Wisconsin Dairy Showcase 2017 Red & White Show


Judge Paul Trapp, WI

STRANS-JEN-D TEQUILA-RED
Grand Champion – Wisconsin Spring Dairy Showcase 2017 – Red 7 White
Milksource

SENIOR & GRAND CHAMPION FEMALE, BEST UDDER: STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (DIRECTOR), 1ST AGED COW, MILK SOURCE LLC, WI
RESERVE SENIOR & RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE: UNDERWOOD DUSK JAZZ-RED (DUSK), 1ST 4YR OLD, MILK SOURCE LLC, WI
HM SENIOR CHAMPION & BEST BRED & OWNED: KAMPS-HOLLOW ASENORA-RED-ET, 1ST 5YR OLD, JORDYN KAMPS, WI
HONORABLE MENTION GRAND CHAMPION FEMALE: MISS POTTSDALE DFI TANG-RED, 1ST SR 3YR OLD, GOLDEN OAKS, IL

INTERMEDIATE CHAMPION: MISS POTTSDALE DFI TANG-RED (DEFIANT), 1ST SR 3YR OLD, GOLDEN OAKS, IL
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: MS-AOL CNTNDR ROOKIE-RED –ET (CONTENDER), 1ST JR 3YR OLD, REID STRANSKY & T&L CATTLE LTD, MN
HONORABLE MENTION INTERMEDIATE CHAMPION: MS-AOL CNTNDR REVIEW-RED-ET (CONTENDER), 2ND JR 3YR OLD, PIERCE, ABBY, KAYLEE & LUKE FAIRBANKS, IA

Siemers Dft Gifted-Red-ET Junior Champion – Wisconsin Spring Showcase Red & White Show 2017 J, J, C, & L Siemers, Newton, WI

JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: SIEMERS DFT GIFTED-RED-ET (DEFIANT), 1ST SPRING YEARLING, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI
RESERVE JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: GLAD-RAY-K BW ALEEN-RED (BARBWIRE), 1ST FALL CALF, BRIANNE, BROOKLYN & REID VANDOSKE, CLEVELAND, WI
HM JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: SIEMERS LOTUS JUBBA-RED-ET (LOTUS), 1ST FALL YEARLING, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI

JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: GLAD-RAY-K BW ALEEN-RED (BARBWIRE), 1ST FALL CALF, BRIANNE, BROOKLYN & REID VANDOSKE, CLEVELAND, WI
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: FLOWER-BROOK CORAL-RED-ET (AVALANCHE), 2ND FALL CALF, KALEB, COLE & CARTER KRUSE, DYERSVILLE, IA
HM JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: FOREST-RIDGE ABSL MARCH-RED (ABSOLUTE), 2ND SPRING YEARLING, JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, MARION, WI

WINTER CALVES (10)

MS DIRECTOR LOTTIE-RED-ET (DIRECTOR), CRESCENTMEAD AND MILKSOURCE LLC, KAUKAUNA, WI

1. MS DIRECTOR LOTTIE-RED-ET (DIRECTOR), CRESCENTMEAD AND MILKSOURCE LLC, KAUKAUNA, WI
2. MILKSOURCE LVRG TINA-RED-ET (LEVERAGE), MILKSOURCE GENETICS, LLC, KAUKAUNA, WI
3. SHILOH-USA AVH DIANA-RED-ET (AVALANCHE), TIM, BARB & KYLE NATZKE, FOND DU LAC, WI
4. WILLOWS-EDGE BW PIPES-RED (BARBWIRE), RHETT, SHANELLE, WYATT & GARETT BORTH, ELLSWORTH, WI
5. ROSEDALE LATINA ROSE-RED (ADVENT), DAVID PETERSHEIM, VIROQURA, WI
6. LYONS-DL VELVET-RED (MALONE), MICHAEL LYONS, CASTALIA, IA

FALL CALVES (14)

