meta Supreme Dairy Show – Suprême laitier – Red & White Show Results 2014 :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

Supreme Dairy Show – Suprême laitier – Red & White Show Results 2014


Judge: Joël Lepage

IMG_9378

Intermediate Champion – BLONDIN ARTIE SAPHYR

IMG_8848

SEJANE CAMDEN VANIA  – JR Champion – Red & White – Le Supreme Laitier, FERME SEJANE HOLSTEIN, MICHEL LARRIVEE

Summer Calf

1. NAULY ACME WIGWAM, Best Bred & Owned, NAULY HOLSTEIN
2. ETEL MARIA AUSSIE RED , FERME ETEL HOLSTEIN
3. SILDAJAK PHOENIX ALYSSA , BARCLAY PHOENIX, SILDAJAK HOLSTEIN
4. MILIBRO ROJO LORIANNA , FERME MILIBRO INC
5. FRATER ALTITUDE JULIA RED, FERME FREJOUR INC
6. KAMLAKE AUVENT ARMONIE, FERME KAMLAKE, FERME AU VENT

Junior Calf

1. COTOPIERRE SYMPATICO FIOLA RED, Best Bred & Owned, FERME ST. PIERRE & FILS ENR
2. LAROCHELLE ARTIE LANDY, FERME LAROCHELLE S.E.N.C
3. DESLACS BARBWIRE ALMIRA RED, DESLACS HOLSTEIN
4. JOLIBOIS ABSOLUTE FANTASY, FERME ROLANDALE ENR
5. JOLIBOIS FIDELITY AUSSIE, FERME ROLANDALE ENR
6. JOLIBOIS FAIRY AUSSIE, FERME ROLANDALE ENR
7. JO-VALLEY ABSOLUTE FLAVIE, JOANNIE VALLEE
8. MICHERET REDFIFTH COLT 45 RED, FERME MICHERET INC
9. VIDIA SURVIVOR MARIA, FERME LARISTEIN, FERME VIDIA INC
10. JOLIBOIS FELICITY AUSSIE, FERME ROLANDALE ENR
11. ETEL TINA CONTENDER RED, FERME ETEL HOLSTEIN

Intermediate Calf

1. LAROCHELLE REALITY SOFYAH, Best Bred & Owned, FERME LAROCHELLE S.E.N.C
2. BLONDIN LOTUS SWEETY, FERME BLONDIN
3. LAROCHELLE REALITY SOFIJA, FERME LAROCHELLE S.E.N.C, ISABELLE MORIN
4. ROYCHAM RIC RED FLORENCE, BERNADALE HOLSTEIN, J. GUY THOMPSON & SON
5. CANIEL SPAGETTI CHIPPER, FERME DROUIN & FILS
6. DUBONLAIT ABSOLUTE SPARKOUM, FERME DUBONLAIT
7. CARHOL ABSOLUTE MILEY RED, ANDRE CARBONNEAU
8. MICHERET VELRA BREWIN RED, FERME MICHERET INC

Senior Calf

1. DESLACS CHIPPER CAT RED, Best Bred & Owned, DESLACS HOLSTEIN
2. LAROCHELLE REALITY SOFIONA, FERME LAROCHELLE S.E.N.C
3. HAUTPRE ROSE ALWAYS RED, LUCIE & MICHEL TETREAULT
4. PIERSTEIN LADD TECHNIQUE, FERME ETEL HOLSTEIN
5. FRATER ARMANI BURNOUT RED, FERME FREJOUR INC

Summer Yearling

1. LAROCHELLE REALITY SOFIANA, Best Bred & Owned, FERME LAROCHELLE S.E.N.C
2. OGUILANTIN GT HVEZDA ELODY RED, DESLACS HOLSTEIN, DONALD DUBOIS & FRANCE LEMIEUX
3. LAROCHELLE REALITY SOPHA, ROUTINA HOLSTEIN
4. JOLIBOIS FAMOUS LADD P, FERME ROLANDALE ENR
5. QUECY PICOLO DORENA, JACQUES ROY
6. BERGEROY INFRAROUGE DALIC, BERGEROY HOLSTEIN INC
7. ETEL TAMMA CONTENDER RED, FERME ETEL HOLSTEIN
8. ETEL MANDA DESTINED RED, FERME ETEL HOLSTEIN
9. FRATER APPLE JAMIESOMMERS RED. FERME FREJOUR INC

Junior Yearling

1. DESLACS BARBWIRE LIBIA RED, Best Bred & Owned, DESLACS HOLSTEIN
2. ROYLIER LADD LIZIANNE, MEGAN AND BRITNEY HILL
3. DESLACS HVEZDA ASLANA RED, DESLACS HOLSTEIN
4. BLONDIN LADD P WONDERWOMAN, BUTZ-HILL HOLSTEIN, FERME BLONDIN, VANHAVEN HOLSTEINS
5. FLEURY ACME ALPY RED, FLEURY HOLSTEIN
6. JOLIBOIS FARAH DESTRY, FERME ROLANDALE ENR
7. DESLACS HVEZDA ALYTA RED, DESLACS HOLSTEIN
8. LOOKOUT ELMBRIDGE LIVELY RED, JAMES ST. CYR, JOHN PAGE

