meta Expo Bulle 2018 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Expo Bulle 2018


DATE: Mar 24, 2018
LOCATION: Bulle, Switzerland
JUDGE: Joel Lepage, QC Canada

DH GOLDCHIP DARLING
Grand Champion
2018 Expo Bulle
Yves Saucy & Roger Frossard

DH GOLDCHIP DARLING
Grand Champion
2018 Expo Bulle
Yves Saucy & Roger Frossard

Champion DH Gold Chip Darling, Roger Frossard und Yves Saucy, Les Pommerats
Reserve Schöneuter Champion: Sunibelle Dempsey Esprit, Nicolas Sudan, Broc; Senior

SUNIBELLE DEMPSEY ESPRIT
Champion Udder
2018 Expo Bulle
Sudan Nicolas, Gary Jones, Pat Conroy, Markus Vankanel

f

BOPI TALENT LOTANIE
Grand Champion
2018 Expo Bulle Red & White Show
Oberson & Pasquier

BOPI TALENT LOTANIE
Grand Champion
2018 Expo Bulle Red & White Show
Oberson & Pasquier

Grand Champion: Bopi Talent Lotanie, Oberson & Pasquier, Maules;
Senior Reserve Champion und Reserve Schöneuter Red Holstein Otterbach Defiant Baccara, Marc und Erhard Junker und Nohl Holstein, Iffwil;
Senior Mention Honorable Red Holstein: Mr Savage Pasteque, Roger Frossard, Les

BOPI TALENT LOTANIE
Champion Udder
2018 Expo Bulle Red & White Show
Oberson & Pasquier

g

PTIT COEUR HIGH OCTA MOIKANA
Junior Champion
2018 Expo Bulle
Menoud Bernard

Junior Champion Holstein Ptit Cœur Octa Moikana, Bernard Menoud, Môtiers;
Junior Reserve Champion Holstein GS Alliance Atwood Elina, S Bro Holstein, z.Hd. Edwin & Mathais Steiner, Wilen bei Wollerau (v.r.).

PTIT COEUR LOTUS BARBALALA
Junior Champion
2018 Expo Bulle Red & White
Roger Frossard

Junior Champion Red Holstein Ptit Coeur Lotus Barbalala, Roger Frossard, Les Pommerats;
Junior Reserve Champion Red Holstein La Waebera Tibere Rochelle, Ferme La Waebera, Le Mouret (v.l.).

PTIT COEUR LOTUS NITOUCHE
1st place Class 1
2018 Expo Bulle
Roger Frossard

C P P ATWOOD SOPHIA
1st place Class 2
2018 Expo Bulle
Comex Currat-Papaux-Piller

  1. CPP Atwood Sophia, Comex Currat-Papaux-Piller, Les Ecasseys;
  2. Kolly-JL Atomium Lobina, Ferme Kolly-JL, Pont-la-Ville;
  3. Ptit Cœur High Octane Malone, Roger Frossard, Les Pommerats.

 

PTIT COEUR HIGH OCTA MOIKANA
1st place Class 3
2018 Expo Bulle
Menoud Bernard

1. Ptit Cœur Octa Moikana, Bernard Menoud, Môtiers;
2. Lematter’s O Kaliber V Kalimara, Overney Lematter Niederöst, Rueyres-Treyfayes;
3. La Waebera Sid Suzie, Ferme La Waebera, Le Mouret.

GS ALLIANCE ATWOOD ELINA
1st place Class 4
2018 Expo Bulle
S Bro Holsteins

1. GS Alliance Atwood Elina, S Bro Holstein, z.Hd. Edwin & Mathais Steiner, Wilen bei Wollerau;
2. Les Chaux Unix Tigresse, Ferme La Waebera, Le Mouret;
3. GS Alliance Atwood Daria, S Bro Holstein, z.Hd. Edwin & Mathais Steiner, Wilen bei Wollerau. 

 

PTIT COEUR LOTUS BARBALALA
1st place Class 1
2018 Expo Bulle Red & White
Roger Frossard

1. Ptit Coeur Lotus Barbalala, Roger Frossard, Les Pommerats;
2. La Waebera Attico Olala, Ferme La Waebera, Le Mouret;
3. Gratgerber’s Defiant Marylin, Walter Gerber, Signau.

 

LA WAEBERA TIBERE ROCHELLE
1st place Class 2
2018 Expo Bulle Red & White
La Waebera

1. La Waebera Tibere Rochelle, Ferme La Waebera, Le Mouret;
2. Menoud Red Adonis Value, Bernard Menoud, Môtiers;
3. Everdes Attico Oasis, Yerly Holstein, Echarlens.

 

EN SOUSSAT HVEZDA BAYBEL
1st place Class 3
2018 Expo Bulle Red & White
Suchet Pierre-Alain

1. En Soussat Hvezda Babybel, Pierre-Alain Suchet, Farvagny-le-Grand;
2. Menoud Red Rosy-Nino Riwanon, Bernard Menoud, Môtiers;
3. Gymos Armani Pandora, Jonas und Adrian Schmutz, Uettligen.

