meta All-American Junior National Holstein Show 2018 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

All-American Junior National Holstein Show 2018


Location:  Harrisburg PA
Date: 8am (Local time) September 17th 2018
Judge: Molly Sloan


Plum-Line Reginald Velour exhibited by Brooke Carey of Titusville, Crawford Co., Pa., brought home Grand Champion honors from the 2018 Premier National Junior Holstein Show held during the 2018 All-American Dairy Show on Monday, September 17, at the Pennsylvania Farm Show and Complex Center in Harrisburg.

Carey’s Plum-Line Reginald Velour won the Four Year Old class and secured Senior Champion honors before competing for Grand Champion.

Reserve Grand Champion Holstein went to MS Andis GW Astra-ET exhibited by Matthew Boop, Millmont, Union Co.

Boop also received Intermediate Champion honors with Heart&Soul JK Dempsey Glitz. Trinity Miller of Westminster, Md., claimed Reserve Intermediate Champion with Pheasant-Echos BRDNK Debbi.

Junior Champion honors went to Ella Hiavaty, Lititz, Lancaster Co., with Keystone Solomon Allstar. Reserve Junior Champion honors went to Windy-Knoll-View Potatochi exhibited by Reese Burdette, Mercersburg, Franklin Co.

PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD)
Grand Champion
All-American Junior National Holstein Show 2018
BROOKE CAREY, PA

GRAND CHAMPION: PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
RESERVE GRAND CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
HM GRAND CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA

SENIOR CHAMPION: PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
RESERVE SENIOR CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
HM SENIOR CHAMPION: ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN SMITH, PA

INTERMEDIATE CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD

INTERMEDIATE CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD
HM INTERMEDIATE CHAMPION: SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD

KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR
JUNIOR CHAMPION – All-American Junior National Holstein Show 2018
ELLA HLAVATY, PA

JUNIOR CHAMPION: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER CALF, ELLA HLAVATY, PA
RESERVE JUNIOR CHAMPION: WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), 1ST FALL CALF, REESE BURDETTE, PA,
HM JUNIOR CHAMPION: SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), 2ND FALL CALF, CHASE SAVAGE, MD

SPRING CALF (27)

SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT
1st place Spring Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
DYLAN BRANTNER, PA

1. SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT (DIAMONDBACK), DYLAN BRANTNER, PA
2. LINDLAUR DIAMONDBACK ANDIE (DIAMONDBACK), LINDSAY AND LAUREN L’AMOREAUX, OH
3. SWEET PEAS SOLOMON KELSEY-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA
4. PENN-GRA G-CHIP DENALI (GOLD CHIP), COY CAMBELL, PA
5. J&K-VUE DBACK GUINNESS-ET (DIAMONDBACK), MATT BOOP AND JESSICA NOLT

WINTER CALF (35)

KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR
1st place Winter Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
ELLA HLAVATY, PA

1. KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), ELLA HLAVATY, PA
2. SAVAGE-LEIGH SELSER-RED (DIAMONDBACK), CHASE SAVAGE, MD
3. PENNWOOD CINDERDOOR HAIDE (CINDERDOOR), CARA J STOLZFUS, PA
4. PLUM-LINE AFTER PARTY (DIAMONDBACK), BROOKE CAREY, PA
5. MS EATONHOLME PAYTON-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA

FALL CALF

WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID)
1st place Fall Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
REESE BURDETTE, PA

1. WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), REESE BURDETTE, PA
2. SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), CHASE SAVAGE, MD
3. RANSOM RAIL ADHERE WILLOW (ADHERE), MALLORY RHODES, NY
4. MS AMANDA NUNES-ET (SID), JD BROWN II, VA
5. PLUM-LINE SOLOMON COACHELL (SOLOMON), BROOKE CAREY, PA

SUMMER YEARLING (21)

HEART&SOUL JK DBACK GYPSY (DIAMONDBACK)
1st place Summer Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL JK DBACK GYPSY (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
2. PLUM-LINE DIAMOND APPLAUSE (DIAMONDBACK), BROOKE CAREY, PA
3. MS KLINEDELL BWY MARILYN-ET (BYWAY), JACOB KLINE, PA
4. MASE’S MANOR BR MEXICA (BROKAW), MAKENNA F. MASE, PA
5. RICECREST CHROME CHEVETTE (CHROME), DANIEL BENEDICT, PA

SPRING YEARLING (17)

MS DANIELLES DILEMMA (SOLOMON)
1st place Spring Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
GAVIN KEY, MD

1. MS DANIELLES DILEMMA (SOLOMON), GAVIN KEY, MD
2. HEART&SOUL JK SOLMN GLITTER (SOLOMON), MATTHEW BOOP, PA
3. PLUM-LINE EXTRA NAUGHTY (LOTUS), BROOKE AND JOHN CAREY, PA
4. SAVAGE-LEIGH SHOW GIRL-ET (SID), ROSE MARIE OMALLEY, NC
5. STARRY-FALLS CAZAM CLASS (ALACAZAM), CALEB VAN BUREN, NY

WINTER YEARLINGS (10)

MS KLINEDELL SLM MOZELLE-ET (SOLOMON)
1st place Winter Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
JACOB KLINE, PA

