meta Midwest Spring National Holstein Show 2018 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Midwest Spring National Holstein Show 2018


Date: April 28, 8:30 a.m CST
Location: Madison, WI
Judge: Yan Jacobs, QC



f

LAFONTAINE AFTER AMAZ SEVEN
Grand Champion
2018 Midwest National Spring Holstein Show
MICHAEL & JULIE DUCKETT

GRAND CHAMPION & BEST UDDER: LAFONTAINE AFTER AMAZ SEVEN-ET (AFTERSHOCK),1ST AGED COW, MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
RESERVE GRAND CHAMPION: FRAELAND DOORMAN BONNIE (DOORMAN), 1ST JUNIOR 2-YEAR-OLD, MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
HM GRAND CHAMPION: AROLENE GOLDWYN DIVINE (GOLDWYN),1ST 5 YEAR-OLD, PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI

BRED & OWNED CHAMPION: HARVUE ATWOOD GINGER (ATWOOD), 2ND 5 YEAR-OLD, MICHAEL & JULIE DUCKETT & JOHN HARDESTY & SONS, WI

GRAND CHAMPION JUNIOR SHOW: BECKHOLM GOLDWYN LATONA (GOLDWYN), 3RD 4 YEAR-OLD, JAKE KUHENS, CALE BAKER & NATHAN ARTHUR, IA
RESERVE GRAND CHAMPION JUNIOR SHOW: OCD BRAXTON CHARLEE-ET (BRAXTON),3RD 5 YEAR-OLD, NOAH BILZ, WI
HM GRAND CHAMPION JUNIOR SHOW: KNH-ENDRES BRADNICK OASIS (BRADNICK), 3RD SENIOR 3-YEAR-OLD, MIKAYLA ENDRES, WI

SENIOR CHAMPION: LAFONTAINE AFTER AMAZ SEVEN-ET (AFTERSHOCK),1ST AGED COW, MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
RESERVE SENIOR CHAMPION: AROLENE GOLDWYN DIVINE (GOLDWYN),1ST 5 YEAR-OLD, PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
HM SENIOR CHAMPION: HARVUE ATWOOD GINGER (ATWOOD), 2ND 5 YEAR-OLD, MICHAEL & JULIE DUCKETT & JOHN HARDESTY & SONS, WI

FRAELAND DOORMAN BONNIE
Intermediate Champion
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Duckett

INTERMEDIATE CHAMPION JUNIOR SHOW: KNH-ENDRES BRADNICK OASIS (BRADNICK), 3RD SENIOR 3-YEAR-OLD, MIKAYLA ENDRES, WI
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION JUNIOR SHOW: JERLAND SH GOLDWYN GIN-ET (GOLDWYN), JOSEPH, ZACH, JEROME & DARIAN STRANSKY, MN

INTERMEDIATE CHAMPION: FRAELAND DOORMAN BONNIE (DOORMAN), 1ST JUNIOR 2-YEAR-OLD, MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: MOUNT ELM DEMPSEY ABERDEEN (DEMPSEY), 1ST SENIOR 2-YEAR-OLD, MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
HM INTERMEDIATE CHAMPION: VALE-O-SKENE LAUTHORITY KITTY (LAUTHORITY), 1ST SENIOR 3-YEAR-OLD, KRISTOPHER ACKLEY, OH

f

VANOSKES DBACK CARLEY
Junior Champion
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Hetke, Holchbach, Wetenkamp

JUNIOR CHAMPION: VANDOSKES DBACK CARLEY-ET (DIAMONDBACK), 1ST FALL YEARLING, HETKE, HOLSCHBACH & WETENKAMP, WI
RESERVE JUNIOR CHAMPION: MILKSOURCE DMDBCK TAEKWONDO (DIAMONDBACK), 2ND FALL YEARLING,MILK SOURCE LLC, WI
HM JUNIOR CHAMPION: MACLAND RACHELS RANAWAY (ATWOOD),1ST FALL CALF, ANNA CULBERTSON, MN

JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: PETITCLERC SOLOMON TROPIC-ET (SOLOMON), 2ND FALL HEIFER CALF, N BILZ, K CHAMBERS & K SCHACHELMAYER, WI
RESERVE JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: PFAFFSWAY DEFIANT JEN A (DEFIANT), 1ST WINTER CALF, KOLE & BEAU TRAPP & OLIVIA PFAFF, WI
HM JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: MILKSOURCE BELIEVE-ET (SOLOMON), 3RD FALL CALF, MOLLY OLSTAD, WI

WINTER HEIFER CALF (23)

PFAFFSWAY DEFIANT JEN A
1st place Intermediate Calf
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Trapp & Pfaff

1. PFAFFSWAY DEFIANT JEN A (DEFIANT), KOLE & BEAU TRAPP & OLIVIA PFAFF, WI
2. FER-CREST THUNDERSTRUCK (SOLOMON), BRANDON & SHIANNE FERRY, WI
3. TREE-HAVEN HYCLASS ARIA (HY-CLASS), AALIYAH BORCHERT, WI
4. CRAVE EXPANDER GABE (EXPANDER), ROSEANNE CRAVE, WI
5. MISS LEXYS LUCKY LADY-ET (DOORMAN), BRIANNE, BROOKLYN & REID VANDOSKE, WI

