meta Cremona International Holstein Show 2021 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Cremona International Holstein Show 2021


Judge: Callum McKinven, CAN
Associate: Graham Kirby, UK
Location: Cremona International Exhibition, Cremona Italy
Date: Nov 27th, 2021


c

Castelverde Defender Gorgeous2
Grand Champion
Cremona International Holstein Show 2021
Castelverde Di Giuseppe Quaini – Marcello Ladino

Champion: Castelverde Defender Gorgeous2 (Defender) Castelverde Di Giuseppe Quaini – Marcello Ladina
Res Champion: Castleverde Goldwyn Banana (Goldwyn) Quaini Guiseppe Castelverde Holstein – Castelverde (cr)
Hon Men.: TocFarm Doorman Dior (Doorman) Touch Filippo, Ilaria and Attilio – Grosseto (gr)
 

c

Castelverde Defender Gorgeous2
Holstein Senior Best Udder
Cremona International Holstein Show 2021
Castelverde Di Giuseppe Quaini – Marcello Ladino

c

 

BOCFARM JORDY ROSY RED
Red & White Grand Champion
Cremona International Holstein Show 2021
SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S – SCALENGHE (TO)

c

TOC-FARM DOORMAN DIOR
Intermediate Champion
Cremona International Holstein Show 2021
TOCCHI FILIPPO, ILARIA, ATTILIO – GROSSETO (GR)

c

CASTELVERDE SOLOMON JOSIAH
Intermediate Udder Champion
Cremona International Holstein Show 2021
QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)

c

Pereira Jacoby Alicia (Jacoby)
Junior Black & White Champion
Cremona International Holstein Show 2021
Soc.Agro-Pecuaria Vilas Boas E Pereira LDA – Poiares

Junior Black & White Champion: Pereira Jacoby Alicia (Jacoby) – Soc.Agro-Pecuaria Vilas Boas E Pereira LDA – Poiares
Res Champion: Fantasy Ninfea (Lambda) – Soc.Agr.Oitana Guido E Eizo S.S. – Scalenghe (to)
Hon.Men: Pereira 5G Doc Bamba (Doc) – Soc.Agro-Pecuaria Vilas Boas E Pereira LDA – Poiares

c

FG Applestar (Warrior Red)
Junior Red & White Champion
Cremona International Holstein Show 2021
M.E.Dal Farm Ladina S.S.Soc.Agr – Pandino (cr)

Junior Red & White Champion: FG Applestar (Warrior Red) M.E.Dal Farm Ladina S.S.Soc.Agr – Pandino (cr)
Res Champion: Argo Mota Am Warrior Roxina Red (Warrior Red) Alberto Medina – Asturias
Hon.Men: Dea Rosa (Rager Red) Az. Agr. Dosso Laura Di Pellegrini Nadia – Gonzaga (mn)

Class 1: 6-8 month old heifers

FANTASY NINFEA (LAMBDA x KINGBOY x MASCALESE)
1st place 6-8 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S – SCALENGHE (TO)

no images were found

  1. FANTASY NINFEA (LAMBDA x KINGBOY x  MASCALESE) – SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S – SCALENGHE (TO)
  2. CASTELVERDE DOORMAN SUSY (DOORMAN x GOLDWYN x DAMION) – QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  3. CAVITELLA DISCJOCKEY KATE TWO (DISCJOCKEY x SOLOMON x GOLDEN DREAMS) – MOZZI CARLO – BUSSETO (PR)
  4. VALROSE HANDSOME SECRET ET (HANDSOME x CRUSHTIME x LINEMAN) – NUZZI DOMENICO & DONATO – LATERZA (TA)
  5. ARGOMOTA AM AC MM DOC ADELINA (DOC x TAKEOFF x SOLOMON) – MEDINA – CARRAL – MADRINAN

Class 2: 8-10 month old heifers

PEREIRA 5G DOC BAMBA
1st place 8-10 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARES

  1. PEREIRA 5G DOC BAMBA (DOC x SOLOMON x SID) –  S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARES
  2. FANTASY FUNNY (LAMBDA x FRANCHISE x BREKEM) – SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S – SCALENGHE (TO)
  3. BOSIO PB UPGRADE ARLYN ET (UPGRADE x JACOBY x ARCHRIVAL) – BOLLATI-BOSIO-GRILLI-SIMONI
  4. LATTARULO TSTORM LAVINIA ET (THUNDER STORM x DOORMAN x GOLD CHIP) – LATTARULO LEONARDO – GIOIA DEL COLLE (BA)
  5. BAS FARM HOTHAND FERGY (ALTAHOTHAND x DOORMAN x SNOWMAN) – SOC.AGR. BASANO DI BASANO E C. S – AIRASCA (TO)

