meta Mid-East Fall National Holstein Show 2018 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Mid-East Fall National Holstein Show 2018


Judge: Allyn Paulson, WI

Cache-Valley Lheroes 2331 (Photo from World Dairy Expo 2018)

GRAND CHAMPION: CACHE-VALLEY LHEROS 2331-ET (LHEROS), 1ST 150,000LB, ERNEST KUEFFNER, MD
RESERVE GRAND CHAMPION: BUTLERVIEW DOOR ALEAH-ET (DOORMAN), 1ST JUNIOR 3 YR OLD, CHRISTIAN CUNNINGHAM, CA
HM GRAND CHAMPION: ROCKY-TOP GOLDSUN MINNIE-ET (GOLDSUN), 1ST 4YR OLD, ROCK-TOP HOLSTEINS, TN

SENIOR CHAMPION: CACHE-VALLEY LHEROS 2331-ET (LHEROS), 1ST 150,000LB, ERNEST KUEFFNER, MD
RESERVE SENIOR CHAMPION: ROCKY-TOP GOLDSUN MINNIE-ET (GOLDSUN), 1ST 4YR OLD, ROCK-TOP HOLSTEINS, TN
HM SENIOR CHAMPION: COBEQUID WINDBROOK PEPPER (WINDBROOK), 1ST 5YR OLD, ROCKY-TOP AND MITCH HOCKETT, TN

INTERMEDIATE CHAMPION: BUTLERVIEW DOOR ALEAH-ET (DOORMAN), 1ST JUNIOR 3 YR OLD, CHRISTIAN CUNNINGHAM, CA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: KIKO AFTERSHOCK JACKIE (AFTERSHOCK), 1ST SENIOR 3YR OLD, R&P KIKO FAMILY FARMS, OH
HM INTERMEDIATE CHAMPION: INTERFLAME DEFIANT DESTINY (DEFIANT), 1ST MILKING YEARLING, MAPLE-NOOK HOLSTEINS, NY

JUNIOR CHAMPION: MS STOOKEYHOLM TONYS SECRET (DEMPSY), 1ST WINTER YEARLING, STOOKEYHOLM, IN
RESERVE JUNIOR CHAMPION: MS BORDERVIEW DOORMAN SALTY (DOORMAN), 1ST WINTER CALF, JUSTIN, DANIEL, NEVAEH AND TYLER CHUPP, OK
HM JUNIOR CHAMPION: BUCKMEADOW BEEMER BAILEY (BEEMER), 1ST SUMMER CALF, TYLER BUCKLEY, KY

SUMMER CALF (10)
1. BUCKMEADOW BEEMER BAILEY (BEEMER), TYLER BUCKLEY, KY
2. B J GROVE DOORMAN BEAUTY (DOORMAN), LUCAS CLAYTON, IL
3. J-KIKO DIAMONDBACK MAC (DIAMONDBACK), KIKO FARMS LLP, OH
4. PLAINFIELD DRMAN FIESTA-ET (DOORMAN), PLAINFIELD FARMS LLC, OH
5. EXPRESS – SMD RU JEALOUS (DEVOUR), STAN-MAR-DALE AND EXPRESS HOLSTEINS, OH

SPRING CALF (24)
1. MS PGPV ALL IN (ALLTHEWAY), BRIDGER, KANANI AND SOREN PRICE, IN
2. RICETON CRUSH IRIS (CRUSH), ROSALEE ZEHR, IL
3. PLAINFIELD SOLOMON GIN (SOLOMON), DONALD SIMPSON, OH
4. BEN-ALLI GRIP CRUSH MILLAY (CRUSH), BEN-ALLI HOLSTEINS AND JERSEYS, OH
5. MS ROCKLAN CRUSH CRYSTAL (CRUSH), JAY ACKLEY, OH

WINTER CALF (27)
1. MS BORDERVIEW DOORMAN SALTY (DOORMAN), JUSTIN, DANIEL, NEVAEH AND TYLER CHUPP, OK
2. MS PG PV BEEM OF LIGHT (BEEMER), H & H MCISAAC AND M & M PRICE, IL
3. TTM CORVETTE BEIJING-ET (CORVETTE), THOMAS MERCURO, MD
4. DUCKETT DOORMAN GAIL-ET (DOORMAN), WALKER AND CARTER BEHNKEN, NE
5. PENNWOOD CINDERDOOR HAIDEE (CINDERDOOR), CARA STOLTZFUS, PA

FALL CALF (18)
1. POTTSDALE DBACK TANYA-ET (DIAMONDBACK), MICHAEL MCSWAIN AND LAWNDALE, NC
2. GABZ DEFIANT REAGAN (DEFIANT), GABBIE GREGORIO, CA
3. ETGEN-WAY BEEMER SALANTRA (BEEMER), GREG CORNISH, OH
4. MILKSOURCE DOORMAN-ZIGGI-ET (DOORMAN), SHAWN AND LEVI BANOWETZ, IA
5. LAKESHORE DOORMAN BLAZE-ET (DOORMAN), TAYLOR POWELL, IL

