Judge Chris Hill, MD & Associate Sean Johnson, PA

dsc05120

Intermediate Champion: Cutting Edge T Delilah   Kyle Barton, Ancramdale, NY
Reserve Intermediate Champion: Cutting Edge B Sonny Ken Main and Peter Vail Copake, NY

dsc04928

dsc04922

Junior Champion Female: North Lane Braid Present-ET Leslie & Linda Bruchey Westminster, MD

Reserve Junior Champion Female: Top Acres Braiden Wiza-ET Lindsey Rucks Okeechobee, FL

dsc04870

Junior Champion Female of the Junior Show: Blue Diamond Parker Gia-ET Elisabeth & Elise Regusci Modesto, CA
Reserve Junior Champion Female of the Junior Show: Siegerts Braiden Sheena Coltin, Claytin, Mady & Morgan Wingert Harmony, MN

Junior Best Three Females: Pit-Crew Genetics Cambridge, MN

Spring Heifer Calf

img_1564

  1. Blue Diamond Parker Gia-ET, Elisabeth & Elise Regusci Modesto, CA
  2. Glen Islay Biver Fairytale Lookout and Gerald Halbach Canton De Hatley, QC
  3. Blessing Formula Flourish B&O Blessing Farms Fort Wayne, IN
  4. Cutting Edge C Demi-ET Kyle Barton Ancramdale, NY
  5. Kar-Linn August Renezmae Kar-Linn Swiss and Jeff Brown Jackson Center, OH
  6. Blessing Formula Flower Blessing Farms, Rex Mort and Bob Osborn Fortt Wayne, IN
  7.  Chocolate Cuore Di John R & Kim D Mower Sedro Woolley, WA
  8. Kulp-Gen Winmore Booty F. Hayden Weaver Ephrata, PA
  9.  Giesy Manor Richard Dish Diamond Rule Livestock LLC Leesburg, FL
  10.  LJF Seamans Coll Party Jacob B. Johns Chapel Hill, TN

Winter Heifer Calf

img_1644

  1. New View S Encore  B&O John & Bonnie Ayars and Dr. Kenny Manion Mechanicsburg, OH
  2. Kar-Linn Gib Rosalea Kar-Linn Swiss and Jeff Brown Jackson Center, OH
  3. Sun-Made Elite Neith-ET Leif Thompson Viroqua, WI
  4. Brown Heaven Biver Snodally-ET Ferme Brown Heaven Vercheres, QC
  5. Rad-Ical Goliath Good Luck Cindy Warner, Terri Packard & Jenny Trapp Boonsboro, MD
  6. Pit-Crew Supreme Triumph-ET Pit-Crew Genetics Cambridge, MN
  7.  R Hart BJ 25 Aubree, Aiden & Alaina Topp Botkins, OH
  8. Cutting Edge C Kadie-ET Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  9. Cutting Edge C Kitty-ET Olivia & Nicholas Love Scottdale, PA
  10. Pa Lyn-Leigh Tanbark Tizzy Glamourview-Iager & Walton Walkersville, MD

Fall Heifer Calf

img_1728

  1. Top Acres Braiden Wiza-ET Lindsey Rucks Okeechobee, FL
  2.  Ourway Seaman Fancy B&O Ourway Holsteins & Nathan Johnson Brooklyn, WI
  3. Christys Brdn Free Way Gregg Christianson Bonduel, WI
  4. Siegerts Braiden Sheena Coltin, Claytin, Mady & Morgan Wingert Harmony, MN
  5. Peach Kist Richard Brynn Jenna L. Smith Martinsburg, PA
  6. Horseshoe Hill Hot Toddy Joyce Uglow Watertown, WI
  7. Blessing Mort Advisor Mara Summer Butterfield Cumberland, WI
  8. Kruses Tallant Wildcat Maria, Jack & Sydney Saltzman; Colt & Luke Buckley Lawrenceburg, KY
  9. Top Acres HP B Wise-ET Bradner-R Farms Ashcroft,, BC
  10. Cutting Edge CP Tess-ETV Ken Main and Peter Vail Copake, NY

Summer Yearling Heifer

img_1773

  1. Niermans Durham Rhoda Braylon J Hoesly Monroe, WI
  2. Brook Hollow Total Party B&O Delbert & Heather Yoder West Salem, OH
  3. Peach Kist TL Bedazzle Jenna L. Smith Martinsburg, PA
  4. Ros-Sue-Kle Valorie Ross & Sue Kleingartner Gackle, ND
  5. Cali 100 PV Tanbark Funtime Louis Oliveira & Suton Paulson Arlington, WI
  6. Cutting Edge S Suri Mike Barton Ancramdale, NY
  7. Blessing Bosephus Fawn Blessing Farms Fort Wayne, IN
  8. Empire T Victor Lyla Lindsey Rucks Okeechobee, FL
  9. A Joy Thunder Nova Abbie Kuhlman Rome, PA
  10. Brown Velvet Braiden Vella Levi Banowetz Charlotte, IA