Class 3: 10-12 month old heifers

PEREIRA JACOBY ALICIA
1st place 10-12 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARESS

  1. PEREIRA JACOBY ALICIA (JACOBY x ELUDE x LAVANGUARD) – S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARES
  2. CASTELVERDE CHIEF JAGGER (CHIEF x MCCUTCHEN x DUNDE) – QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  3. BEL HANDSOME FLORIDA (HANDSOME x SIDEKICK x GOLDEN DREAMS)  – DABB. e ODD.-BELTRAM.-BEL HOL.
  4. TOC-FARM ALLIGATOR ADEELE (ALLIGATOR x ATWOOD x DAMION) – TOCCHI FILIPPO, ILARIA, ATTILIO – GROSSETO (GR)
  5. CAVITELLA SKYHIGH NAOMI (SKYHIGH x FRY x PLANET) –MOZZI CARLO – BUSSETO (PR)

Class 4: 12-15 month heifers

CHIZZOLA SKYHIGH ALOISE ET
1st place 12-15 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA – CORTEMAGGIORE (PC)

  1. CHIZZOLA SKYHIGH ALOISE ET (SKYHIGH x ATWOOD x ZENITH) – BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA – CORTEMAGGIORE (PC)
  2. GHINI MISURA EDUARDO (EDUARDO x GHINI INTER x ONWARD) – G.L.D.- ALLEVAMENTI C.R.L. – PUTIGNANO (BA)
  3. FLORA AM CRUSHTIME LITTLE (CRUSHTIME x GOLD CHIP x NUMERO UNO) – ALBERTO MEDINA – ASTURIAS
  4. ZAIRA ANIA (ZAIRA IRON x SOLOMON x GOLDWYN) – LUZZERI – MARIKA CONTESINI
  5. BEL REDFOX ENJOY (REDFOX x BARBWIRE RED) – DABB. e ODD.-BELTRAM.-BEL HOL

Class 5: 15-18 month heifers

CAVITELLA CRUSHTIME ROXETTE
1st place 15-18 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
MOZZI CARLO – BUSSETO (PR)

  1. CAVITELLA CRUSHTIME ROXETTE (CRUSHTIME x GOLDEN DREAMS x PLANET) – MOZZI CARLO – BUSSETO (PR)
  2. BEL TATOO ELETTRA (TATOO x DOORMAN x ATWOOD) – SOC. AGR. CERRI PIETRO RINALDO E – TURANO LODIGIANO (LO)
  3. CHIZZOLA R.CRUSH ALWINE (ROYALCRUSH x ATWOOD x ZENITH) – BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA – CORTEMAGGIORE (PC)
  4. BAS FARM SIDEKICK EVIDENCE (SIDEKICK x CHIEF x SILVER) – SOC.AGR. BASANO DI BASANO E C. S – AIRASCA (TO)
  5. PRADAZZO DOORMAN MADREPERLA (DOORMAN x MASTERFUL x OLEGANT) – PRADAZZO DI DONINI ETTORE R. E – CASTELLEONE (CR)

Class 6: 18-21 month heifers

PRADAZZO JACK MINA R
1st place 18-21 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
PRADAZZO DI DONINI ETTORE R. E – CASTELLEONE (CR)

  1. PRADAZZO JACK MINA R (JACKPOT PP RED x RIC RED x TALENT-IMP) – PRADAZZO DI DONINI ETTORE R. E – CASTELLEONE (CR)
  2. DOTTI ARMY EVELIN ET (ARMY x JACOBY x STANLEYCUP) – AZIENDA AGRICOLA LA CORTE DOTTI – SAN POSSIDONIO (MO)
  3. VALROSE CRUSHTIME DOROTY ET (CRUSHTIME x DEMPSEY x LADD P-RED) – NUZZI – TJR PORTEA – BARUFFINI
  4. PEREIRA WARRIOR O’KADAFY (WARRIOR-RED x DIAMONDBACK x GOLDWYN) – S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARES
  5. CRUSHTIME ISOLA (CRUSHTIME x SID x SHOTTLE) – G.L.D.- ALLEVAMENTI C.R.L. – PUTIGNANO (BA)

Class 7:  21-24 month heifers

FG APPLESTAR ET
1st place 21-24 month old heifer
Cremona International Holstein Show 2021
M.E. DAL FARM LADINA S.S. – PANDINO (CR)

