New York Spring Guernsey Show 2017

DATE: April 8th, 2017 at Noon
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Mike Berry, OR

SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: KNAPPS HILLPOINT MB FAME TIA (FAME), 1ST 5 YEAR OLD, MOREY MILLER & HILLPOINT PARTNERS, IA
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: GR-CRAIG MOOR CAMERO STARLET (CAMERO), 2ND 5 YEAR OLD, CRAIG MOOR FARM, NY
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: TOPLINE PIES DEBUT (PIES), 1ST JUNIOR 2 YEAR OLD, SYDNEE FISHER, NH

JUNIOR CHAMPION-OPEN SHOW: KNAPPS KRINGLE TAPPY-ET (KRINGLE), 1ST WINTER YEARLING, LANDREE FRALEY, IA
RESERVE JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: TOOLITE MINTS VIVIAN (MINT), 1ST FALL CALF, RICHARD TOOLEY, NY
HM JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: PINEDUST COLTON FOREST (COLTON), 1ST SUMMER YEARLING, DANIEL ST. PIERRE, ME

SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: CRAIG MOOR CAMERO STARLET (CAMERO), 2ND 5 YEAR OLD, CRAIG MOOR FARM, NY
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: TOPLINE PIES DEBUT (PIES), 1ST JUNIOR 2 YEAR OLD, SYDNEE FISHER, NH
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: FEMARA GRUMPY AYLA-ET (GRUMPY), 2ND JUNIOR 2 YEAR OLD, ZACHARY JOHNSON, NY
 
JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: KNAPPS KRINGLE TAPPY-ET (KRINGLE), 1ST WINTER YEARLING, LANDREE FRALEY, IA
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: TOPLINE REX PENNY (REX), 2ND FALL CALF, EMILY FISHER, NH
HM JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: WABANAKI MADDEN SKYLA STAR (MADDEN), 2ND WINTER YEARLING, WILLIAM FORMAN, ME
 
WINTER CALVES (3)
1. KNAPPS PIES TAMBILYNN ETV (PIES), JOHN MILLER, IA
2. ROARING BRK LEVI CLEMENTINE (LEVI), MARK CARTER & VANCE SPENCER, MA
3. MILLBORNE COPPER BELL (COPPER), MOREY MILLER, CT

 
FALL CALVES (13)
1. TOOLITE MINTS VIVIAN (MINT), RICHARD TOOLEY, NY
2. TOPLINE REX PENNY (REX), EMILY FISHER, NH
3. KNAPPS ERNIE TALK ABOUT ME (ERNIE), JOHN MILLER, IA
4. KNAPPS T-LITE DIG FAME JOCELYN-ET (FAME), ELOISE GIDDINGS, RICHARD & JASON TOOLEY, IA
5. KNAPPS REGIS TAMLO ETV (REGIS), JOHN MILLER, IA
 
SPRING YEARLING (5)
1. HP-SH AC PIE KRONE-ETV (AMERICAN PIE), CITY SLICKERS, ADAM SNIDER & HOMESTEAD CREEK, PA
2. WELCOME TILLER ALLIE-ET (TILLER), MARY ELIZABETH FOOTE, NY
3. RUSCH KNAPPS GARRETT STARLET (GARRETT), SEAN THURSTON, MN
4. SNIDERS HP GG MENTOR AYESHA-ETV (MENTOR), HILLPOINT SNIDER HOMESTEAD & DAN BASSE, PA
5. TAYL WIND TORO ARIELLA-ET (TORO), GLENN & SHERYL TAYLOR, NY
 
WINTER YEARLING (6)
1. KNAPPS KRINGLE TAPPY-ET (KRINGLE), LANDREE FRALEY, IA
2. WABANAKI MADDEN SKYLA STAR (MADDEN) WILLIAM FORMAN, ME
3. WEE ACRES FARMSTEAD MONSTER-ETV (CACTUS), KEENAN THYGESEN, VT
4. GUERNSEY GROVE HP ALMOST DIVA-ET (CASPIAN), EMILY FISHER, WI
5. FEMARA YO PIE-ETV (AMERICAN PIE), JOSEPH PISKOROWSKI, NY
 
