meta The 2015 Royal Winter Fair Holstein Show :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

The 2015 Royal Winter Fair Holstein Show



DATE: Nov 12, 2015
LOCATION: Toronto, ON Royal Winter Fair
Judge: Michael Heath, Westminster, Md.
Associate Judge: Gus Schwartzbeck, Union Bridge, Md.

GRAND CHAMPION CHARWILL ATTIC MARCY (ATTIC), MILKSOURCE GENETICS, WI RESERVE GRAND CHAMPION MS GOLDWYN ALANA (GOLDWYN), FERME FORTALE, ISABELLE VERVILLE & PIERRE BOULET, QC HM GRAND CHAMPION LOYALYN GOLDWYN JUNE (GOLDWYN), DIAMOND GENETICS AUSTRALIA, KEVIN DOBEREINER & PIERRE BOULET, AUS, OH & QC

GRAND CHAMPION – CHARWILL ATTIC MARCY (ATTIC), MILKSOURCE GENETICS, WI
RESERVE GRAND CHAMPION – MS GOLDWYN ALANA (GOLDWYN), FERME FORTALE, ISABELLE VERVILLE & PIERRE BOULET, QC
HM GRAND CHAMPION – LOYALYN GOLDWYN JUNE (GOLDWYN), DIAMOND GENETICS AUSTRALIA, KEVIN DOBEREINER & PIERRE BOULET, AUS, OH & QC

GRAND CHAMPION CHARWILL ATTIC MARCY (ATTIC), MILKSOURCE GENETICS, WI

GRAND CHAMPION – CHARWILL ATTIC MARCY (ATTIC), MILKSOURCE GENETICS, WI

A25R0813

CHAMPION BRED & OWNED- DESNETTE BEAUTIFUL SHADOW (SHADOW), DESNETTE HOLSTEIN, QC
RESERVE CHAMPION BRED & OWNED – BERGEROY SID AMBELLE (SID), BERGEROY HOLSTEIN, QC

The Royal Winter Fairy Holstein Show 2015 Intermediate Champion CO-VALE DEMPSY DINA 4270 1st Place Senior 2 Year Old The Royal Winter Fair Holstein Show 2015 Ransom Rail, Robert Landis, Olivia Gold Reserve Intermediate Champion ROBELLA GOLDWYN EDGELEY 1st Place Senior 3 Year Old The Royal Winter Fair Holstein Show 2015 Ferme Jean Petitclerc Honourable Mention Intermediate Champion GAEMENCHET SID KATIA 1st Place Junior 3 Year Old The Royal Winter Fair Holstein Show 2015 Milk Source Genetics

Intermediate Champion – CO-VALE DEMPSY DINA 4270, 1st Place Senior 2 Year Old, Ransom Rail, Robert Landis, Olivia Gold
Reserve Intermediate Champion, ROBELLA GOLDWYN EDGELEY, 1st Place Senior 3 Year Old, Ferme Jean Petitclerc
Honourable Mention Intermediate Champion, GAEMENCHET SID KATIA, 1st Place Junior 3 Year Old, Milk Source Genetics

The Royal Winter Fair Holstein Show Junior Champion KENNEBEC WINBROOK MINNEAPOLIS Eaton Holsteins, Esteban Pasada, Diane Borba, Joel Lepage, Pat Conroy, Carcia Reserve Junior Champion SCO-LO-COONS SID ARIA DOEBRIENER, BOWEN, GLAMOURVIEW Honourable Mention Junior Champion KINGSWAY AIRLIFT LIPTON Kingsway Farms

Junior Champion
KENNEBEC WINBROOK MINNEAPOLIS
Eaton Holsteins, Esteban Pasada, Diane Borba, Joel Lepage, Pat Conroy, Carcia
Reserve Junior Champion
SCO-LO-COONS SID ARIA
DOEBRIENER, BOWEN, GLAMOURVIEW
Honourable Mention Junior Champion
KINGSWAY AIRLIFT LIPTON
Kingsway Farms