Winter Yearling

1. SEJANE CAMDEN VANIA, Best Bred & Owned, FERME SEJANE HOLSTEIN, MICHEL LARRIVEE
2. JOLIBOIS FRECKLES DESTRY, CRACKHOLM HOLSTEINS, FERME FORTALE HOLSTEIN INC
3. MARTINET ADVENTURE FINESSE, ALLSTAR GEN, EDMOND MARTIN
4. JONCTION REDLINER SAPHIR, FERME JONCTION INC

Senior Yearling

1. JOLIBOIS FLORE CONTENDER , Best Bred & Owned, FERME ROLANDALE ENR
2. ETEL TANIA DESTRY RED, FERME ETEL HOLSTEIN
3. JOLIBOIS FLORALIE CONTENDER, FERME ROLANDALE ENR
4. EASTWEST LJ DESTRY MCKEENA, LOOKOUT HOLSTEINS, STEVE GLAUDE
5. MILIBRO CONTENDER ROSA, FERME MILIBRO INC

Milking Yearling

1. DESLACS TALENT ALYANA RED – Best udder Best Bred & Owned, DESLACS HOLSTEIN
2. JOLIBOIS FLORA CONTENDER, FERME ROLANDALE ENR
3. COTOPIERRE DEBONAIR FANCY RED, FERME ST. PIERRE & FILS ENR
4. MICHERET REDTHREE SPECTRUM RED, THIERRY HOLSTEIN

Junior 2 Year Old

1. FORTALE BARBWIRE POMLIE – Best udder, FERME INTENSE INC, NELSON E ZIEHLSDORFF
2. BLONDIN REDLINER ROSETTA, Best Bred & Owned, FERME BLONDIN
3. RIGHTSTAR LARSON LORIANE, RIGHTSTAR HOLSTEIN, T.R.A.V.E.L HOLSTEIN INC
4. NICETPIC CAMDEN JULIAN RED, FERME FREJOUR INC
5. MAXILE ABSOLUTE ROUDY, FERME KAMLAKE, FERME MAXI ENR
6. LAMARIA MADISON HVEZDA, DELAPOINTE INC

Senior 2 Year Old

1. DESLACS CONTENDER ANTILLE RED, Best Bred & Owned, DESLACS HOLSTEIN
2. JOLIBOIS CONTENDER FEATHER RED- Best udder, FERME ROLANDALE ENR
3. DESLACS REDLINER ALINA RED, DESLACS HOLSTEIN

Junior 3 Year Old

1. BLONDIN ARTIE SAPHYR – Best udder Best Bred & Owned, FERME BLONDIN
2. JOLIBOIS FANCY CONTENDER, ANDRE CARBONNEAU
3. ETEL AMANDA ABSO RED , FERME ETEL HOLSTEIN
4. FAMIPAGE MACKINAW PIVOINE, FERME FAMIPAGE INC
5. LAMARIA MECHANTE PITBULL, DELAPOINTE INC

Senior 3 Year Old

1. KHW REGMENT APPLE C-RED-ETN- Best udder, DESLACS HOLSTEIN, FERME LAITIERE RAYON D’OR
2. BLONDIN DESTRY SALLY, Best Bred & Owned, FERME BLONDIN, OSCAR DUPASQUIER
3. DESLACS TOUCHDOWN EM RED, DESLACS HOLSTEIN
4. DESLACS TOUCHDOWN EMY RED, DYNAMITE GENETICS
5. GIARD SHIRAZ CHANCEL ROUGE, FERME GIARD ENR
6. BLONDIN PICOLO SAFINA, FERME HILLOVER SENC
7. KILDARE ARTIE RED SHANIA, FERME KILDARE INC

4 Year Old

1. FRATER APPLE BARBARELLA RED, Best Bred & Owned, FERME FREJOUR INC
2. CALAIN DEBONAIR BIJOU RED – Best udder, FERME CALAIN INC
3. MICHERET JENNYEAR BOLLY RED, FERME MICHERET INC
4. OUR-FAVORITE PASSION-RED-ET , CARLOS HERRERA, CARLOS I HERRERA, FERME HILLOVER SENC

Mature Cow

[Not a valid template]

1. BLONDIN MR BURNS LAURENCE – Best udder, BELFONTAINE GENETICS INC, CARLOS I HERRERA, CARLOS  PALIANO, JUAN JAIRO MACIAS
2. SUNNYLODGE M B GABRIELLE, DESLACS HOLSTEIN, FLEURY HOLSTEIN


Leave a Reply

Send this to a friend