meta Wisconsin Coloured Breed Championship Shows 2016 :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

Wisconsin Coloured Breed Championship Shows 2016


Red & White Show

Judge Molly Sloan, WI

DSC05255

GRAND CHAMPION: UNDERWOOD DUSK JAZZ-RED EXHIBITED BY MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA, WI (RIGHT)
RESERVE GRAND CHAMPION: MISS APPLE SNAPPLE-RED EXHIBITED BY MILK SOURCE, KAUKAUNA, WI (LEFT)

DSC04941

INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE: UNDERWOOD DUSK JAZZ-RED (DUSK), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE: MISS APPLE SNAPPLE-RED (REDBURST), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
HM INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE: MILK SOURCE BARB LOVE-RED-ET (BARBWIRE), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA

MILK SOURCE L TROUBLE-RED-ET (LOTUS) 1st place Winter Calf Wisconsin State Red & White Championship Show MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA

MILK SOURCE L TROUBLE-RED-ET (LOTUS)
Junior Champion
MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA

JUNIOR CHAMPION FEMALE: MILK SOURCE L TROUBLE-RED-ET, 1ST WINTER CALF, MILK SOURCE, KAUKAUNA
RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE: MD-MAPLE-LAWN SICILY-RED-ET (ABSOLUTE), 1ST FALL CALF, PETER & LYN VAIL & BUDJON FARM, LOMIRA
HM JUNIOR CHAMPION FEMALE: SIEMERS ABOUT GRETA-RED-ET (ALL ABOUT IT), C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON

SENIOR  & GRAND CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: KAMPS HOLLOW ACAPELA-RED-ET (LADD P), 2ND SENIOR 2 YEAR OLD, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
RESERVE SENIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: WARMKA CHRIS LEAH 1441-RED (GOLD CHRIS), 5TH SENIOR 3 YEAR OLD, BRAD & DANIELLE WARMKA, FOX LAKE
HM SENIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: KAYMANOR DESTRY MINNESOTA-RED (DESTRY),3RD JUNIOR 3 YEAR OLD, RYAN SMITH, MONTICELLO

SIEMERS ABOUT GRETA-RED-ET (ALL ABOUT IT) Junior Champion Junior Owned Wisconsin State Red & White Championship Show C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON

SIEMERS ABOUT GRETA-RED-ET (ALL ABOUT IT)
Junior Champion Junior Owned
C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON

JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: SIEMERS ABOUT GRETA-RED-ET (ALL ABOUT IT), 1ST SPRING YEARLING, C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON
RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: LAKE-BREEZE DELIGHT-RED-ET (DESTRY), 2ND SPRING YEARLING, GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
HM JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: MILK SOURCE DNT TALIA-RED-ET (DEFIANT), 1ST WINTER YEARLING, MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA

SPRING CALVES, EXHIBITORS UNDER 10 YEARS (4)

DSC04130


1. CRESCENTMEAD DUNK DONUT-RED (DUNKIN), GRADY & LANE WENDORF & KENTON PARISH, IXONIA
2. KRULL APPLE DELIGHT-RED (APPLE JACK), CARLEY KRULL, LAKE MILLS
3. SCENIC-VALE DEFIANT CAMI-RED (DEFIANT), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
4. SIEMERS JUBILE-QUEEN-RED-ET (DEFIANT), B, B & REID VANDOSKE, CLEVELAND

SPRING CALVES

DSC04200


1. MS ADDICTION JEALOUSY-RED (ADDCITION P), HIGHLIFE & GRAISSON SCHMIDT, BLACK RIVER FALLS
2. FOREST RIDGE ABSL MARCH-RED (ABSOLUTE), LOEHR & HARBAUGH, MARION
3. KLINEDALE CONT ANN-RED-ET (CONTENDER), C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON
4. SWANEE-LEE A LAP DANCE-RED (ARMANI), JASON SWANSON, CAPRON, IL
5. SABOFARM FOLKFARE-RED-ET (ARMANI), ROBERT SABO, GREEN BAY
6. CRESCENTMEAD DUNK DONUT-RED (DUNKIN), GRADY & LANE WENDORF & KENTON PARISH, IXONIA