Spring Yearling Heifer

img_1902

  1. Jenlar Carter Trix-Twin  B&O  Brianna Meyer Chilton, WI
  2. Brown Heaven Bloom Bublegum-ET Bradner Farms Abbotsford, BC
  3. Toppview Megatron Verity Keaton & Kinley Topp Botkins, OH
  4. Top Acres Garbro Wave OCS-ET Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  5.  R-Plaine B Beautiful-ET Nicole K Wright Johnson Creek, WI
  6. Cutting Edge G Bali Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  7. Blessing Bosephus Jamie Blessing Farms Fort Wayne, IN
  8. Pit-Crew Total Kiara Pit-Crew Genetics Cambridge, MN
  9. Power Line Night Cap-ET Rick Heslinga Duvall, WA
  10. Kruses Gk Tallant Lexie Ryan Kluesner Epworth, IA

Winter Yearling Heifer

img_1993

  1. North Lane Braid Present-ET Leslie & Linda Bruchey Westminster, MD
  2. Top Acres HP B Wizer-ETV Carol Regusci and Louie Oliveria Modesto, CA
  3. Pit-Crew Total Talia B&O Pit-Crew Genetics Cambridge, MN
  4. Blessing August Fallon Blessing Farms Fort Wayne, IN
  5. Dan Maur Rosco Shiver Bradner-R Farms Ashcroft,, BC
  6. Blessing Mort Osborn Penny Ally & Hadleigh Jones Glasgow, KY
  7. Kruses Medallion Sandy Fairdale Farm & Buckmeadow Farm Owenton, KY
  8. Jo-Dee Kingpin Blitzen Kenleigh Coppini Tillamook, OR
  9. Bo Joy Tanbark Glenda-ET Robert & Joyce Wagner Quarryville, PA
  10. Logan Valley Flashing Star Aaron Johnson Blair, WI

Fall Yearling Heifer

img_2050

  1. Cutting Edge A Ruby John & Bonnie Ayars and Dr. Kenny Manion Mechanicsburg, OH
  2. Dochaven Braiden Desiree B&O Jeffrey McKissick New Castle, PA
  3. Rad-ical Showring Ready-ETV Lindsey Rucks Okeechobee, FL
  4. Bo Joy Bonanza Geena Robert & Joyce Wagner Quarryville, PA
  5. Hylight Tanbark Prefection Ken Main, Peter Vail and Larry & Beanie Hill Copake, NY
  6. Blessing Osborn T Taylor Caylee Nicole James Lagrange, IN
  7. M & M Kingpin Sierra M & M Swiss – Matt, Megan, Jake & Levi Stuessel Alma Center, WI
  8. Jaden Total Eclipse Hayden Hauschildt Ellsworth, WI
  9. Dubeco Tanbark Atagirl Breanne E. Copenhaver Lebanon, PA
  10. Wundrow Liberty Bell Udder Confusion Dairy Farm Durand, IL

Yearling Heifer in Milk

dsc04949

  1. Cutting Edge J Tully-ET B&O Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  2. Just So T Sundrop Just So Farm Lake Mills, WI
  3. Blessing Gib Neva Blessing Farms Fort Wayne, IN
  4. Twinkle-Hill Cad Stardell Laurie A. Winkelman Watertown, WI
  5. Random Luck P Tracie Matthew Thompson Darlington, WI
  6. Giesy Manor Seaman Eclipse Diamond Rule Livestock LLC Leesburg, FL
  7. Cutting Edge J Sparkle-ET Tim Navis, Cassandra Meyer & Meyer Farm Waupun, WI
  8. Bittersweet PZ B Dueces-ET Troy & Lindsey Nevil and Paul Zimmerman New Glarus, WI
  9. Open Road WC Fairgirl John Henry Hughes Killbuck, OH
  10. La Rainbow Bfly Twilight-ET Benjamin Lammers New Knoxville, OH

Junior Two Year Old

dsc04960

  1. Cutting Edge B Sonny B&O Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  2. Pit-Crew Durham Trixie Pit-Crew Genetics Cambridge, MN
  3. Brown Heaven Bonanza Frosty Golden Gate Farms Abbotsford, BC
  4. Cutting Edge CP Spirit Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  5. M & M Total Shotski M & M Swiss – Matt, Megan, Jake & Levi Stuessel Alma Center, WI
  6. A Joy Braid Crown Royal-OCS Abbie Kuhlman Rome, PA
  7. Cutting Edge Fawn Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  8. Qc-Edge Roseangeli-ET Rivendale Farms Of Pittsburgh LLC Bulger, PA
  9. Sun-Made HP Wndt Tobie-ET Richard Joe Sparrow Owenton, KY
  10. Coredale Whiskey Peaches Amanda Thompson Wellsville, PA

