meta Ontario Spring Discovery Holstein Show 2019 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Ontario Spring Discovery Holstein Show 2019


Date: 9 am April 24, 2019
Location: Ancaster, Ontario
Judge: Mike West

d

FLORBIL DOORMAN LILLY
Grand Champion – Ontario Spring Discovery 2019
AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, FLORBIL FARMS LTD, OSCAR DUPASQUIER, QUALITY HOLSTEINS

Grand Champion: Florbil Doorman Lilly (Doorman),1st Senior 3yr Old,  Agriber Societa Agricola SRL, Beckridge Holsteins, Florbil Farms Ltd, Oscar Dupaquier, Quality Holsteins, ON
Reserve Grand Champion: Stonyway Goldwyn Vee (Goldwyn), 1st 5yr Old, Hodglynn Holsteins & Little Star Holsteins, ON
HM Grand Champion: Cavanleck High Octane Blast (High Octane), 2nd Senior 3yr Old, Cavanleck Farms Ltd., ON

FLORBIL DOORMAN LILLY
Intermediate Champion – Ontario Spring Discovery 2019
AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, FLORBIL FARMS LTD, OSCAR DUPASQUIER, QUALITY HOLSTEINS

Intermediate Champion: Florbil Doorman Lilly (Doorman),1st Senior 3yr Old,  Agriber Societa Agricola SRL, Beckridge Holsteins, Florbil Farms Ltd, Oscar Dupaquier, Quality Holsteins, ON
Reserve Intermediate Champion: Cavanleck High Octane Blast (High Octane), 2nd Senior 3yr Old, Cavanleck Farms Ltd., ON
HM Intermediate Champion: Hodglynn By Way Heather (By Way), 1st Senior 2yr Old, Elitestreet Genetics Ltd., Hodglynn Holsteins, Little Star Holsteins, ON

COMBHAVEN DOORMAN ELSIE
Junior Champion – Ontario Spring Discovery 2019
Clair Petherick

Junior Champion: Combhaven Doorman Elise (Doorman), 1st Senior Calf, Clair E. Patherick, ON
Reserve Junior Champion: Avant-Garde Kashmir Soul (Kashmir), 1st Intermediate Yearling, Dymentholm, ON
HM Junior Champion: Arolene Gold Chip Lorna (Gold Chip), Millen Farms, ON

Intermediate Calf Class

Born after December 1st, 2018

DUCKETT CALLEN BRISTOL
1st place Intermediate Calf – Ontario Spring Discovery 2019
Certified Holsteins

  1. DUCKETT CALLEN BRISTOL-ET, 8403204333332
    Sandy MacGillivary, Strathroy, ON
  2. HARVDALE JACOBY BRIGHT, HOCANF13100114
    HARVDALE HOLSTEINS, STAYNER, ON
  3. FRADON DOUGLAS LACEY, HOCANF13089608
    JEFF STEPHENS, TROY, ON
  4. MAPEL WOOD DOORMAN BEAUTY, HOCANF13097920
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  5. MORNINGMIST DIAMONDBACK JOLENE, HOCANF13386940
    MORNINGMIST HOLSTEINS, WOODSTOCK, ON
  6. MORNINGMIST ATWOOD APPLE CIDER, HOCANF13386939
    MORNINGMIST HOLSTEINS, WOODSTOCK, ON
  7. QUALITY AVALANCHE MAYLA, HOCANF13278105
    AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, QUALITY HOLSTEINS
  8. CHARHAVEN DENVER JADE, HOCANF12944460
    CHARHAVEN HOLSTEINS, BRANTFORD, ON
  9. SUMMITHOLM PISTON SUZY, HOCANF13226543
    JOE LOEWITH & SONS LTD, LYNDEN, ON

Senior Calf Class

Born September, October or November 2018

COMBHAVEN DOORMAN ELSIE
1st place Senior Calf – Ontario Spring Discovery 2019
Clair Petherick