A25R8972

Joel Lepage (third from right) 2015 Andrew Crowe Memorial Award Winner

2015 CURTIS CLARK AWARD WINNER ROB CREST, SKYCREST HOLSTEINS, AB

2015 CURTIS CLARK AWARD WINNER
ROB CREST, SKYCREST HOLSTEINS, AB

JUNIOR CALF

C5D_9007


1. (BO) RIVERDOWN ATWOOD JIGGALEA (ATWOOD), RIVERDOWN HOLSTEINS, ON
2. MARTINDALE CONTRAST ILLUSION (CONTRAST), ISABELLE MORIN, QC
3. PETITCLERC DOORMAN ANASTASIA (DOORMAN), FERME JEAN –PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
4. PETITCLERC SID SOUKY (SID), FERME JEAN PAUL PETITCLERC & FILS INC., QC
5. HENDERCROFT SID SLICK (SID), HERBERT HENDERSON, ON
6. MS LISTERINES LUCKYLADY (ATWOOD), COLTON THOMAS & COLE & OLIVIA CUMMINGS, OH
7. WILLDINA DOORMAN LYNDSAY (DOORMAN), VOGUE CATTLE CO., ON
8. PHOENIXHOLM DOORMAN SHERYL (DOORMAN), CARL PHOENIX & FAMILY & DAN WERRY, ON
9. UP-RIDGE DOORMAN LICORICE (DOORMAN), UP-RIDGE HOLSTEINS, ON
10. CHERRY CREST SID FLANSCO (SID), CHERRYCREST HOLSTEINS, ON

INTERMEDIATE CALF

C5D_9048


1. MILKSOURCE SID DESIRE (SID), VELTHUIS FARMS, ON
2. (BO) KINGSWAY GOLDWYN LIP BALM (GOLDWYN), BENSONCREST FARMS, KINGSWAY FARMS & MILLEN FARMS, ON
3. SMITHDEN HILTON IZZY (HILTON), CLARKVALLEY HOLSTEINS, PATIENCE HOLSTEINS & SMITHDEN HOLSTEINS, ON
4. DU PETIT BOIS GD SELSY (GOLDEN DREAMS), JM VALLEY HOLSTEINS, PAT CONROY, RICK & SHANNON ALLYN & VOGUE CATTLE CO., QC, IN, CT & ON
5. MISS DUCKETT WBK BREEZE (WINDBROOK), VELTHUIS FARMS, ON
6. UNIQUE LOTUS BASHFUL (LOTUS), CODY OUGHTRED & FREUREHAVEN FARMS, ON
7. RODEMSAY ATWOOD ANNABELLE (ATWOOD), FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEINS & RICK & SHANNON ALLYN, QC & CT
8. BONNIE BRAE APE AFRICA (GOLD APE), BRUCE & SUSAN MODE, ON
9. LEGEND-MAKER ARMANI EMILY (ARMANI), GRACEHAVEN HOLSTEINS & ROYAL LYNN HOLSTEINS, ON
10. CHARPENTIER MCCUTCHEN SARIETTE (MCCUTCHEN), DAVID DYMENT & FERME LEVESQUE HOLSTEIN, ON & QC

SENIOR HEIFER

SCO-LO-COONS SID ARIA 1st place Senior Calf DOEBRIENER, BOWEN, GLAMOURVIEW

SCO-LO-COONS SID ARIA
1st place Senior Calf
DOEBRIENER, BOWEN, GLAMOURVIEW


1. SCO-LO-COONS SID ARIA (SID), KEVIN DOBEREINER, LINDSEY BOWEN & GLAMOURVIEW, OH & MD
2. GREENLARK ATWOOD LUCILLE (ATWOOD), EATON HOLSTEINS, DAVID MELL, MD HILLBROOK, PAT LUNDY & TRENT VALLEY, NY, WI & ON
3. (BO) HARVESTACRE ALERT THE MEDIA (GOLDWYN), ANDREW & JOEL MCOUAT, BARCLAY PHOENIX & ROB HEFFERNAN, ON
4. KINGSWAY DOORMAN ACE (DOORMAN), KINGSWAY FARMS & ROCK-A-BERRY HOLSTEINS, ON
5. CERPOLAIT DOORMAN ROSELYNE (DOORMAN), VELTHUIS FARMS, ON
6. VALLEYVILLE GOLDWYN BISSY (GOLDWYN), FERME FORTDALE INC. & PIERRE BOULET, QC
7. KAILEA MCCUTCHEN LETTY (MCCUTCHEN), KAILEA HOLSTEINS, ON
8. PETITCLERC ATWOOD SENSATION (ATWOOD), FERME JP PETITCLERC & FILS, QC
9. BLUE DIAMOND GOLDWYN EMMA (GOLDWYN), ELMER WEEKS, FERME JENDRO, F & D BORBA & JM VALLEY HOLSTEIN, PE, QC
10. EASTSIDE DOUBLE CARAMEL (BRADY), BLOYCE THOMPSON, ELMER WEEKS & VICTORIA NODOLF, PE