1. MS KLINEDELL SLM MOZELLE-ET (SOLOMON), JACOB KLINE, PA
2. HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP), MATT BOOP, MADISON & F. HAYDEN WEAVER, PA
3. CASHELLS GOLDCHIP FELIZ-ET (GOLD CHIP), SHAWNEE COMSTOCK, PA
4. BRUSH-CREED-VU C PRETZEL (CRUSH), ANDREW BLAUSER, PA
5. MILKSOURCE DEMPSEY KISS-ET (DEMPSEY), EMILY LAMPSON, NY

FALL YEARLING (11)

OVALTOP SID KRACKER
1st place Fall Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
ASHLEY C. WOLFE, NY

1. OVALTOP SID KRACKER (SID), ASHLEY C. WOLFE, NY
2. KULP-DALE DEF TARA-ET (DEFIANT), MEKEL CHARD, NJ
3. S-PINE LAWN BROKAW COBRA (BROKAW), MIKAYLA DAVIS, PA
4. PENNWOOD CRUSH TUFFING (CRUSH), ELIZABETH M. STOLTZFUS, PA
5. LUCK-E CRUSH OAKLEY (CRUSH), LAURN L. ESLARY, PA

MILKING YEARLING (6)

MS WOODEDG DOOR TRIFECTA
1st place Milking Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
VICTORIA CLARK, PA

1. MS WOODEDG DOOR TRIFECTA (DOORMAN), VICTORIA CLARK, PA
2. MIC-ALI BROKAW MILK CHOCOLATE (BROKAW), SARA HAAG, PA
3. JOSAN GOLDCHIP MNC (GOLD CHIP), EMORY BEWLEY, PA
4. WALK-LE JACOBY JUSTINE (JACOBY), CONNOR WALKER, PA
5. MS EATONHOLME MB EVELYN (BRASH), COREY VANDERFELTZ, PA

JUNIOR 2 YEAR OLD (13)

HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ
1st place Junior Two Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
2. ROLL N VIEW BYWAY LIGHTING (BYWAY), ALLISON GALTON, NY
3. PHESANT-ECHOS SOLOMON INDI (SOLOMON), TRINITY MILLER, MD
4. COREDALE AIRLIFT IONA (AIRLIFT), HAYDEN WEAVER, PA
5. KUL-WAVE DEFIANT FINLEY RC (DEFIANT), ANALISE STOVER, PA

SENIOR 2YR OLD (9)

ST-JACOB BLAKE ANGEL
1st place Senior Two Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
CONNOR AND CHASE SAVAGE, MD

1. ST-JACOB BLAKE ANGEL (BLAKE), CONNOR AND CHASE SAVAGE, MD
2. JACOBS ALONZA OBAMA-ET (ALONZO), DOMINIQUE JONAS, PA
3. DARKHORSE BYWAY BUDDA (BYWAY) COREY VANDERFELTZ, PA
4. KING LANE A SHOCK RUMOR-ET (AFTERSHOCK), JORDYN GRIFFIN, MD
5. LANTLAND ATWOOD CHEX-MIX (ATWOOD), JACOB MENZI, NY

JUNIOR 3YR OLD (6)

JOY-WIL ARMANI MARCY
1st place Junior Three Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
HAYDEN WEAVER, PA

1. JOY-WIL ARMANI MARCY-ET (ARMANI), HAYDEN WEAVER, PA
2. CLOVERHILL ARMANI ASHA (ARMANI), DEVAN ZIMMERMAN, PA
3. DE-LITE CORVETTE AUDI (CORVETTE), ELIZABETH LENTZ, PA
4. KO-KLASSIC GC JOYFUL (GOLD CHIP), DANIEL HOPPAUGH JR, PA
5. DRYHOUSE-M GOLDCHIP FORTUNE (GOLD CHIP), NATALIE YODER, PA

SENIOR 3YR OLD (6)

PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI
1st place Senior Three Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
TRINITY MILLER, MD

1. PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD
2. SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD
3. HILLMONT EQUATION CAROL (EQUATION), QUINN THOMAS DUM, PA
4. CITYVIEW DOORMAN SARA (DOORMAN), LANDREE & DAKOTA FRALEY & DANIEL L KITCHEN, PA
5. M-SIMPLICITY GC JASMINE (GOLD CHIP), MARLEE MEARKLE, PA

4 YEAR OLD (9)

PLUM-LINE REGINALD VELOUR
1st place Four Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
BROOKE CAREY, PA

1. PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
2. ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN P. SMITH, PA
3. LANTLAND WINDBROOK HYSTERIA (WINDBROOK), JACOB MENZI, MD
4. CHAKELBURG EVASION KAUGHT (EVASION), KRISTOPHER ACKLEY, OH
5. JACOBS SID JOLIE-ET (SID), MAKAYLA OSINGA AND AVERY EATON, NY

5 YEAR OLD (3)

MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN)
1st place Five Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
2. PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), ELIZABETH STOLTZFUS, PA
3. DREAM-ON GOLD CHIP HARMLESS (GOLD CHIP), COLIN LENTZ, PA

AGED COW (2)

LANTLAND MOLSON CHEDDAR (MOLSON GOLD)
1st place Aged Cow
All-American Junior National Holstein Show 2018
KIRT MENZI JR., NY

1. LANTLAND MOLSON CHEDDAR (MOLSON GOLD), KIRT MENZI JR., NY
2. FOXBERRY GC MINDFUL 974-ET (GOLD CHIP), KYLE VANDERFELTZ, PA


Send this to a friend