FALL YEARLING (5)
1. SUNNBEND SENT AVALYNN (SENATOR), JACALYN BORTNER, PA
2. LUCKYVALE TORO KEEPSAKE-ETV (GRUMPY KISS), ALLYSON BUNNELL, NY
3. FEMARA ALANA-ETV (CARTER), JOSEPH PISKOROWSKI, PA
4. TOOLITE DIGLIGLE DREAMNDESIRE (NICK), TYLER DICINTIO, VT
5. WEE ACRES ADACKA CARLA (ADACKA), JULIA VUNK, VT
 
JR TWO YEAR OLD (2)
1. TOPLINE PIES DEBUT (PIES), SYDNEE FISHER, NH
2. FEMARA GRUMPY AYLA-ET (GRUMPY), ZACHARY JOHNSON, NY

 
SR TWO YEAR OLD (3)
1. TOOLITE DIGLIGLE ARTICHOKE ACORN (AARON), ELOISE GIDDINGS & RICHARD & JASON TOOLEY, VT
2. TOPLINE JUDGEMENT VADALIA (JUDGEMENT), EMILY FISHER, NH
3. PINEDUST DUDES EDEN (DUDE), DANIEL ST. PIERRE, ME
 
JR THREE YEAR OLD (3)
1. FEMMARA LIGHTNING TRIXIE (LIGHTNING), JOSEPH PISKOROWSKI, NY
2. MILLBORNE HILLPOINT JAC FIZZ-ET (JACKPOT), M. MILLER, M. HELLENBRAND, P. VAIL, CT
3. TOOLITE VALERIES M VALESKA (MENTOR), RICHARD TOOLEY, NY
 
FOUR YEAR OLD (1)
1. FRIENDSHIP JT DESILU (JT), DONNA WHALEN, NY
 
FIVE YEAR OLD (2)
1. KNAPPS HILLPOINT MB FAME TIA (FAME), MOREY MILLER & HILLPOINT PARTNERS, IA
2. GR-CRAIG MOOR CAMERO STARLET (CAMERO), CRAIG MOOR FARM, NY
 
AGED COW (1)
1. ADAMS CREEK MOREY OLYMPIA (MOREY), DONNA WHALEN, NY

 
PRODUCE OF DAM (2)
1. MOREY MILLER
2. JOSEPH PISKOROWSKI
PREMIER EXHIBITOR: MOREY MILLER & HILLPOINT PARTNERS, CT
PREMIER BREEDER: AUSTIN AND LANDON KNAPP, IA

New York Spring Ayrshire Show 2017

DATE: April 8th, 2017 at Noon
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Jeff Stephens, ON

SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: HARDY FARM RIO VERIFY (RIO), 1ST AGED COW, RIDALE GENETICS, RYAN & MARJORIE RIDA, MA
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: FOUR-HILLS TDENT SNOOPY 2634 (TRIDENT), 1ST 100,000LB. COW, BRITNEY & BRADLEY HILL, VT
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: FOUR-HILLS GIBBS SHAY 5484 (GIBBS), 1ST SENIOR 2 YEAR OLD, BRITNEY, MEGAN, BRADLEY, JONATHAN & SARA HILL, VT

JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: EDGEBROOK REMINGTON PISTOL-ET (REMINGTON), 1ST WINTER YEARLING, LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
RESERVE JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: SWEET PEPPER PREDATOR SHALE (PREDATOR), 1ST FALL CALF, CRAIG & BONNIE HAWKSLEY, RI
HM JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: OLD-BANKSTON C JEMMA-ET (CALIMERO), 1ST FALL YEARLING, LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD

SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: FOUR-HILLS TDENT SNOOPY 2634 (TRIDENT), 1ST 100,000LB. COW, BRITNEY & BRADLEY HILL, VT
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: FOUR-HILLS GIBBS SHAY 5484 (GIBBS), 1ST SENIOR 2 YEAR OLD, BRITNEY, MEGAN, BRADLEY, JONATHAN & SARA HILL, VT
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: HARDY-FARM DREAMER ELIZA (DREAMER), 2ND SENIOR 2 YEAR OLD, JOHNATHAN CLARK, MA

JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: SWEET PEPPER PREDATOR SHALE (PREDATOR), 1ST FALL CALF, CRAIG & BONNIE HAWKSLEY, RI
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOWL SWEET PEPPER VICKING HATCHEE (VICKING), 2ND SUMMER YEARLING, ABYGAIL TATE, RI
HM JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: WOODMAN FARM DEMPSEY COZY (DEMPSEY), WOODMAN FARM, STEPHEN & TYLER WOODMAN, NH

WINTER CALVES (1)
1. FITZ-AYR VOLVO ANNABELLE (VOLVO), JASON FITZGERALD, NY

FALL CALVES (10)
1. SWEET PEPPER PREDATOR SHALE (PREDATOR), CRAIG & BONNIE HAWKSLEY, RI
2. PAIR-OF-ACES ENTER PARACHUTE (ENTERPRISE), ELIZABETH ACEL, PA
3. FARMSTEAD BURDETTE HOOSIER-ET (BURDETTE), KEENAN THYGESEN & ZACHARY JOHNSON, VT
4. KOZY KOUNTRY DELANEY (FREE BEER), CASSIE CLARK, PA
5. DIAMOND RIDGE BBBK HARLA (KELLOGG), PAMELLA JEFFREY, RI

SUMMER YEARLING (8)
1. YELLOW BRIAR PICK ME UP (GIBBS), RIDALE GENETICS & PARAGON ACRES, MA
2. SWEET PEPPER VICKING HATCHEE (VICKING), ABYGAIL TATE, RI
3. LEGACY LANE PREDATOR BERRY (PREDATOR), ZACHARY TARRYK, MA
4. MANDACRES PRIME LOOPIE (PRIME), AMANDA LICATA, NY
5. TOLL-GATE SIMBAD SOPHIE (SIMBAD), MEGAN DAVENPORT, CT

SPRING YEARLING (8)
1. TOLL-GATE DOUBLEWHAMMY SPICE (DOUBLEWHAMMY), MEGAN DAVENPORT, CT
2. OLD BANKSTONS ONE NIGHT STAND (G-MAN), WESTBOUND GENETICS, IA
3. GLEN FARM PREDATOR SCARLET (PREDATOR), TYLER WOODMAN, NH
4. ADDED ENTRY
5. KOZY KOUNTRY TSB JELLY BEAN (BURDETTE), SABRINA CLARK, PA

WINTER YEARLING (6)
1. EDGEBROOK REMINGTON PISTOL-ET (REMINGTON), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
2. SHULTZ FB JOYS FAITH (FREE BEER), KATIE SHULTZ, PA
3. DIAMOND RIDGE HAMMER LAYLA (HAMMER), PAMELLA JEFFREY, RI
4. KOZY KOUNTRY JEZZABELLE-ET (DOUBLEWHAMMY), CASSIE CLARK, PA
5. WOODMAN FARM LOCHINAR ADELE (LOCHINVAR), WOODMAN FARM, STEPHEN & TYLER WOODMAN, NH

FALL YEARLING (6)
1. OLD-BANKSTON C JEMMA-ET (CALIMERO), LESLIE & LINDA BRUCHEY, IA
2. FOUR-HILLS GIBBS ANGIE 5985 (GIBBS), BRITNEY, MEGAN, BRADLEY, JONATHAN & SARA HILL, VT
3. GLEN ROBERT HAWAII (DREAMER), KATIE SHULTZ, PA
4. POPE HILL LOCK-N-HANNAH (LOCHINVAR), GLEN & HEIDI TOWNSEND, NY
5. DIAMOND RIDGE BBBK HONEY (KELLOGG), JEFFREY PAMELLA, RI

SR TWO YEAR OLDS (6)
1. FOUR-HILLS GIBBS SHAY 5484 (GIBBS), BRITNEY, MEGAN, BRADLEY, JONATHAN & SARA HILL, VT
2. HARDY-FARM DREAMER ELIZA (DREAMER), JOHNATHAN CLARK, MA
3. IOW-AYR BJ LOVE (BLACKJACK), YARABEE FARMS, MN
4. TOLL-GATE POKER SEBRINA (POKER), MEGAN DAVENPORT, CT
5. WILDLY-RICH B JAMMIN (BURDETTE), JASON & EMILY MONNAT, NY
JR THREE YEAR OLDS (1)
1. RIDALE BURDETTE SHIQUE-ET (BURDETTE), RYAN & MARJORIE RIDA & RIDALE GENETICS, MA

