meta Swiss Expo Brown Swiss Show 2020 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Swiss Expo Brown Swiss Show 2020


January 17, 2020 @ Geneva, Switzerland
Judge; Stefan Hodel, Schweiz


d

Plattenbach BS Glenny GINA
Grand Champion
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Betschart Peter et Fabian et Plattenbachs Cows

v

H.U. Huser’s Haegar ROBINA
Intermediate Champion – 2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Huser Hansueli

x

niederhauser Phil KAYLA
Junior Champion – 2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Niederhauser Loïc et Yves

JUNIOR CHAMPION: NIEDERHAUSER PHIL KAYLA, 1ST CLASS 3, NIEDERHAUSER LOÏC ET YVES
RESERVE JUNIOR CHAMPION: KÄLINGEN CALVIN CHANEL-ET, 1ST CLASS 4, KÄLIN-MERZ PAUL
HM JUNIOR CHAMPION: KLAUSNER GENETICS BENDER GOLDI, 1ST CLASS 2, KLAUSNER HANNES /CLAUDIA

CLASS 1 (3)

GRAFITTI
1st place Category 1
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Sylvain PETITPIERRE

1. GRAFITTI,PETITPIERRE SYLVAIN
2. SCHMIDIG’S BS BIVER ANGI, SCHMIDIG ALFRED UND CHRISTIAN
3. SCHMIDIG’S BS GLENWOOD PIGLE, SCHMIDIG ALFRED UND CHRISTIAN

CLASS 2 (7)

Klausner Genetics Bender GOLDI
1st place Category 2
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Klausner Hannes /Claudia

1. KLAUSNER GENETICS BENDER GOLDI, KLAUSNER HANNES /CLAUDIA
3. FIONA, SCHAU TEAM BÜRGI
4. LBB PERLE , ELEVAGE LE BOIS BRILLANT
5. WENDELSAU’S LENNOX LEANA, DURRER ARNODL & DURRER NOLDI

CLASS 3 (7)

niederhauser Phil KAYLA
1st place Category 3
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Niederhauser Loïc et Yves

1. NIEDERHAUSER PHIL KAYLA, NIEDERHAUSER LOÏC ET YVES
2. CHÄMPF’S BS PHIL PAMY-LOU, GISLER CLAUDIO
3. VALROSE FALK REBEK, AZ. AG. NUZZI DONATO & DOMENICO – LADINA MARCELLO
4. SCHMIDIG’S BS CALVIN SHAKIRA, SCHMIDIG ALFRED UND CHRISTIAN
5. BUSCHSTUEDELIS NORWIN NELKE, SALZGEBER TOM ET NOE

CLASS 4 (5)

Kälingen Calvin Chanel
1st place Category 4
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Kälin-Merz Paul

1. KÄLINGEN CALVIN CHANEL-ET, KÄLIN-MERZ PAUL
2. FELDER’S BS BIVER BERCY, VITALI MATTHIAS
3. KESSLERHOF LENNOX LUNA, BÜRKLI UELI & BANZ
4. NIEDERHAUSER SALOMON EMIRATES, NIEDERHAUSER LOÏC ET YVES
5. HOLSTI NORMANDES BLOOMING OTELA, FABACEAE GÉNÉTIQUE/ EARL DES P’TITES NORMANDES/ G. MOY

CLASS 5 (6)

H.U. Huser’s Haegar ROBINA
1st place Category 5
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Huser Hansueli

1. H.U. HUSER’S HAEGAR ROBINA, HUSER HANSUELI
2. LIBIA (ALLURE), REICHMUTH MARTIN
3. CHELSEA (ARROW), KLOCKER STEFAN
4. PLANTAHOF’S PHIL AMANDA, SCHMIDIG ALFRED UND CHRISTIAN
5. FLORIN’S GRISCHA STAR FANNY, FLORIN GEORG

CLASS 6 (8)

Adrian’s Grischa Star ELFIE
1st place Category 6
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Arpagaus Andrea

1. ADRIAN’S GRISCHA STAR ELFIE , ARPAGAUS ANDREA
2. GISLERWAID BLOOMING CHEYENNE, SCHMID BENI
3. BUCHER’S BLOOMING SYLVIE, STUDHALTER HUGO
4. HELVETIA (NORWIN), REICHMUTH MARTIN
5. TALER’S NORWIN SAMBA, REICHMUTH MARTIN ET IRENE BEELER

 

BLENA (ALINO)
1st place Category 7
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Tom & Noe Salzger &Yanick & Andrin Moser

c

Plattenbach BS Glenny GINA
1st place Category 8
2020 Swiss Expo Brown Swiss Show

Betschart Peter et Fabian et Plattenbachs Cows

f


Send this to a friend