WINTER CALVES (10)

DSC04247


1. MILK SOURCE L TROUBLE-RED-ET (LOTUS), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. BELLA-ON-Q LOTS OF LOV-RED-ET (LOTUS), HARBAUGH & ZIMMERMAN
3. MAUK-E-WAY DFT KYLIE-RED-ET (DEFIANT), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
4. KAMPS HOLLOW TWISTER-RED (SOLOMAN), JORDYN KAMPS, BELMONT
5. DUCHESS O KAL LACY-RED (O’KALIF), MIKE & JULIE DUCKETT, RUDOLPH
6. GILDALE A JACK TRUFFLES-RED (APPLE JACK), NICOLE WRIGHT, JOHNSON CREEK

FALL CALVES

DSC04290

1. MD-MAPLE-LAWN SICILY-RED-ET (ABSOLUTE), PETER & LYN VAIL & BUDJON FARM, LOMIRA
2. SIEMERS LOTUS JUBBA-RED -ET (LOTUS), SIEMERS HOLSTEINS, NEWTON
3. SIEMERS LOTUS JUBAH-RED -ET (LOTUS), C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON
4. CLELAND DEFIANT KAILENE-RED (DEFIANT), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
5. LAKE BREEZE DEF CAREFUL-RED (DEFIANT), BONNIE VAN DYK, NEW RICHMOND
6. HEATHERSTONE ARIA-RED (MALONE), HEATHERSTONE ENTERPRISES, BARABOO

SUMMER YEARLINGS

DSC04353

1. CRESCENTMEAD SWEET PEA-RED (REDNECK), MILK SOURCE & GRADY WENDORF, IXONIA
2. MILK SOURCE A TRINKET-RED-ET (ABSOLUTE), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
3. COW-PALACE APPLE TRIXIE-RED (APPLE JACK), SAN-RON HOLSTEINS, SHEBOYGAN
4. NOBLAND DEFIANT ERICA-RED (DEFIANT), AINSLEY NOBLE, LANCASTER
5. CRESCENTMEAD DF TINK-RED (ADDICTION P), WENDORF & NICKELS, IXONIA
6. ST-YLE-SA KYLIE-RED (ARMANI), STEPHANIE AVES, BELMONT

SPRING YEARLINGS

DSC04414

1. SIEMERS ABOUT GRETA-RED-ET (ALL ABOUT IT), C, J, J, J, C & L SIEMERS, NEWTON
2. LAKE-BREEZE DELIGHT-RED-ET (DESTRY), GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
3. MILGENE JUST BE CUZ-RED-ET (ARMANI), BEN BUSKE, BROWNSVILLE
4. BOOTH-HAVEN LADY IN-RED-ET (ADDICTION P), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
5. DORSLAND TALULA-RED-ET (1ST CLASS), WIDE OPEN HOLSTEINS & HIGHLIFE-LP FARMS, ALMA CENTER
6. GOLDEN ROSE BWIRE CLOUD-RED (BARBWIRE), JESSICA & NICOLE PRALLE, HUMBIRD

WINTER YEARLINGS

DSC04473

1. MILK SOURCE DNT TALIA-RED-ET (DEFIANT), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. SUNSPARK ARMANI DISCO-RED (ARMANI), BROWN-STAR FARM, GILLETT
3. LYN-VALE CHERRY WINE-RED-ET (ABSOLUTE), COLE, AVA, CAMPBELL & ROYCE BOOTH, PLYMOUTH
4. FOREST RIDGE A MOPSY RED-ET (ARMANI), HARBAUGH & LOEHR, MARION
5. 2ND-LOOK BWIRE 12567-RED-ET (BARBWIRE), KAYLI, KALISTA, KAIANNE & KAYDENCE HODORFF, EDEN
6. MILK SOURCE DFNT LAVA-RED-ET (DEFIANT), BRITTNI GOMM, SEYMOUR