SR THREE YEAR OLDS (3)
1. FOUR HILLS LURE BEIBER 4772-ET (LURE), BRITNEY, MEGAN, BRADLEY, JONATHAN & SARA HILL, VT
2. R-LYN DREAMER JOY (DREAMER), KATIE SHULTZ, MD
3. DAVIS PEDRO PANDORA (PEDRO), SARA PULVER, LORI BENSON & MOLLY DOTY, NY

FIVE YEAR OLDS (1)
1. IOW-AYR SHOWSTAR RAY (SHOWSTAR), SKI-PAL AYRSHIRES & YARABEE COWS, IA

AGED COW (1)
1. HARDY FARM RIO VERIFY (RIO), RIDALE GENETICS, RYAN & MARJORIE RIDA, ME

100,000 LBS (1)
1. FOUR-HILLS TDENT SNOOPY 2634 (TRIDENT), BRITNEY & BRADLEY HILL, VT

BEST 3 FEMALES
FOUR HILLS, VT

DAM & DAUGHTER
KATIE SHULTZ, PA

Brown Swiss Show

DATE: April 9th, 2017 at 12:30pm
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE:  Jeff Stephens, ON

GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: BITTERSWEET VICTOR ROXANNE-ET (VICTOR), 1ST 5 YEAR OLD, KEN MAIN & PETER VAIL
RESERVE GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: CUTTING EDGE THUNDER FAYE (THUNDER), 1ST SR. 3 YEAR OLD, ELITE DAIRY
HM GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: PEACH KIST TOTAL TANGO (TOTAL), 2ND SR. 3 YEAR OLD, LINDSEY RUCKS

SENIOR CHAMPION – OPEN SHOW: BITTERSWEET VICTOR ROXANNE-ET (VICTOR), 1ST 5 YEAR OLD, KEN MAIN & PETER VAIL
RESERVE SENIOR CHAMPION – OPEN SHOW: CUTTING EDGE W BARB-ET (WONDERMENT), 1ST 4 YEAR OLD, KEN MAIN & PETER VAIL
HM SENIOR CHAMPION: VICTORY ACRES TH SUPER OCS (THUNDER), 2ND 4 YEAR OLD, DONALD & SCOTT PARTRIDGE

INTERMEDIATE CHAMPION: CUTTING EDGE THUNDER FAYE (THUNDER), 1ST SR. 3 YEAR OLD, ELITE DAIRY
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: PEACH KIST TOTAL TANGO (TOTAL), 2ND SR. 3 YEAR OLD, LINDSEY RUCKS
HM INTERMEDIATE CHAMPION: CUTTING EDGE CP MARGO-ET (PEPPER), 1ST SR. 2 YEAR OLD, ALLAN BRISSON

JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: TOP ACRES BRAIDEN WIZA-ET (BRAIDEN), 1ST FALL YEARLING, LINDSEY RUCKS
RESERVE JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: GLEN ISLAY BIVER FAIRYTALE (FIESTA), 1ST SPRING YEARLING, BROOKE LODGE FARM
HM JUNIOR CHAMPION – OPEN SHOW: LATIMORE BRAIDEN TWINKIE (BRAIDEN), JANET LUDWIG

SENIOR & GRAND CHAMPION- JUNIOR SHOW: CUTTING EDGE P SHERRY (PURITAN), 1ST AGED COW, MICHAEL BARTON
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION- JUNIOR SHOW: CIE MAPLE SUGAR AUSTIN TAMERA (AUSTIN), 5TH 4 YEAR OLD, BROOKE SOFFER
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: GIN-VAL WM T SNICKERS (TITANIUM), 2ND SR. 2 YEAR OLD, JOHNATHON CLARK

JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: COLORBLIND RICH DEANNA (RICHARD), 4TH SPRING YEARLING, KYLE BARTON
RESERVE JUNIOR CHAMPION- JUNIOR SHOW: CLOVER STONE STARBURST (TANBARK), 4TH FALL YEARLING, ERIN ARMITAGE
HM JUNIOR CHAMPION- JUNIOR SHOW: MAPLE NOOK WF SUZETTE (FORMULA), 9TH SUMMER YEARLING, MADISYN WRIGHT