SUMMER YEARLING

A25R8735

KENNEBEC WINBROOK MINNEAPOLIS
1st place Summer Yearling
Eaton Holsteins, Esteban Pasada, Diane Borba, Joel Lepage, Pat Conroy, Carcia

1. KENNEBEC WINDBROOK MINNEAPOLIS (WINDBROOK), EATON HOLSTEINS, DIANE BORBA, JOEL LEPAGE, PAT CONROY, ESTEBAN POSADA, DAVID GARCIA, NY, CA, QC, IN, SP
2. (BO) PETITCLERC WINDBROOK ANACONDA (WINDBROOK), FERME JP PETITCLERC ET FILS, QC
3. BUCKS-PRIDE PUMPKIN PIE (ATWOOD), TRIPLE-T HOLSTEINS, PAT CONROY & T CUMMINGS, OH & IN
4. LEACHFIELD ATWOOD DANCER (ATWOOD), CLARKVALLEY HOLSTEINS & PETER LEACH, ON
5. AUGURE GIRLY WINDBROOK (WINDBROOK), FERME AUGURE, QC
6. ARCROIX MASCALESE ANANAS PIE (MASCALESE), CLARKVALLEY HOLSTEINS & JEFF STEPHENS, ON
7. BEAVERBROCK WINDBROOK KOOZIE (WINDBROOK), BEAVERBROCK FARMS, ON
8. MILIBRO ROSEPLEX VEGAS (ROSEPLEX), FERME LUGA, FERME MILIBRO & FREDERIC DUBOIS, QC
9. RED OAK FEVERS SECRET (FEVER), ALANA MCKINVEN & SAVANNAH & KOLTON CRACK, QC
10. EATONHOLME DUSK BEFORE DAWN (DUSK), EATON HOLSTEINS & DEVON BENFER, NY

JUNIOR YEARLING

A25R8819

1. CLAIRCREST FEVER TIKI (FEVER), GLAMOURVIEW & JOEL PHOENIX, MD & ON
2. LACFRASER GW ATWOOD SILVER (ATWOOD), AARON EATON, FRANK & DIANE BORBA, GEORGE MORASCI & PAT LUNDY, NY & CA
3. IDEE WINDBROOK LYNZI (WINDBROOK), FERME JENDRO, FRANK & DIANE BORBA, JM VALLEY HOLSTEIN & RICK & SHANNON ALLYN, QC, CA & CT
4. LAFONTAINE GOLD CHIP MAKI (GOLD CHIP), FLEURY HOLSTEIN, ISABELLE HOULE, FRANCIS BILODEAU, ISABELLE VERVILLE & YVON CHABOT, QC
5. JM VALLEY ATWOOD APRICOT, FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN
6. KAWARTHA FEVER HAILEY (FEVER), GRAISSON SCHMIDT, PFAFFSWAY FARMS & MANDY BRAZIL, WI
7. (1ST 4H) PETITCLERC ATWOOD ALEXINE (ATWOOD), CONNOR SIKMA & JUSTIN VELTHUIS, ON
8. AIJA GOLDWYN GIOVANNI (GOLDWYN), JAQUEMET HOLSTEINS, ON
9. PETITCLERC ATWOOD ATLAS (ATWOOD), FERME JP PETITCLERC & FILS, QC
10. ULMAR DOORMAN ELMIE (DOORMAN), HANS U. PFISTER, ON

