELDS TILLER FEFE-ET (TILLER), KIRSTEN WIDRICK, NY
10. COULEE CREST BOWMAN TRISHA-ET (BOWMAN), LANE HENISEE, PA

 

WINTER CALVES (24)
1. WARWICK MANOR LS SKY-ET (LONE STAR), KOLBY STOLTZFUS, PA
2. POPPYDALE LATIMER SPICE-ET (LATIMER), ERIC CRAIG, NY
3. MISTY MEADOWS GARRETT SUUCHI-ETV (GARRETT), BETH ANNE CLARK, PA
4. SNIDERS G DIRTY BETHCA (DIRTY), ALLIE SNIDER, PA
5. GREEN SLOPES A1 MELANIE (A1), MACY MCDONALD WALASON, PA
6. WILLOW BROOK LEVI MIA (LEVI), ANDREW BLAUSER, PA
7. EALY HIGHLAND PHONZE JAMBOREE (PHONZE), CONNER EALY, PA
8. TROTACRE ACE HALI (ACE), MYLIE PISTORIOUS, PA
9. COULEE CREST BOMAN LATOYA (BOWMAN), CINDY BATES & LORRIE DIETZ, OH
10. MILLBORNE HP COPPER TRENDI (COPPER), MOREY MILLER & HILLPOINT PARNERS, CT

 

FALL CALVES (18)
1. OAKLAND TOBYS HALANIA (TOBY), JAMIE TROTTER, PA
2. TOPLINE GARRETT JENNY (GARRETT), SYDNEE & EMILY FISHER, NH
3. RUTTER BROS LEVIS CLASSY-ETV (LEVI), KELLY JOHNSON, PA
4. MISTY MEADOWS FWORKS SILHOUETTE-ET (FIREWORKS), BETH ANNE CLARK, PA
5. MUFFETS TWIN ACRE LIZZY (FIREWORKS), ELIZABETH ROEDL, IL
6. PLEASANT KNOB PRADA RUBY R (PRADA), KAILA STOLTZFUS, PA
7. KNAPPS WEE ACRES LOL LEVI T (LEVI), CARA WOLOOHOJIAN, VT
8. TOOLITE MINTS VIVIAN (MINT), WAYNE SPURRIER, PA

 

SUMMER YEARLING (13)
1. TROTACRE PRIMETIME MARILYN (PRIMETIME), JAMIE TROTTER, PA
2. OAKLAND ALBERTS PINEAPPLE (ALBERT), MARC GALANTE, PA
3. WARWICK MANOR SENATOR BRA (SENATOR), KAILA, KARLI, KOLBY STOLTZFUS, PA
4. NICLEY RIPLEY APIE ALLIE-ETV (AMERICAN PIE), ABIGAIL RIPLEY, NY
5. MISTY MEADOWS PILOT SEYMOR (PILOT), BETH ANNE CLARK, PA
6. ROCKY HILL GRUMPY ZULILY-ETV (GRUMPY), RICKY HILL FARM, PA
7. EBER ACRES C AMANDA (CORDELL), GRACE VILLA & AMELIA EBERHARD, OH
8. MONUMENT VIEW SENATOR RAMONA (SENATOR), TREY & HUNTER DUVAL, NY
9. NICLEY RIPLEY LSTAR LEYLAH-ET (DANIEL RIPLEY), NY
10. ROCKY HILL SPIDER MARLEE (SPIDER), ROCKY HILL FARM, PA

 

SPRING YEARLING (16)
1. PINE GROVE ROL MONA (LEVI), AMBER DIETZ, OH
2. MAPLE BOTTOM PISTOLL (PISTOLL), ELIZABETH MCCLOY, PA
3. WARWICK MANOR MISS AMERICA (KOJACK), KEVIN & DINA STOLTZFUS AND MARK RILEY, PA
4. SNIDERS DOC JAMIE (DOC), BLAIR GABLE, PA
5. ROCKY HILL GAMBLE GINTONIC (GAMBLE), ROCKY HILL FARM, PA
6. LITTLEFIELDS PRADA SPIRIT (PRADA), JOCEYLN WIDRICK, NY
7. WELCOME JT TAMPA (JT), FRIENDSHIP FARM, NY
8. DEN BE CRDL JIGGLE (CORDELL), KATELYN STIVERS, PA
9. ROCKY HILL COPPER LILIANN (COPPER), ROCKY HILL FARM, PA
10. INDIAN ACRES TORO JADE (TORO), DEANNA GOULD, MA

 

