Le Supreme Laitier – Holstein Show 2017


DATE: November 3rd-4th, 2017
LOCATION: Saint-Hyacinthe, QC
JUDGE: Pat Conroy, IN

JACOBS LAUTHORITY LOANA
Grand Champion also Bred and Owned
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

Grand Champion: Jacobs Lauthority Loana (Lauthority), 1st 5yr Old, Ferme Jacobs Inc., QC
Reserve Grand Champion: Jacobs Goldwyn Valena (Goldwyn), 1st Mature Cow, Ferme Jacobs Inc., QC
HM Grand Champion: Al-Shar Dempsey Alison (Dempsey), 1st 4yr Old, Ferme Blondin & Ferme Yvon Sicard, QC

Grand Champion: Jacobs Lauthority Loana (Lauthority), 1st 5yr Old, Ferme Jacobs Inc., QC

ERBACRES SNAPPLE SHAKIRA
Intermediate Champion
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

Intermediate Champion: Erbacres Snapple Shakira ET (O Kaliber), 1st Junior 2yr Old, Ferme Jacobs Inc., QC
Reserve Intermediate Champion: Idee Windbrook Lynzi (Windbrook), 1st Junior 3yr Old, Frank & Diane Borba, JM Valley Holstein, Richard & Shannon Allyn & Stephane Gendreau, QC
HM Intermediate Champion: Jacobs Windbrook Aimo (Windbrook), 1st Senior 3yr Old, Ferme Jacobs Inc., QC

MS AOL DB RASPBERRY-RED
Junior Champion
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Jayden Kymbal

 Junior Champion: MS AOL DB RASPBERRY-RED-ET, JAYDN KIMBALL JM VALLEY DOORMAN LEXIE 
Reserve Junior Champion: FERME JENDRO INC., JM VALLEY HOLSTEIN
HM Junior Champion:  JM VALLEY ATWOOD ALY, FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN, STEPHANE GENDREAU, JEAN-PHILIPPE PROULX

Summer Calf

PETITCLERC SOLOMON ASHLYN
1st place Summer Calf
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Petitclerc

1. PETITCLERC SOLOMON ASHLYN, Propriété élevée, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
2. JM VALLEY DEMPSEY LYZARA , FRANK A. & DIANE BORBA, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN, STEPHANE GENDREAU
3. ELIANE ABYGAEL CONTROL, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
4. LYSEM BEEMER BALI, FERME LYSEM S.E.N.C
5. PETITCLERC DOORMAN SOLEIL, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
6. FLEURY CINDERDOOR STELLA, FLEURY HOLSTEIN
7. FLEURY SOLOMON LYNDSAY, FLEURY HOLSTEIN
8. PETITCLERC DOORMAN SHIVA, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
9. BAYAMAS LAS VEGAS COTTON, NICOLAS CLICHE
10. CERPOLAIT BEEMER JETLAG, FERME CERPOLAIT S.E.N.C

Junior Calf

FLEURY DOUGLAS LISALY
1st place Junior Calf
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Fleury Holstein

1. FLEURY DOUGLAS LISALY, Propriété élevée, FLEURY HOLSTEIN
2. CLEMAR CONTROL LUSTRE, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
3. REPA JEN-ROSALIA CONTROL , DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
4. LEXYA DOORMAN SHOOTING STAR, FERME LEXYA HOLSTEIN SENC, REAL-IT HOLSTEIN
5. JACOBS CINDERDOOR CAREL, FERME JACOBS INC
6. RIGHTSTAR ELUDE DALLAS, FERME GODALE ENR, RIGHTSTAR HOLSTEIN
7. BLONDIN AVALANCHE SASHA, FERME CYRMO, KAYLA ST-CYR
8. GARAY SOLOMON ALIX, ALAIN ROBERT & CAROLINE BRETON, GASPAR FILLION
9. CERPOLAIT DOORMAN FANTASTIC, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
10. MILIBRO DEMPSEY LOUISE, FERME MILIBRO INC, LOUISE BLANCHET, MATHIEU BLANCHET

Intermediate Calf

JM VALLEY ATWOOD ALY
1st place Intermediate Calf
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Rodemsay, JM Valley, Allyn