SUMMER YEARLING (16)
1. LAKESHORE SOLOMON EMORE (SOLOMON), JUSTIN POWELL, IL
2. COREDALE DIAMONDBACK IVY-ET (DIAMONDBACK), GLAMOURVIEW-IAGER & WALTON, MD
3. BLONDIN SOLOMON HAVANA (SOLOMON), M, M, M PRICE AND A, B EKOVICH, IL
4. STOOKEYHOLM SOLOMON AMELIA (SOLOMON), STOOKEYHOLM, IN
5. B J GROVE GC JIZZY JEW (GOLD CHIP), LUCAS CLAYTON, IL

SPRING YEARLING (13)
1. AHD DOORMAN SILK-ET (DOORMAN), GLAMOURVIEW, MD
2. STOOKEYHOLM SAM RIDICULOUS (SAMMY), STOOKEYHOLM, IN
3. MS STOOKEYHOLM D-BACK SUGAR (DIMONBACK), STOOKEYHOLM, IN
4. LAKESHORE SID BANANA-ET (SID), TAYLOR POWELL, IL
5. PRESTIGE-GEN ALL THE WAY (BEEMER), BEN JOHNSON, IL

WINTER YEARLING (5)
1. MS STOOKEYHOLM TONYS SECRET (DEMPSY), STOOKEYHOLM, IN
2. BANOWETZ SID MOOLA (SID), LEVI BANOWETZ, IA
3. KMMW SID ROSE (SID), MADISON AND WESLEY ENGLEKING, IN
4. MS KLINEDELL SOLO MARIAH-ET (SOLOMON), M & T CLARK AND J & D CHUPP, OK
5. ENGLEKING DIAMOND BEAUTY (DIAMONDBACK), BREANNA WILEY, IN

MILKING YEARLING (9)
1. INTERFLAME DEFIANT DESTINY (DEFIANT), MAPLE-NOOK HOLSTEINS, NY
2. ROCKY-TOP GOLDWYN VELMA-ET (GOLDWYN), ROCKY-TOP AND LOOKWELL, TN
3. TRI-KOEBEL HI OCTANE ANGEL (OCTANE), SUNROSE HOLSTEINS, IN
4. MS STOOKEYHOLM WOOD JAZMINE (ATWOOD), RICHARD THOMAS, IN
5. KA-BRAT-ARMONI LAURA (AROMONI), TURNER AND MARTIN, TN

JUNIOR 2YR OLD (2)
1. KIKO GW ATWOOD DIANE (ATWOOD), R&P KIKO FAMILY FARMS, OH
2. OCD BEEMER LOGO-ET (BEEMER), MIKE AND VANESSA UBER, PA

SENIOR 2YR OLD (3)
1. FOXBERRY B MISTY 1365 (BLAKE), ALEX CLAYPOOLE AND RON AND EMILY HEFFNER, PA
2. BULTERVIEW ARCH CANI-ET (ARCHRIVAL), CLAYTON ARNTZ, CA
3. PA-JA-MA DEFIANT FLICK (DEFIANT), SCHWENDIMANN FARM, WI

JUNIOR 3YR OLD (8)
1. BUTLERVIEW DOOR ALEAH-ET (DOORMAN), CHRISTIAN CUNNINGHAM, CA
2. KIKO GOLD CHIP MADDIE (GOLD CHIP), R&P KIKO FAMILY FARMS, OH
3. JACOBS SID BROWN-ET (SID), ROCKY-TOP, DAN HOVDEN AND ROSEDALE GENETICS, TN
4. EXPRESS-SMD BROCK DAVA (BROCK), STAN-MAR-DALE AND EXPRESS, OH
5. NUGENTDALE BROKAW DINAH (BROKAW), TK BURKHARDT AND C K J N NUGENT, MI

SENIOR 3YR OLD (9)
1. KIKO AFTERSHOCK JACKIE (AFTERSHOCK), R&P KIKO FAMILY FARMS, OH
2. TEX-STEIN MCCUTCH KEYONAME (MCCUTCHEN), STOOKEYHOLM, IN
3. EXPRESS-SMD GL CARALINE (GOLD LACE), STAN-MAR-DALE EXPRESS HOLSTEINS, OH
4. ERBACRES BROKAW DALYNE-ET (BROKAW), PLAINFIELD FARMS LLC, OH
5. FOXMONT J-AFTERSHOCK DEDE-ET (AFTERSHOCK), CLAIRE RENEE STOLTZFUS, PA

4YR OLD (1)
1. ROCKY-TOP GOLDSUN MINNIE-ET (GOLDSUN), ROCKY-TOP HOLSTEINS, TN

5YR OLD (3)
1. COBEQUID WINDBROOK PEPPER (WINDBROOK), ROCKY-TOP AND MITCH HOCKETT, TN
2. FOXMONT J GOLDWYN DENA-ET (GOLDWYN), JENNA FOX, PA
3. MI-WIL MACY DUSK (DUSK), SCOTT WILSON AND PATRICK BALL, WI

6YR AND OVER (2)
1. STAN-MAR-DALE MAXWELL QUINN (MAXWELL), STAN-MAR-DALE AND EXPRESS HOLSTEIN, OH
2. SUNNY DA DESTRY BRITNEY, LINDY MERCER, IN

150,000LB COW (2)
1. CACHE-VALLEY LHEROS 2331-ET (LHEROS), ERNEST KUEFFNER, MD
2. HOSTO GLEN SKITTLES (CAPTAIN), MAGEN BUSKER, IL


Send this to a friend