DATE: July 10th, 2016
LOCATION: Trois-Rivières, QC
JUDGE: Julien Chabot, ON

GRAND CHAMPION - Trois Rivieres JACOBS FEVER CAEL (FEVER), 1ST 4YR OLD, FERME JACOBS INC., QC RESERVE GRAND CHAMPION JACOBS GOLD LIANN (GOLD CHIP), 1ST JUNIOR 3YR OLD, FERME JACOBS INC., QC HM GRAND CHAMPION SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY (AFTERSHOCK), 1ST SENIOR 2YR OLD, FERME YVON SICARD, QC

GRAND CHAMPION – Trois Rivieres
JACOBS FEVER CAEL (FEVER), 1ST 4YR OLD, FERME JACOBS INC., QC
RESERVE GRAND CHAMPION
JACOBS GOLD LIANN (GOLD CHIP), 1ST JUNIOR 3YR OLD, FERME JACOBS INC., QC
HM GRAND CHAMPION
SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY (AFTERSHOCK), 1ST SENIOR 2YR OLD, FERME YVON SICARD, QC

JACOBS FEVER CAEL Grand Champion - 2016 Trois Rivière Ferme Jacobs

JACOBS FEVER CAEL
Grand Champion – 2016 Trois Rivière
Ferme Jacobs

Intermediate Champion - JACOBS GOLD LIANN Reserve Intermediate Champion - BARDALE DEMPSEY BRODY HM Intermediate Champion - AL-SHAR DEMPSEY ALISON

Intermediate Champion – JACOBS GOLD LIANN
Reserve Intermediate Champion – SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY
HM Intermediate Champion – AL-SHAR DEMPSEY ALISON

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR
FERME JACOBS INC., QC

DSC00614

JUNIOR CHAMPION: PETITCLERC MCCUTCHEN SKY (MCCUTCHEN), 1ST SENIOR CALF, FERME JEAN PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
RESERVE JUNIOR CHAMPION: JACOBS DOORMAN ABELLORA (DOORMAN), 1ST SUMMER YEARLING, FERME JACOBS INC., QC
HM JUNIOR CHAMPION: GARAY AWESOME BEAUTY (AWESOME RED), 1ST JUNIOR CALF, ALANA MCKINVEN, QC

PETITCLERC MCCUTCHEN SKY Junior Champion 2016 Trois Rivière Ferme Petitclerc

PETITCLERC MCCUTCHEN SKY
Junior Champion
2016 Trois Rivière
Ferme Petitclerc

JUNIOR PREMIER BREEDER & EXHIBITOR
FERME JACOB INC., QC

DSC00556

Junior Calf

Judge Julien Chabot has chosen his first class winner at Trios-Rivieres. Congratulations to Alana Mckinven

GARAY AWESOME BEAUTY
1st place Junior Calf
2016 Trois Rivière
Alana McKinven

1. GARAY AWESOME BEAUTY (AWESOME RED), ALANA MCKINVEN, QC
2. JACOBS DOORMAN VELVET (DOORMAN), FERME JACOBS INC., QC
3. JACOBS SOLOMON DARLING (SOLOMON), FERME AROLENE INC., FERME INTENSE INC., & FERME JACOBS INC., QC
4. JACOBS GOLDWYN LELY (GOLDWYN), FERME JACOBS INC., QC
5. DESLACS LOTUS EMYA RED (LOTUS), DESLACS HOLSTEINS, QC

Intermediate Calf

GARAY AWESOME BEAUTY 1st place Junior Calf 2016 Trios Rivieres Alana McKinven

JACOBS ARCHRIVAL LANCOME
1st place Intermediate Calf
2016 Trois Rivière
Ferme Jacobs

1. JACOBS ARCHRIVAL LANCOME (ARCHRIVAL), FERME JACOBS INC., QC
2. JACOBS DOORMAN EMERGENCY (DOORMAN), FERME CERPOLAIT S.E.N.C., QC
3. RANCHDALE ADDIC CHILI PEPPER (ADDICTION P RED), GERALD TODD, GERALD TODD JR., & LOOKOUT HOLSTEINS, QC
4. PETITCLERC DOORMAN SYNERGY (DOORMAN), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
5. PETITCLERC DOORMAN SOPRANA (DOORMAN), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC

