DATE: April 15th-17th, 2015
LOCATION: Victoriaville, QC



Grand Champion – MS GOLDWYN ALANA-ET – FERME FORTALE HOLSTEIN INC, ISABELLE VERVILLE, PIERRE BOULET
Reserve Grand – RF GOLDWYN HAILEY  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
Honorable Mention Grand Champion – CALBRETT GOLDWYN LAYLA-ET – COMESTAR HOLSTEIN, PONDEROSA HOLSTEINS, SPERANZA HOLSTEIN

Intermediate Champion – PETITCLERC SID SNOWFLAKE  – FERME FORTALE HOLSTEIN INC, PIERRE BOULET, FERME BLONDIN
Reserve Intermediate Champion – BATA LAUTHORITY LIANE  – FERME DES SAUGES S.E.N.C, FRANCIS CHARTRAND
Honorable Mention Intermediate Champion – MABEL REGINALD LITINOU – FERME MAGUY NORMANDIN INC

Junior Champion – VERTDOR SID FUGUEUSE , FERME VERT D’OR INC
Reserve Junior Champion – REPA JENNLY DOORMAN, DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
Honorable Mention Junior Champion – PETITCLERC GOLDWYN SWEETHEART – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
archrival-a

In one of the toughest judging assignments in the past 10 years, see what John Crowley has to say after judging the 2015 Quebec Spring Holstein Show.

 Intermediate Calf

IMG_2612

  1. DU PETIT BOIS GD SELSY – JM VALLEY HOLSTEIN, PAT CONROY, RICHARD W. & SHANNON ALLYN, VOGUE CATTLE CO
  2. GENO CHERRY BLOSSOM – Best Bred & Owned – FERME GENO INC
  3. WINRIGHT GOLDWYN ELEGANT – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  4. DUBEAU BROKAW MONTANA – ALICE LAMBERT, ANNABELLE LAMBERT, FERME SYMA HOLSTEIN ENRG
  5. DUBEAU BROKAW MOM BOUCHER – DUBEAU, FERME MALIC
  6. MASSICO MCCUTCHEN CHIX – MASSICOTTE HOLSTEIN INC
  7. GEN-C0M BROKAW ALIKA – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  8. BEAUCOISE MASCALESE ELFE – ELMER WEEKS, FERME KAMLAKE
  9. GARAY YORICK DIMETRIA – FERME ROGGUA ENR
  10. MILIBRO MATE MILLIE – FERME MILIBRO INC

Senior Calf

IMG_2637

  1. CERPOLAIT DOORMAN ROSELYNE – JEFF STEPHENS, CLARKVALLEY HOLSTEINS
  2. COMESTAR GEOMY REGINALD – DEVON D BENFER
  3. DENISTIER YORICK LICORICE – Best Bred & Owned- DENISTIER 24113185 QUEBEC INC
  4. FLEURY BROKAW JOANIE – FLEURY HOLSTEIN
  5. MILIBRO LOTUS ROSELUSTRE – FRANCIS MORNEAU
  6. WILSONCREST JOLENE – VOGUE CATTLE CO
  7. KAMLAKE GOLDALI LEONIE – FERME KAMLAKE
  8. MILIBRO GOLDWYN ROSELICORICE- FERME MILIBRO INC
  9. MACO ADELIE ATWOOD – MARIO CORRIVEAU
  10. QUARTER HILL CONGO HARLEY – FRANK A. & DIANE BORBA, LOOKOUT HOLSTEINS

Summer Yearling

IMG_2665

  1. VERTDOR SID FUGUEUSE  – Best Bred & Owned – FERME VERT D’OR INC
  2. PURE DOORMAN HOPE  – PURE HOLSTEINS
  3. BLONDIN GOLDWYN SPARKS  – FERME BLONDIN, FERME MAGUY NORMANDIN INC
  4. MILIBRO ROSEPLEX VEGAS  – FERME LUGA S.E.N.C, FERME MILIBRO INC, FREDERIC DUBOIS
  5. COMESTAR ANABETSY BROKAW  – FRANCIS MORNEAU
  6. LEACHFIELD ATWOOD DANCER  – PETER LEACH
  7. LEHOUX CANCUN WILDA  – B. LEHOUX & FILS INC
  8. PETITCLERC WINDBROOK ANACONDA  – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  9. DAMIBEL LAVANGUARD PANAMA – FERME DAMIBEL INC
  10. MAROCH MELLA DOORMAN – DAVID CLICHE GENETIQUE, FERME GASTON JACQUES INC

