meta Mid-East Summer National Holstein Show 2019 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Mid-East Summer National Holstein Show 2019


Date: July 28, 2019
Location: Columbus, OH
Judge: Yan Jacobs

v

SPRINGHILL-OH WIND JADA-ET (WINDBROOK)
Grand Champion
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen and Springhill Holsteins and Guernseys

GRAND CHAMPION: SPRINGHILL-OH WIND JADA-ET (WINDBROOK), 1ST SENIOR 3-YEAR-OLD, Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen and Springhill Holsteins and Guernseys
RESERVE GRAND CHAMPION: LINDALE DOORMAN FELINA (DOORMAN), 2ND SENIOR 3-YEAR-OLD, JAY ACKLEY & PAT CONROY, EAST LIBERTY, OH
HM GRAND CHAMPION: T-TRIPLE-T PLAY IT AGAIN-ET (FEVER), 1ST 5-YEAR-OLD, TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH

T-TRIPLE-T PLAY IT AGAIN-ET (FEVER)
Senior Champion
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH

SENIOR CHAMPION: T-TRIPLE-T PLAY IT AGAIN-ET (FEVER), 1ST 5-YEAR-OLD, TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
RESERVE SENIOR CHAMPION: BROOKVIEW ABSOLUTE SNICKER (ABSOLUTE), GARRETT HAVENS, FREMONT, OH
HM SENIOR CHAMPION: RUPP-VUE SEAVER MELISSA (SEAVER), RUPP-VUE, CRESTON, OH

INTERMEDIATE CHAMPION: SPRINGHILL-OH WIND JADA-ET (WINDBROOK), 1ST SENIOR 3-YEAR-OLD, Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen and Springhill Holsteins and Guernseys
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: LINDALE DOORMAN FELINA (DOORMAN), 2ND SENIOR 3-YEAR-OLD, JAY ACKLEY & PAT CONROY, EAST LIBERTY, OH
HM INTERMEDIATE CHAMPION: MS AWESOME ATOMIC-RED-ET (AWESOME-RED), SCHILLING, DOEBEREINER & BOWEN, WEST SALEM, OH

JUNIOR CHAMPION: MS TRIPLE-T PINNACLE-ET (AVALANCHE), 1ST FALL CALF, TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION: HAWVER-BROOK APPLESAUCE (CRUSH), 1ST WINTER CALF, NOAH SPRENG, SHREVE, OH
HM JUNIOR CHAMPION: REN-BOW CORVETTE PENNY (CORVETTE), 1ST SPRING CALF, REN-BOW FARMS, ROCKFORD, OH

62ND NATIONAL HOLSTEIN FUTURITY
1. (BU, B&O) MS T-TRIPLE-T POKERFACE-ET (GOLD CHIP), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. LOVHILL SOLOMON HEARSAY (SOLOMON), PHILLIP & CARRIE TOPP, BOTKINS, OH
3. MILEY LIGHTENING R GIN-RED (LIGHTENING-RED), CURTIS BICKEL, WILMINGTON, OH
4. QUIETCOVE FOXYS AVOCADO-ET (DOORMAN), QUIETCOVE FARMS, WAPAKONETA, OH
5. OAKFIELD BRADY THELMA-ET (BRADY), PHILLIP & CARRIE TOPP, BOTKINS, OH
6. (1ST JR) G-LANE CARSON TIA-RED (CARSON-RED), MARIAH TROUTWINE, GREENVILLE, OH
7. EXPRESS-SMD DILLON ATHENA (DILLON), ANDREW BAUMANN, BLANCHESTER, OH
8. BROOKVIEW AK LIKEABLE-TW, WHITE LIGHT HOLSTEINS, MCCLURE, OH
9. EXPRESS-SMD NIKITA-P-RED (ADDICTION-P-RED), STAN MAR DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
10. STAN-MAR-DALE DILLON VESPA (DILLON), RILEY DORIA, URBANA, OH

