meta The Eastern National Brown Swiss Show 2017 :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

The Eastern National Brown Swiss Show 2017


DATE: September 20th – 21st, 2017
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Joe Sparrow, KY

Joe Sparrow of Owenton, Ky. chose Peach Kist Total Tango ET exhibited by Lindsey Rucks, of Okeechobee, Fla., to be named the All-American Grand Champion Brown Swiss on Sept. 21, during the 2017 All-American Dairy Show at the Pennsylvania Farm Show Complex and Expo Center in Harrisburg.

Cutting Edge Thunder Faye exhibited by Ken Main of Copake, N.Y., earned Reserve Grand Champion Brown Swiss.

Voelkers Durango Sasha exhibited by Mikey Barton of Copake, N.Y. earned Senior Champion from judge Joe Sparrow. Reserve Senior Champion was Bittersweet Victor Roxanne exhibited by Ken Main of Copake, N.Y.

The Intermediate Champion title was landed by Peach Kist Total Tango ET exhibited by Lindsey Rucks, of Okeechobee, Fla. Cutting Edge Thunder Faye exhibited by Ken Main of Copake, N.Y. took home Reserve Intermediate Champion Brown Swiss.

Junior Champion Brown Swiss was Top Acres Braiden Wiza ET exhibited by Lindsey Rucks of Okeechobee, Fla. Reserve Junior Champion Brown Swiss was Kadie-ET shown by Ken Main of Copake, N.Y.

GRAND CHAMPION: PEACH KIST TOTAL TANGO ET (1ST SR 3YR OLD), LINDSEY RUCKS, FL
RESERVE GRAND CHAMPION: VOELKERS DURANGO SASHA (1ST 4YR OLD), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
HM GRAND CHAMPION: BITTERSWEET VICTOR ROXANNE (1ST 5YR OLD), KEN MAIN & PETER VAIL, NY

SENIOR CHAMPION: VOELKERS DURANGO SASHA (1ST 4YR OLD), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
RESERVE SENIOR CHAMPION: BITTERSWEET VICTOR ROXANNE (1ST 5YR OLD), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
HM SENIOR CHAMPION: WHITLAND TRUMP SNOWUP ET (2ND 5YR OLD), JUSTIN WHITNEY, NY

INTERMEDIATE CHAMPION: PEACH KIST TOTAL TANGO ET (1ST SR 3YR OLD), LINDSEY RUCKS, FL
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: CUTTING EDGE THUNDER FAYE (2ND SR 3YR OLD), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
HM INTERMEDIATE CHAMPION: RADICAL SHOWRING READY ETV (1ST SR 2YR OLD), LINDSEY RUCKS, FL

 

JUNIOR CHAMPION: TOP ACRES BRAIDEN WIZA ET (1ST FALL YEARLING), LINDSEY RUCKS, FL
RESERVE JUNIOR CHAMPION: KADIE-ET (1ST WINTER YEARLING), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
HM JUNIOR CHAMPION: CUTTING EDGE C KITTY ET (2ND WINTER YEARLING), NICHOLAS & OLIVIA LOVE, PA

 

SPRING CALVES (14)


1. HILLS VALLEY LUCKY RAYLINN (LUCKY), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
2. LAFOSTER CHILI PEPPER SKYER (CHILI PEPPER), OLIVIA FOSTER, NC
3. A JOY DURHAM COLADA (DURHAM), ABBIE KUHLMAN, PA
4. SUNNY ACRES BIVER LIL LADY (BIVER), TUCKER MCCAIG, NY
5. PRME TIME TEQUILA SADIE-ET (TEQUILA), ALEXIS GEIWITZ, PA
6. TOPDIMARK CALI 100 B WIZZY (BOSEPHUS), CAROL REGUSCI & LOUIS OLIVEIRA, CA
7. ROUND HILL SU LIL WANDA-ET (SUPREME), CYNTHIA WARNER, MD
8. AUTUMN CREEK WHISKEY TIPSY ET (WHISKEY), NICHOLAS & OLIVIA LOVE, PA
9. PINE GROVE BOSEPH PENELOPE (BOSEPHUS), JOELLE URBAN, PA
10. IRONS ALLSTAR SANDY OCS (ALLSTAR), EDDIE SEKERAK, PA

 

WINTER CALVES (16)


1. WIND MILL CARTER SNOW ANGEL (CARTER), ERNEST KUEFFNER, TERRI PACKARD, AND MIKE & LINDA HELLENBRAND, MD
2. SIEGERTS POWER MERRY (POWER), KELVIN WEBSTER, MI
3. KUHLKOWS N SHEBANG (BRAIDEN), MICHALA KUHLMAN, PA
4. TOP ACRES C WIZZIE SHOW ET (CARTER), ELIZABETH & ELISE REGUSCI, CA
5. DOCHAVEN CARSON RUBY (CARSON), JEFFREY MCKISSICK, PA
6. WAY LYN RICHARD TIA (RICHARD), MADISON JOHNSON, PA
7. RADICAL B SHOWBIZ ETV OCS (BIVER), LINDSEY RUCKS, FL
8. IE HILLS VALLEY PROTEGE TINY (PROTEGE), JILLIAN BOND, PA
9. TOPACRES C WIZZIE GO ET (CARTER), BROOKE FOOTE, NY
10. KUHLKOWS T SNOW FLURRY (THUNDER), KATIE BOWER, PA