GLAD-RAY-K BW ALEEN-RED (BARBWIRE), BRIANNE, BROOKLYN & REID VANDOSKE, CLEVELAND, WI

1. GLAD-RAY-K BW ALEEN-RED (BARBWIRE), BRIANNE, BROOKLYN & REID VANDOSKE, CLEVELAND, WI
2. FLOWER-BROOK CORAL-RED-ET (AVALANCHE), KALEB, COLE & CARTER KRUSE, DYERSVILLE, IA
3. MOO-LAWN LEVER ACTION-RED (LEVERAGE), LINDSEY LEPKE, VIROQUA, WI
4. FIRSTGLANCE AVA DENALI-RED (AVALANCHE), KYLE HANSON, ST. JAMES, MN
5. FLOWER-BROOK CORDELL-RED-ET (AVALANCHE), ANDREW STUEWE, HAMBURG, MN
6. UNLIMITED L LAURA-RED (LADD-P), SKYLER BUMAN, BRIAN COYNE & PATRICK CRAVE, WATERLOO, WI

SUMMER YEARLING (9)

HILROSE DB ALLIE-RED-ET (DIAMONDBACK), JIM & MARVIN SCHLUTER, GIFFORD, IL

1. HILROSE DB ALLIE-RED-ET (DIAMONDBACK), JIM & MARVIN SCHLUTER, GIFFORD, IL
2. MILKSOURCE ARMAN CARROT-RED (ARMANI), MILKSOURCE LLC, KAUKAUNA, WI
3. MS ROSEDALE PRETTR U-RED-ET (DIAMONDBACK), LAVENDER FARMS, QC
4. ROSEDALE WEEP NOMORE-RED-ET (DIAMONDBACK), ROSEDALE GENETICS, OXFORD, WI
5. MILKSOURCE APPLEJACK-RED-ET (DIRECTOR), MILKSOURCE LLC, KAUKAUNA, WI
6. CLELAND VALANCH ADA-RED-ET (AVALANCHE), JOEY OPSAL, BLUE MOUNDS, WI

SPRING YEARLING HEIFER (10)

SIEMERS DFT GIFTED-RED-ET (DEFIANT), J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI

1. SIEMERS DFT GIFTED-RED-ET (DEFIANT), J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI
2. FOREST-RIDGE ABSL MARCH-RED, JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, MARION, WI
3. ROB-SARA AWE LOVELEE-RED-ET (AWESOME), BUDJON & VAIL, LOMIRA, WI
4. FLOWER-BROOK DESTINY-RED-ET (LOTUS), ANDREW STUEWE, HAMBURG, MN
5. LAROCHELLE RAPTOWN SHADOW (RAPTOWN), PFAFFSWAY, HIGHLIFE-LP & JODEE BROOKE, ALMA CENTER, WI
6. MS DB ROCKSTAR-RED-ET (DIAMONDBACK), LAUREN SIEMERS, NEWTON, WI

WINTER YEARLING HEIFER (2)

SIEMERS AWESOME GREAT-RED (AWESOME), J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI

1. SIEMERS AWESOME GREAT-RED (AWESOME), J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI
2. ZIEMS AWESOME ROYALTY-RED-ET (AWESOME), ZIEMS FARMS AND TIM & LEAH ZIEMBA, CAMBRIDGE, WI

FALL YEARLING HEIFER (6)


1. SIEMERS LOTUS JUBBA-RED-ET (LOTUS), J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI
2. MACLAND TS JULIET A-RED-ET (ARMANI), CULBERTSON, MCFARLAND AND T-SPRUCE, ELGIN, MN
3. KAMPS-HOLLOW TRISHA-RED-ET (DOORMAN), REGGIE & KRYSTY KAMPS, DARLINGTON, WI
4. ROSEDALE PRETTYFANCY IN-RED (ARMANI), JOEY OPSAL & KARLEE KETELBOETER, BLUE MOUNDS, WI
5. SORG-LAND REDNECK PARTY-RED (REDNECK), TAYLOR & KELSEY RIEDEL, MAZOMANIE, WI
6. SUNKIST HEZTRY ALI-RED (HEZTRY), MONTANA SARBACKER & GARRETT DAHLK, VERONA, WI

JUNIOR BEST THREE (2)