SPRING CALF (15)
1. REN-BOW CORVETTE PENNY (CORVETTE), REN-BOW FARMS, ROCKFORD, OH
2. J-KIKO HIGH OCTANE ERIN (HIGH OCTANE), JAMES KIKO, PARIS, OH
3. MSMC WILLIAM DEMP LADY (DEMPSEY), TRIPLE-T & MICHAEL HEATH, NORTH LEWISBURG, OH
4. TOPPGLEN MCC MOOSHINE (MCCUTCHEN), LOGAN TOPP, WEST SALEM, OH
5. EXPRESS-SMD CARMA (UNDENIED), STAN MAR DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH

WINTER CALF (28)
1. HAWVER-BROOK APPLESAUCE (CRUSH), NOAH SPRENG, SHREVE, OH
2. JENNEIL DIAMONDBACK GRACIA (DIAMONDBACK), VICTORIA DEAM, SUGARCREEK, OH
3. TOPPGLEN DEFIANT WINTER (DEFIANT), TOPPGLEN HOLSTEINS, WEST SALEM, OH
4. ETGEN-WAY DOC HONEYMOON (KING DOC), TAYLOR KLOPFENSTEIN, WAPAKONETA, OH
5. PETITCLERC SOLOMON SUBLIME (SOLOMON), ALYSON & KENLEE PHILIPS, LINGLEVILLE, TX

FALL CALF (25)
1. MS TRIPLE-T PINNACLE-ET (AVALANCHE), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. TRI-OHIO DOORMAN AMBER (DOORMAN), CHARLIE HENRY, VERSAILLES, OH
3. SILVER-MIST MY LADY-RED-ET (AVALANCHE), QUIETCOVE FARMS, WAPAKONETA, OH
4. KIKO DOORMAN MYLIA (DOORMAN), RUDY KIKO, SALEM, OH
5. TOPPGLEN JACOBY WOOKA-ET (JACOBY), LOGAN TOPP, WEST SALEM, OH

SUMMER YEARLING (15)
1. MS TRIPLE-T GLAMOUROUS-ET (AVALANCHE), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. J-KIKO DIAMONDBACK MAC (DIAMONDBACK), JAMES KIKO, PARIS, OH
3. MS TRIPLE-T GORGEOUS-ET (AVALANCHE), PEYTON HENRY, WEST LIBERTY, OH
4. STU-FELT DOORMAN DEBBIE-ET (DOORMAN), TRIPLE-T HOLSTEINS & MICHAEL HEATH, NORTH LEWISBURG, OH
5. KIKO DIAMONDBACK MITZI (DIAMONDBACK), RUDY KIKO, SALEM, OH

SPRING YEARLING (15)
1. ACK-LEE DOORMAN LUCKY LADY (DOORMAN), JAY ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
2. ROCKLAN CRUSH CRYSTAL (CRUSH), KRISTOPHER ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
3. SIEMERS UNDENIED HAYA (UNDENIED), CADY MAGEEHEE, ASHVILLE, OH
4. PETITCLERC AVALANCHE SLOCU (AVALANCHE), TIM CUMMINGS, SIDNEY, OH
5. K-HURST DOORMAN PEAKABO (DOORMAN), SILVERMIST HOLSTEINS, HULLCREST & DUSTIN SCHIRM, ASHVILLE, OH

WINTER YEARLING (8)
1. REN-BOW CORVETTE LOLLIPOP (CORVETTE), PRISCILLA POWERS, PLAIN CITY, OH
2. GENO DOORMAN TESLA (DOORMAN), ALYSON & KENLEE PHILIPS, LINGLEVILLE, TX
3. TRI-OHIO CRUSH ALIVIA-ET (CRUSH), CHARLIE HENRY, VERSAILLES, OH
4. BUCKS-PRIDE SLATER MARIA (SLATER), BUCKS PRIDE, BLOOMVILLE, OH
5. BEARDSLY HI OCTANE BIJOU (HIGH OCTANE), LUNDVIEW & ASSOCIATES, NORWALK, OH

