New York Spring Junior Holstein Show 2017


NY State Fairgrounds
Judge: Carl Phoenix, ON

MT-Elgin Goldwyn Lilian
Grand Champion – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jared Dueppengiesser 

SENIOR & GRAND CHAMPION: MTELGIN GOLDWYN LILLIAN-ET (GOLDWYN), 1ST 5 YEAR OLD, JARED DUEPPENGIESSER, NY
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION: LANTLAND WINDBROOK HYSTERIA (WINDBROOK), 1ST SENIOR 3 YEAR OLD, JACOB MENZI, NY
HM SENIOR & GRAND CHAMPION: MS ZBW DEMPSEY LOUANA (DEMPSEY), 1ST 4 YEAR OLD, MASON ZIEMBA, NY

Maple-Downs CC Blake Ella
Junior Champion – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Marilyn Hanley

JUNIOR CHAMPION: MAPLE-DOWNS-CC BLAKE ELLA (BLAKE), 1ST SPRING YEARLING, MARILYN HANLEY, NY
RESERVE JUNIOR CHAMPION: ROLL-N-VIEW DEF CELINE-ET (DEFIANT), 1ST FALL YEARLING, COOPER GALTON, NY
HM JUNIOR CHAMPION: ZBW M LIGHTBEEM (BEEMER), 1ST SUMMER YEARLING, MASON ZIEMBA, NY

WINTER CALVES (10)

Sunny lodge E Arcadia GW Spottie
1st place Winter Heifer Calf – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Mason Ziemba

1. SUNNYLODGE ARCADIA GW SPOTTIE (GOLDWYN), MASON ZIEMBA, NY
2. KAREPATH CRUSH KANDY (CRUSH), CHRISTOPHER KARASEK, NY
3. KINGS-RANSOM KT COCONUTS-ET (KING TUT), JOHNATHAN KING, NY
4. ROLL-N-VIEW ARMANI, (ARMANI), COOPER GALTON, NY
5. MONANFRAN D COUGAR PROWL (DIAMONDBACK), BAILEE KELSEY & LILLY & LOGAN MILLS, NY
6. JOLEANNA CINDERDOOR ANALEE (CINDERDOOR), XANDER JOHNSON, NY

FALL CALVES (20)

MIKELHOLM MCCUTCHEN ELSA
1st place Fall Heifer Calf – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Emily Mikel

1. MIKELHOLM MCCUTCHEN ELSA (MCCUTCHEN), EMILY MIKEL, NY
2. ZBW BAILEYS SID BELINDA (SID), ASHLEY THORNTON, NY
3. MAPLE-DOWNS HYPNOTIC ALI-ET (HYPNOTIC), NATHAN KING, NY
4. ROCKLAND GOLD LEMON DROP-ET (GOLDWYN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
5. MM-T POCKETS LTS CARLIE-ET (LOTUS), REBECCA COLGAN, NY
6. LIDDLEHOLME DBCK MARILYN-ET (DIAMONDBACK), HAILEE LIDDLE, NY

SUMMER YEARLING (21)

ZBW M Lightbeem
1st place Summer Yearling Heifer – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Mason Ziemba

1. ZBW M LIGHTBEEM (BEEMER), MASON ZIEMBA, NY
2. RANWAY MERIDAN WOWSHESGOOD (MERIDIAN-ET), ADAM SCHULTZ
3. DIAMONBACK AINSLEY (DIAMONDBACK), DEREK LITTLE
4. MS ROLL-N-VIEW ALMOND JOY-RED-ET (, COOPER GALTON, NY
5. LIDDLEHOLME CAMILA LUNDY-ET (BROKAW), HAILEE LIDDLE, NY
6. MONANFRAN BE PLAYFUL (BEEMER), LILLY MILLS, ZACH, JASMIN & KYRA PHELPS, NY

SPRING YEARLING (13)

Maple-Downs CC Blake Ella
1st place Spring Yearling Heifer – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Marilyn Hanley

1. MAPLE-DOWNS-CC BLAKE ELLA (BLAKE), MARILYN HANLEY, NY
2. ST JACOBS G-CHAIN HEZZY-ET (GOLDCHAIN), HAILEE LIDDLE, NY
3. ROLL-N-VIEW DOOR CARMAN-ET (DOORMAN), COOPER GALTON, NY
4. MONANFRAN HEYGOODLOOKIN-RED (ARCHIVE-RED), BAILEE KELSEY & LILLY & LOGAN MILLS, NY
5. MS BRY-RY CORVETTE FLASHY (CORVETTE), RYAN HAMILTON, NY
6. INTERFLAME FLAME SAB DORI (SABATHIA), CASSIE GRACE MENENDEZ, NY

WINTER YEARLING (13)

MS Doorman Gillian
1st place Winter Yearling Heifer – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jaycie Staring