1. JM VALLEY ATWOOD ALY, Propriété élevée, FERME RODEMSAY, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN
2. DUHIBOU ELUDE MADDY, FERME DUHIBOU INC
3. FLEURY DOUGLAS LEILA, FLEURY HOLSTEIN
4. BURMANIA DOORMAN JANIKA, VELTHUIS FARMS LTD
5. JACOBS SOLOMON LAUREN, FERME JACOBS INC
6. KENNEBEC DOORMAN MCKENZIE, FERME SS KENNEBEC
7. TRESY DOORMAN LINETTA, FERME TRESY INC
8. VELTHUIS ATWOOD DEMI, VELTHUIS FARMS LTD
9. JACOBS GOLD CHIP DI MARIA, FERME JACOBS INC
10. FORTALE AVALANCHE ANGEL, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
 

 Senior Calf

MS AOL DB RASPBERRY-RED
1st place Senior Calf
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Jayden Kymbal

2. MAROCH CINDERDOOR COLGATE, FERME R. THERRIEN & FILS INC
3. CLEMAR LYNKIS DOORMAN, Propriété élevée, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
4. BELFAST DOORMAN PARADISE, BELFAST HOLSTEIN ENR
5. CERPOLAIT DOORMAN TWITTER, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
6. FLEURY SOLOMON TINA, FLEURY HOLSTEIN
7. LELLAVAN AVALANCHE FUJI, BRANDON ALMEIDA, FRANK A. & DIANE BORBA
8. VERTDOR DOORMAN MOREEN, FERME VERT D’OR INC
9. FLEURY CINDERDOOR LIME, FLEURY HOLSTEIN
10. MILIBRO AVALANCHE LAURAL, FERME MILIBRO INC, LAURENT BROCHU

Summer Yearling

VERTDOR JACOBY ALTITUDE
1st place Summer Yearling
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Velthuis

1. VERTDOR JACOBY ALTITUDE, VELTHUIS FARMS LTD
2. KENNEBEC DODGE NIKEL, Propriété élevée, FERME SS KENNEBEC
3. MILIBRO LOTUS ROSELANCER, FERME MILIBRO INC
4. MAROCH DUDE COLORI, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
5. MARTINALE DEMPSEY ICESTORM, FERME JACOBS INC
6. DUHIBOU CINDERDOOR FLYKA, FERME DUHIBOU INC
7. LANORMANDE WINDBROOK OCEAN, FERME LANORMANDE INC
9. RODEMSAY H O ANNATOLE, FERME MANSTEVAL INC, FERME RODEMSAY, FERME SAYBECOISE
10. PIERSTEIN DOORMAN ALLSTAR, PIERRE BOULET 

Junior Yearling

JM VALLEY DOORMAN LEXIE
1st place Junior Yearling
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Jendro, JM Valley

1. JM VALLEY DOORMAN LEXIE, Propriété élevée, FERME JENDRO INC., JM VALLEY HOLSTEIN
2. DUHIBOU DOORMAN PRINCESS, FERME DUHIBOU INC
3. MILIBRO DOORMAN ROSELAKEL, FERME MILIBRO INC
4. CERPOLAIT SEAVER AIMA, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
5. JR DEMPSEY DORA, ANDRE DION, FERME CLEMAR S.E.N.C
6. DUHIBOU DOORMAN PANCAKE, FERME DUHIBOU INC
7. VIEUXSAULE WINDBROOK BAMBI, FERME BENJO 2003 INC, FERME DU VIEUX SAULE
8. CRASDALE AVALANCHE BIANCA , FERME MALIC, PONDEROSA HOLSTEINS
9. GUYVIEW MCCUTCHEN MAGNOLIA, FERME MYNAVIA, FREDERIC DUBOIS
10. DU BIRON ROSELAI GOLD CHIP , FERME DU BIRON INC, FERME MILIBRO INC, MAXIME MONTPLAISIR

Intermediate Yearling

BELFAST HIGH OCTANE SOFIA
1st place Intermediate Yearling
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Belfast

1. BELFAST HIGH OCTANE SOFIA ,Propriété élevée, BELFAST HOLSTEIN ENR
2. MILIBRO DEMPSEY REINA, FERME LUGA S.E.N.C, FERME MILIBRO INC, FREDERIC DUBOIS
3. PETITCLERC DOORMAN SYNERGY, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
4. HARMALY GLD DREAMS MANIAK, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, JM VALLEY HOLSTEIN, FERME LANORMANDE INC., JEAN-PHILIPPE PROULX
5. CERPOLAIT BROKAW ANASTASIA, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
6. JACOBS DOORMAN EMERGENCY, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
7. COBEQUID GOLDCHIP ALESSANDRA, FERME BOULET INC, JM VALLEY HOLSTEIN, KEVEN MOFFET
8. DUBEAU BROKAW MEGANE, FERME MALIC, LOUBEL HOLSTEINS INC
9. CAMPHOLS ARCHRIVAL ELLEN, FERME L. CAMPBELL & FILS INC