Junior Three Year Old Cow

dsc05009

  1. Fairdale Wasp Tillie B&O BU Richard Joe Sparrow Owenton, KY
  2. Double W Thunder Than Goldfawn, Double W, Random Luck Darlington, WI
  3. Top Acres Garbro S Wish-ET Larry & Jennifer Meyer Chilton, WI
  4. Red Brae Faust Liberty Calli Storms Muscoda, WI
  5. R-Hart Angilo 931 Madelyn Topp Botkins, OH
  6. Cutting Edge B Stella Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  7. Walnut Crest Flurrys Fiesta-ET Levi Banowetz Charlotte, IA
  8. R N R Temtation Berea-ET Ronald and E. Renee Michalovich Lakeville, OH
  9. New View T Chatty Troy Wendorf & Rodney Bohnhoff Ixonia, WI
  10. Top Acres Peppy Wizella Ken Main and Peter Vail Copake, NY

Senior Three Year Old

dsc05026

  1. Cutting Edge T Delilah B&O BU Kyle Barton Ancramdale, NY
  2. Voelkers Durango Sasha Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  3. Kruses Victor Jiterbug-ET Rick Kruse Earlville, IA
  4. Groves-Sun Total Tartan-ET Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  5. Kruses Dr Victor Annabelle-ET Joyce Uglow Watertown, WI
  6. Dublin Hills Shaeley-ET Rivendale Farms Of Pittsburgh LLC Bulger, PA
  7.  Dan Maur Frontier Samara Daniel & Maureen Baginski Othello, WA
  8. Cutting Edge W Amber-ET Lindsey Rucks Okeechobee, FL
  9. Wil-Rene Brookings Sal Michael P Jansen Forest Grove, OR
  10. Brook Hollow Hot Tropic Blessing Farms, Garrison Bros., B Osborn and R Mort Fort Wayne, IN

Four Year Old

dsc05128

  1. CIE Wittspride Tinker Tonja Random Luck, Goldfawn Farms Darlington, WI
  2. R N R Lebron Emily B&O BU Ronald and E. Renee Michalovich Lakeville, OH
  3. Fulp Agenda Snickers-ET Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  4. Cutting Edge Stratus Sue Ronald R Kelm Markesan, WI
  5. Top Acres Garbro S Wishes-ET Blessing Farms and Garrison Bros. Fort Wayne, IN
  6. La Rainbow Bfly Sunkist-ETV Richard Sparrow & Family Owenton, KY
  7. Jo-Dee Rosco Makin-Noise Bradner Farms Abbotsford, BC
  8. Whitland Trump Snowup-ET Justin Whitney Fort Ann, NY
  9. Blessing Garbro Surge Zoe Mark Owen Winona, OH
  10. Bittersweet Legacy Daisy Dukes Troy & Lindsey Nevil New Glarus, WI

Five Year Old

 

  1. North Lanes Ag Paisley-ET BU Chelsea Skidmore, Union City, OH
  2. Random Luck B Tea Rose  BU Allison Thompson, Darlington, WI
  3. CIE Double W Em Favor Ken Main and Peter Vail, Copake, NY
  4. Random Luck S Peekaboo-ET Meghan Douglas, Darlington, WI
  5. Top Acres M W Sunny Kathryn E. Appler, Clermont, IA
  6. Daveco Vigor Flirty-ET Jillian Bonow, Lewiston, MN
  7. Cutting Edge S Treasure-ET Blessing Farm, B Osborne, Garrison Bros. , Fort Wayne, IN
  8. Schulte Bros Franchise-ET Dalton, Dillon & Breanne Freeman, Bremen, IN
  9. IE Renaissance Agenda Sioux Kylee, Miranda, Morgan, Amber Lund, Mondovi, WI

Aged Cows, Six Years & Older

 

  1. Brown Heaven Glenn Fantasy B&O BU Ferme Brown Heaven Vercheres, QC
  2. Top Acres Supreme Wizard-ET Wayne E. Sliker St. Paris, OH
  3. Jo-Dee Nemo Risky Jodi J Coppini Tillamook, OR
  4. Double W Iona R. Michael Rienhardt Lafayette, NY
  5. Alfa Creek Parker Victory Keaton Topp Botkins, OH
  6. Random Luck B Tiger Lily Allison Thompson Darlington, WI
  7. Busy Bee Syndicate Jasper Elisabeth Regusci Modesto, CA
  8. Jo-Dee Nemo Cameo-ET Jodi & Cathy Coppini Tillamook, OR
  9.  SCF Victor Sarine Ken Main and Peter Vail Copake, NY
  10.  Milk & Honey PS Kayla Justin Whitney Fort Ann, NY

Component Merit Class

 

  1. Pit-Crew Legacy Tori-ET B&), BU, Pit-Crew Genetics Cambridge, MN
  2. Old Mill Amazing Grace Bradner Farms Abbotsford, BC
  3.  Random Luck Prem Talent-ET Matthew Thompson Darlington, WI
  4. Kruses Victor Judy Rottinghaus, Woods & Sparrow Owenton, KY
  5. Top Acres Supreme Wisp Wayne E. Sliker St. Paris, OH
  6. Random Luck V Precious Random Luck Voegeli Riedland Darlington, WI
  7. Voelkers Lovery Moe Dayne Voelker Perryville, MO
  8. Kruses Rls Pon Sueann-ET Robert Landgraf Perkins, OK
  9. Jonlee Secret Langwathby Dalton, Dillon & Breanne Freeman Bremen, IN