meta International Dairy Week 2018 – Jersey Show :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

International Dairy Week 2018 – Jersey Show


Judge: Pat Nicholson, Australia 

239 entries 

 CHAMPION COW/GRAND CHAMPION – Bushlea Van Fernleaf 10 (Pannoo Abe Vanahlem, F and D Borba, M Senecal, C Fisher, A and J Vander Meulen, B Cullen and J Hanford, Koonwarra, Vic) 
RESERVE/BEST UDDER – Broadlin Illusion 2817 (Astound, Broad family, Lockington, Vic) 
HONOURABLE MENTION – Brookbora Tbone Bonita 2nd (Richies Jace Tbone A3634(R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

BEST UDDER – Broadlin Illusion 2817 (Astound, Broad family, Lockington, Vic)

INTERMEDIATE CHAMPION – Cairnbrae Valentino Daisy 16 (All Lynns Louie Valentino, AG and JA Carson, Irrewillipe East, Vic) 
RESERVE – Bluechip Glaxies Rory (Galaxies Celebrity, Bluechip Genetics, Zeerust, Vic) 
HONOURABLE MENTION – 1251 (late entry, name pending) 

Junior Champions in the Jersey show

JUNIOR CHAMPION – Rivendell Principal Tammi (Rivendell Cyrus Principal, M and I Cole, Wagga Wagga, NSW) 
RESERVE – 1st – Lightning Ridge-CMD Incentive Comet (Hometown Incentive, D Patten, M Senecal and C Moscript, Sale, Vic) 
HONOURABLE MENTION – Parrabel Minister Venus (Select Scott Minister, Parrabel Genetics, Nowra, NSW) 

PREMIER SIRE – All Lynns Louie Valentino 


PREMIER BREEDER/PREMIER EXHIBITOR – Philmar Dairy Co, Tocumwal NSW 
EXHIBITOR ENCOURAGEMENT AWARD – Ben Pedretti, Tallygaroopna, VIC 

 

Class one – heifer born on or after July 1, 2017 

Class one’s line-up (heifer born on or after July 1, 2017) was led off by (l-r) Regal Park Joels Laramie (Guimo Joel, DJ and SM Mayo and D and D Stalker, Gerringong, NSW),

Class one’s line-up (heifer born on or after July 1, 2017) was led off by (l-r) Regal Park Joels Laramie (Guimo Joel, DJ and SM Mayo and D and D Stalker, Gerringong, NSW), followed by Winganna Velocity Day Dream (Arethusa Jade Velocity (Coburn family, Bodalla, NSW) and Cherrylock Rumour Has It (Pleasant Nook Tequila’s Venom, B and J Gavenlock, Tocumwal, NSW) and Miami Medalist Fiesta 5493 (Sunset Canyon Medalist, Philmar Diary Co, Tocumwal, NSW)

1st – Regal Park Joels Laramie (Guimo Joel, DJ and SM Mayo and D and D Stalker, Gerringong, NSW) 

2nd – Winganna Velocity Day Dream (Arethusa Jade Velocity (Coburn family, Bodalla, NSW) 

3rd – Cherrylock Rumour Has It (Pleasant Nook Tequila’s Venom, B and J Gavenlock, Tocumwal, NSW) 

4th – Miami Medalist Fiesta 5493 (Sunset Canyon Medalist, Philmar Diary Co, Tocumwal, NSW) 

5th – Kings Ville Vicky 29 (FDL Barcelona, ER an K Anderson, Drouin West, Vic) 

 

Class two – heifer under 12 months on show day (16 entries) 

Class two, Lightning Ridge-CMD Incentive Comet (Hometown Incentive, D Patten, M Senecal and C Moscript, Sale, Vic)

Class two, Lightning Ridge-CMD Incentive Comet (Hometown Incentive, D Patten, M Senecal and C Moscript, Sale, Vic)

1st – Lightning Ridge-CMD Incentive Comet (Hometown Incentive, D Patten, M Senecal and C Moscript, Sale, Vic) 

2nd – Brookbora Pansy Madiera 95 (Pannoo Abe Vanhalem, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

3rd – Winganna Velocity Day Dream (Arethusa Jade Velocity, Coburn family, Bodalla, NSW) 

4th – Bushlea Viral Iris (Bushlea PN Viral, Bushlea Farms, Koonwarra, Vic) 

5th – Zenith Park Tequila Silvermine (Tower Vue Prime Tequila, N and J Davies, Murray Bridge, SA) 

 

Class three – heifer born January 1, 2017 to June 30, 2017 (24 entries) 

10-year-old Matilda Cole on the way to Junior Champion. Photo: CrazyCow In Print.

The judge might not have been able to see the handler on his winning heifer today, but he certainly saw the heifer and she would go on to win Junior Champion.