Milking Intermediate Yearling

PIERSTEIN WINDBROOK ROYCE
1st place Milking Intermediate Yearling
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Roggua, Sicard, Boulet

f

Milking Senior Yearling

DAMESTAR DOORMAN DIVOU
1st place Milking Senior Yearling
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. DAMESTAR DOORMAN BRANDY – meilleur pis, FERME JACOBS INC
2. MARANIE GRACY ELUDE, FERME DES SAUGES S.E.N.C, FERME RENE DUPUIS INC
3. MASKITA DOORMAN ROXY, CRACKHOLM HOLSTEINS, DANY GERMAIN, HODGLYNN HOLSTEINS
4. KAY-BEN-I CG CHEEZIE, VELTHUIS FARMS LTD
5. DESNETTE ALYSSIA ELUDE, FERME MESSIDOR ENR
6. MABEL DOORMAN DIVOU, Propriété élevée, FERME KAMLAKE, FERME MAGUY NORMANDIN INC
7. JACOBS GOLD CHIP ATTORNEY, FERME JACOBS INC
8. GENDARRA DEMPSEY RICOCHET, FERME AROLENE INC, DAN HOVDEN
9. VALRICK DOOMAN MYRTILLE, GERALD LAVALLEE & FILS
10. PROVETAZ DEMPSEY GINNIE, FERME JATON & GREMION ENRG

Junior Two Year Olds

ERBACRES SNAPPLE SHAKIRA
1st place Junior Two Year Olds
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. ERBACRES SNAPPLE SHAKIRA-ET – meilleur pis, FERME JACOBS INC
2. WINTERBAY SEAVER GLORY, FERME YVON SICARD, PIERRE BOULET
3. CRAILA NC DOORMAN LUXURY, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, JM VALLEY HOLSTEIN, PIERRE BOULET, STEPHANE GENDREAU
4. MICHERET SANDRA ACROBAT, Propriété élevée, FERME MICHERET INC
5. YVECLAIR DOORMAN MODELINA, FERME YVON SICARD

Senior Two Year Olds

BONACCUEIL LIMET SEAVER
1st place Senior Two Year Olds
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
A&R Boulet

1. BONACCUEIL LIMET SEAVER  – meilleur pis Propriété élevée, A. & R. BOULET INC
2. GEG SID MADONNA , FERME FORTALE HOLSTEIN INC, JEAN-PHILIPPE CHAREST, JM VALLEY HOLSTEIN, SR. EDUARDO RAMIREZ PENA
3. JACOBS ABSOLUTE BEIGETTE, FERME JACOBS INC
4. MABEL REGINALD LITANIARINE, FERME MAGUY NORMANDIN INC
5. SANTSCHI MCCUTCHEN HOULALA, SWEETVIEW HOLSTEIN
6. DESNETTE DELLA GOLDCHIP, DESNETTE HOLSTEIN
7. RIGO ATWOOD ALEXIA, YVON RICHARD & FILS INC
8. TOMSHIPE MOREGOLD MARJORIE, FERME TOMSHIPE SENC

Junior Three Year Olds

IDEE WINDBROOK LYNZI
1st place Junior Three Year Olds
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Borba, JM Valley, Allyn, Gendreau

1. IDEE WINDBROOK LYNZI, FRANK A. & DIANE BORBA, JM VALLEY HOLSTEIN, RICHARD W. & SHANNON ALLYN, STEPHANE GENDREAU
2. WILLOWS-EDGE ATWOD FAITH-ET – meilleur pis, VELTHUIS FARMS LTD
3. BELCHER GOLDCHIP JELLYBEAN, FERME YVON SICARD, PIERRE BOULET
4. CERPOLAIT ATWOOD JYLL, CRACKHOLM HOLSTEINS
5. BERGEROY CHELIOS ROBEL, Propriété élevée, BERGEROY HOLSTEIN INC
6. CAMPHOLS WINDBROOK LILYGIRL, FERME L. CAMPBELL & FILS INC
7. BENCREST ATWOOD DUSTY, LAFORCE HOLSTEIN INC
8. PIERTIN MCCUTCHEN CARISMA, TY-D HOLSTEINS, T&L CATTLE LTD, DENNIS E. MARTIN
9. LIBERTY-GEN BURST OF SPRING , ALAIN ROBERT & CAROLINE BRETON, FERME JOSCLAUD SENC, FRANKSTYLE HOLSTEIN INC
10. DESLACS GOLDWYN LOCAS, DESLACS HOLSTEIN