FALL YEARLING (8)
1. BROOK-CORNER DOOR WAKEUP (DOORMAN), GRACE GUNKELMAN, BURBANK, OH
2. BORDERVIEW BYWAY SOPHIA-ET (BYWAY), OLIVIA FINKE, LONDON, OH
3. BROOKVIEW SOLO EXCLAIM (SOLOMON), WAKEFIELD FARMS, ST. MARYS, OH
4. T-TRIPLE-T BLAKE PEWTER (BLAKE), KRISTOPHER ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
5. RAY-JO WILSON HANKY PANK (WILSON), MAGGIE MATHEWS, NEW VIENNA, OH

JUNIOR BEST THREE (5)
1. TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. TOPPGLEN FARM, WEST SALEM, OH
3. RUDY KIKO, SALEM, OH
4. COLE POND, WOODSTOCK, OH
5. PLAINFIELD FARMS, BELMONT, OH

DRY COW (4)
1. EXPRESS-SMD NAYNAY-P-RED-ET (ADDICTION-P), STAN MAR DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
2. MS MORSAN PICOL TSUNAMI-RED (PICOLO), COLE HAGER, CAMDEN, OH
3. TWINING INTEGRAL SPECKS (INTEGRAL), TWINING FARMS, ROCHESTER, OH
4. MISS REVENGE TIANA-RED (REVENGE-RED), TOPP-VIEW, WAPAKONTEA, OH

MILKING YEARLING (4)

OPPORTUNITY GOLD PHOENIX-ET (GOLDWYN)
1st place Milking Yearling
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
TRIPLE-T HOLSTEINS & JAMIE BLACK, NORTH LEWISBURG, OH

1. OPPORTUNITY GOLD PHOENIX-ET (GOLDWYN), TRIPLE-T HOLSTEINS & JAMIE BLACK, NORTH LEWISBURG, OH
2. MILEY AVALANCHE GENESSE (AVALANCHE), DOEBEREINER & BOWEN, WEST SALEM, OH
3. PINE-TREE AVA GOLD 7693 (GOLDWYN), DAMION BERTKE, MARIA STEIN, OH
4. VALE-O-SKEEN GOLDWYN KAYLA (GOLDWYN), KRISTOPHER ACKLEY, EAST LIBERTY, OH

JUNIOR 2-YEAR-OLD (9)

WEEBERLAC TICKLE ME-RED (AVALANCHE)
1st place Junior Two Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
ALYSON & KENLEE PHILIPS, LINGLEVILLE, TX

1. WEEBERLAC TICKLE ME-RED (AVALANCHE), ALYSON & KENLEE PHILIPS, LINGLEVILLE, TX
2. RUPP-VUE DOORMAN FRECKLE (DOORMAN), MADICYN RUPP, CRESTON, OH
3. RUANN SOLOMON JEAN 7243 (DOORMAN), LUNDVIEW, LAMBERT, AND SCHIRM, ASHVILLE, OH
4. TOPP-VIEW DEFIANT ENERGY (DEFIANT), MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
5. SOUTHERN-HILLS DEFNT LEGEND (DEFIANT), SOUTHERN-HILLS, BETHEL, OH

SENIOR 2-YEAR-OLD (11)

MS AWESOME ATOMIC-RED-ET (AWESOME-RED)
1st place Senior Two Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
SCHILLING, DOEBEREINER & BOWEN, WEST SALEM, OH

1. MS AWESOME ATOMIC-RED-ET (AWESOME-RED), SCHILLING, DOEBEREINER & BOWEN, WEST SALEM, OH
2. BERTSCHLAND DOR JUMP-AROUND (DOORMAN), TYLER MEYER, MOUNT VICTORY, OH
3. BULLDOG MCCUTCH JADE (MCCUTCHEN), EVAN KIKO, PARIS, OH
4. HODGONS CLARK PEARL (CLARK), TOPP-VIEW HOLSTEINS, WAPAKONETA, OH
5. RICHMAN BEEMER LAYCIE (BEEMER), RICHMAN FARMS, LODI, OH

JUNIOR 3-YEAR-OLD (7)

J-KIKO GOLD CHIP FROSTY
1st place Junior Three Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
JAMES KIKO, SALEM, OH