FALL YEARLINGS

DSC04504


1. OVERLAND AS GRAFFITI-RED (APPLE JACK), COLTIN & MCKENNA COFFEEN, DEPERE
2. DUCKETT ARMANI LUCK-RED-ET (ARMANI), MELISSA SPRECHER, SAUK CITY
3. ADDED ENTRY – 805
4. MIL-R-MOR AUDACITY-RED-ET (REALITY), GARRETT DAHLK, VERONA
5. ANYDAY HERCULES TRIXY-RED (HERCULES), HAMS HOLSTEINS, REEDSBURG

JUNIOR 2 YEAR OLDS

DSC04713


1. MILK SOURCE BARB LOVE-RED-ET (BARBWIRE), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. RYNEARSON RAINY RAZZY-RED (ARMANI), DON RYNEARSON, WATERTOWN
3. LEGEND MAKER LARSON GIZ-RED-ET (LARSON), LEVASH HOLSTEINS, BRILLION
4. MS AOL CONTENDER ROOKIE-RED (CONTENDER), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
5. ADDED ENTRY – 1012
6. SUNNY-VALLEY FOXY-RED-ET (HEZTRY), WAYNE DEBUHR, SUN PRAIRIE

SENIOR 2 YEAR OLDS

DSC04769

1. (BU) MISS HOT MAMA-RED-ET (ARMANI), SMITH, MAJESTIC VIEW, KUEFFNER & CRAILOO, WATERTOWN
2. KAMPS HOLLOW ACAPELA-RED-ET (LADD P), GRADY & LANE WENDORF, IXONIA
3. SCIENTIFIC HOLIDAY RAE-RED (REDBURST), MOLLY SARBACKER, BELLEVILLE
4. CALLIS CROWN ROYALE-RED-ET (ACTION), RICHARD & JULIE VOMASTIC, PULASKI

JUNIOR 3 YEAR OLDS

DSC04840

1. (BU) MISS APPLE SNAPPLE-RED (REDBURST), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. MS ROLL N VIEW ALTHEA-RED-ET (SPECIAL EFFECT), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
3. KAYMANOR DESTRY MINNESOTA-RED (DESTRY), RYAN SMITH, MONTICELLO
4. KAMPS HOLLOW DES ACCENT-RED (DESTRY), BROOKS HENDRICKSON, BELMONT

SENIOR 3 YEAR OLDS

DSC04885

1. (BU) UNDERWOOD DUSK JAZZ-RED (DUSK), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. MILK SOURCE REDBRST ALMA-RED (REDBURST), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
3. ROSEDALE RUMOR HAS IT-RED-ET (REDBURST), ROSEDALE GENETICS, OXFORD
4. MILK SOURCE ALY LIMIT-RED-ET (ALWAYS), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
5. WARMKA CHRIS LEAH 1441-RED (GOLD CHRIS), BRAD & DANIELLE WARMKA, FOX LAKE
6. CLELAND BWIRE KORINE-RED-ET (BARBWIRE), JIM & VICKY CLELAND, CLINTON

FOUR YEAR OLDS

DSC05001

1. CRESCENTMEAD SWETIE PIE-RED (REED), MILK SOURCE LLC & GRADY WENDORF, KAUKANA
2. ROKEY- BENFER R CUTIE-RED-ET (REDMAN), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
3. MILK SOURCE DTY TANYA-RED-ET (DESTRY), CATHRYN & CHRISTOPHER GUNST, PINE RIVER
4. GREENLEA ADV ACE-RED-ET (ADVENT), STEVEN NELSON, CAMBRIDGE
5. SUNNY VALLEY D FORTUNE-RED (DESTRY), WAYNE DEBUHR, SUN PRAIRIE
6. CLELAND CNTDR ASHLE-RED-ET (CONTENDER), JASON CLELAND, CLINTON

