Judge Pat Conroy

ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (Goldwyn) Grand Champion Hodglynn Holsteins, Little Star Holsteins

ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (Goldwyn)
Grand Champion
Hodglynn Holsteins, Little Star Holsteins


GRAND CHAMPION – ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (GOLDWYN), 4 YEAR OLD, HODGLYNN HOLSTEINS & LITTLE STAR HOLSTEINS, ON
RESERVE GRAND CHAMPION – KEYLAS SID ROXANNA (SID), 1ST SR 3 YEAR OLD, QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS, & AGRIBER SOCIETA AGRICOL SRL, ON
HM GRAND CHAMPION – QUALITY GOLDWYN FLANSCO (GOLDWYN), MATURE COW, QUALITY HOLSTEINS, ON

KEYLAS SID ROXANNA (SID) Intermediate Champion QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS & AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL., ON & ITALY

KEYLAS SID ROXANNA (SID)
Intermediate Champion
QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS & AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL., ON & ITALY


INTERMEDIATE CHAMPION -KEYLAS SID ROXANNA (SID), 1ST SR 3 YEAR OLD, QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS, & AGRIBER SOCIETA AGRICOL SRL, ON
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – COMESTAR LAUWINNY WINDBROOK (WINDBROOK), 2ND SR 3 YEAR OLD, UP-RIDGE HOLSTEINS, ON
HM INTERMEDIATE CHAMPION – VANHAVEN GOLDWYN R DAYTONA (GOLDWYN), SR 2 YEAR OLD HODGLYNN HOLSTEINS, KINGSWAY, MILLEN FARMS & NICK SNUTTJER, ON

IMG_0951

TRENT VALLEY GOLDCHIP ABRA (GOLD CHIP)
Junior Champion
BONNECHERE HOLSEINS, LILYKING FARM, TREKILI HOLSTEINS, ON (1ST 4-H JESSICA BROWN)


JUNIOR CHAMPION – TRENT VALLEY GOLDCHIP ABRA6 (GOLDCHIP), SENIOR CALF, LILLY KING FARM, TREKILI HOLSTEINS, & BONNECHERRE HOLSTEINS, ON
RESERVE JUNIOR CHAMPION – SMITHDEN HILTON IZZY (HILTON), INTERMEDIATE CALF, CLARKVALLEY HOLSTEINS, ON
HM JUNIOR CHAMPION – KINGSWAY AIRLIFT GOSLING (AIRLIFT), INTERMEDIATE YEARLING, KINGSWAY FARMS, ON

Premier Breeder – Kingsway Holsteins, Hastings, Ont.

Premier Exhibitor – Bosdale Farms Inc., Cambridge, Ont.

Junior Heifer Calf

Willdina Doorman Lyndsay 1st place Junior Heifer Calf - Autumn Opportunity 2015 Vogue Cattle Company

Willdina Doorman Lyndsay
1st place Junior Heifer Calf
Vogue Cattle Company

1. WILLDINA DOORMAN LYNDSAY (DOORMAN), VOGUE CATTLE CO, ON
2. UNIQUE DEMPSEY CHEERS (DEMPSEY), J STEPHENS & DANDALE HOLSTEINS, ON
3. PHOENIXHOLM DOORMAN SHERYL (DOORMAN), C PHOENIX & FAMILY & DAN WERRY, ON
4. PHOENIX SILDAJAK SPEACIALSUGER (GOLD CHIP), B PHOENIX & SILDAJAK HOLSTEINS, ON
5. CLARKVALLEY MICKELSON JOY (MICKELSON), CLARKVALLEY HOLSTEINS, ON

Intermediate Heifer Calf

Smithden Hilton Izzy 1st place Intermediate Heifer Calf - Autumn Opportunity Clarkvalley Holsteins, Smithden Holsteins

Smithden Hilton Izzy
1st place Intermediate Heifer Calf 
Clarkvalley Holsteins, Smithden Holsteins

1. SMITHDEN HILTON IZZY (HILTON), CLARKVALLEY HOLSTEINS, ON
2. DAPPLEHOLM ARMANI MAVERICK (ARMANI), MIKE & JESSICA PHOENIX, ON
3. LEGAND-MAKER ARMANI EMILY (ARMANI), GRACEHAVEN & ROYAL LYNN, ON
4. LEACHLAND SIDS JOSIE (SID), COLIN & KAREN LEACH, ON
5. DORAL BRAXTON GALAXY (BRAXTON), DORAL FARMS, ON