INTERMEDIATE YEARLING

A25R9021

1. (BO) KINGSWAY AIRLIFT GOSLING (AIRLIFT), KINGSWAY FARMS, ON
2. BELFAST DOORMAN LOVESTRUCK (DOORMAN), BLACKROCK LIVESTOCK, CORMDALE GENETICS, SILVERCAP HOLSTEINS & VOGUE CATTLE CO., WI & ON
3. MS DUCKETT DYMENT CORAL (NUMERO UNO), GRACEHAVEN HOLSTEINS & ROYAL INN HOLSTEINS, ON
4. REPA JENNA DOORMAN (DOORMAN), DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU & REJEAN PARENTEAU, QC
5. REPA JENNLY DOORMAN (DOORMAN), DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU & REJEAN PARENTEAU, QC
6. ARDROSS MS LIPTON (MERIDIAN), ARDROSS HOLSTEINS, SILVERRIDGE FARMS & VELTHUIS FARMS, ON
7. GENDARRA STEADY SHARK (STEADY), GENDARRA FARM & REDTAG GENETICS, ON
8. KA-BUCK W-BROOK CHARLEE (WINDBROOK), BRIAN SLAUGHTER, ON

MILKING YEARLING

A25R9322

1. (BU) LEWISDALE EASTSIDE ATW AMAZE (ATWOOD), DIAMOND HILL FARMS & JM VALLEY HOLSTEIN, PE & QC
2. MISS HOT MAMA-RED (ARMANI), SMITHCREST, MAJESTICVIEW, KUEFFNER & CARILOO, WI & MD
3. MS ABSOLUTE BLISS (ABSOLUTE), AMANDA FLASBURG, JOE NASH & TRIPLE-T HOLSTEINS, OH
4. PIERSTEIN GOLD GUINESS (GOLDWYN), FRANKSTYLE HOLSTEIN INC. & PIERRE BOULET, QC
5. YORELLEA WINDBROOK MANHATTEN (WINDBROOK), JAMIE BLACK, MAPLEKEYS FARMS & PLEASANT NOOK FARM, ON
6. GEN-COM LAUTHORITY HAILSTYLE (LAUTHORITY), GEN-COM HOLSTEIN, QC
7. GRACEHAVEN GOLDCHIP LAWINN (GOLD CHIP), UP-RIDGE HOLSTEINS, ON
8. CORRCROFT SID POOF (SID), ERNEST KUEFFNER & JOE & AMBER PRICE, MD & IL
9. RICAGRI DEMPSEY PACE (DEMPSEY), FERME JP PETITCLERC & FILS, FERME RICAGRI & JP CHAREST, QC
10. BUTLERVIEW ATWOOD WORTH (ATWOOD), BUTZ-HILL HOLSTEINS & VANHAVEN HOLSTEINS, IA & SK

JUNIOR 2 YEAR OLD

A25R9657


1. (BU & BO) DESNETTE BEAUTIFUL SHADOW (SHADOW), DESNETTE HOLSTEIN, QC
2. EXPO BRADY SAYOKO (BRADY), BUDJON FARMS & PETER VAIL, WI
3. KINGSWAY SID ACALLA (SID), FERME GLAUSER & FILS INC., QC
4. JACOBS GOLD LIANN (GOLD CHIP), FERME JACOBS, QC
5. JACOBS GOLDWYN ALIZA (GOLDWYN), FERME JACOBS, QC
6. COMESTARA LAMADONA DOORMAN (DOORMAN), COMESTAR HOLSTEIN & HOWARD-VIEW HOLSTEINS, QC & ON
7. AL-SHAR DEMPSEY ALISON (DEMPSEY), FERME BLONDIN & FERME YVON SICARD, QC
8. EDG ATMS ADRENALINE (DOORMAN), LIBERTY GENETICS, ON
9. MILLBROOKE ATWOOD OHH LA LA (ATWOOD), ED MEULENDYK, ON
10. DESDEUXLACS WINDHAMMER BYANKA (WINDHAMMER), LA FERME HUDON & FILS INC., QC