FIVE YEAR OLDS

DSC05078

1. ROSEDALE LUCKY ROSE-RED (PERSEUS), ROSEDALE GENETICS, OXFORD
2. PAULSONCREST STORMY-RED (DEUCE), PAULSONCREST, COLUMBUS
3. ADDED ENTRY 1506
4. PROBERT C BREE-ELLA-RED (CONTENDER), KATE SMITH, WATERTOWN

AGED COW

DSC05134

1. HILROSE ADVENT ANNA-RED-ET (ADVENT), JOE BRANTMEIER, SHERWOOD
2. ST-YLE-SA KENZEE-RED (CONTENDER), STEPHANIE AVES, BELMONT

125,000 LB. COWS

DSC05225

1. DUPASQUIER CONTENDER WH-RED-ET (CONTENDER), HEATHERSTONE ENTERPRISES, BARABOO
2. MS HACK ELLA RAE-RED-ET (SEPTEMBER STORM), HACKMANN, PARSONS & SMITH, WATERTOWN

Jersey Show

Judge Brandon Ferry, WI

DSC05354

DSC05339

Grand Champion Female: Homeridge H G Honey (Hired Gun), 1st Senior 2 year old, Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Lomira
Reserve Grand Champion Female: Edgebrook Tequila Madison-ET (Tequila), 1st Senior 3 year old,  Milk Source LLC, Kaukauna
HM Grand Champion: EK-RR Tequila Vareity-ET (Tequila), 1st 4 Year Old, Budjon, Borba, Vail & Milksource, Lomira

Senior Champion: EK-RR Tequila Vareity-ET (Tequila), 1st 4 Year Old, Budjon, Borba, Vail & Milksource, Lomira
Reserve Senior Champion: Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
HM Senior Champion: K&M Comerica Ginny (Comerica), 1st Production Cow, Ali Walker, Wisconsin Dells

Best Bred & Owned-Open Show: Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old,  Janelle Renee Remington, Juneau

DSC05048

DSC05075

Intermediate Champion Female: Homeridge H G Honey (Hired Gun), 1st Senior 2 year old, Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Lomira
Reserve Intermediate Champion Female: Edgebrook Tequila Madison-ET (Tequila), 1st Senior 3 year old,  Milk Source LLC, Kaukauna
HM Intermediate Champion Female: Schulte Bros Tequila Shot-ET (Tequila), 2nd Senior 3 year old, Peter Vail & Budjon Farms, Lomira

DSC04645


JUNIOR CHAMPION FEMALE: LOST-ELM TEQUILA PETUNIA (TEQUILA), 1ST FALL CALF, JASON LUTTROPP, BERLIN
RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE: PFAFFSWAY IMP FULL OF GRACE-ET (IMPRESSION), 1ST SPRING YEARLING, LARISSA, OLIVIA AND COLIN PFAFF, ALMA CENTER
HM JUNIOR CHAMPION FEMALE: SMOKIN HOT GUNMAN ANANSI (GUNMAN), 1ST SUMMER YEARLING, AUSTIN NAUMAN, NORWALK

DSC05286

Junior Show Grand Champion & Best Udder: Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
Reserve Grand Champion Female, Junior Show: Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old,  Janelle Renee Remington, Juneau
HM Grand Champion Female, Junior Show: Cross brook Impression Dasher-ET (Impression), 2nd Junior 2 year old, E Burdette, Scott Stanford, D Norton, Prokap & Moede, Appleton

Junior Show Senior Champion: Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
Junior Show Reserve Senior Champion: Day-Kel CGar Gypsy (Garnett), 2nd 4 Year Old, Ashley & Holly Oberreich, Plymouth
Junior Show HM Senior Champion: K&M Comerica Ginny (Comerica), 1st Production Cow, Ali Walker, Wisconsin Dells

Junior Show Best Bred & Owned : Day-Kel CGar Gypsy (Garnett), 2nd 4 Year Old, Ashley & Holly Oberreich, Plymouth