Senior Heifer Calf

TRENT VALLEY GOLDCHIP ABRA (GOLD CHIP) 1st place Senior Heifer Calf BONNECHERE HOLSEINS, LILYKING FARM, TREKILI HOLSTEINS, ON (1ST 4-H JESSICA BROWN)

TRENT VALLEY GOLDCHIP ABRA (GOLD CHIP)
1st place Senior Heifer Calf
BONNECHERE HOLSEINS, LILYKING FARM, TREKILI HOLSTEINS, ON (1ST 4-H JESSICA BROWN)

1. TRENT VALLEY GOLDCHIP ABRA6 (GOLDCHIP), LILLY KING FARM, TREKILI HOLSTEINS, & BONNECHERRE HOLSTEINS, ON
2. CATIONVIEW WINDBROOK TEEKA (WINDBROOK), JOHN CATION, ON
3. VALE-O-SKENE LAUTHORITY KOKE (LAUTHORITY), BENBO FARM & VALE-O-SKENE HOLSTEINS, ON
4. WALKERBRAE GOLDWYN GEORGIA (GOLDWYN), LESLIE FARMS PTY LTD, WALKERBRAE FARMS, ON
5. EMBRDALE EXQUISITE LAUTHORITY (LAUTHORITY), EMBRDALEFARM, ON

Summer Yearling

ARCROIX MASCALESE ANAS PIE (Mascalese) 1st place Summer Yearling Heifer Clarkvalley Holsteins and Jeff Stephens

ARCROIX MASCALESE ANAS PIE (Mascalese)
1st place Summer Yearling Heifer
Clarkvalley Holsteins and Jeff Stephens

1. ARCROIX MASCALESE ANANAS PIE (MASCALESE), CLARKVALLEY HOLSTEINS & J STEPHENS, ON
2. CALI MCCUTCHEN LADY (MCCUTCHEN), HOWARD W DONER & JOHN BUCKLEY, ON
3. HEATHERHOLME GOLD MARGARITA (GOLDWYN), G & C MCNEIL & TYLER WESTBROOK, ON
4. CAVANALECK AIRLIFT LAKOTA (AIRLIFT), CAVANALECK FARM, ON
5. GLENNHOLME GOLDWYN CATNAP (GOLDWYN), TRINAL HOLSTEINS, ON

Junior Yearling

IMG_0452

BARRVALLEY BRADY TWINKIE 1st place Junior Yearling Heifer Barrvalley Holsteins

1. BARRVALLEY BRADY TWINKLE (BRADY), BARRVALLEY HOLSTEINS, ON
2. HEATHER HOLM SID MIDREI (SID), GLEN & CURTIS MCNEIL, ON
3. KAWARTHA LAUTHORITY RIHANNA (LAUTHORITY), KAWARTHA HOLSTEINS, ON
4.BELLA-VIEW GOLD RHAPSODY (GOLDWYN), STEVEN FRASER, ON
5.KINGSWAY GOLDWYN AUZZIE (GOLDWYN), KINGSWAY FARMS, ON

Intermediate Yearling

IMG_0577

KINGSWAY AIRLIFT GOSLING 1st place Intermediate Yearling Heifer Kingsway Farms

1. KINGSWAY AIRLIFT GOSLING (AIRLIFT), KINGSWAY FARMS, ON
2. MS DUCKETT DYMENT CORAL (UNO), GRACEHAVEN HOLSTEINS & ROYAL LYNN HOLSTEINS, ON
3. ARDROSS MS LIIPTON (MERIDIAN), ARDROSS HOLSTEINS, SILVERRIDGE FARMS & VELTHUIS FARMS, ON
4. FISHERVALE SHADOW BELLE (SHADOW), GRAMOR HOLSTEINS, ON
5. FRANKHAVEN SID THERESA (SID), BRAEMONT HOLSTEINS, FRANKHAVEN HOLSTEINS & QUIETACRES HOLSTEINS, ON

Senior Yearling

MOUNT ELM WINDBROOK CROSSOVER 1st place Senior Yearling Heifer Neil & Bryan Anderson & Prospect Holsteins

MOUNT ELM WINDBROOK CROSSOVER
1st place Senior Yearling Heifer
Neil & Bryan Anderson & Prospect Holsteins