FALL HEIFER CALF (31)

MACLAND RACHELS RANAWAY
1st place Fall Calf
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Anna Culbertson

1. MACLAND RACHELS RANAWAY (ATWOOD), ANNA CULBERTSON, MN
2. PETITCLERC SOLOMON TROPIC-ET (SOLOMON), N BILZ, K CHAMBERS & K SCHACHELMAYER, WI
3. MILKSOURCE BELIEVE-ET (SOLOMON), MOLLY OLSTAD, WI
4. ARTHURCREEK CROWN JEWEL-ET (DOORMAN), NATHAN ARTHUR, IA
5. SHERONA-HILL HYP RHAPSODY (HYPNOTIC), KRYSTY KAMPS, WI

g

SUMMER YEARLING HEIFER (18)

MILKSOURCE TAELYN
1st place Summer Yearling
2018 Midwest National Spring Holstein Show
MilkSource Genetics

1. MILKSOURCE TAELYN-ET (ARMANI), MILKSOURCE LLC, WI
2. APPLE-PTS ALMETA-ET (SOLOMON), GOLDEN OAKS, WI
3. GO-SHO DOORMAN REMEDIE (DOORMAN), TESSA VL & STELLA RB SCHMOKER, WI
4. MS MILKSOURCE DRMAN EMMA-ET (DOORMAN), GOLDEN OAKS FARM, IL
5. BLUFF-RIDGE SID JASMINE (SID), SARAH BUTLER, WI

g

SPRING YEARLING HEIFER (28)

ERNEST-ANTHONY LILY
1st place Spring Yearling
NDIR

1. ERNEST-ANTHONY LILY (BROKAW), NDIRA, INC.
2. PETITCLERC DOORMAN SAPPHIRE-ET (DOORMAN), GRANT VOSTERS, WI
3. LAKESHORE SID EVA-ET (SID), JUSTIN POWELL, IL
4. MILKSOURCE DOORMAN RSVP (DOORMAN), MILKSOURCE AND JOHN CUNNINGHAM, WI
5. GOLDENFLO EXPANDER RAGS (EXPANDER), DAWSON & KYLIE NICKELS, WI

f

WINTER YEARLING HEIFER (16)

BUDJON-ABBOTT ALEXANDRA
1st place Winter Yearling
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Weigel

1. BUDJON-ABBOTT ALEXANDRA-ET (DOORMAN), KAELYN, KENADEE & KEEGAN WEIGEL, WI
2. MS SMITH-CREST AVLNCH JAVA (AVALANCHE), MATT & KATE SMITH, WI
3. SABOFARM BEEMER JASMINE (BEEMER), D&N SCHMOCKER, R SABO & LEGANDHOLM, WI
4. MCGK GOLDWYN LEIA-ET (GOLDWYN), RYAN & BRIANA GRISWOLD, WI
5. HERITAGE-E RECLAIN-ET (ATWOOD), BRAD GRISWOLD, WI

d

FALL YEARLING HEIFER (16)

VANDOSKES DBACK CARLEY
1st place Fall Yearling
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Hetke, Holchbach, Wetenkamp

1. VANDOSKES DBACK CARLEY-ET (DIAMONDBACK), HETKE, HOLSCHBACH & WETENKAMP, WI
2. MILKSOURCE DMDBCK TAEKWONDO (DIAMONDBACK), MILK SOURCE LLC, WI
3. JEANLUE CINDERDOOR BAMBA (CINDERDOOR), KINGSWAY FARMS & MILLEN FARMS, ON
4. HARVUE DUCKETT DMRN GENI-ET (DOORMAN), JACOB, LOGAN & MADISON HARBAUGH, WI
5. RYAN-CREST HNOTIC ELISHA-ET (HYPNOTIC), TIM, BARBARA & KYLE NATZKE, WI

d

JUNIOR BEST THREE FEMALES (3)

1. MILKSOURCE GENETICS, WI
2. BELLA-RIDGE, WI
3. STEMPFLE HOLSTEINS, IA

UNFRESH 2-YEAR-OLD (1)
1. WILLOLEA-CW MST MIDNIGHT-TW (ARCHRIVAL), DAVE LEMKE & CHUCK WILL, MN

JUNIOR 2-YEAR-OLD (5)

FRAELAND DOORMAN BONNIE
1st place Junior Two Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Duckett

1. FRAELAND DOORMAN BONNIE (DOORMAN), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
2. ROSEDALE UNSCRIPTEDDRAMA-ET (DOORMAN), ROSEDALE GENETICS LTD., WI
3. ZIEMS GOLDEN DREAMS EMELIA (GOLDEN DREAMS), ZIEMS FARMS, WI
4. STILL-VOLK SOLOMON FLO (SOLOMON), OLIVIA DECKER, IA
5. DUCKETT DOORMAN BARBIE (DOORMAN), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI

SENIOR 2-YEAR OLD (19)

MOUNT ELM DEMPSEY ABERDEEN
1st place Senior Two Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Duckett