  1. COMBHAVEN DOORMAN ELISE, HOCANF12679635
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  2. NORWIND JACOT MISS MOLLY, HOCANF12907550
    ANGELA FARAGHER, DAVID J. FARAGHER, GUELPH, ON
  3. NEW GALMA UNDENIED IYVIE, HOCANF13241845
    NEW GALMA DAIRY, MT. ELGIN, ON
  4. MAPEL WOOD DENVER ECHO, HOCANF13097908
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  5. CLAIRCREST SOLOMON SKY, HOCANF12679637
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  6. RIVERDOWN SOLOMON ARTICAT, HOCANF13104211
    RIVERDOWN HOLSTEINS, METCALFE, ON
  7. ASPIRATION SK-GC ALLIE MERLOT, HOCANF12431130
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  8. ASPIRATION SK-GC ALLIE MISSION, HOCANF12431129
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  9. ASPIRATION GC-DB ALLIE MOTIF, HOCANF12431127
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  10. WEEKSDALE DOORMAN AKIAKO, HOCANF12709990
    ALEX DOLSON, GUELPH, ON
  11. DORTHOLME TATOO BEDAZZLED, HOCANF13213651
    JOHN DORTMANS, JR, STRATHROY, ON
  12. WILLOWLANE OCTANE FLAIR, HOCANF13231070
    BRIAN SLAUGHTER, WARWICK TWP, ON
  13. DOLAFTON DB GEORGIA, HOCANF13294079
    ALLAN H. DOLSON, LESLIE DOLSON, CALEDON, ON
  14. MAPEL WOOD APPLECRISP LOADED, HOCANF13097914
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  15. CAINSVIEW CALLEN ATHENA, HOCANF12727609
    ROVELON FARM, SYDNEY CAIN, PARIS, ON
  16. HIGH POINT DOORMAN LUNA, HOCANF12944456

Female Summer Yearling Class

Born June, July or August 2018

AROLINE GOLD CHIP LORNA
1st place Summer Yearling – Ontario Spring Discovery 2019
Millen Farms

  1. AROLENE GOLD CHIP LORNA, HOCANF111116602
    MILLEN FARMS, OMEMEE, ON
  2. ASPIRATION LY-GC ALLIE MAGICAE, HOCANF12431135
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  3. VC-LANGELANDS JACOBY MOJITO, HOCANF12564126
    LANGELANDS FARMS, UTOPIA, ON
  4. HAMMING UNDENIED ELLA, HOCANF13110104
    T & L CATTLE LTD, ROSEDALE, BC
  5. LEGEND-MAKER EMILIO CELINE, HOCANF12985434
    PAUL LIVINGSTON, BRAMPTON, ON
  6. VOGUE SIDEKICK INFACTUATION, HOCANF13097898
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  7. ASPIRATION UNDENIED ALLIE MAGI, HOCANF12431132
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  8. MILLBROOKE UNIX PILLAR, HOCANF13029292
    ED MEULENDYK, BADJEROS, ON
  9. CLAIRCREST APPLE DUMPLING, HOCANF12679629
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  10. CLAIRCREST DOORMAN TWISTER, HOCANF12679622
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  11. GOULDHAVEN SOLOMON ELLIE, HOCANF12831142
    DEREK KARN, WOODSTOCK, ON
  12. WILLOWLANE VOGUE SIMCA, HOCANF13041679
    BRIAN SLAUGHTER, WARWICK TWP, ON
  13. MAPEL WOOD DOORMAN LOVABLE, HOCANF13097896
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  14. MAKER LITE MY FIRE BOOTY, HOCANF13169513
    MAKER FARMS, ROCKWOOD, ON

Female Junior Yearling Class

Born March, April or May 2018

CLAIRCREST SOLOMON SEDUCTION
1st place Junior Yearling – Ontario Spring Discovery 2019
CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON

  1. CLAIRCREST SOLOMON SEDUCTION, HOCANF12679614
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  2. CLAIRCREST SOLOMON SENSATION, HOCANF12679612
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  3. ASPIRATION CHIEF LUSTROUS, HOCANF12431139
    LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC, GUELPH, ON
  4. ROCKLAN JORDY AKITA-ET, HOUSAF144521085
    HOLYWELL HOLSTEINS, ROCKWOOD, ON
  5. CHARLYN DOORMAN FABULOUS, HOCANF12977866
    CHARLYN FARMS, MICHAEL HEATH, PLEASANT NOOK FARM, WARWICK TOWNSHIP, ON

Female Intermediate Yearling Class

Born between December 1st, 2017 and February 28th, 2018

AVANT-GARDE KASHMIR SOUL
1st place Intermediate Yearling – Ontario Spring Discovery 2019
Dymentholm Holsteins

  1. AVANT-GARDE KASHMIR SOUL-ET, HO840F3147399279
    Bred and Owned Awards
    Jeff Stephens, Troy, ON
  2. MAPEL WOOD DOORMAN LEGEND, HOCANF12900957
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  3. MAPEL WOOD GOLDWYN IVORY, HOCANF12900953
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  4. GLENBERT SOLOMON LILLYLOU, HOCANF12557344
    CRAIG RANTER, WOODSTOCK, ON

Female Senior Yearling Class

Born September, October or November 2017

 