Senior Three Year Olds

JACOBS WINDBROOK AIMO
1st place Senior Three Year Olds
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. JACOBS WINDBROOK AIMO  – meilleur pis Propriété élevée, FERME JACOBS INC
2. PIERSTEIN CICERO TIME OUT, FERME JACOBS INC
3. FLEURY GEN CASHMONEY LONESTAR, BELFAST HOLSTEIN ENR, FERME BOULET INC
4. BLACK FOREST ASHOCK JERRICA, FERME GLAUSER & FILS INC
5. WEEKSDALE GOLD LACE, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS, FERME CERPOLAIT S.E.N.C, DAN HOVDEN
6. JACQUARD SID BAYA, FERME FORTALE HOLSTEIN INC, FERME INTENSE INC
7. PIERRICHE AFTERSHOCK PAPOU, FERME PIERRICHE INC
8. GEN-COM LAUTHORITY HAILSTYLE, BLACK FOREST FARM LTD, MARVLE HOLSTEINS
9. SWISSKESS DEMPSEY TOBLERONE , FERME DES SAUGES S.E.N.C, SWISSKESS INC
10. GEG FEVER PRIMADONNA, FERME LEVASSEUR

Four Year Olds

AL-SHAR DEMPSEY LOVELYRAE
1st place Four Year Old
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Blondin, Ferme Yvon Sicard

1. AL-SHAR DEMPSEY ALISON – meilleur pis, FERME BLONDIN, FERME YVON SICARD
2. PIERSTEIN GOLDWYN MAKERIGHT, Propriété élevée, PIERRE BOULET
3. LOYALYN DUPLEX VANESSA, CLARKVALLEY HOLSTEINS, JM VALLEY HOLSTEIN, MT. ELGIN DAIRY FARMS
4. MILIBRO SID ROSELIA, FERME MILIBRO INC
5. VERTDOR LAUTHORITY MATRIX, FERME VERT D’OR INC
6. SANTSCHI DEMPSEY LOVELYRAE, SANTSCHI HOLSTEIN INC, SWEETVIEW HOLSTEIN
8. PIERSTEIN ATWOOD MAY, PIERRE BOULET
9. MILIBRO DESTRY PADGE, FERME MILIBRO INC

Five Year Old

JACOBS LAUTHORITY LOANA
1st place Five Year Old
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. JACOBS LAUTHORITY LOANA  – meilleur pis Propriété élevée, FERME JACOBS INC
2. CAVANALECK DEMPSEY BOZICA, FERME YVON SICARD, PIERRE BOULET
3. BONACCUEIL LARANA SID, A. & R. BOULET INC
4. JACOBS FEVER CAEL, FERME JACOBS INC
5. BERGEROY SID AMBELLE, BERGEROY HOLSTEIN INC
6. EXTONDALE WINDBROOK IVA, FRANCIS MORNEAU
7. VALRICK CHARLIE MELODIE , GERALD LAVALLEE & FILS

Mature Cows

JACOBS GOLDWYN VALANA
1st place Mature Cow
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. JACOBS GOLDWYN VALANA – meilleur pis Propriété élevée, FERME JACOBS INC
2. TOMSHIPE LINEAR FANCIA, FERME TOMSHIPE SENC

Production Cow

JACOBS GOLDWYN LISAMAREE
1st place Production
2017 Le Supreme Laitier Holstein Show
Ferme Jacobs

1. JACOBS GOLDWYN LISAMAREE – meilleur pis Propriété élevée, FERME JACOBS INC
2. GARONDALE GOLDWYN CONNY, FERME GARONDALE
3. MORSAN GOLD TAFFY, FERME CERPOLAIT S.E.N.C
4. BERGEROY GOLDWYN LANIK, BERGEROY HOLSTEIN INC
 
 
 

Send this to a friend