Ancaster Fairgrounds, Ancaster, Ont.
Judge: Julien Chabot, Embrun, Ont.

Quality Goldwyn Flinso Grand Champion

Quality Goldwyn Flinso
Grand Champion

Grand Champion – Quality Goldwyn Flinso (Goldwyn), Quality Holsteins, ON
Reserve Champion – Marfloacres Damion Lulu (Damion), Quality Holsteins, ON
HM Champion – Vale-O-Skene Pure Gold Abigial (Pure Gold), Vale-O-Skene Holsteins, ON

Marfloacres Damion Lulu Intermediate Champion

Marfloacres Damion Lulu
Intermediate Champion

Intermediate Champion Marfloacres Damion Lulu (Damion), Quality Holsteins, ON
Reserve Intermediate Champion Duckett SA Jordan Fargo (Jordan), Vale-O-Skene Holsteins, Emilane, RisknRoll, Dreamcrest & Gary Troup, ON
HM Intermediate Champion Eastriver Gold Deb (Goldwyn), Kingsway Farms, Millen Farms Hazbro & Matt Forestel, ON

IMG_4394

MAPEL WOOD WINDHAMMER ELEGANCE
Junior Champion

Junior Champion – Mapel Wood Windhammer Elegance (Windhammer), Mapel Wood Farms, ON
Reserve Junior Champion – Ms Andis Gw Arian (Goldwyn), Howard-Haven Holsteins, ON
HM Junior Champion – JM Valley Lavanguard Solo (Lavanguard), Mapel Wood Farms, ON

Intermediate Calf (1)

IMG_4259

MS Ducket Dyment Coral
1st place Intermediate Calf

[Not a valid template]

  1. Ms Duckett Dyment Coral (Numero Uno), Gracehaven Holsteins & Royal Lynn, ON

 Senior Calf (9)

IMG_4271

Watdale Sid Melinda
1st place Senior Calf

[Not a valid template]

  1. Watdale Sid Melinda (Sid), Dale Watke, ON
  2. Corrcroft Smokin Carbie (Smokin), Clarkvalley & Peter Leach, ON
  3. Clarkvalley Sanchez Miata (Sanchez), Sandy MacGillivary & Clarkvalley, ON
  4. Durham Atwood Rihanna (Atwood) Fred & Bill Killing & Frankhaven, ON
  5. Paul-lor Goldwyn Muriel (Goldwyn), Paul-Lor Jerseys & Holsteins, ON

Summer Yearling (7)

IMG_4285

JM Valley Lavanguard Solo

[Not a valid template]

  1. JM Valley Lavanguard Solo (Lavanguard), Mapel Wood Farms, ON
  2. Clarkvalley, Mapelwood & Certified, ON
  3. 3. Charlyn Attic Kenzie (Attic), Charlyn Jerseys, ON
  4. 4. Dortholme Braxton Jillian (Braxton), Dortholme Holsteins, ON
  5. 5. Kaymanor Louisianna (Lexicon) , Jeremy Hunter, ON

Junior Yearling (7)

MAPEL WOOD WINDHAMMER ELEGANCE 1st place Junior Yearling

MAPEL WOOD WINDHAMMER ELEGANCE
1st place Junior Yearling

[Not a valid template]

  1. Mapel Wood Windhammer Elegance (Windhammer), Mapel Wood Farms, ON
  2. Coale Atwood Janie (Atwood), Dortholme Holsteins & Certified Holsteins, ON
  3. Kingsway Goldsun Alina (Goldsun), Cedarpatch Holsteins, ON
  4. Kaymanor Lexington (Siren), Emilee Schipper, ON
  5. Kentville Fever Mercedes (Fever), Peter Leach, ON

Intermediate Yearling (5)

MS Andis GW Arian  1st place Intermediate Yearling

MS Andis GW Arian
1st place Intermediate Yearling

[Not a valid template]

  1. Ms Andis Gw Arian (Goldwyn), Howard-Haven Holsteins, ON
  2. Aleah Millen Naughtys Secret (Goldwyn), Aleah Farms, Millen Farm & Matt & Tyler Yates, ON
  3. Lifloc Goldnuts Bell (Goldnuts)Lifloc Holsteins, ON
  4. Hanalee Fever Havanna (Fever), Hank & Nancy Hazelger, ON
  5. Jr Sid Sveta (Sid), Den Hann, Hunter & Krantz, ON