DSC04984

Intermediate Champion Female, Junior Show: Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old,  Janelle Renee Remington, Juneau
Reserve Intermediate Champion Female, Junior Show: Cross brook Impression Dasher-ET (Impression), 2nd Junior 2 year old, E Burdette, Scott Stanford, D Norton, Prokap & Moede, Appleton
HM Intermediate Champion Female, Junior Show: Pfaffsway Grayson Lilly Mae (Grayson), 2nd Junior 3 year old, Larissa Pfaff, Alma Center

DSC04599

JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: SMOKIN HOT GUNMAN ANANSI (GUNMAN), 1ST SUMMER YEARLING, AUSTIN NAUMAN, NORWALK
RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: CHARLYN TEQUILA ECLIPSE (TEQUILA), 2ND FALL CALF, DAWSON & KYLIE NICKELS, WATERTOWN
HM JUNIOR CHAMPION FEMALE, JUNIOR SHOW: RATLIFF A STAR DANI (ALL STAR), 4TH SPRING YEARLING, GRANT FREMSTAD, ED BURDETTE & SCOTT STANFORD, APPLETON

SPRING CALVES, EXHIBITOR AGED 10 AND UNDER (4)

DSC04146


1. NORSE STAR IRRESISTIBLE IVY (IRRESISTIBLE), JASON FREMSTAD, WESTBY
2. PAULSONCREST PREMIER PIPPY (PREMIER), BRIAN & TAMMY PAULSON, COLUMBUS
3. KESSENICH LADD 971, (LADD), ROBIN KRUGER & JEFF KESSENICH, DEFOREST
4. NORSE STAR LOUIE RUBY(LOUIE), NORSE STAR JERSEYS, WESTBY

SPRING CALVES (9)

DSC04209


1. BUDJON-VAIL JADE RAISIN BRAN (JADE), BEN BUSKE, BROWNSVILLE
2. GIL-BAR GTM LEMONADE (GET THE MESSAGE), GIL-BAR FARM, JANESVILLE
3. UP NORTH DIME (LEMONHEAD), SAMANTHA SCHUESSLER, ANTIGO
4. NORSE STAR IRRESISTIBLE IVY (IRRESISTIBLE), JASON FREMSTAD, WESTBY
5. PAULSONCREST PREMIER PIPPY (PREMIER), BRIAN & TAMMY PAULSON, COLUMBUS
6. NEW HEIGHTS POSSIBILITIES (IATOLA), JASON & LEAH JAMES AND LONDA JOHNSON, MINERAL POINT

WINTER CALVES (9)

DSC04261


1. OURWAY RESPONSE PARADISE (REPONSE), OURWAY FARM, BROOKLYN
2. FOREVER HOPEFUL GRANDE MIKAH-ET (GENTRY), PETER VAIL & BUDJON FARMS, LOMIRA
3. RUTHS HIRED GUN REJOYCE (HIRED GUN), STANFORD, BURDETTE, ENDVICK & DINKEL, APPLETON
4. OKATO MATT JOY (MATT), SHARI STRICKHOUSER, ELKHORN
5. WEST CROIX ROMAN ALICE (ROMAN), CHRIS VAN DYK, NEW RICHMOND
6. WEST CROIX SHOWDOWN ALLIE-ET (SHOWDOWN), CHRIS VAN DYK, NEW RICHMOND

FALL CALVES

DSC04313

1. LOST-ELM TEQUILA PETUNIA (TEQUILA), JASON LUTTROPP, BERLIN
2. CHARLYN TEQUILA ECLIPSE (TEQUILA), DAWSON & KYLIE NICKELS, WATERTOWN
3. PARTEE HPDH VELOCITY LOL-ET (VELOCITY), MOLLY OLSTAD, STOUGHTON
4. GIL-BAR POWER PLAY PAIGE (POWER PLAY), JENNA BROEGE, JANESVILLE
5. DAY-KEL REDPATH KALAHARI (REDPATH), HOLLY OBERREICH, PLYMOUTH
6. RUTHS TEQUILA REMEDY-ET (TEQUILA), PINKEL, BURDETTE & STANFORD, APPLETON