FALL CALVES (5)

1. CUTTING EDGE C RUFFLES-ET (PEPPER), KEN MAIN & PETER VAIL
2. SUN-MADE R TINKERBELL-ET (RICHARD), HAYLEIGH GEURINK & KELVIN WEBSTER
3. A JOY C NISSIAN (CARTER), ABBIE KUHLMAN
4. RAD-ICAL CARRIER PEEP SHOW (CARRIER), LINDSEY RUCKS
5. HYLIGHT GPS PHEW (GPS), ZOIE SKINNER

SUMMER YEARLING (12)

1. LATIMORE BRAIDEN TWINKIE (BRAIDEN), JANET LUDWIG
2. CUTTING EDGE B WISTERIA (BIVER), KEN MAIN & PETER VAIL
3. KULP-GEN THUNDER BELLA (THUNDER), C&J HILL, KATHY WHITMAN, SHARON KEILHOLTZ
4. GRAYSTONE KINGPIN GALENA (KINGPIN), LESLIE & LINDA BRUCHEY
5. KUHLKOWS TOTAL BROOKLYN-ET (TOTAL), MICHALA KUHLMAN)
GIESY MANOR RICHARD FAUNA (RICHARD), DIAMOND RULE LIVESTOCK, LLC

SPRING YEARLING (12)

1. GLEN ISLAY BIVER FAIRYTALE (FIESTA), BROOKE LODGE FARM
2. LOOKOUT NORTHERN LIGHTS (RICHARD), CALLUM MCKINVIN & KATHERINE BEERWORT
3. IROQUOIS ACRES TONI-ET (TERI), IROQUOIS ACRES
4. COLORBLIND RICH DEANNA (RICHARD), KYLE BARTON
5. CUTTING EDGE C DEMI (CARTER), KYLE BARTON
6. CUTTING EDGE S DAISY (DANCER), KYLE BARTON

WINTER YEARLING (5)

1. RAD-ICAL GOLIATH GOOD LUCK (GOLIATH), CINDY WARNER, TERRI PACKARD & JENNY TRAPP
2. R HART BJ 25 (JAMES), LINDA & LESLIE BRUCHEY
3. CUTTING EDGE C KADIE-ET (CARTER), KEN MAIN & PETER VAIL
4. GIESY MANOR RICHARD BEAUTY (RICHARD), DIAMOND RULE LIVESTOCK, LLC
5. CUTTING EDGE S WISHES (SEAMAN), KEN MAIN & PETER VAIL

FALL YEARLING (4)

1. TOP ACRES BRAIDEN WIZA-ET (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS
2. GRAND VEUE SEAMAN ZSA ZSA (SEAMAN), LUCAS BAKER
3. A JOY WONDER CLICHE-ET (WONDERMEN), ABBIE KUHLMAN
4. CLOVER STONE STARBURST (TANBARK), ERIN ARMITAGE

SENIOR 2 YEAR OLD (4)

1. CUTTING EDGE CP MARGO-ET (PEPPER), ALLAN BRISSON
2. GIN-VAL WM T SNICKERS (TITANIUM), JOHNATHON CLARK
3. THORNDALE BOSE IRCY-ET (BOSEPHUS), DONALD PARTRIDGE
4. CUTTING EDGE HP B TRINA (BONANZA), AMELIA SOMERS

JUNIOR 3 YEAR OLD (4)

1. NIERMANS JAVA JUICE (JAVA), ELITE DAIRY
2. ARETHUSA BRIDEN SHANTE (BRIDEN), SARA PULVER
3. SMOKEY HILLSIDE WILLOW (GRANDSLAM), ASHLEIGH MURPHY
4. JMB GUNNER BELLA (GUNNER), JACOB BLAKE

SENIOR 3 YEAR OLD (6)

1. CUTTING EDGE THUNDER FAYE (THUNDER), ELITE DAIRY
2. PEACH KIST TOTAL TANGO (TOTAL), LINDSEY RUCKS
3. TWINKLE-HILL CADENCE OAKLEY (CADENCE), KEN MAIN & PETER VAIL
4. TOP ACRES HP GLOSSY-ETV (SUPREME), ALLAN BRISSON
5. TRADEMARK PEPPER JUNIPER (PEPPER), ELITE DAIRY & RICHARD STEVENS
6. LAKE VIEW PEPPER RANDI (PEPPER), PAUL & MICHELLE SOMERS