1. MOUNT ELM WINDBROOK CROSSOVER (WINDBROOK), NEIL & BRYAN ANDERSON & PROSPECT HOLSTEINS, ON
2. BENRISE BRAXTON LILITH (BRAXTON), BENCHOP HOLSTEINS, ON
3. OCD ATWOOD TINSEL (ATWOOD), QUALITY HOLSTEINS, ON
4. ALEAH MILLEN NAUGHTY BY NATURE (GOLDCHIP), ALEAH FARMS, JOEL STILLMAN, RONALF WERRY & WERRCROFT FARMS, ON
5. CROVALLEY SID RAIN (SID), CROVALLEY HOLSTEINS, ON

Milking Yearlings

TREKILI WA LOLA BRAXTON (BRAXTON) 1st place Milking Yearling - Autumn Opportunity TREKILI HOLSTEINS & WALTZ ACRE FARMS, ON

TREKILI WA LOLA BRAXTON (BRAXTON)
1st place Milking Yearling
TREKILI HOLSTEINS & WALTZ ACRE FARMS, ON

1. BO. TREKILI WA LOLA BRAXTON (BRAXTON), TREKILI HOLSTEINS & WALTZ ACRE FARMS, ON
2. QUALITY DOORMAN RAE LAYLA (DOORMAN), AGRIBER SOCIETA, AGRICIA SRL, GRANJA PONDEROSA & QUALITY HOLSTEINS, ON
3. FRAELAND AFTER BASH (AFTERSHOCK), FRAELAND FARMS, ON
4. CAVANALECK BROKAW GATTACA (BROKAW), CAVANALECK HOLSTEINS, ON
5. VAL-O-SKENE AFTERSHOCK DASLIN (AFTERSHOCK), BENBO FAMR, VAL-O-SKENE HOLSTEINS, ON

Junior Two Year Old

MILKBROOKE ATWOOD OOH LA LA 1st place Junior Two Year Old ED MEULENDYK

MILKBROOKE ATWOOD OOH LA LA
1st place Junior Two Year Old
ED MEULENDYK

1. MILLBROOKE ATWOOD OOJ LA LA (ATWOOD), ED MEULENDYK, ON
2. HIGHPOINT GOLD CARD (GOLDWYN), JIM & JOEL PHOENIX & HODGLYNN HOLSTEINS, ON
3. MORSAN ATWOOD PS BRENDA (ATWOOD), BENBO FARM & VALE-O-SKENE HOLSTEINS, ON
4. HEATHER HOLME SID DEBORA (SID), GLEN & CURTIS MCNEIL, ON
5. HOLZER MINNOW SHADOW (SHADOW), WALKERBRAE FARMS, ON

Senior Two Year Old

VANHAVEN GOLDWYN R DAYTONA 1st place Senior Two Year Old Hodgelynn Holsteins, Kingsway Farms, Millen Farms, Nick Snuttjer

VANHAVEN GOLDWYN R DAYTONA
1st place Senior Two Year Old
Hodgelynn Holsteins, Kingsway Farms, Millen Farms, Nick Snuttjer

1. BU. VANHAVEN GOLDWYN R DAYTONA (GOLDWYN), HODGLYNN HOLSTEINS, KINGSWAY, MILLEN FARMS & NICK SNUTTJER, ON
2. BO. ALEAH MILLEN NAUGHTYS SECRET (GOLDWYN), ALEAH FARMS, MATT & TYLER YATES, & MILLEN FARMS, ON
3. SANDY CREST GOLD FINCH (REGINALD), FOUNTLANE FARM & MARTHAVEN FARMS, ON
4. CAVANALECK ATWOOD OZANKA (ATWOOD), CAVANALECK FARMS, ON

Junior Three Year Old

KINGSWAY DEMPSEY RUTHANN 1st place Junior Three Year Old - Autumn Opportunity Kingsway Farms

KINGSWAY DEMPSEY RUTHANN
1st place Junior Three Year Old – Autumn Opportunity
Kingsway Farms

