DATE: April 10th, 2016 at 8AM
LOCATION: Syracuse, NY

KULP-DALE REAL MARIA-RED Grand Champion

KULP-DALE REAL MARIA-RED
Grand Champion

Grand Champion KULP-DALE REAL MARIA-RED Triple-T, Conroy, Fisher BO-ANN AB WATERMELON-RED Reserve Grand Hauck

Grand Champion
KULP-DALE REAL MARIA-RED
Triple-T, Conroy, Fisher
BO-ANN AB WATERMELON-RED
Reserve Grand
Hauck

MS-AOL CNTDR ROOKIE-RED Intermediate Champion

MS-AOL CNTDR ROOKIE-RED
Intermediate Champion

Intermediate Champion
Ms AOL Cntndr Rookie (Contender), Junior 2 Year Old, Jaydn Kimball, NY
Reserve Intermediate Champion
Four-Hills RB Jess (Redburst), Senior 3 Year Old, Britney Hill, VT
Hon. Mention
Pheasant-Echos SP Twerk-Red (Satchel), Senior 2 Year Old, Kenny Stanbaugh, MD

Sunspark Armani Disco Junior Champion

Sunspark Armani Disco
Junior Champion

Junior Champion Sunspark Armani Disco (Armani), Winter Yearling, J&P Black, B Phoenix, R Heffernan, ON Reserve Junior Champion Ovaltop Barbwire Spark (Barbwire), Spring Yearling, Ashlyn Wolfe, NY Hon. Mention OCD Camden Lyra (Camden-Red), Fall Yearling, Bryce Warriner, NY

Junior Champion
Sunspark Armani Disco (Armani), Winter Yearling, J&P Black, B Phoenix, R Heffernan, ON
Reserve Junior Champion
Ovaltop Barbwire Spark (Barbwire), Spring Yearling, Ashlyn Wolfe, NY
Hon. Mention
OCD Camden Lyra (Camden-Red), Fall Yearling, Bryce Warriner, NY

Winter Calf (6)

MM-T POCKETS ZEN-RED 1st place Fall Calf

MM-T POCKETS ZEN-RED
1st place Winter Calf

1.MM-t Pockets Zen –Red (Defiant), Atley Miller, MD
2. MM-T Pockets Zola – Red (Awesome Red), Michael Maloney, NY
3. McWilliams Dakota Red (Adonis), Renee Pierick, PA
4. ZBW-Ziems AW Loretta (Awesome-Red), Ziems Farm and Mason Ziems, NY
5. ZBW-Ziems Lil Giant Red (Awesome-Red), Allyso Bunnell, NY

Fall Heifer (11)

DJ – Purplepride Intra Red (Defiant), 1st place Fall Calf

DJ – Purplepride Intra Red (Defiant),
1st place Fall Calf

1. DJ – Purplepride Intra Red (Defiant), Borek, Hill Borba, NY
2. Monanfran Doubleondarox (Apollo), Lilly Mills, NY
3. Ms Apple Adrianna Red (O Kalif-Red), Douglas Wolfe, NY
4. Sunny-Hillvue ABS Jade Red (Absolute Red), Vance Proctor, NC
5. Roll—View Camilla (Defiant), Cooper Galton, NY

Summer Yearling (5)

Claircrest Armani Emory 1st place Summer Yearling Heifer

Claircrest Armani Emory
1st place Summer Yearling Heifer

1. Claircrest Armani Emory (Armani), C & J Hill and Madison Fisher, MD
2. McWilliams AB Nonsense (Absolute), Renee pierick, PA
3. Ovaltop Defiant Rosebud (Defiant), Douglas Wolfe, NY
4. Pheasant-Echos Diez (Redneck), Trinity Miller, MD
5. Mikeholm C Rockinit (Carson), Emily Mikel, PA

Spring Yearling (11)
Ovaltop Barbwire Spark-Red 1st place Winter Yearling Heifer

Ovaltop Barbwire Spark-Red
1st place Junior Yearling Heifer

1. Ovaltop Barbwire Spark (Barbwire), Ashlyn Wolfe, NY
2. Deslacs Absolute Alkina (Absolute), Budjon and Vail, MD
3. Merrilea Malone Ellie (Malone), S Merrill, B Bossard, J Winton, NY
4. Dryhouse-M Prince Pippy (Prince Red), Paul Yoder, PA
5, Juniper Armani Fortune, (Armani), Juniper Farm, ME

Winter Yearling (7)
Sunspark Armani Disco 1st place Winter Yearling Heifer

Sunspark Armani Disco 1st place Winter Yearling Heifer

1. Sunspark Armani Disco (Armani), J&P Black, B Phoenix, R Heffernan, ON
2. Ovaltop BW Roselan (Barbwire), Michael Wolfe, NY
3. Oakfield – Bro Firefx (Axford), Victoria Clark, PA
4. Windy-Knoll-View Rejoyce (Absolute), J & A Lamb, NY
5. Cherry-Lor ABS Lilly (Absolute), Cael Hembury, PA