1st – Rivendell Principal Tammi (Rivendell Cyrus Principal, M and I Cole, Wagga Wagga, NSW) 

2nd – Lightning Ridge-CMD Incentive Variety-IMP-ET (Hometown Incentive, Sage Deenan, Leongatha, Vic) 

3rd – Kings Ville Marie 72 (Live Oak Marcin Macho, R and K Anderson, Drouin West, Vic) 

4th – Brookbora Pansy Madiera 95 (Pannoo Abe Vanhalem, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

5th – Zenith Park Tequila Silvermine (Tower Vue Prime Tequila, N and J Davies, Murray Bridge, SA) 

 

Class four – heifer born July 1, 2016 to December 31, 2016 (14 entries) 

Class four winner Parrabel Minister Venus

Class four – Parrabel Minister Venus with Craig Cochrane (handler).

1st – Parrabel Minister Venus (Select Scott Minister, Parrabel Genetics, Nowra, NSW) 

2nd – Cherrylock Victoria’s Secret (Rock Ella Impression, B Pedretti, Tallygaroopna, VIC) 

3rd – Cedar Vale Bontino Lynn (Cairnbrae Bontino, Cedar Vale Jerseys, Moss Vale, NSW) 

4th – Aitken Farms BW Karbala Bonita (BW Karbala, Aitken Farms, Warragul, Vic) 

5th – Rivendell Getaway Progress (Rapid Bay Getaway, Rivendell Jerseys, Numbaa, NSW) 

 

Class five – heifer, dry born January 1, 2016 to June 30, 2016 (9 entries) 

Class five’s winner, Miami Blackice Dahlea 5255 (Shirlinn Black Ice, Philmar Dairy Co, Tocumwal, NSW).


Dianna Malcolm
11 hours ago
Class five finished with Miami Blackice Dahlea 5255 (Shirlinn Black Ice, Philmar Dairy Co, Tocumwal, NSW) in first, Rockstar Van Ilagay (Pannoo Abe Vanahlem, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) in second,
Adadale HG Avalon (SV Jade Hired Gun, S and S Paulger, Kenilworth, QLD) in third.

1st – Miami Blackice Dahlea 5255 (Shirlinn Black Ice, Philmar Dairy Co, Tocumwal, NSW) 

2nd – Rockstar Van Ilagay (Pannoo Abe Vanahlem, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

3rd – Adadale HG Avalon (SV Jade Hired Gun, S and S Paulger, Kenilworth, QLD) 

4th – Wanstead Valentino Junette (All Lynns Louie Valentino, Wanstead Jeseys, Brookar, Vic) 

5th – Wellcoora Colton Veronica (Chilli Action Colton, A Hanks, Cobden, Vic) 

 

Class six – heifer, dry born July 1, 2015 to December 31, 2015 (3 entries) 

Class six had just three entries and the class was won by a striking black heifer, Cedar Vale DH Tequila Crystalyn, owned by Cedar Vale Jerseys and Mark Mangold, of Moss Vale, NSW.

1st – Cedar Vale DH Tequila Crystalyn (Tower Vue Prime Tequila, Cedar Vale Jerseys and M Mangold, Moss Vale, NSW 

2nd – Glenmara Van Girlie (Pannoo Abe Vanhalem, Maraglen Jerseys, Mooroopna, Vic) 

3rd – Jireh Rural Macquail (Inspire Rural, C and P Mackenzie, Cooriemungle, Vic) 

  

Jersey Futurity 

1st – Bushlea Ottens Maybell (Brookbora Galaxies Ottens, Bushlea Farms) 

2nd – Cairnbrae Valentino Althea 3 (All Lynns Louie Valentino, A and J Carson) 

3rd – Sunshine Farm Cherry 166 (NR and JM McDonald, Kyabram, Vic) 

 

Class 8 – 2 years in-milk (12 entries) 

1st – Windy Ways Galaxies Dawn 7 (Galaxies Celebrity, F Walsh, Tongala, Vic) 

2nd – Rivendell Valculse Victory (Brunchilli Celebrity Valculse, Rivendell Jerseys, Numbaa, NSW) 

3rd – Bushlea Val Jenny (All Lynns Louie Valentino, Bushlea Farms, Koonwarra, Vic) 

4th – Miami Tquila Girlie 5130 (Tower Vue Prime Tequila, Philmar Dairy Co, Tocumwal, NSW) 

5th – Loxleigh Vanahlem Melanie 5696 (Pannoo Abe Vanhalem, G and N Akers, Tallygaroopna, Vic) 

 

Class 9 – 2.5 years in-milk (12 entries) 

1st – Miami Koop Valma 5062 (Tower Vue Koop, Philmar Diary Co, Tocumwal, NSW) 