1. MOUNT ELM DEMPSEY ABERDEEN (DEMPSEY), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
2. DUCKETT DOORMAN GISELLE-ET (DOORMAN), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
3. DUCKETT ATWD TINSEL-ET (ATWOOD), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
4. BUDJON-VAIL HP DRM SALSA-ET (DOORMAN), AUSTEN SCHMIDT & NICHOLAS SCHUSTER, WI
5. ROSEDALE ACHIEVERSLEGACY-ET (DOORMAN), ROSEDALE GENETICS & F&D BORBA, WI

d

JUNIOR 3-YEAR-OLD (4)

JERLAND SH GOLDWYN GIN
1st place Junior Three Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Stransky

1. JERLAND SH GOLDWYN GIN-ET (GOLDWYN), JOSEPH, ZACH, JEROME & DARIAN STRANSKY, MN
2. ROSEDALE PLAY HARD TO GET (DOORMAN), ROSEDALE GENETICS LTD., WI
3. MISS DEFIANT ARTIC RUSH (DEFIANT), JONATHAN KROGMAN & JENNA CHAPMAN, IA
4. KAMPS-HOLLOW ATRIVIA (REGIMENT), KELSI STEFFENHAGEN, IL

SENIOR 3-YEAR-OLD (11)

VAL-O-SKENE LAUTHORITY KITTY
1st place Senior Three Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Ackley

1. VALE-O-SKENE LAUTHORITY KITTY (LAUTHORITY), KRISTOPHER ACKLEY, OH
2. PIERSTEIN RMH WIND AUTUMN-ET (WINDBROOK), ROSEDALE GENETICS & HOWARD BINDER, WI
3. KNH-ENDRES BRADNICK OASIS (BRADNICK), MIKAYLA ENDRES, WI
4. TIRAWLEY GOLD CHIP TIERNY (GOLD CHIP), THOMAS B BARRETT, WI
5. HILLPINE DS NIGHT MOVES (ATWOOD), MEGAN LAUBER, WI

4-YEAR-OLD (9)

GAMBLIN ARMANI GLADE
1st place Four Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Rosedale & Hovden

1. GAMBLIN ARMANI GLADE (ARMANI), ROSEDALE GENETICS LTD & DANIEL J HOVDEN, WI
2. K-LAND KILO BLACK DIAMOND (KILO), BLACK DIAMOND PARTNERSHIP, WI
3. BECKHOLM GOLDWYN LATONA (GOLDWYN), JAKE KUHENS, CALE BAKER & NATHAN ARTHUR, IA
4. HILLPINE B ANYA-ET (BROKAW), MILK SOURCE LLC, WI
5. MISS SUNROSE SUGAR-ET (WINDBROOK), MILK SOURCE LLC, WI

5-YEAR-OLD (9)

AROLENE GOLDWYN DIVINE
1st place Five Year Old
2018 Midwest National Spring Holstein Show
Vail & Budjon

1. AROLENE GOLDWYN DIVINE (GOLDWYN), PETER & LYN VAIL & BUDJON FARMS, WI
2. HARVUE ATWOOD GINGER (ATWOOD), MICHAEL & JULIE DUCKETT & JOHN HARDESTY & SONS, WI
3. OCD BRAXTON CHARLEE-ET (BRAXTON), NOAH BILZ, WI
4. COMESTAR LARION GOLDWYN-ET (GOLDWYN), DR. CHRIS KEIM, WI
5. BLUFF-RIDGE DESTRY BERNICE (DESTRY), SARAH BUTLER, IL

d

AGED COW (8)

LAFONTAINE AFTER AMAZ SEVEN
1st place Mature Cow
2018 Midwest National Spring Holstein Show
MICHAEL & JULIE DUCKETT

1. LAFONTAINE AFTER AMAZ SEVEN-ET (AFTERSHOCK), MICHAEL & JULIE DUCKETT, WI
2. BUTLERVIEW AFTERSH APRIL-ET (AFTERSHOCK), RYAN LAUBER, WI
3. BRACKLEYFARM CHELIOS CHEERIO (CHELIOS), MILK SOURCE LLC, WI
4. KY-BLUE GW DEBBIE-ET (GOLDWYN), N&J SARBACKER & M&L EVANGELO, WI
5. GO-SHO MISS INDEPENDENT-ET (GOLDWYN), TESS & STELLA SCHMOCKER, WI

PRODUCTION COW (4)

LOVHILL GOLDWYN KATRYSHA
1st place Production Cow
2018 Midwest National Spring Holstein Show
MILK SOURCE LLC, WI

1. LOVHILL GOLDWYN KATRYSHA (GOLDWYN), MILK SOURCE LLC, WI
2. KINGSMILL ATWOOD ALLISON (ATWOOD), WHITNEY EBERT, WI
3. POWERHAUS ATWOOD TAREE (ATWOOD), HOLTLAND HOLSTEINS LLC, WI
4. OCEAN-VIEW STERLING SILVER (BRAXTON), MARY & NAOMI SCOTT, IA

BEST THREE FEMALES (1)
1. DUCKETT HOLSTEINS, WI

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR
DUCKETT HOLSTEINS, WI

d