4 YEAR OLD (5)

1. CUTTING EDGE W BARB-ET (WONDERMENT), KEN MAIN & PETER VAIL
2. VICTORY ACRES TH SUPER OCS (THUNDER), DONALD & SCOTT PARTRIDGE
3. KUHLKOWS TOTAL WITCHITAW (TOTAL), MICHALA KUHLMAN
4. THORNDALE NOMAD TARTAR (NOMAD), SCOTT PARTRIDGE
5. CIE MAPLE SUGAR AUSTIN TAMERA (AUSTIN), BROOKE SOFFER

5 YEAR OLD (1)

1. BITTERSWEET VICTOR ROXANNE-ET (VICTOR), KEN MAIN & PETER VAIL

AGED COW (1)

1. BITTERSWEET VICTOR ROXANNE-ET (VICTOR), KEN MAIN & PETER VAIL

BEST 3 FEMALES (1)

KEN MAIN & PETER VAIL
PREMIER BREEDER & EXHIBITOR

CONGRATULATIONS TO PETER VAIL & KEN MAIN ON BEING NAMED PREMIER BREEDER & PREMIER EXHIBITOR.

New York Spring Milking Shorthorn Show 2017

DATE: April 9th, 2017 at 9am
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Mike Deaver, WI

SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: HARD CORE PREMIUM FIRE MAID EXP (PREMIUM), 1ST SENIOR 3 YEAR OLD, P. VAIL, HILLPOINT PARTNERS & FRANK & DIANE BORBA
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: SOLID-GOLD MEGA PRICELESS-ET (MEGADETH), 1ST 5 YEAR OLD, EMILY MIKEL
HM SENIOR & GRAND CHAMPION – OPEN SHOW: HC-HP RED ROB FIREBALL-EXP-ET (RED ROBIN), 2ND 5 YEAR OLD, PETER VAIL & HILLPOINT PARTNERS

SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: SOLID-GOLD MEGA PRICELESS-ET (MEGADETH), 1ST 5 YEAR OLD, EMILY MIKEL
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION – JUNIOR SHOW: HEAVENLY CREAMPUFF (MEGADETH), 1ST JUNIOR 2 YEAR OLD, JOHNATHAN CLARK

JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: COLD SPRINGS RU PERFECT EXP (RUBEN),1ST WINTER YEARLING, COURTNEY GOULD
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: LAZY M HEAVENLY JAM-ET (PATRIOT), 1ST FALL YEARLING, COURTNEY GOULD
HM JUNIOR CHAMPION – JUNIOR SHOW: LAZY M STANLEY PALOMA (STANLEY), 1ST WINTER CALF, COURTNEY GOULD