WINTER YEARLING (7)
1. KNAPPS KRINGLE TAPPY-ET (KRINGLE), RAY & KAY LANDEE FRALEY, PA
2. R WAY DEN B PISTOL ROSE (PISTOLL), CASSANDRA MUSSER, PA
3. TROTACRE HORSHEL PARTI (HERSHEL), COLE WRIGHT, PA
4. MUFFETS TWIN ACRE TEX ALLEGRA-ETV (TEX), JACOB ROEDL, IL
5. OAKLAND-LATIMERS PRESTIDGE (LATIMER), BELLA GABLE, PA
6. TWIN BROOK WINSLOW POPPY (WINSLOW), TUCKER MCMURRAY, PA
7. TROTACRE TORO HONEY-SUCKLE-ETV (TORO), LYDIA HILL, PA

 

FALL YEARLING (6)
1. KNAPPS KRINGLE TALLY-ET (KRINGLE), RAY & KAY LINDSEY AND KEVIN STOLTZFUS, PA
2. ROCKY HILL PIES SWEETDREAM (PIES), ROCKY HILL FARM, PA
3. LITTLEFIELDS VLF PRADA DIVA-ET (PRADA), SHARON & ALISON LITTLEFIELD, NY
4. SUNNYBEND SENT AVALYNN (SENATOR), JACALYN BORTNER, PA
5. MUFFETS TWIN ACRE LAVENDER (LEWIS), ELIZABETH ROEDL, IL
6. HP SH A C REBEL KAITLIN-ETV (REBEL), CHASE CESSNA, PA

 

JUNIOR BEST 3 FEMALES (10)
1. KEVIN STOLTZFUS
2. KELLY JOHNSON
3. ROCKY HILL FARM

 

MILKING YEARLING (1)
1. DIX LEE HOLLOW VIEW LEVI LIZZI (LEVI), ELISE WOLFF & KEVIN STOLTZFUS

 

JUNIOR 2 YEAR OLD (9)
1. WARWICK MANOR SEXY SORORITY (SENATOR), KARLI STOLTZFUS, PA
2. EBER ACRES N ALIVIA (NOVALT), GRACE VILLA, OH
3. MUFFETS TWIN ACRE ALEXUS-ET (ASSAULT), ELIZABETH & EVELYN ROEDL, IL
4. HP SHAC PIE KARINE (AMERICAN PIE), BELLA GABLE, PA
5. GOLDEN GAPP SPIDER ANGELINA (SPIDER), BELLA GABLE
6. RIPLEY FARMS AP ROSALENA-ET (AMERICAN PIE), DANIEL RIPLEY, NY
7. TOOLITE CRUNCH HAILEY (CRUNCH), KIRSTEN WIDRICK, NY
8. DEN-BE AM PIE SONG-ET (AMERICAN PIE), BETSY MUSSER, PA
9. MONUMENT VIEW GEO JEN (GEORGE), TREY DUVAL, NY

 

SENIOR 2 YEAR OLD (10)
1. MILBORNE HP KRINGLE TARA (KRINGLE), MOREY MILLER & HILLPOINT, CT
2. ANOVADALES SILVER ENVY (SILVERADO), GABRIEL SPURRIER, PA
3. TROTACRE ALSTAR HURLEY (ALSTAR), JAMIE TROTTER, PA
4. MAPLEHURST PIES LYRIC (PIES), DAVID BLAKE, PA
5. WALNUT CORNER ARRINGTON M (ARRINGTON), RAY & KAY LINDSEY & KEVIN STOLTZFUS, PA
6. SPRINGHILL MENTORY JAMAICA E (MENTOR), KEVIN & DINA STOLTZFUS & MARK RILEY, PA
7. GR-TROTACRE SUPERMAN HOPTOIT-ET (SUPERMAN), CHARLOTTE TOOHILL, PA
8. LAVON FARMS DEN BE ARCHER TEX (ARCHER), BETSY MUSSER, PA
9. WALNUT LANE GRAND JURY GEMMA (JURY), JOCELYNN MCMURRAY, PA
10. RIPLEY FARMS CD TALLANDRA (CORDELL), ESTER RIPLEY, NY

3 YEAR OLD FUTURITY (4)
1. SNIDERS REBEL JAYSO (REBEL), ALLIE SNIDER, PA
2. EALY HIGHLAND LEGEND TAPIOCA (LEGEND), CHRISTA EALY, PA
3. TWIN BROOK FAME MACY (FAME), GRACE MARCHEZAK, PA
4. WARWICK MANOR BRADY DANNY (BRAD), KEVIN & DINA STOLTZFUS, PA