1. SIEMERS HOLSTEINS, NEWTON, WI
2. MILKSOURCE GENETICS LLC, KAUKAUNA, WI

UNFRESH TWO-YEAR-OLD (1)

1. LYONS-DL ATWELL REBA-RED (ATWELL), MICHAEL LYONS, CASTALIA, IA

JUNIOR TWO-YEAR OLD


1. MILKSOURCE DFT LEXUS-RED-ET (DEFIANT), CRESCENTMEAD & MILKSOURCE LLC, WI
2. DESLACS ABSOLUTE ALKINA-RED-ET (ABSOLUTE), PETER & LYN VAIL & BUDJON, WI
3. FLOWER-BROOK PB HALEY-RED, ANDREW STUEWE, MN
4. LYONS-DL ATWELL SASSY-RED (ATWELL), CARLY ANN LYONS, IA

SENIOR TWO-YEAR OLD (8)


1. BLONDIN ARMANI STELLA ARTO-RED, MICHAEL & LAURA RAMMER, WI
2. ST-JACOB BRING IT ON-RED (LICORICE), JOSEPH MAST & NORMAN NABHOLTZ, IA
3. OVERLAND AJ GRAFFITI-RED ( APPLE JACK), MCKENNA & COLTIN COFFEEN, WI
4. LYONS-DL MSES SHORTCAKE-RED (DESTRY), MICHAEL LYONS, IA
5. FLOWER-BROOK GLADYS-RED-ET, ANDREW STUEWE, MN

JUNIOR THREE YEAR OLD (3)


1. MS-AOL CNTNDR ROOKIE-RED –ET (CONTENDER), REID STRANSKY & T&L CATTLE LTD, MN
2. MS-AOL CNTNDR REVIEW-RED-ET (CONTENDER), PIERCE, ABBY, KAYLEE & LUKE FAIRBANKS, IA
3. LICHTY-ACRES HTRY FIRE-RED (DESTRY), HOPE & TANNER MORRISON, WI

SENIOR THREE YEAR OLD


1 MISS POTTSDALE DFI TANG-RED, GOLDEN OAKS, WAUCONDA, IL
2 SEIMERS DEFNT GREAT-RED-ET, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON, WI
3 MISS HOT MAMA-RED-ET, M&T SMITH, MAJESTIC, SHORE, CONNERY & CRAILOO, WATERTOWN, WI
4 PEICREST ADON POPSICLE-RED, GREGG PEIRICK, WATERTOWN, WI
5 MISS SIMPLY HOT-RED-ET, G&L WENDORF, IXONIA, WI

FOUR YEAR OLD (4)

1. UNDERWOOD DUSK JAZZ-RED (DUSK), MILK SOURCE LLC, WI
2. FROZENES-LP CONTDR LARK-RED (CONTENDER), CRESCENTMEAD & MILKSOURCE LLC, WI
3. COLGANADOS D AVIANCA-RED-ET, COLGANDOS GENETICS, LLC & CARLOS FELIPE REY, WI
4. HEATHERSTONE RHINESTONE-RED (ALWAYS), CHASE HOLSCHACH, WI

FIVE YEAR OLD (7)


1. KAMPS-HOLLOW ASENORA-RED-ET, JORDYN KAMPS, WI
2. PAULINN PSC MEME 919-TW, ARNIE, ASHLEY & ANDY GRUENES, WI
3. OURWAY REDLINER SPOTS-RED (REDLINER), OURWAY HOLSTEINS, WI
4. JIMDANDY BW GLIMMER-RED (BARBWIRE), MCKENNA & COLTIN COFFEEN, WI
5. FLOWER-BROOK GENO-RED, ANDREW STUEWE, MN

SIX YEAR OLD (3)


1. STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (DIRECTOR), MILK SOURCE LLC, WI
2. PROBERT C BREE-ELLA-RED (CONTENDER), KATE SMITH, WI
3. DAJEDA ADVENT WONDER-RED (ADVENT) JASON RICHARDSON & LEANE DAMMEN, WI

BEST 3 FEMALES: LYONS DL, IA

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR: FLOWER-BROOK, ANDREW STUEWE, HAMBURG, MN


Leave a Reply

Send this to a friend