 

FALL CALVES (18)


1. FAIRDALE HILL BRAIDEN SHEY ET (BRAIDEN), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
2. XTREME FLASH ECLIPSE (FLASH), LOUIS & GAREN OLIVEIRA, WI
3. ROUND HILL TALENT WILONA-ET (TALLANT), EMILY HEFFNER & NATHAN GOLDENBERG, MD
4. CUTTING EDGE C RUFFLES ET (CHILLI PEPPER), KEN MAIN & PETER VAIL
5. RADICAL CARRIER PEEP SHOW (CARRIER), LINDSEY RUCKS, FL
6. A JOY C NISSAN (CARTER), ABBIE KUHLMAN, PA
7. BLESSING GARBO R. PAISLEY (RICHARD), JEFFREY MCKISSICK, PA
8. WAY LYN SEAMAN PAISLEY (SAEMAN), HOLLY JOHNSON, PA
9. SUN-MADE R TINKERBELL-ET (RICHARD), KEVIN WEBSTER, MI
10. TOP DIMARK FLASH PAIGE (FLASH), ELISE REGUSCI, CA

 

SUMMER YEARLINGS (10)


1. CUTTING EDGE B WISTERIA (BIVER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
2. LATIMORE BRAIDEN TWINKIE (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS, FL
3. COREDALE WINMORE PEACH PIE (WINMORE), AMANDA THOMPSON, PA
4. KUHLKOWS TOTAL BROOKLYN ET (TOTAL), MICHALA KUHLMAN, PA
5. MASE’S MANOR PARKER LAYLA-ET (PARKER), MAKENNA MASE, PA
6. PEACH KIST WIN BRISTOL (WINMORE), JORDAN HELSEY, PA
7. WAY LYN CARTER JENNA (CARTER), REBECCA DEETER, PA
8. BREEZE RIDGE ADVISOR KANSAS (ADVISOR), GUIDICE ROBERT, PA
9. TEL-HILL GPS STARBURST (GPS), MAKAYLA MALCOM, PA
10. MANOR MEADOES CRTR VINEGR (CARTER), ETHAN FOOR, PA

 

SPRING YEARLINGS (15)


1. ROUND HILL BRAIDEN FENNY (BRAIDEN), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
2. B TRUFFLES (BIVER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
3. C-DEMI ET (CARTER), KYLE BARTON, NY
4. PRIME TIME AG PEANUT BUTTER (AUGUST), ANTHONY GEIWITZ, PA
5. CHAMPION VIEW C BABE ETV (CARTER), JARED WIDERMAN, PA
6. WEST WINDS WONDER FANCY (WINDERMENT),
7. JENNINGS GAP CARTER THREAD (CARTER), BILLIE JO SWOPE, VA
8. TOP ACRES JP WINGIRL ET (PILOT), OLIVIA & NICHOLAS LOVE, PA
9. BELLVALLEY BREWSKI HONEY (BREWSKI), MICHAELA BELL, PA
10. LA-MEL-LO WILBUR EMMA (WILBUR), MEGAN WINGERT, PA

 

WINTER YEARLINGS (13)


1. KADIE-ET (CHILLI PEPPER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
2. CUTING EDGE C KITTY ET (CARTER), NICHOLAS & OLIVIA LOVE, PA
3. NEW VIEW S ENORE (SEAMAN), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
4. R HART BJ 25 (JAMES), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
5. SUN-MADE ELITE NEITH ET (SUPREME), LEIF THOMPSON, WI
6. RADICAL GOLIATH GOOD LUCK (GOLIATH), CINDY WARNER, TERRI PACKARD, JENNY TRAPP, MD
7. GIESY MANOR BOSEPHUS MISTY (BOSEPHUS), CARLI BINCKLEY, OH
8. BROOKE HAVEN BRAIDEN PAYLYNE (BRAIDEN), BROOKE CORNELL, PA
9. HILLS VALLEY RICHARD ROUGE (RICHARD), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
10. DUBLIN-HILLS ROSETTA (MEGATRON), EVA DUMAS, PA

 

FALL YEARLING (4)


1. TOP ACRES BRAIDEN WIZA ET (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS, FL
2. OURWAY SEAMAN FANCY (SEAMAN), MADDY MAHLUM, WI
3. PRIME TIME BRAIDEN ARIEL (BRAIDEN), ALEXIS GEIWITZ, PA
4. HEILINGER BIVER REBEL (BIVER), KATIE DONMOYER, PA

 

JUNIOR BEST THREE FEMALES
1. PETER VAIL AND KEN MAIN
2. MICHALA KUHLMAN
3. LINDSEY RUCKS
4. RICHARD HILL
5. ALEXIS GEIWITZ