2nd – Runway Gentry Veronica (Rapid Bay Indiana Gentry, B an A Cullen and A and E Cullen, Tatura, Vic) 

3rd – Rivendell Feather Tammy (Bushlea Feather Socrates, Rivendell Jerseys, Numbaa, NSW) 

4th – Rivendell Applejack Halena-ET (Steinhauses Iatola Applejack, Rivendell Jerseys, Numbaa NSW) 

5th – Hazel Vale Valentino Benita 2-ET (All Lynns Louie Valentino, J Hayes, Invergordon, Vic) 

 

Class 10 – 3 years in-milk (13 entries) 

1st and BU – Cairnbrae Valentino Daisy 16 (All Lynns Louie Valentino, AG and JA Carson, Irrewillipe East, Vic) 

2nd – Bluechip Glaxies Rory (Galaxies Celebrity, Bluechip Genetics, Zeerust, Vic) 

3rd – Cairnbrae Valentino Althea 3 (AllLynns Louie Valentino, AG and JA Carson, Irrewillipe East, Vic) 

4th – Sweet Apple Pie (Steinhousers Applejack, Allen and CC and J Cochrane, Cobargo, NSW) 

5th – Kings Vale Premier Madge (Hawardens Impuls Premier, Maxmount Jerseys, Warragul, Vic) 

 

Class 11  Senior 3 years in-milk (14 entries) 

1st – 1251 (late entry, name pending) 

2nd – Brookbora Valentino Fair Mavis (All Lyns Louie Valentino, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

3rd – Brunchilli Vanahlem Eileen 2 (Pannoo Abe Vanhalem, Brunchilli and Rivendell jerseys, Numbaa, NSW 

4th – Rivendell Tequila Elisa (Tower Vue Prime Tequila, Rivendell Jerseys, Numbaa, NSW) 

5th – Mikandan Galaxies Rose 336 (Galaxies Celebrity, J Mathews, Yarragon, Vic) 

 

Class 12 – 4 years in-milk (5 entries) 

1st – Kardinia Park Tbone Eileen (Richies Jace Tbone, JT and BO Campbell, Rochester, Vic) 

2nd – Eurarie TB Princess 2 (Richies Jace Tbone, RK and JL Easterbrook, Tatura, Vic) 

3rd – Trinity Merchant Bonita (Sunset Canyon Merchant Bushlea Farms, Koonwarra, Vic) 

4th – Narara Glen Tequila Clau (Tower Vue Prime Tequila, A and M Gavenlock, Oxley Island, NSW) 

5th – Brunchilli Velocity Naccissis (Arethusa Jade Velocity, Brunchilli and Rivendell Jerseys, Numbaa, NSW) 

 

Class 13 – 5 years in-milk (18 entries)

 

1st – Bushlea Van Fernleaf 10 (Pannoo Abe Vanahlem, F and D Borba, M Senecal, C Fisher, A and J Vander Meulen, B Cullen and J Hanford, Koonwarra, Vic) 

2nd – Brookbora Tbone Bonita 2nd (Richies Jace Tbone A3634(R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

3rd – Lara Premier Lassie 56 (Hawarden Implus Premier, E Cullen, Tatura, Vic) 

4th – Brookbora Vanahlem Estelle (Pannoo Abe Vanahlem, R, S and D Bacon, Tennyson, Vic) 

5th – Ingalala Vanahlem Dairylike (Pannoo Abe Vanhalem, J and M Drury, Attunga, NSW)  

 

Class 14 – 6 years in-milk  

1st – Lara Bbc Silvermine 119 (Bushlea Brooks Connection, E Cullen, Tatura, Vic) 

2nd – Miami Vanahlem Cowslip 4594-ET (Pannoo Abe Vanhalem, Philmar Dairy Co, Tocumwal NSW) 

3rd – 867 Riverside (late entry, name pending) 

4th – Shirlinn Tequila Snowflake (Tower Vue Prime Tequila, L Fraser, Gymea, NSW) 

5th – Yenolam Legion Althea (BW Legion, P Hentschke and J Falls, Tocumwal, NSW) 

 

Class 15 – 7 years and over in-milk 

1st – Broadlin Illusion 2817 (Astound, Broad family, Lockington, Vic) 

2nd – Shirlinn Governor Eve (Griffens Governor, Wilson family, Shirlinn Jerseys, Tamworth, NSW) 

3rd – Miami Spiritual Portia 4221 (Riverside Spiritual, Philmar Dairy Co, Tocumwal, NSW) 

4th – Shirlinn JS Silkie (Brunchilli Jades Storm, Wilson family Shirlinn Jerseys, Tamworth, NSW) 

5th – Bluechip Comerica Babe (Bridon Remake Comerica, F Walsh and G Hammond, Tongala, Vic)  

 

 


Send this to a friend