1. MS DOORMAN GILLIAN-ET (DOORMAN), JAYCIE STARING, NY
2. ROCKLAN-ZBW PENELOPE (LOTUS), MASON ZIEMBA, NY
3. MAPLE-DOWNS SOLOMON ELSA (SOLOMON), CASSIE GRACE MENENDEZ, NY
4. PAVANY BLAKE BRIE (BLAKE), ADAM SCHULTZ, NY
5. CURR-VALE GOLD CHIP EXPLOIT (GOLD CHIP), RACHEL ROULAND, NY
6. DEL-FRIE-ACRES AD RUTHY-RED (ADDICTION-P), JOSEPH THOMSEN, NY

FALL YEARLING (11)

Roll-N-View Def Celine
1st place Fall Yearling Heifer – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Cooper Galton

1. ROLL-N-VIEW DEF CELINE-ET (DEFIANT), COOPER GALTON, NY
2. MS SANCHEZ RAELENE (SANCHEZ), LILIANA, EMILY & ARVINE IV COON, NY
3. OAKFIELD DOORMAN CAMERON-ET (DOORMAN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
4. MONANFRAN DOUBLEONDAROX-RED (APOLLO), KYRA PHELPS, NY
5.  MILKSOURCE DOORMAN GLORY-ET (DOORMAN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
6. BRABANT AIRLIFT LIZZY (AIRLIFT), JACINTA VANLISESHOUT, NY

JR BEST THREE FEMALES (1)

 

1. COOPER GALTON, NY

JR TWO YEAR OLDS (3)

Ransom -Rail Armani Keeve
1st place Junior Two Year Old – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jared Dueppengiesser

1. RANSON-RAIL ARMANI KEEVE-ET (ARMANI), JARED DEUPPENGIESSER, NY
2. MS ADDICTION SOPHIE-RED (ADDICTION-P), COOPER GALTON, NY
3. MIKELHOLM ATWOOD BOUNCER (ATWOOD), EMILY MIKEL, N

SR TWO YEAR OLDS

Cure-Vale Brokaw Haven
1st place Senior Two Year Old – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
J. Isaac Folts

1. CURR-VALE BROKAW HAVEN-ET (BROKAW), ISAAC FOLTS, NY
2. SUSIES LADD P SARAHFINA (LADD P), KURT MENZIE, NY
3. ELM-V-F BRAXTON SAPPHIRE (BRAXTON), KELSEY WARRINER, NY
4. CONNOR J DELTA DIAMOND (DELTA), CONNOR JOHNSON, CT
5. SUGARLOAF S RECHARGE TORIE (RECHARGE), JACK VUNK, NY

SR THREE YEAR OLDS (4)

Lantland Windbrook Hysteria
1st place Senior Three Year Old – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jacob Menzi

1. LANTLAND WINDBROOK HYSTERIA (WINDBROOK), JACOB MENZI, NY
2. WINDEX FREMONT DANDY (FREMONT), BRYCE WINDECKER, NY
3. WILLDINA FEVER AMY (FEVER), CAITLIN BENNETT, NY
4. HAUENSTEIN ACRE BA ANGEL-RED (APPLE RED), DAHL, NY

FOUR YEAR OLDS (8)

MS ZBW Dempsey Louana
1st place Four Year Old – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Mason Ziemba

1. MS ZBW DEMPSEY LOUANA (DEMPSEY), MASON ZIEMBA, NY
2. HEZ GOLDSUN HOLLIS-ET (GOLDSUN), KYLE BARTON, CT
3. MIKELHOLM WINDBROOK RORY-ET (WINDBROOK), EMILY MIKEL, NY
4. RANSOM-RAIL ATWOOD POOH-ET (ATWOOD), JACOB DUEPPENGIESSER, NY
5. KINGS-RANSOM BENATAR JADE (BENATAR), JOHNATHAN KING, NY
6. ELM-V-F BRAXTON SHADOW (BRAXTON, BRYCE WARRINER, NY

FIVE YEAR OLDS (4)

MT-Elgin Goldwyn Lilian
1st place Five Year Old – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jared Dueppengiesser

1. MTELGIN GOLDWYN LILLIAN-ET (GOLDWYN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
2. KINGS-RANSOM EPIC CLASSACT-ET (EPIC), ADAM KING, NY
3. STRAUSSDALE E GW ATWOOD 1337 (ATWOOD), BRAD MCEACHRON, WI
4. SAMPLE-KJ CORY PATIENCE LYN (CORY), KOLBY SAMPLE, NY

AGED COWS (2)

Crackholm Goldwyn Chary
1st place Mature Cow – NY Spring Dairy Carousel Junior Show
Jared Dueppengiesser

1. CRACKHOLM GOLDWYN CHARY-ET (GOLDWYN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
2. LANTLAND ASPEN HEMLEY (ASPEN), KIRT MENZI, JR., NY
PRODUCE OF DAM
1. EMILY MIKEL
2. ADAM KING

DAM AND DAUGHTER
1.KURT AND JACOB  MENZI

BEST THREE FEMALES
1. EMILY MIKEL

 


Leave a Reply

Send this to a friend