DATE: September 18th, 2017, 8am
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Jeff Stephens, ON

GRAND CHAMPION: CUTTING EDGE HP GWEN (THUNDER), 1ST SR. 3 YEAR OLD, AARON SPARLING, PA
RES. GRAND CHAMPION & BB&O: REICH-DALE BONANZA WHITLEY (BONANZA), 1ST 4 YEAR OLD, SKYLER REICHARD, PA

SENIOR CHAMPION: REICH-DALE BONANZA WHITLEY (BONANZA), 1ST 4 YEAR OLD, SKYLER REICHARD, PA
RES. SENIOR CHAMPION: TOP ACRES GARBRO WINNER-ET (WONDERMENT), 1ST 5 YEAR OLD, JONATHAN HUBBARD, MD

INTERMEDIATE CHAMPION: CUTTING EDGE HP GWEN (THUNDER), 1ST SR. 3 YEAR OLD, AARON SPARLING, PA
RES. INTERMEDIATE CHAMPION: CUTTING EDGE S SURI (STREAMLINE), 1ST JR. 2 YEAR OLD, MIKEY BARTON, NY

JUNIOR CHAMPION: CUTTING EDGE C KITTY-ET (CARTER), 1ST WINTER YEARLING, NICHOLAS LOVE, PA
RES. JUNIOR CHAMPION: CUTTING EDGE C DEMI-ET (CARTER), 1ST SPRING YEARLING, KYLE BARTON, NY

SPRING CALF (8)

1. SUNNY ACRES BIVER LIL LADY (BIVER), TUCKER MCCAIG, NY
2. THUNDER RIDGE CASH NICKEL (CASH IT), LYDIA KENNEDY, PA
3. NOTHKILL CREEK GROOVY (THUNDER), HANNAH BALTHASER, PA
4. SILHOUETTE CADENCE MALIBU (CADENCE), BROOKE SOFFER, NY
5. AUTUMN CREEK WHISKEY TIPSY-ET (WHISKEY), NICHOLAS & OLIVIA LOVE, PA

WINTER CALF (12)

1. PA-LIN-LEIGH TWIZZLER (FORM), COLTON WAYNE & KALEIGH LYNN HARTMAN, PA
2. CUTTING EDGE D REMI-ETV (DURANGO), JULIA SPROUT, PA
3. TOP ACRES C WIZZIE SHOW-ET (CARTER), ELISABETH & ELISE REGUSCI, CA
4. EDSALL HILL BRUTUS (BRUTUS), SEAN SHULTS, NY
5. BLATT ACRE KOOKIE (CARTEL), HAILEY BLATT, PA

FALL CALF (11)

1. PA-LYN-LEIGH TEX ME (TEX), COLTON & KALEIGH HARTMAN, PA
2. NORTHKILL CREEK GHOST (BOSEPHUS), HANNAH BALTHASER, PA
3. TOPDIMARK FLASH PAIGE (FLASH), ELISE, REGUSCI, CA
4. BROWNSWITCH ROSO MIA-TW (ROSCO), HANNAH RISER, PA
5. WSC WINMORE BLING-ET (WINMORE), HAYDEN WEAVER, PA

SUMMER YEARLING (7)

1. PEACH KIST WIN BRISTOL (WINMORE), JORDAN HELSLEY, PA
2. MASE’S MANOR PARKER LAYLA-ET (PARKER), MAKENNA MASE, PA
3. JTROGERS BOSEPHUS CHLOE (BOSEPHUS), TINA ROGERS, PA
4. LOVE HAVEN RICHARD BROOKLYN (RICHARD), GRACE SPADARO, PA
5. GRAYSTONE BRAIDEN SIZZLE (BRAIDEN), AMBER POWNALL, PA

SPRING YEARLING (13)