Senior Yearling (3)

IMG_4359

Werrcroft Fever Vaneca
1st place Senior Yearling

[Not a valid template]

  1. Werrcroft Fever Vaneca (Fever), Clarkvalley Holsteins, ON
  2. Hanalee Lauthority Aphrodite (Lauthority), Hank & Nancy Hazeleger, ON
  3. Vale-O-SKene Spirte Tricker (Spirte), Vale-O-SKene Holsteins, ON

Junior 2 Year Old

Eastriver Goldwyn Deb   1st place Junior 2 Year Old

Eastriver Goldwyn Deb
1st place Junior 2 Year Old

[Not a valid template]

  1. Eastriver Goldwyn Deb

Senior 2 Year Old (9)

Duckett SA Jordan Fargo 1st place Senior 2 Year Old

Duckett SA Jordan Fargo
1st place Senior 2 Year Old

[Not a valid template]

  1. Duckett SA Jordan Fargo (Jordan), Vale-O-Skene Holsteins, Emilane, RisknRoll, Dreamcrest & Gary Troup, ON
  2. Twinrod Fever Fantabulous (Fever), Ed & Bonnie Franken & Christopher Franken, ON
  3. AHD Windhammer Joslyn (Windhammer), Walkerbrae Farms, ON
  4. Cavanaleck Goldwyn Bazooka (Goldwyn), Cavanaleck Farms Ltd., ON
  5. Comestar Lauwinny Windbrook (Windbrook), Up-Ridge Holsteins, ON

Junior 3 Year Old (2)

Elliotdale Denzel Daisy 1st place Junior 3 Year Old

Elliotdale Denzel Daisy
1st place Junior 3 Year Old

[Not a valid template]

  1. Elliotdale Denzel Daisy (Denzel), Elliotdale Holsteins, ON
  2. Morsan Miss Snowflake, Hank & Nancy Hazeleger, ON

Senior 3 Year Old (2)

Marfloacres Damion Lulu 1st place Senior 3 Year Old

Marfloacres Damion Lulu
1st place Senior 3 Year Old

[Not a valid template]

  1. Marfloacres Damion Lulu (Damion), Quality Holsteins, ON
  2. Walkhven Damion Zippy (Damion), Walkhavern Farms Ltd., ON

4 Year Old (5)

Vale-O-Skene Pure Gold Abigial  1st place 5 Year Old

Vale-O-Skene Pure Gold Abigial
1st place 4 Year Old

[Not a valid template]

  1. Vale-O-Skene Pure Gold Abigial (Pure Gold), Vale-O-Skene Holsteins, ON
  2. Comestar Lautelliam Sanchez (Sanchez), Maplekeys Farms, ON
  3. Heather Holme Golden Autumn (Goldwyn), Glen & Curtis McNeil, ON
  4. Up-Ridge JD Waffle (Dundee JD), Up-Ridge Holsteins, ON
  5. Cityview Contendor Mercedes (Contendor), Paul-Lor Jerseys & Holsteins ,ON

5 Year Old (4)

Quality Gold Danzi 1st place Mature Cow

Quality Gold Danzi
1st place 5 Year Old

[Not a valid template]

  1. Quality Gold Danzi (Goldwyn), Quality Holsteins, ON
  2. Patience Dundee Precious (Dundee), Fred & Bill Killing & Frankhaven Holsteins, ON
  3. Hautpre Tralaka Dusk (Dusk), Clarkvalley & Old Acres Holsteins, ON
  4. Valmar Terrason Annie (Terrason), CJ Vanderlip & Sons, ON

Mature Cow (2)

Quality Goldwyn Flinso  1st Place Mature Cow

Quality Goldwyn Flinso
1st Place Mature Cow

  1. Quality Goldwyn Flinso (Goldwyn), Quality Holsteins, ON
  2. Darwell Goldwyn Monster (Goldwyn), Les & Darlene Sharpe, ON