 Junior Yearling

IMG_2710

  1. PETITCLERC GOLDWYN SWEETHEART – Best Bred & Owned – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. PIERSTEIN ATWOOD GABIGAELLE  – FERME LAROCHELLE S.E.N.C, ISABELLE MORIN, MAXIME HEBERT, PIERRE BOULET
  3. MILIBRO REGINALD ROSELIGY – FERME MILIBRO INC
  4. LAFONTAINE GOLD CHIP MAKI  – FERME LAFONTAINE
  5. ROTALY BRAWLER HIDALGO – ROCK HEBERT & NATHALIE DUMAIS
  6. LAROCHELLE CHIPPER DORA – FERME LAROCHELLE S.E.N.C
  7. IDEE GOLDCHIP LUCKY – JORDAN BLAIS, KEVEN MOFFET, MIKAEL LECLERC
  8. MILIBRO DUBIRON SUN ROSELAKERS – FERME DU BIRON INC, FERME MILIBRO INC, MAXIME MONTPLAISIR
  9. MS DEBS BROKAW DIANNA-ET – DAN HOVDEN, JASON VOLKER, VELTHUIS FARMS LTD
  10. BELFAST DOORMAN LUST – BLACKROCK LIVESTOCK COMPANY, CORMDALE GENETICS INC, SILVERCAP HOLSTEINS, VOGUE CATTLE CO.

Intermediate Yearling

IMG_2748

  1. REPA JENNLY DOORMAN  – Best Bred & Owned – DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
  2. FAIRMONT DOORMAN LAURISA-ET  – FERME VERT D’OR INC, KEVEN MOFFET, MIKAEL LECLERC, MYRIAM COULOMBE, PAUL-ETIENNE HUDON
  3. BELFAST DOORMAN LOVESTRUCK – BLACKROCK LIVESTOCK COMPANY, CORMDALE GENETICS INC, SILVERCAP HOLSTEINS, VOGUE CATTLE CO.
  4. REPA JENNA DOORMAN – DONALD ROUX, MELANIE PARENTEAU, REJEAN PARENTEAU
  5. MILIBRO AFTERSHOCK ROSELOCK – FERME MILIBRO INC
  6. TRESY FEVER LIAM – FERME TRESY INC, MELISSA MARCOUX
  7. ROTALY GOLDWYN ALLEGRIA – ROCK HEBERT & NATHALIE DUMAIS
  8. BELFAST DOORMAN LIBERTY – BELFAST HOLSTEIN ENR, MARY INN HOLSTEIN
  9. HEZ ATWOOD HEAVEN-E  – VELTHUIS FARMS LTD
  10. ARDROSS MS LIPTON – ARDROSS HOLSTEINS, SILVERRIDGE FARMS LTD, VELTHUIS FARMS LTD

Senior Yearling

IMG_2783

  1. ROTALY WINDBROOK OMBRE  – Best Bred & Owned – ROCK HEBERT & NATHALIE DUMAIS
  2. ROBROOK WINDBROOK BEAUTY  – FERME GILLETTE INC, MARY INN HOLSTEIN
  3. COMESTAR LAURAS DOORMAN – COMESTAR HOLSTEIN
  4. BRISMER ATWOOD FRANGELINA – JEAN-GUY BRISSON & BETTY MERCIER
  5. BOURGIVAL YORICK MELANE – FERME BOURGIVAL, FERME LACTO-PHYLUM
  6. RICAGRI DEMPSEY PACE – FERME RICAGRI INC, JEAN-PHILIPPE CHAREST
  7. FLOCO FLOWIE FEVER – FERME KAMLAKE
  8. PAULO LAUTHORITY LADYS NIGHT – FERME PAUL-AIME VERMETTE & FILS INC
  9. MASSICO WINDBROOK DEBBY – MASSICOTTE HOLSTEIN INC
  10. VERTDOR LAVANGUARD COLBY – FERME VERT D’OR INC

 Junior 2 Year Old

IMG_2830

  1. PETITCLERC SID SNOWFLAKE  – Best udder – FERME FORTALE HOLSTEIN INC, PIERRE BOULET, FERME BLONDIN
  2. BLONDIN GOLDWYN SUNSATION  – Best Bred & Owned – FERME BLONDIN
  3. CERPOLAIT DUDE JUDITH  – FERME CERPOLAIT S.E.N.C
  4. KAMLAKE ALEXIA  – FERME KAMLAKE
  5. BELFAST WINDBROOK SYRYUS – BELFAST HOLSTEIN ENR
  6. JEANLU WINDHAMMER ELECTRA  – FERME J.P. POULIN & FILS