1. CUTTING EDGE C DEMI-ET (CARTER), KYLE BARTON, NY
2. WEST WINDS WONDER FANCY (WONDERMENT), MILLEANNE MULLINIX, MD
3. LA-MEL-LO WILBUR EMMA (WILBUR), MEGAN WINGERT, PA
4. MEADOW HILL TOTAL TRACE (TOTAL), JILLIAN ANDERSON, PA
5. BELLVALLEY BREWSKI HONEY (BREWSKI), MICHAELA BELL, PA

WINTER YEARLING (15)

1. CUTTING EDGE C KITTY-ET (CARTER), NICHOLAS LOVE, PA
2. SUN-MADE ELITE NEITH-ET (SUPREME), LEIF THOMPSON, WI
3. BROOKE HAVEN BRAIDEN PAYLYNE (BRAIDEN), BROOKE CORNELL, PA
4. CUTTING EDGE T FINLEY-ET (TANBARK), JULIA SPROUT, PA
5. STONE HILL BLOOMS BLOSSOM (BRAIDEN), BROOKE SOFFER, NY

FALL YEARLING (3)

1. OURWAY SEAMAN FANCY (SEAMAN), MADDY MAHLUM, WI
2. BO JOY OSBORN TBRK GRETA (TANBARK), JOELLE URBAN, PA
3. BO-JOY THUNDER PAIGE TWIN (THUNDER), PARKER MILLER, MD

JUNIOR 2 YEAR OLD (4)

1. CUTTING EDGE S SURI (STREAMLINE), MIKEY BARTON, NY
2. AUTUMN CREEK DRUAHM SIERRA (DURHAM), NICHOLAS LOVE, PA
3. NORTHKILL CREEK SHIMMER (JACKSON), HANNAH BALTHASER, PA
4. CHAMPION VIEW S SNOWLEDGE (SEAMAN), PA

SENIOR 2 YEAR OLD (3)

1. MORRVUE DURHAM MITTENS (DURHAM), BROOKE SOFFER, NY
2. MAPES MARVIN LILLY (MARVIN), DENISHA KROUT, PA
3. LOVE HAVEN PARKER FRIDAY-ET (PARKER), GRACE SPADARO, PA

JUNIOR 3 YEAR OLD (5)

1. HEILINGER FAUST HONEYBUN (FAUST), EMILY HEILINGER, PA
2. LOVE HAVEN BRAIDEN BELLA (BRAIDEN), GRACE SPADARO, PA
3. K&Q ALLOY WISH (ALLOY), JOSIE ACKERMAN, PA
4. KENT MANOR ALIMONEY TWIXIE (ALIMONEY), MD
5. AVC QUIETVALLEY EMERG BADGER (EMERGENCY), KYLE KUCAS, PA

SENIOR 3 YEAR OLD (8)

1. CUTTING EDGE HP GWEN (THUNDER), AARON SPARLING, PA
2. PEILA-VIEW AGENDA FRITO (AGENDA), MEGAN PEILA, NY
3. HEILINGER JAVA WIGGLES (JAVA), AUSTIN HEILINGER, PA
4. ROSE-EDGE SILKER ELLIE (SILKER), BROOKE SOFFER, NY
5. MANOR-MEADOWS BRAIDEN SOC (BRAIDEN), ETHAN FOOR, PA

4 YEAR OLD (3)

1. REICH-DALE BONANZA WHITLEY (BONANZA), SKYLER REICHARD, PA
2. MASE’S MANOR GRANDSLAM LOVE (GRANDSLAM), MAKENNA MASE, PA
3. MADRIGAL VIRGO CARALYN (VIGOR), LANE VANCE, PA

5 YEAR OLD (3)

1. TOP ACRES GARBRO WINNER-ET (WONDERMENT), JONATHAN HUBBARD, MD
2. CUTTING EDGE A BUNCH (AUGUST), RICHARD FISHER, PA
3. NORTHKILL CREEK SARAH (LEGACY), HANNAH BALTHASER, PA

AGED COW (1)

1. OLD MILL GOLIATH FANCY (GOLIATH), ABBY STERNER, PA