WINTER CALVES (1)
1. LAZY M STANLEY PALOMA (STANLEY), COURTNEY GOULD
FALL CALVES (8)
1. ELOC BLAINE CHECKMATE (BLAINE), SUSAN LEE & MICHELLE UPCHURCH
2. LAZY M CYCLONE LILY-ET (CYCLONE), PETER VAIL & HILLPOINT PARTNERS
3. HARD CORE PREMIUM SUNKISS-ET (PREMIUM), JACOB FISHER
4. JERBIE STANLEY CRUMBLE (STANLEY), GERALD & DEBRA MERRILL
5. GMC CS ROZUES LEXUS EXP (ZUES), COURTNEY GOULD
6. GIN-VAL PRINCETON LAURIE (PRINCETON 60), JOHNATHAN CLARK
SUMMER YEARLING (6)
1. S-B PREMIUM PARADISE (PREMIUM), AARON SPARLING
2. HARDCORE SNOOPY FIREBRICK EXP (SNOOPY), KEITH & DONETTE FISHER
3. RIDALE DL SOIREE EXP (LAD), RYAN RIDA
4. JERBIE ADAM CRANBERRY (ADAM), VANESSA MERRILL
5. TAYLOR FARM RR ZEUS SUPREME (ZUES), JACOB FISHER
6. LAZY M PATRIOT LIBERTY (PATRIOT), BARTLETT & KOSTKA
SPRING YEARLING (7)
1. RIDALE SUMTHIN SPECIAL EXP (LAD), RYAN RIDA
2. JERBIE ROMEO HAWTHORN (ROMEO), GERALD & DEBRA MERRILL
3. HARD CORE LAD SURVIVOR-ET (LAD), KEITH & DONNETTE FISHER
4. COBYROCK MJW CONRAD LEXI-ET (CONRAD), JOHN TYRON
5. COLD SPRINGS ROZUES LYRIC (ZUES), COURTNEY GOULD
6. CRYSTAL ACRES LIRIANO KATCHEY (LIRIANO), NATHAN TARAN
WINTER YEARLING (3)
1. COLD SPRINGS RU PERFECT EXP (RUBEN), COURTNEY GOULD
2. GLEN-V-DF PRINCE RAZZAL (PRINCE OF PA), ADAM FRALEY & EDWARD SEKERAK
3. JERBIE POKER COME ALONG P (POKER), GERALD & DEBRA MERRILL
FALL YEARLING (5)
1. LAZY M HEAVENLY JAM-ET (PATRIOT), COURTNEY GOULD
2. TAYLOR FARM RUBENS SPITFIRE (RUBEN), JACOB FISHER
3. JERBIE PATRIOT HARPER EXP (PATRIOT), GERALD & DEBRA MERRILL
4. COLD SPRINGS JELLIE BELLIE EXP (RUBEN), COURTNEY GOULD
5. GREEN ACRES LINEDRIVE SOPRANO (LINEDRIVE), ZOIE SKINNER
JR. BEST 3 FEMALES (3)
KEITH & DONNETTE FISHER
GERALD & DEBRA MERRILL
COLD SPRINGS MILKING SHORTHORNS

JUNIOR 2 YEAR OLD (1)
1. HEAVENLY CREAMPUFF (MEGADETH), JOHNATHAN CLARK
SENIOR 2 YEAR OLD (2)
1. WILDHOLM SPARKLING RED WINE (SPARKLER), MADISYN WRIGHT
2. MOLEHILL ACRES ZOLA-ET (OTHELLO), COURTNEY GOULD
JUNIOR 3 YEAR OLD (2)
1. EICHLERS MD BLANCHE-ET (MEGADETH), PETER VAIL & HILLPOINT PARTNERS
2. GREEN ACRES ISTANBUL MILKY WAY (ISTANBUL), SWAG SYNDICATE
SENIOR 3 YEAR OLD (2)
1. HARD CORE PREMIUM FIRE MAID EXP (PREMIUM), P. VAIL, HILLPOINT PARTNERS & FRANK & DIANE BORBA
2. FLOATING ACRES NIPPER (ROYALTY), KENNETH TRUMBLE, JR.
4 YEAR OLD (2)
1. CORESTAR DRAGON ATTACK EXP (GRANDSUN OF DI), COURTNEY GOULD
2. SMITH FARM LOGIC RUSTIC (LOGIC), KATLIN SMITH
5 YEAR OLD (3)
1. SOLID-GOLD MEGA PRICELESS-ET (MEGADETH), EMILY MIKEL
2. HC-HP RED ROB FIREBALL-EXP-ET (RED ROBIN), PETER VAIL & HILLPOINT PARTNERS
3. ECHO FARM GIGBYTE ZIPPITY ZOOM (GIGBYTE), KENNETH TRUMBLE, JR.
AGED COW (2)
1. COLD SPRINGS LOGIC PERI (LOGIC), BARTLETT & KOSTKA
2. MI-SAN ACRES MEGA TRICKIE (MEGADETH), SUSAN VAADI
GROUP CLASSES
PRODUCE OF DAM (1)
1. KEITH & DONNETTE FISHER

DAM & DAUGHTER (1)
1. KATLIN SMITH

BEST 3 FEMALES (2)
1. KEITH & DONNETTE FISHER
2. GERALD & DEBRA MERRILL

CONGRATULATIONS TO KEITH & DONNETTE ON BEING NAMED PREMIER BREEDER.

CONGRATULATIONS TO COLDSPRINGS FARMS ON BEING NAMED PREMIER EXHIBITOR.