Senior 2 Year old

IMG_2862

  1. BATA LAUTHORITY LIANE  – FERME DES SAUGES S.E.N.C, FRANCIS CHARTRAND
  2. PLOEGSWAY GOLDWYN NUTS IS U  – FERME BLONDIN, FERME YVON SICARD
  3. MS ANDIS GW ASTRA-ET – Best udder – GERALD D. HALBACH, LOOKOUT HOLSTEINS
  4. BELFAST GOLDWYN LACE – Best Bred & Owned – BELFAST HOLSTEIN ENR, MARY INN HOLSTEIN
  5. VAL-BISSON MERIDIAN DORIANE – FERME BLONDIN
  6. PETITCLERC GOLDCHIP SIERRA  – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  7. ERNEST-ANTHONY SCP ANGELICA  – FERME BLONDIN, FERME FORTALE HOLSTEIN INC
  8. DESNETTE ALEXIE WINDHAMMER – DESNETTE HOLSTEIN
  9. WINTERBAY DUDE GUINNESS  – FERME BERNI (2001 INC)
  10. ELMCROFT WINDBROOK FORTUNE  – FERME BLONDIN, FERME YVON SICARD

Junior 3 Year Old

IMG_2886

  1. MABEL REGINALD LITINOU – Best udder Best Bred & Owned – FERME MAGUY NORMANDIN INC
  2. OUTAOUAIS SID HAILEY  – FERME BLONDIN
  3. PIERSTEIN LADYSDREAM PR LANNA  – ISABELLE MORIN, PIERRE BOULET
  4. KARONA GOLDWYN MIAM  – PIERRE CARON
  5. GEN-COM WINDBROOK HALONA – GEN-COM HOLSTEIN LTEE

Senior 3 Year Old

IMG_2901

  1. EXTONDALE WINDBROOK IVA – Best udder – FRANCIS MORNEAU
  2. DESLACS GOLDCHIP BRITANIA  – Best Bred & Owned – DESLACS HOLSTEIN
  3. MURRAYHOLM WINDBROOK LELY  – GERALD D. HALBACH, LOOKOUT HOLSTEINS, MURRAYHOLM FARMS INC
  4. GEN-COM WINDBROOK ALIE  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  5. BLONDIN BRAXTON KANSAS  – FERME BLONDIN
  6. TWINPEAK WINDBROOK AMARYLIS  – FERME RALSTON S.E.N.C
  7. PAULO WINDBROOK MONDAY NIGHT  – FERME PAUL-AIME VERMETTE & FILS INC
  8. GEN-COM SID ABEL – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  9. DESNETTE LARANA FEVER – DESNETTE HOLSTEIN
  10. DESNETTE DANIE FEVER  – DESNETTE HOLSTEIN

4 Year Olds

IMG_2926

  1. BERGEROY SEAVER CARTER – Best Bred & Owned – BERGEROY HOLSTEIN INC
  2. PATERNELLE SHOTGUN GELIMA – FERME KAMLAKE
  3. MYSTIQUE GOLDWYN BOREALE – FERME BLONDIN
  4. PETITCLERC ALEXANDER AMYCALE – FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  5. GEN-COM BAXTON HAILORY – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  6. BLONDIN BRAVEST DELICE – FERME BLONDIN
  7. TODDSDALE SAN REESE-ET – GEN-COM HOLSTEIN LTEE

5 Year Old

IMG_2952

  1. CAVANALECK SPIRTE DELL – Best udder – FERME BLONDIN
  2. BLONDIN JASPER IVANKA  – Best Bred & Owned – FERME BLONDIN
  3. WHITAKER-KK GOLDIE ROSE-ET  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  4. VIORIS ALEX PANDORA  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  5. PIERSTEIN GOLDWYN JINGO  – PIERRE BOULET
  6. PIERSTEIN GOLDWYN RENEE  – PIERRE BOULET
  7. MATVALE SANCHEZ JULIE IV  – FERME GUIMONDALE INC

Mature Cow

IMG_3004

  1. MS GOLDWYN ALANA-ET – Best udder – FERME FORTALE HOLSTEIN INC, ISABELLE VERVILLE, PIERRE BOULET
  2. RF GOLDWYN HAILEY  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  3. COBEQUID GOLDWYN LENO , BUTZ-HILL HOLSTEIN, FERME YVON SICARD, GHYSLAIN DEMERS, PIERRE BOULET
  4. MILIBRO GOLDWYN ROSELILACE  – Best Bred & Owned – FERME MILIBRO INC

50,000 kgs. Cows

IMG_3007

  1. CALBRETT GOLDWYN LAYLA-ET – Best udder – COMESTAR HOLSTEIN, PONDEROSA HOLSTEINS, SPERANZA HOLSTEIN
  2. WILLOWHOLME GOLDWYN JESSICA  – FERME BLONDIN
  3. CAVERHILL PEACH DOLMAN  – GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  4. MEADOW GREEN JEANY OUTSIDE  – FERME BLONDIN
  5. VT-POND-VIEW STM CORA-ET – SCOTT M., LAURIE LANGMAID
  6. PIERSTEIN GOLDWYN SUNSHINE  – Best Bred & Owned – PIERRE BOULET