Senior 2 Year Old

A25R9745

1. (BU) CO-VALE DEMPSY DINA 4270 (DEMPSEY), RANSOM RAIL, ROBERT LANDIS & OLIVIA GOLD, NY
2. SILVERMAPLE WINDHAMMER CAMILLE (WINDHAMMER), JOHN CUNNINGHAM, JEFF BUTLER & JOE & AMBER PRICE, CA & IL
3. FARHOPE SID KIZIL (SID), AUSTIN YODER & MATTHIAS SWARTZENTRUBER, GA
4. (BO) JACOBS GOLDWYN LOUKA (GOLDWYN), FERME JACOBS, QC
5. ALEAH MILLEN NAUGHTYS SECRET (GOLDWYN), ALEAH FARMS, MATTHEW & TYLER YATES & MILLEN FARMS, ON
6. VANHAVEN GOLDWYN R DAYTONA (GOLDWYN), HODGLYNN HOLSTEINS, KINGSWAY FARMS, MILLEN FARMS, NICK SNUTTJER, ON
7. PIERSTEIN GOLDWYN MAKERIGHT (GOLDWYN), PIERRE BOULET, QC
8. BEAVERBROCK GOLDWYN ZOEY (GOLDWYN), BUDJON FARMS & PETER & LYN VAIL, WI
9. LOUGINIERE LITYMAE (GOLDWYN), FERME FORTALE, FREDERIC DUBUOIS & PIERRE BOULET, QC
10. ERNEST-ANTHONY SCP ANGELICA (STANLEYCUP), FERME BLONDIN, FERME FORTALE, FERME LAITIERE RAYON D’OR, QC

Junior 3 Year Old

C5D_9522


1. GAEMENCHET SID KATIA (SID), MILKSOURCE GENETICS, WI
2. WENDON DEMPSEY PRUDE (DEMPSEY), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
3. L-MAPLES HVEZDA CALLIE RED (HVEZDA), BUDJON FARMS & PETER VAIL, WI
4. WALK-ERA DUNDEE ANNELISE (DUNDEE), BUDJON FARMS & ST. JACOBS ABC, WI & VT
5. GEN-I-BEQ SNOWMAN AKILANE (SNOWMAN), JAMIE & PETRA BLACK & LUNCREST HOLSTEINS, NY
6. BONACCUEIL LARANA SID (SID), A&R BOULET, QC
7. TERRDALE ATTIE (ATWOOD), SIGNATURE HOLSTEINS, ON
8. MORSAN SID LOVELY 3 (SID), TY-D HOLSTEINS, QC
9. JACOBS SID GLORY (SID), FERME JACOBS & PINEHAVEN FARM, QC & NS
10. GEN-COM LAUTHORITY ELYA (LAUTHORITY), GEN-COM HOLSTEIN, QC

Senior 3 Year Old

A25R0073

1. ROBELLA GOLDWYN EDGELEY (GOLDWYN), FERME JP PETITCLERC & FILS, QC
2. (BO) BERGEROY SID AMBELLE (SID), BERGEROY HOLSTEIN, QC
3. ELMCROFT ATTIC RETA (ATTIC), RICHARD VILLENEUVE, CLARK WOODMANSEE, FERME BLONDIN & ST. JACOBS ABC, QC, CT & VT
4. (BU) KEYLAS SID ROXANNA (SID), QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS & AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, ON & IT
5. LOTTOS ATWOOD LIZETTE (ATWOOD), BUDJON FARMS, PETER VAIL & CLARK WOODMANSEE, WI & CT
6. BUDJON-VAIL DOMINIQUE (DESTRY), FERME AROLENE, FERME INTENSE & FERME JACOBS, QC
7. MS GOLD CHIP BRIGHT (GOLD CHIP), JEFF BUTLER & CRAIG SHEDD, IL
8. JACOBS GOLDWYN ALLELUIA (GOLDWYN), FERME JACOBS, QC
9. CAVANALECK BG BRUIN (GOLDWYN), AARON EATON & MATT LINTVEDT, NY
10. CAVANALECK DEMPSEY BOZICA (DEMPSEY), FERME YVON SICARD & PIERRE BOULET, QC

4 YEAR OLD

C5D_9788