SUMMER YEARLINGS

DSC04335

1. SMOKIN HOT GUNMAN ANANSI (GUNMAN), AUSTIN NAUMAN, NORWALK
2. LOST ELM TEQUILA SECRET (TEQUILA), JASON LUTTROPP, BERLIN
3. SMOKIN HOT LIGHTING STRIKES (TEQUILA), AUSTIN NAUMAN, NORWALK
4. WILDWEED IRWIN SPECKLES (IRWIN), FRANK BEHLING, FOX LAKE
5. SAYBROOK APPLEJACK LUCKY {6} (APPLEJACK), FREMSTAD, BURDETTE & STANFORD, APPLETON
6. CALYPSO GIOVANNA (CALYPSO), SAMANTHA SCHLUESSLER, ANTIGO

SPRING YEARLINGS

DSC04458

1. PFAFFSWAY IMP FULL OF GRACE-ET (IMPRESSION), LARISSA, OLIVIA AND COLIN PFAFF, ALMA CENTER
2. KROHLOW COMERICA ANNA (COMERICA), MARLENE KROHLOW, BLACK CREEK
3. GIL-BAR PS LIZZIE (POWER STROKE), GIL-BAR FARM, JANESVILLE
4. RATLIFF A STAR DANI (ALL STAR), GRANT FERMSTAD, ED BURDETTE & SCOTT STANFORD, APPLETON
5. MISS LOUIE CRUNCH N MUNCH (LOUIE), KYLE NATZKE & NICHOLAS SCHUSTER, FOND DU LAC
6. ROBTHOM STARLA EXCLAMATION (EXCLAMATION), KYLE NATZKE

WINTER YEARLING

DSC04520

1. PARTEE-HPDH VELO LAFFY TAFFY-ET (VELOCITY), EMMA OLSTAD, STOUGHTON
2. LOST-ELM TEQUILA JADE (TEQUILA), JASON LUTTROPP, BERLIN
3. BRANDERVALE NAUGHTY NOSTALGIA (TEQUILA), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
4. PAULSONCREST JOEL FAIRY (JOEL), BRIAN & TAMMY PAULSON, COLUMBUS
5. LOOKOUT GUNNING FOR FAME (GUNMAN), EVA DOORNIK, BALDWIN
6. COLD RUN LADD BEE GRAND-ET (LADD), GRANT FREMSTAD, ED BURDETTE & SCOTT STANFORD, APPLETON

FALL YEARLING

DSC04563

1.CHARLYN JK SPARK (KEEPER), THAYNE, BRADIN & CAYLEE BJELLAND
2. PJF BRUCE SANDRA (BRUCE), DEAN ALAN PETERSON, VIROQUA
3. STORAS HIRED GUN (HIRED GUN), HEDRICK WILEY JR, MAUSTON

JUNIOR BEST 3 FEMALES

LOST-ELM, JASON LUTTROPP
GIL-BAR FARM, GORDON & MICHELLE BARLASS

JERSEY FUTURITY

DSC04698

1. GIL-BAR RM ERIN (MUSKETEER), GIL-BAR FARMS, JANESVILLE
2. GIL-BAR LOUIE SADIE (LOUIE), GIL-BAR FARMS, JANESVILLE
3. JEFF-RO PHANTOM GOLDIE (PHANTOM), ROBIN KRUEGER, DEFOREST