1.BU & BO. KINGSWAY DEMPSEY RUTHANN (DEMPSEY), KINGSWAY FARMS, ON
2. GRILLSDALE SEXY SID (SID), KINGSWAY FARMS, MATT FORESTELL, ON
3. WAYHOLME STEADY IMPATIENT (STEADY), MARTHAVEN HOLSTEINS, DAVID WIDEMAN & QUIEST ACRES HOLSTEINS, ON
4. SICY BICHA LAUTHORITY (LAUTHORITY), CENTURY STAR HOLSTEINS, ON
5. VALLEYVILLE SANCHEZ VERNIE (SANCHEZ), QUALITY HOLSTEINS, ON

Senior Three Year Olds

KEYLAS SID ROXANNA (SID) 1st place Senior Three Year Old - Autumn Opportunity QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS & AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL., ON & ITALY

KEYLAS SID ROXANNA (SID)
1st place Senior Three Year Old – Autumn Opportunity
QUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS & AGRIBER SOCIETA AGRICOLA SRL., ON & ITALY

1. BU. KEYLAS SID ROXANNA (SID), OUALITY HOLSTEINS, BECKRIDGE HOLSTEINS, & AGRIBER SOCIETA AGRICOL SRL, ON
2. COMESTAR LAUWINNY WINDBROOK (WINDBROOK), UP-RIDGE HOLSTEINS, ON
3. MILKSOURCE GOLDWYN JENAY (GOLDWYN), GRACEHAVEN HOLSTEINS & ROYAL LYNN HOLSTEINS, ON
4. BO. SQUIBBLAND EMILY GEMINI (GEMINI), K DEAN & DEBBIE SQUIBB, ON
5. PHILLHAVEN STEADY BREEZE (STEADY), MATIAS HOLSTEINS & PHILLHAVEN HOLSTEINS, ON

Four Year Olds

ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (Goldwyn) 1st place 4 Year Old Hodglynn Holsteins, Little Star Holsteins

ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (Goldwyn)
1st place 4 Year Old
Hodglynn Holsteins, Little Star Holsteins

1. ST JACOBS GOLDWYN HAZEL (GOLDWYN), HODGLYNN HOLSTEINS & LITTLE STAR HOLSTEINS, ON
2. HOWARD-VIEW RAZZMATAZ (SANCHEZ), DONALD DOAN & KLOEPFER HOLDINGS, ON
3. MS ROLLNVW GOLD DELILAH (GOLDWYN), HODGLYNN HOLSTEINS & LITTLE STAR HOLSTEINS, ON
4. BOSDALE FEVER SHAME (FEVER), BOSDALE FARMS, ON
5. KENTVILLE FREMONT ROCKSTAR (FREMONT), KENTVILLE HOLSTEINS, ON

Five Year Olds

BOSDALE SHOTTLE LIBERTY (Shottle) 1st place 5 Year Old Bosdale Farms

BOSDALE SHOTTLE LIBERTY (Shottle)
1st place 5 Year Old
Bosdale Farms

1. BO. BOSDALE SHOTTLE LIBERTY (SHOTTLE), BOSDALE FARMS, ON
2. PHOENIX BAXTER GEOMETRY (BAXTER), HIGH POINT FARMS & B PHOENIX, ON
3. GILLETTE JASPER ELECTRA (JASPER), CLARKVALLEY HOLSTEINS & SHADOWAVE HOLSTEINS, ON
4. DAPPLEHOLM KNOWLEDGE SPECIAL (KNOWLEDGE), MIKE & JESSICA PHOENIX, ON
5. MARTHAVEN DRAKE ALLIE (DRAKE), GARY WESY, MARTHAVEN HOLSTEINS & MARTIN RITSMA, ON

Mature Cow

QUALITY GOLDWYN FLANSCO (Goldwyn) 1st place Mature Cow - Autumn Opportunity Quality Holsteins

QUALITY GOLDWYN FLANSCO (Goldwyn)
1st place Mature Cow – Autumn Opportunity
Quality Holsteins

1. BO. QUALITY GOLDWYN FLANSCO (GOLDWYN), QUALITY HOLSTEINS, ON
2. BU. KNONAUDALE JASMINE (GOLDWYN), KINGSWAY HOLSTEINS, ON
3. DOANLEA DRAKE PROMISE (DRAKE), DONALD DOAN & MARTHAVEN HOLSTEINS, ON
4. EBY016 B F EASTER LILY (GOLDWYN), PLEASANT NOOK FARM, ON
5. TOMALYNN GOLDWYN SUPERSTAR (GOLDWYN), TOMALYNN FARMS, ON