 

JUNIOR 3 YEAR OLD (6)
1. MISTY MEADOWS REBEL SUITE (REBEL), BETH ANNE CLARK, PA
2. RUTTER BROS ALYMOS CUPCAKE-ET (ALYMO), KELLY JOHNSON, PA
3. EALY HIGHLAND LEGEND TAPIOCA (LEGEND), CHRISTA EALY, PA
4. ANOVADALES MINT JUICY (MINT), MARK & ERIN KRSTANOVIC, PA
5. HEARTS DESIRE ASTRO PEANUT (ASTRO), JAMES FRENTZ, NY
6. TWIN BROOK FAME MACY (FAME), GRACE MARCHEZAK, PA

 

SENIOR 3 YEAR OLD (4)
1. WALNUT CORNER SPRUCE KRISA (SPRUCE), RAY & KAY LINDSEY & KEVIN STOLTZFUS, PA
2. SNIDERS REBEL JAYSO (REBEL), ALLIE SNIDER, PA
3. WARWICK MANOR BRADY DANNY (BRAD), KEVIN & DINA STOLTZFUS, PA
4. ROCKY HILL PRADA HOLIDAY (PRADA), ROCKY HILL FARM, PA

 

4 YEAR OLD (6)
1. CLEH TIN FARM B HENRIETTA (BRADY), KAILA, KARLI, KOLBY STOLTZFUS, PA
2. WARWICK MANOR CADEN SEXY (CADEN), KEVIN & DINA STOLTZFUS, PA
3. SNIDERS RIP ARROGANCE (RIP), AARON GABLE, PA
4. RIPLEY FARMS YB C ELIZA (YOGIBEAR), ELIZABETH RIPLEY, NY
5. MONUMENT VIEW FAME JUBILEE (FAME), TREY DUVAL, NY
6. VLF YOGIBEAR DELIGHT (YOGIBEAR), KIRSTEN WIDRICK, NY

 

5 YEAR OLD (4)
1. KNAPPS HILLPOINT MB FAME TIA-ET (FAME), MOREY MILLER & HILLPOINT, CT
2. SNIDERS REBEL BRECK (REBEL), EION SNIDER, PA
3. SNIDERS ACHIEVE WALLFLOWER (ACHIEVE), AARON GABLE
4. VLF YOGIBEAR DREAM (YOGIBEAR), ALLISON LITTLEFIELD WIDRICK, NY

 

AGED COW (4)
1. COULEE CREST CARTER GEORGI (CARTER), KEVIN STOLTZFUS, PA
2. SNIDERS A PIE ALMOST (AMERICAN PIE), KENDY GABLE, PA
3. HI FIELD BLUE SPRUCE BELLA (BLUE SPUCE), DYLAN MILLER, PA
4. LANG HAVEN DECISIONS NATURAL (NATURAL), ERIN SPURRIER, PA

 

100,000LB. COW (2)
1. SNIDERS GARRETT ASHANTI-ET (GARRETT), AARON GABLE, PA
2. WARWICK MANOR ADACKA BABE (ADACKA), KARLI STOLTZFUS, PA

 

TOTAL PERFORMANCE WINNER: SNIDERS GARRETT ASHANTI-ET (GARRETT), 1ST 100,000LB. COW, AARON GABLE, PA

BEST BRED & OWNED: MILBORNE HP KRINGLE TARA (KRINGLE), 1ST SR 2 YEAR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT

SENIOR BEST 3 FEMALES (4)
1. KEVIN & DINA STOLTZFUS
2. ALLIE SNIDER
3. MICHAEL SPURRIER
4. DANIEL RIPLEY

 

PRODUCE OF DAM (7)
1. TROTACRE FARM
2. KEVIN STOTLZFUS
3. MOREY MILLER
4. BETH ANN CLARK
5. DONALD EBERHARD FAMILY
6. ALLIE SNIDER
7. LITTLEFIELD FARM

 

DAM & DAUGHTER (5)
1. MOREY MILLER
2. KEVIN STOLTZFUS
3. ALLIE SNIDER
4. LITTLEFIELD FARM
5. KEVIN STOLTZFUS

 

EXHIBITOR’S HERD (6)
1. KEVIN STOLTZFUS
2. ALLIE SNIDER
3. TROTACRE FARM
4. MICHAEL SPURRIER
5. DANIEL RIPLEY
6. LITTLEFIELD FARM

 

PREMIER BREEDER
SNIDER HOMESTEAD

 

PREMIER EXHIBITOR
WARWICK MANOR