1. J-KIKO GOLD CHIP FROSTY (GOLD CHIP), JAMES KIKO, SALEM, OH
2. KIKO ATWOOD DIANE (ATWOOD), RUDY KIKO, SALEM, OH
3. QUIETCOVE FOXYS LOLLIPOP (ARCHRIVAL), WAPAKONETA, OH
4. MAPLE-TREE MOGUL DELANI (MOGUL), WAPAKONETA, OH
5. BUCKS-PRIDE ARCHRIVAL AMY (ARCHRIVAL), BLOOMVILLE, OH

SENIOR 3-YEAR-OLD (11)

SPRINGHILL-OH WIND JADA-ET (WINDBROOK)
1st place Senior Three Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen and Springhill Holsteins and Guernseys

1. SPRINGHILL-OH WIND JADA-ET (WINDBROOK), Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen and Springhill Holsteins and Guernseys
2. LINDALE DOORMAN FELINA (DOORMAN), JAY ACKLEY & PAT CONROY, EAST LIBERTY, OH
3. T-TRIPLE-T GOLDEN POLISH-ET (GOLD CHIP), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
4. TOPPGLEN AWESOME WILDFLOWER (AWESOME-RED), TOPPGLEN, WEST SALEM, OH
5. TOPPGLEN DEFIANT WOWWEE (DEFIANT), TOPPGLEN, WEST SALEM, OH

4-YEAR-OLD (9)

BROOKVIEW ABSOLUTE SNICKER
1st place Four Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
GARRETT HAVENS, FREMONT, OH

1. BROOKVIEW ABSOLUTE SNICKER (ABSOLUTE), GARRETT HAVENS, FREMONT, OH
2. EXPRESS-SMD MYSTIQUE-RED (APOLLO), STAN MAR DALE/ EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
3. VALE-O-SKENE LAUTHORITY KITTY (LAUTHORITY), KRISTOPHER ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
4. STUNNING CORVETTE GOOGLE-ET (CORVETTE), LUNDVIEW & ASSOCIATES, NORWALK, OH
5. COMESTAR HOPE GOLDWYN-ET (GOLDWYN), STAN MAR DALE/ EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH

5-YEAR-OLD (7)

T-TRIPLE-T PLAY IT AGAIN-ET (FEVER)
1st place Five Year Old
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH

1. T-TRIPLE-T PLAY IT AGAIN-ET (FEVER), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. TOPP-VIEW ATTITUDE RACEY (ATTITUDE-RED), TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH
3. QUIETCOVE WINDBROOK FINE (WINDBROOK), QUIETCOVE FARMS, WAPAKONETA, OH
4. T-TRIPLE-T PRIMROSE POLISH-ET (GOLDWYN), TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
5. FUTURAMA ATWOOD LYNELL-ET (ATWOOD), AUBREE TOPP, BOTKINS, OH

AGED COW (3)

RUPP-VUE SEAVER MELISSA
1st place Aged Cow
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
RUPP-VUE, CRESTON, OH

1. RUPP-VUE SEAVER MELISSA (SEAVER), RUPP-VUE, CRESTON, OH
2. HARVUE WINDHAMMER FRANKI-ET (WINDHAMMER), PLAINFIELD FARMS, BELMONT, OH
3. BALMORAL MAYFIELD AURCHID (MAYFIELD), KEITH RICHARDSON, WAPAKONETA, OH

150,000 LB COW (2)

KY-BLUE ALLEN RACHEL
1st place 150,000 lbs Cow
Mid-East Summer National Holstein Show 2019
TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH

1. KY-BLUE ALLEN RACHEL (ALLEN), TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH
2. WAKEFIELD ATLANTIC ALANA (ATLANTIC), WAKEFIELD & QUIETCOVE, ST. MARYS, OH

BEST THREE FEMALES (3)
1. TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH
3. STAN MAR DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH

DAM & DAUGHTER (1)
1. TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH

PRODUCE OF DAM (4)
1. TRIPLE-T HOLSTEINS, NORTH LEWISBURG, OH
2. TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH

DAIRY HERD (2)
1. TOPP-VIEW, WAPAKONETA, OH
2. STAN MAR DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH


Send this to a friend