 

SAVOLEYRE SID JOLEEN
1st place Class 5
2018 Expo Bulle
Favre Sebastien Gratwohl Florebce & Bach Lorenz

1. Savoleyre Sid Joleen, Sébastien Favre, Florence Gratwohl und Lorenz Bach, Les Moul;
2. Ptit Coeur Atwood Violence, Roger Frossard, Les Pommerats;
3. CPP Golden Dream Ragatta, Comex Currat-Papaux-Piller, Les Ecasseys.

 

SUNIBELLE DEMPSEY ESPRIT
1st place Class 6
2018 Expo Bulle
Sudan Nicolas

1. Sunibelle Dempsey Esprit, Nicolas Sudan, Broc;
2. Les Chaux Pink Floyd Alicia, Parisa-Jaquet, Estavannens;
3. Desgranges Doorman Abigail, Frédéric Overney, Rueyres-Treyfayes.

 

AU PARCHY DOORMAN JOLIE
1st place Class 7
2018 Expo Bulle
Gobeli Holsteins

1. Au Parchy Doorman Jolie, Gobeli Holstein, Ruedi Gasser, Hansjörg Räz, Saanen;
2. La Waebera Dempsey Jetta, Ferme La Waebera, Le Mouret;
3. Blondin Goldwyn Kosta, Ferme La Waebera, Le Mouret.

 

PJP INQUI (Meridian)
1st place Class 8
2018 Expo Bulle
S Bro & Parrabel Genetics & Regret Holsteins, Edwin & Mathias Steiner

1. PJP. Inouie, S Bro, Parrabel Genetics und Ruegruet Holsteins, Wilen bei Wilerau;
2. Ptit Coeur Atwood Manille, R. Frossard, AL.BE.RO. und Medal Farm Ladina, Les Pommerats;
3. Holst. Papaux Goldwyn Palma, Comex Currat-Papaux-Piller, Les Ecasseys.

 

DH GOLDCHIP DARLING
1st place Class 9
2018 Expo Bulle
Yves Saucy & Roger Frossard

1. DH Gold Chip Darling, Roger Frossard und Yves Saucy, Les Pommerats;
2. Rogy Goldwyn Ghardaia, Joe Demierre, La Joux;
3. Longeraie Windbrook Tanga, Nicolas Tornare, Treyvaux 

 

ILLENS GLEN TADOSSAC
1st place Class 10
2018 Expo Bulle
Jacques Rouiller

1.Illens Glen Tadoussac, Jacques Rouiller, Rossens;
2. La Passerelle Blaide Turca, Michel Chollet, Vaulruz;
3. Helfer Joah Monika, Werner und Ernst Helfer, Courlevon.

g

LONDALY ARMANI LOVELY
1st place Class 4
2018 Expo Bulle Red & White Show
Gobet & Vallelian

1. (BU) (BO) Londaly Armani Lovely (Armani), Gobet & Vallelian
2. Mattenhof Armani Sayuri (Armani), Gobeli Holsteins
3. (BU) Schrago Atomium Amber (Atomium), Schrago Bros

 

OTTERBACH DEFIANT BACCARA
1st place Class 5
2018 Expo Bulle Red & White Show
Junker Marc & Erhard & Nohl Holsteins

1. (BU) Otterbach Defiant Baccara (Defiant), Mar & Erhard Junker & Nohl Holsteins
2. Hanis Futur Adonis Gritli (Adonis), Niklaus Krebs & Gobeli Holsteins
3. (BO) Oldseed Farm Absolute Ottawa (Absolute), William Zahler & Jonas Zurcher

 

PTIT COEUR ARMANI BARBOTINE
1st place Class 6
2018 Expo Bulle Red & White Show
Roger Frossard

1. (BU) (BO) Ptit Coeur Armani Barbotine (Armani), Roger Frossard
2. Menoud Red Jonathan Barby (Jonathan), Bernard Menoud
3. Plattery Absolute Amanda (Absolute), Christian Menoud

 

PASTEQUE (Mr Savage)
1st place Class 7
2018 Expo Bulle Red & White Show
Roger Frossard

1. (BU) Pasteque (Mr Savage), Roger Frossard
2. (BU) (BO) GS Alliance Alando Jodie Red (Alando), S Bro Holstein & Parrabel Genetics
3. La-Prela Vincent Fleur (Vincent), Paul-Henri & Lucien Demierre

 

BOPI TALENT LOTANIE
1st place Class 8
2018 Expo Bulle Red & White Show
Oberson & Pasquier

1. (BU) (BO) Bopi Talent Litanie (Talent) Oberson & Pasquier
2. La Waebera Ralstorm Tina (Ralstorm), Ferme La Waebera