FALL YEARLING IN MILK

1. (BU) KUHN SPRINGFIELD VERBATIM FAYE (RESPONSE), JON KUHN, WILSON

JUNIOR TWO-YEAR OLD

DSC04888

1. REM ROCK MUSKATEER MY LOVE (MUSKETEER), JANELLE RENEE REMINGTON, JUNEAU
2. (BU) CROSS BROOK IMPRESSION DASHER-ET (IMPRESSION), E BURDETTE, SCOTT STANFORD, D NORTON, PROKAP & MOEDE, APPLETON
3. LAKE-POINT PREMIER VALYRIA (PREMIER), G,H & E FREMSTAD, ED BURDETTE & SCOTT STANFORD, APPLETON
4. FREDESTEL TEQUILA WENDY (TEQUILA), GIL-BAR FARM, JANESVILLE
5. NIC-NAT FRONTRUNNER RAPUNZEL (FRONTRUNNER), NATALIE KESSENICH, DEFOREST
6. PAULSONCREST TEQUIL PUMPKIN (TEQUILA), BRIAN & TAMMY PAULSON, COLUMBUS

SENIOR TWO-YEAR OLD

DSC04943

1.(BU) HOMERIDGE H G HONEY (HIRED GUN), BUDJON FARMS, P VAIL, FD BORBA, LOMIRA
2. ARETHUSA IMPRESSION SOLSTICE-ET (IMPRESSION), JASON LUTTROP, BERLIN
3. LOST-ELM TEQUILA MARGARITA (TEQUILA), JASON LUTTROP, BERLIN
4. EDN-RIL TEQUILA PRISSYS PRILLY (TEQUILA), MILK SOURCE, KAUKAUNA
5. M-SIGNATURE TINA MARIES BORDEA (RESPONSE), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
6. KYLES HEADLINE ELIZA (HEADLINE), KYLE BARLASS, JANESVILLE

JUNIOR THREE-YEAR OLD

DSC04755

1. (BU) RJF TEQUILA JAZZ (TEQUILA), PETER VAIL & BUDJON FARMS, LOMIRA
2. PFAFFSWAY GRAYSON LILLY MAE (GRAYSON), LARISSA PFAFF, ALMA CENTER
3. SHINING STAR MIN DAMITARI-ET (MINISTER), CASSY KRULL, LAKE MILLS
4. TOWNSIDE TEQUILA REANETTA (TEQUILA), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA

SENIOR THREE-YEAR OLD

DSC04811

1. (BU) EDGEBROOK TEQUILA MADISON-ET (TEQUILA), MILK SOURCE LLC, KAUKAUNA
2. SCHULTE BROS TEQUILA SHOT-ET (TEQUILA), PETER VAIL & BUDJON FARMS, LOMIRA
3. GIL BAR RM ERIN (MUSKETEER), GIL BAR FARM, JANESVILLE
4. BRANDENBURG REGION KASH (REGION), OLIVIA & SAWYER BRANDENBURG, FORT ATKINSON

FOUR-YEAR OLD

DSC05111

1.EK-RR TEQUILA VARIETY-ET (TEQUILA), BUDJON FARMS, P VAIL, FD BORBA, MILKSOURCE, LOMIRA
2. DAY-KEL CGAR GYPSY (GARNETT), ASHLEY & HOLLY OBERREICH, PLYMOUTH
3. ENSIGN TEQUILA CHELSEA (TEQUILA), MILK SOURCE, KAUKAUNA
4. MISS TEQUILA GRAFFITI (TEQUILA), NORSE STAR JERSEYS & GRANT FREMSTAD, WESTBY
5. CIRCLEHAWK KYROS RIZZO OF PVF (KYROS), JASON & LEAH JAMES, MINERAL POINT
6. VOIGTSCREST ADELE (VALENTINO), LOGAN VOIGTS, PLATTEVILLE

FIVE YEAR OLD

DSC05179

1. MA-BROWN ON TIME RIVERIA

AGED COW

DSC05187

BODDENS ROSLAND (TBONE), BEN BUSKE, BROWNSVILLE

PRODUCTION COW

DSC05231

K&M COMERICA GINNY-ET (COMERICA), ALI WALKER, WISCONSIN DELLS


Leave a Reply

Send this to a friend