Fall Yearling (8)

OCD Camden Lyra-Red 1st place Senior Yearling Heifer

OCD Camden Lyra-Red
1st place Senior Yearling Heifer

1. OCD Camden Lyra (Camden-Red), Bryce Warriner, NY
2. Ms Barb ACT Beauty (Action Red), Franchise, Rob Hart & Roll-N-View, OH
3. OCD Camden Lilo (Camden Red), DWI-Bet Farms, NY
4. Roll-N-View RB Joni (Redburst), B&M Winnie, C & A Galton, NY
5. Glad-Ray-K More Wine (Contender), Patrick S Youse, MD

Junior 2 Year Old (8)

MS-AOL CNTDR ROOKIE-RED 1st place Junior 2 Year Old

MS-AOL CNTDR ROOKIE-RED
1st place Junior 2 Year Old

1. BU. Ms AOL Cntndr Rookie (Contender), Jaydn Kimball, NY
2. Glad-Ray0K More Sun (Contender), J&S Keilholtz, C&S Umbel, MD
3. BO. Arethusa Ladd Ammora (Ladd P), Arethusa Farm, CT
4. Four-Hills Destry Kay (Destry), B, B, J, M & S Hill, VT
5. Reyncrest RB Loca (Redburst), Andrew Reynolds, NY

Senior 2 Year Old (11)

PHEASANT-ECHOS SP TWERK-RED 1st place Senior 2 Year Old

PHEASANT-ECHOS SP TWERK-RED
1st place Senior 2 Year Old

1. BO. Pheasant-Echos SP Twerk-Red (Satchel), Kenny Stanbaugh, MD
2. BU. Ms Redburst Colette (Redburst), David Vander Eyk, PA
3. Uber-Haven Absl Cambria (Absolute), M & V Uber, PA
4. Canary Absolute Queen (Absolute), J&P Black, Jeff Dana, NY
5. Ziems-Emer RB Libby (Redburst), Ziems Farms, NY

Junior 3 Year Old (3)

OVALTOP ADVENT JACEY-RED 1st place Junior 3 Year Old

OVALTOP ADVENT JACEY-RED
1st place Junior 3 Year Old

1. BU & BO Ovaltop Advet Jacey (Advent), Douglas Wolfe, NY
2. Ovaltop Reality Rexi (Reality Red), Douglas Wolfe, NY
3. Minz-Boz Lad Miracle (Ladd P), Justin Hinz, NY

Senior 3 Year Old (4)

FOUR-HILLS RB JESS-RED 1st place Senior 3 Year Old

FOUR-HILLS RB JESS-RED
1st place Senior 3 Year Old

1. BU. Four-Hills RB Jess (Redburst), Britney Hill, VT
2. Restowil RDBR Seline (Redburst), V Proctor Jr & V Proctor III, NC
3. Sutton Alchemy Elf (Alchemy), Jillian Sutton, MD
4. BO. Ovaltop Picolo Rojo (Picolo), Michael Wolfe, NY

Four Year Old (7)

KULP-DALE REAL MARIA-RED 1st place Four Year Old

KULP-DALE REAL MARIA-RED
1st place Four Year Old

1. BU. Kulp-Dale Real Maria (Reality), Triple T, P Conroy, C Fisher, OH
2. Jon-Lu Picolo Missy (Picolo), Juniper Farm, ME
3. Jerland SH Godiva (Perseus), Jacob Kline, PA
4. Claytoncrest Marla (Destry), B Gingerich & Isaac Matlock, IN
5. Bo-Ann Cranberry (Redliner), R & J Hauck, PA

Five Year Old (3)

PHEASANT-ECHOS TURVY-RED 1st place Five Year Old

PHEASANT-ECHOS TURVY-RED
1st place Five Year Old

1.BU. Pheasant-Echos Turvy (Advent), Kenny Stambaugh, MD
2. Long-Brook RL Sweety Pi (Redliner), Marshman Farms & Hembury Farms, NY
3. BO. Ziems Reality LOL (Reality Red), Ziems Farms & Mason Ziemba, NY

Aged Cow (5)

DSC01649

BO-ANN AB WATERMELON-RED 1st place Mature Cow

1. BU. Bo-Ann AB Watermellon (Absolute), R & J Hauck, PA
2. Foltzbrook Advent Janie (Advent), B & B Gingerich & Ryland Helbig, IN
3. Ridgedale Runway (Advent), Cyrus Conrad, NY
4. St-Yle-Sa Jumpn4joy (Advent), C&A Galton, B&M Winnie, NY
5. Ovaltop Advent Fallon (Advent), Michael Wolfe, NY

 

Production Cow(2)

RIDGEDALE-T RAICHU-RED 1st place Production Cow

RIDGEDALE-T RAICHU-RED
1st place Production Cow

1. Ridgedale-R Raichu (Talent), Cyrus Conrad, NY
2. Leeland Advent Star (Advent), K, R & R Morrill, NH