  1. HOLYWELL TAPPS DIDGERIDO, HOCANF12163095
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    HOLYWELL HOLSTEINS, ROCKWOOD, ON
  2. BLAYJOY CALLEN MARBLE, HOCANF12786670
    ALLARWAY HOLSTEINS, SUNNY TERRACE HOLSTEINS, BRANTFORD, ON
  3. WCG DOORMAN YASMINE, HOCANF12594082
    WILLOWCREEK GENETICS, HAGERSVILLE, ON
  4. BRIDGEVIEW DOORMAN SKITTLES, HOCANF12929243
    DOUG CRANSTON, JEFF STEPHENS, ANCASTER, ON
  5. SUNNY MAPLE DOORMAN BRIANNA, HOCANF12716220
    SCOTT BRETHET, TOTTENHAM, ON
  6. MAPEL WOOD GOLDWYN BAILEY, HOCANF12900923
    MAPEL WOOD FARMS, JERSEYVILLE, ON
  7. EARINCLIFFE SEAVER JENNA, HOCANF12716221
    SCOTT BRETHET, TOTTENHAM, ON

Junior Herd Class

A group of 3 animals bred by one breeder

  1. Clair Petherick, Campbellford, ON
  2. Lyndon Stewart, Guelph, ON
  3. LEN VIS, JERSEYVILLE, ON

Junior Exhibitor Banner

  1. MAPEL WOOD FARMS
    JERSEYVILLE, ON
  2. CLAIR E. PETHERICK
    CAMPBELLFORD, ON
  3. LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC
    GUELPH, ON

Junior Breeder Banner

  1. MAPEL WOOD FARMS (MAPEL WOOD)
    JERSEYVILLE, ON
  2. LYNDON STEWART & ASSOCIATES INC (ASPIRATION)
    GUELPH, ON
  3. CLAIR E. PETHERICK (CLAIRCREST)
    CAMPBELLFORD, ON

Female Junior 2 Year Old Class

Born March 2017 to August 31st, 2017 , in milk.

QUALITY ATWOOD RUBY
1st place Junior Two Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
Quality Holsteins

  1. QUALITY ATWOOD RUBY, HOCANF12570655
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    Best Udder
    QUALITY HOLSTEINS, VAUGHAN, ON
  2. MAPLEKEYS SOLOMON ORBIT, HOCANF12747445
    MAPLEKEYS FARMS, AYLMER, ON
  3. ROYAL LYNN GH SOL EXQUISITE, HOCANF11841755
    ROYAL LYNN HOLSTEINS, CAYUGA, ON
  4. DONEL CALLEN BELL, HOCANF12237237
    DONEL FARMS LTD, BADEN, ON

Female Senior 2 Year Class

Born September 2016 to February 28th, 2017 , in milk.

HODGLYNN BY WAY HEATHER
1st place Senior Two Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
ELITESTREET GENETICS LTD, HODGLYNN HOLSTEINS, LITTLE STAR HOLSTEINS, KINCARDINE, ON

  1. HODGLYNN BY WAY HEATHER, HOCANF12343461
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    Best Udder
    ELITESTREET GENETICS LTD, HODGLYNN HOLSTEINS, LITTLE STAR HOLSTEINS, KINCARDINE, ON
  2. CLAIRCREST ATWOOD ALLURE, HOCANF12570597
    CLAIR E. PETHERICK, CAMPBELLFORD, ON
  3. DON-MAIR HIGH OCTANE MISSLE, HOCANF12556140
    BRANDON WIELINGA, VELDALE HOLSTEINS, PRINCETON, ON
  4. HARVDALE MERIDIAN CHERISH, HOCANF12720467
    HARVDALE HOLSTEINS, STAYNER, ON
  5. VALE-O-SKENE BEEMER MADDIE, HOCANF12640576
    MURRAY MCGONIGLE, VALE-O-SKENE HOLSTEINS, BADEN, ON

Female Junior 3 Year Old Class

Born March 1st, 2016 to August 31st, 2016 , in milk.

CAVANALECK GOLDCHIP GALAXY D
1st place Junior Three Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
CAVANALECK FARMS LTD, BELMONT, ON

  1. CAVANALECK GOLDCHIP GALAXY D, HOCANF12503007
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    Best Udder
    CAVANALECK FARMS LTD, BELMONT, ON
  2. QUALITY BEEMER FLINSUE, HOCANF12384738
    QUALITY HOLSTEINS, VAUGHAN, ON

Female Senior 3 Year Old Class

Born September 1st, 2015 to February 29th, 2016 , in milk.