2 YEAR OLD FUTURITY (1)

1. KUHLKOWS BRAIDEN SNOWDROP (BRAIDEN), MICHALA KUHLMAN, PA

JUNIOR 2YR OLDS (8)

1. CUTTING EDGE S SURI (STREAMLINE), MIKEY BARTON, NY
2. HILLS VALLEY B RUN AWAY (BRAIDEN), HILL VALLEY FARM LLC
3. BLESSING GARBO RASCAL ET (AUGUST), ANDREA BEDNARSKI & BRIAN SPARLING, PA
4. KUHLKOWS BRAIDEN SNOPDROP (BRAIDEN), MICHALA KUHLMAN, PA
5. EMPIRE T VICTOR LYLA (VICTOR), LINDSEY RUCKS, FL
6. CUTTING EDGE K DARBY TWIN (KINGSMAN), KYLE BARTON, NY
7. TOP ACRES TAN WILLING ET (TANBARK), MICHELLE SOMERS, NY
8. AUTUMN CREEK DURHAM SIERRA (DURHAM), NICHOLAS LOVE, PA

SENIOR 2YR OLDS (6)

1. RADICAL SHOWRING READY ETV (GIB), LINDSEY RUCKS, FL
2. HEIZ-ACRES CARTER JIBOUTI (CARTER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
3. DUBLIN-HILLS SUNITA-TWIN (GIB), OLIVIA FOSTER, NC
4. MANOR MEADOWS BNZASPRITZ (BONANZA), MATTHEW STANTON, PA
5. NORTH LANES BRAID PRESENT ET (BRAIDEN), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
6. HILLS VALLEY BONANZA REASON ET (BANANZA), HILLS VALLEY FARM LLC, NY

JUNIOR 3YR OLDS (7)

1. A JOY BRAID CROWN ROYAL OCS (BRAIDEN), ABBIE KUHLMAN, PA
2. MEDLANG DAVENPORT IMPALA (DAVENPORT), ERIC LANG, IA
3. NIERMANS JAVA JUICE (JAVA), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
4. PULL TAB PARKER TOODLES (PARKER), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
5. COREDALE WHISKEY PEACHES (WHISKEY), AMANDA THOMPSON, PA
6. K&QALOY WISH (ALLOY), JOSIE ACKERMAN, PA
7. AVC QUIET VALLEY EMERG BADGER (EMERGENCY), KYLE KUCAS, PA

SENIOR 3YR OLDS (7)

1. PEACH KIST TOTAL TANGO ET (TOTAL), LINDSEY RUCKS, FL
2. CUTTING EDGE THUNDER FAYE (THUNDER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
3. HILLS VALLEY BONANZA RUBY ET (BONANZA), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
4. HILLS VALLEY BONANZA ROSE ET (BONANZA), HILLS VALLEY FARM LLC, NY RIP-VALE
5. CUTTING EDGE HP GWEN (THUNDER), AARON SPARLING, PA
6. MANOR MEADOWS BRAIDEN SOC (BRAIDEN), ETHAN FOOR, PA
7. RIP-VALE PEPPER MARY (CHILLI PEPPER), MACKENZIE KOVACH, MD

FOUR YEAR OLDS (5)

1. VOELKERS DURANGO SASHA (SASHA), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
2. HILLS VALLEY LEBRON JUICY (LEBRON), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
3. MASE’S MANOR GRANDSLAM LOVE (GRANDSLAM), MAKENNA MASE, PA
4. BONAZA WHITLEY (BONANZA), SKYLER REICHARD, PA
5. CUTTING EDGE B STELLA (THUNDER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY

FIVE YEAR OLDS (5)

1. BITTERSWEET VICTOR ROXANNE (VICTOR), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
2. WHITLAND TRUMP SNOWUP ET (TRUMP), JUSTIN WHITNEY, NY
3. TOP ACRES GARBO WINNER ET (WONDERMENT), JONATHAN HUBBARD, MD
4. CIE HILLS VALLEY DYNASTY MONSOON (DYNASTY), HILLS VALLEY FARM LLC, NY
5. BUTTER EDGE TIT BUTTERCUP (TITANIUM), JUSTIN WHITNEY, NY

COMPONENT MERIT COW

1. HILLS VALLEY DYNASTY RAVEN (DYNASTY), HILLS VALLEY FARMS LLC, NY
2. CIE DOUBLE W EM FAVOR (EMERGENCY), KEN MAIN & PETER VAIL, NY

TOTAL PERFORMANCE WINNER

1. HILLS VALLEY DYNASTY RAVEN (DYNASTY), HILLS VALLEY FARMS LLC, NY

BEST 3 FEMALES (3)

1. KEN MAIN & PETER VAIL
2. HILLS VALLEY FARM LLC
3. MICHALA KUHLMAN

PRODUCE OF DAM

1. HILLS VALLEY FARM LLC
2. MICHALA KUHLMAN
3. MATT STANTON
4. JOSIE ACKERMAN

DAM AND DAUGHTER

1. HILLS VALLEY FARM LLC
2. KEN MAIN & PETER VAIL
3. HILLS VALLEY FARM LLC


Send this to a friend