Senior Calf

PETITCLERC MCCUTCHEN SKY 1st place Senior Calf 2016 Trios Rivieres Ferme Petitclerc

PETITCLERC MCCUTCHEN SKY
1st place Senior Calf
2016 Trois Rivière
Ferme Petitclerc

1. PETITCLERC MCCUTCHEN SKY (MCCUTCHEN), FERME JEAN PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
2. LOOKOUT SID VOODOO (SID), ARIEL GARLAND & LEE WOOD, QC
3. SICY DOORMAN BEA (DOORMAN), FERME YVON SICARD, MATHIEU CHARTRAND & KELLY HARDY, QC
4. JACOBS DOORMAN EBOLA (DOORMAN), FERME JACOBS INC., QC
5. AUGURE SWEETHEART GOLDCHIP (GOLDCHIP), ANNE-MARIE AUGER, FERME AUGURE, FERME CERPOLAIT S.E.N.C., QC

Summer Yearling

JACOBS DOORMAN ABELLORA 1st place Summer Yearling 2016 Trios Rivieres Ferme Jacobs

JACOBS DOORMAN ABELLORA
1st place Summer Yearling
2016 Trois Rivière
Ferme Jacobs

1. JACOBS DOORMAN ABELLORA (DOORMAN), FERME JACOBS INC., QC
2. LOOKOUT OLYMPIA ALLSTAR (OLYMPIAN), LOOKOUT HOLSTEINS, STEVE GLAUDE & TARA MCKINVEN, QC
3. PETITCLERC SID ARUBA (SID), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
4. JACOBS MASCALESE BALZI (MASCALESE), FERME JACOBS INC., QC
5. LYSEM DOORMAN YVA (DOORMAN), FERME LYSTEM S.E.N.C., QC

Junior Yearling

PETITCLERC SID SOUKY 1st place Junior Yearling 2016 Trios Rivieres Ferme Petitclerc

PETITCLERC DOORMAN ANASTASIA
1st place Junior Yearling
2016 Trois Rivière
Ferme Petitclerc

1. PETITCLERC DOORMAN ANASTASIA (DOORMAN), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
2. JACOBS SID BROWN (SID), FERME JACOBS INC., QC
3. TOPPGLEN ATTIC KATENA (ATTIC), ALEXANDRE GAUTHIER, MAXIME PETITCLERC & PAUL-ETIENNE HUDON, QC
4. PETITCLERC SID SOUKY (SID), FERME JEAN PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC

Intermediate Yearling

PETITCLERC REGINALD FIREBIRD 1st place Intermediate Yearling 2016 Trios Rivieres Ferme Petitclerc

PETITCLERC REGINALD FIREBIRD
1st place Intermediate Yearling
2016 Trois Rivière
Ferme Petitclerc

1. PETITCLERC REGINALD FIREBIRD (REGINALD), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
2. WILLDINA WIND TWITTER (WINDMINN), MAGELLA GHIELEN, QC

Junior Two Year Old

DSC00688

CANCO DOORMAN MAXIMA 1st place Junior 2 Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Yvon Sicard

1. CANCO DOORMAN MAXIMA (DOORMAN), FERME YVON SICARD, QC
2. JACOBS MCCUTCHEN BRITAIN (MCCUTCHEN), FERME JACOBS INC., QC
3. JACOBS WINDBROOK DAYLIGHT (WINDBROOK), FERME JACOBS INC., QC
4. JACOBS GOLD CHIP MAGIC (GOLDCHIP), FERME JACOBS INC., QC
5. CERPOLAIT ELABORATE JULIANN (ELABORATE), FERME CERPOLAIT S.E.N.C., QC

Senior Two Year Old

SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY 1st place Senior 2 Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Yvon Sicard

SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY
1st place Senior 2 Year Old
2016 Trois Rivière
Ferme Yvon Sicard

1. SANTSCHI AFTERSHOCK HOLIDAY (AFTERSHOCK), FERME YVON SICARD, QC
2. JACOBS REGINALD KATE (REGINALD), FERME JACOBS INC., QC
3. JACQUARD SID BAYA (SID), FERME INTENSE INC., QC
4. JACOBS WINDBROOK AIMO (WINDBROOK), FERME JACOBS INC., QC
5. BARTHELEMY MCCUTCHEN SISSI (MCCUTCHEN), YVAN BARRETTE, QC

Junior Three Year Old

JACOBS GOLD LIANN 1st place Junior Three Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Jacobs

JACOBS GOLD LIANN
1st place Junior Three Year Old
2016 Trois Rivière
Ferme Jacobs

1. JACOBS GOLD LIANN (GOLD CHIP), FERME JACOBS INC., QC
2. AL-SHAR DEMPSEY ALISON (DEMSPEY), FERME BLONDIN & FERME YVON SICARD, QC
3. JACOBS GOLD CHIP BIO (GOLD CHIP), FERME JACOBS INC., QC
4. MONYKA AMAZING BOUNCH (ALTAAMAZING), YVES MONTPLAISIR, QC
5. POL-BUTTE MCCUTCHEN BABETTE (MCCUTCHEN), FERME BLONDIN & FERME FORTALE HOLSTEIN INC., QC

Senior Three Year Old

BARDALE DEMPSEY BRODY 1st place Senior Three Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Yvon Sicard & Pierre Boulet Pierre Boulet

BARDALE DEMPSEY BRODY
1st place Senior Three Year Old
2016 Trois Rivière
Ferme Yvon Sicard & Pierre Boulet Pierre Boulet

1. BARDALE DEMPSEY BRODY (DEMPSEY), FERME YVON SICARD & PIERRE BOULET, QC
2. MS ANDIS GW ASTRA ET (GOLDWYN) GERALD D HALBACH & LOOKOUT HOLSTEINS, QC
3. PETITCLERC ALEXANDER ALBANY (ALEXANDER), FERME JEAN_PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
4. CANHOPE DEMPSEY BRENLYSSA (DEMPSEY), FERME JACOBS INC., QC
5. PETITCLERC SID SEATTLE (SID), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC

Four Year Old

JACOBS FEVER CAEL 1st place Four Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Jacobs

JACOBS FEVER CAEL
1st place Four Year Old
2016 Trois Rivière
Ferme Jacobs

1. JACOBS FEVER CAEL (FEVER), FERME JACOBS INC., QC
2. JACOBS LAUTHORITY LOANA (LAUTHORITY), FERME JACOBS INC., QC
3. GLEANNA GW RELENTLESS (GODLWYN), BRUCE THOMSON, CRACKHOLM HOLSTEINS, GERALD TODD & LOOKOUT HOLSTEINS, QC
4. HYLAND SOLOIST EVENING (SOLOIST), ALANA MCKIVEN & BRETT RICHTER, QC
5. FUSION PASSIONS POISON (DEMPSEY), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC

Five Year Old

PETITCLERC ALEXANDER AMYCALE 1st place Five Year Old 2016 Trois Rivière Ferme Petitclerc

PETITCLERC ALEXANDER AMYCALE
1st place Five Year Old
2016 Trois Rivière
Ferme Petitclerc

1. PETITCLERC ALEXANDER AMYCALE (ALEXANDER), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC

Mature Cow

MORSAN GOLD TAFFY 1st place Mature Cow 2016 Trois Rivière Ferme Cerpolait

MORSAN GOLD TAFFY
1st place Mature Cow
2016 Trois Rivière
Ferme Cerpolait

1. MORSAN GOLD TAFFY (GOLDWYN), FERME CERPOLAIT S.E.N.C., QC
2. ROSIERS BONNA GOLDWYN (GOLDWYN), FERME DES-ROSIERS & YVON SICARD, QC