FLORBIL DOORMAN LILLY
1st place Senior Three Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, FLORBIL FARMS LTD, OSCAR DUPASQUIER, QUALITY HOLSTEINS

  1. FLORBIL DOORMAN LILLY, HOCANF12247901
    AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, FLORBIL FARMS LTD, OSCAR DUPASQUIER, QUALITY HOLSTEINS
  2. CAVANALECK HIGH OCTANE BLAST, HOCANF12367476
    CAVANALECK FARMS LTD, BELMONT, ON
  3. FRAELAND BLACK BEAUTY, HOCANF12326664
    BECKHOLM HOLSTEINS, BOND VALE FARM, HODGLYNN HOLSTEINS, LITTLE STAR HOLSTEINS, SUNDERLAND, ON
  4. CAVANALECK HIGH OCTANE OSMIC, HOCANF12367472
    CAVANALECK FARMS LTD, BELMONT, ON
  5. WALKERBRAE LAMBARTY MACKIENZIE, HOCANF12176036
    WALKERBRAE FARMS, GUELPH, ON
  6. DANDYLAND ATWOOD GINGER, HOCANF12271526
    DANDYLAND FARM, SCHOMBERG, ON

Female 4 Year Old Class

Born September 1st, 2014 to August 31st, 2015 , in milk.

KAWARTHA ARMANI MEMORY
1st place Four Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
CRACKHOLM HOLSTEINS, GERARDO & JOSE GONZALEZ, HODGLYNN HOLSTEINS, SELECT FARM & EXPORT SERVICES INC, RICHMOND, QC

  1. KAWARTHA ARMANI MEMORY, HOCANF12232587
    Best Udder
    CRACKHOLM HOLSTEINS, GERARDO & JOSE GONZALEZ, HODGLYNN HOLSTEINS, SELECT FARM & EXPORT SERVICES INC, RICHMOND, QC
  2. VALE-O-SKENE SMOKIN LUCY, HOCANF11931114
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    VALE-O-SKENE HOLSTEINS, WERRCROFT FARMS LTD, LITTLE BRITAIN, ON
  3. DANDYLAND MCCUTCHEON KASHMIRE, HOCANF12271518
    DANDYLAND FARM, SCHOMBERG, ON

Female 5 Year Old Class

Born September 1st, 2013 to August 31st, 2014 , in milk.

STONYWAY GOLDWYN VEE
1st place Five Year Old – Ontario Spring Discovery 2019
HODGLYNN HOLSTEINS, LITTLE STAR HOLSTEINS, KINCARDINE, ON

  1. STONYWAY GOLDWYN VEE, HOCANF108370567
    Best Udder
    Intermediate Champion – Reserve
    HODGLYNN HOLSTEINS, LITTLE STAR HOLSTEINS, KINCARDINE, ON
  2. HICKLEE BROKAW GYPSY, HOCANF11912203
    QUALITY HOLSTEINS, VAUGHAN, ON
  3. LEACHLAND ATWOOD MEGABYTE, HOCANF11860449
    AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, QUALITY HOLSTEINS
  4. QUALITY DOORMAN FLANSO, HOCANF11842666
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    QUALITY HOLSTEINS, VAUGHAN, ON
  5. CHARLYN GOLDCHIP SUNRISE, HOCANF11898506
    CHARLYN FARMS, WARWICK TOWNSHIP, ON
  6. DANDYLAND FEVER BABY BOP, HOCANF11656998
    DANDYLAND FARM, SCHOMBERG, ON
  7. JOYACRES PLANNER LOIS, HOCANF11907112
    ROYAL LYNN HOLSTEINS, CAYUGA, ON
  8. John Martin, ON

Female Mature Cow Class

Born prior to September 1st, 2013 , in milk.

VALE-O-SKENE PURE GOLD ABIGAIL
1st place Mature Cow – Ontario Spring Discovery 2019
VALE-O-SKENE HOLSTEINS, LITTLE BRITAIN, ON

  1. VALE-O-SKENE PURE GOLD ABIGAIL, HOCANF9911526
    Bred & Owned sponsored by EastGen
    Best Udder
    VALE-O-SKENE HOLSTEINS, LITTLE BRITAIN, ON
  2. WAYHOLME REGINALD PETUNIA, HOCANF11432869
    GLENBERT HOLSTEINS, MARTHAVEN HOLSTEINS, EMBRO, ON
  3. HARVDALE DUPLEX BROOKLYN, HOCANF11173535
    HARVDALE HOLSTEINS, STAYNER, ON
  4. HARVDALE LAUTHORITY PEANUT, HOCANF11558684
    DR. TIM HENSHAW, HARVDALE HOLSTEINS, MINESING, ON
  5. KEYLAS SID ROXANNA, HOCANF11156545
    AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL, BECKRIDGE HOLSTEINS, QUALITY HOLSTEINS
  6. HAZYACRE AFTERSHOCK GORGEOUS, HOCANF11677643
    WILLOWCREEK GENETICS, HAGERSVILLE, ON

Breeder’s Herd

A group of 3 animals bred by one breeder

  1. Cavanaleck Farms Ltd., Belmont, ON
  2. Ari Ekstein, Vaughan, ON
  3. Gary Troup, ON
  4. Kevin Harvey, Stayner, ON

Send this to a friend