  1. FG APPLESTAR ET (WARRIOR-RED x ANAHIEM) – M.E. DAL FARM LADINA S.S. – PANDINO (CR)
  2. TOC-FARM CRUSHABULL CELESTE (CRUSHABULL x KINGBOY x NUMERO UNO) – TOCCHI FILIPPO, ILARIA, ATTILIO – GROSSETO (GR)
  3. BOSIO GRADE BABY Q (GRADE x ZELGADIS x CHELIOS) – BOSIO GIANLUIGI – PERSICO DOSIMO (CR)
  4. DOTTI ARMY EVELIN ET (ARMY x JACOBY x STANLEYCUP) – AZIENDA AGRICOLA LA CORTE DOTTI – SAN POSSIDONIO (MO)
  5. PEREIRA UNDENIED ARENA (UNDENIED x JACOBY x ARCHRIVAL) – S.A.PEC. VILAS BOAS E PEREIRA – POIARES

Class 8: Junior Two Year Olds

SEM-FARM UNIX SHARON
1st place Junior Two Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA (TA)

  1. SEM-FARM UNIX SHARON (UNIX x DOORMAN x ACME) – SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA (TA)
  2. FANTASY DOROTHY (REBEL x HOTLINE x GOLDWYN) – SOC.AGR. OITANA GUIDO E EZIO S.S – SCALENGHE (TO)
  3. NEW FLOWERS FARM SUNDAY (DELMONTE x HONEYBEE x MASCALESE) – AZ. AGR. NEW FLOWERS FARM S.S. D – NOCETO (PR)
  4. NEW FLOWERS FARM TERRY (PROWLER x MONTEREY x CASUAL) – AZ. AGR. NEW FLOWERS FARM S.S. D – NOCETO (PR)
  5. ALL-DEA LITTLE SUN (CRUSHTIME x MERIDIAN x ATWOOD) – ROBERTO BERTA – LADINA – CIOLI

Class 9 : Senior Two Year Olds

ATWOOD MELBA ET
1st place Senior Two Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
POSTICCHIA SABELLI AZIENDA AGRIC – LAVELLO (PZ)

  1. ATWOOD MELBA ET (ATWOOD x SHOTTLE x MARION) POSTICCHIA SABELLI AZIENDA AGRIC – LAVELLO (PZ)
  2. CASTELVERDE UNIX LOAKER ET (UNIX x LAUTHORITY x OUTSIDE) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  3. GIORDANA (JORDY-RED x GOLDSUN x WINDBROOK) – G.L.D.- ALLEVAMENTI C.R.L. – PUTIGNANO (BA)
  4. NOZZAFARM UNIX REBECCA (UNIX x GOLD CHIP x KINGBOY) NOZZAFARM HOLSTEIN DI SALVONI E. – CHIARI (BS)

Class 10: Junior Three Year Olds

HURRICANE IOTA CANFORA
1st place Junior Three Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
AZ. AGR. ZOOT. TORREBIANCALLEVA – FOGGIA (FG)

  1. HURRICANE IOTA CANFORA (HURRICANE x FREEDON) AZ. AGR. ZOOT. TORREBIANCALLEVA – FOGGIA (FG)
  2. PRADAZZO FIABA (STEP RED x ADDICTION x PITBULL) PRADAZZO DI DONINI ETTORE R. E – CASTELLEONE (CR)
  3. TEH (SWAG x SLIP x ZARIK)  ZAGHEN ERNESTO – CREMOSANO (CR)
  4. CHIZZOLA VANHALEN HELENA (VANHALEN x ATWOOD x CHAMPION) BOLLATI ANTONIO E FIGLI SOCIETA – CORTEMAGGIORE (PC)

Class 11: Senior Three Year Olds

TOC-FARM DOORMAN DIOR
1st place Senior Three Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
TOCCHI FILIPPO, ILARIA, ATTILIO – GROSSETO (GR)

  1. TOC-FARM DOORMAN DIOR (DOORMAN x ATWOOD x DAMION) TOCCHI FILIPPO, ILARIA, ATTILIO – GROSSETO (GR)
  2. CASTELVERDE SOLOMON JOSIAH (SOLOMON x ATWOOD x DUNDEE) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  3. NEW FLOWERS FARM DESTINY (MONTEREY x CASUAL x MISIS) AZ. AGR. NEW FLOWERS FARM S.S. D – NOCETO (PR)
  4. MURI DIAMONDBACK BETTA ET (DIAMONDBACK # MCCUTCHEN # ATWOOD) MURI HOLSTEIN SOCIETA’ SEMPLICE – CARAGLIO (CN)
  5. CASTELVERDE ATWOOD REBECCAH (ATWOOD # DOORMAN # SID) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)

Class 12: Four Year Olds

CASTELVERDE DEFIANT GORGEOUS2 (DEFIANT x ARMANI x ADVENT-RED)
1st place Four Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
CASTELVERDE – MARCELLO LADINA

  1. CASTELVERDE DEFIANT GORGEOUS2 (DEFIANT x ARMANI x ADVENT-RED) CASTELVERDE – MARCELLO LADINA
  2. CASTELVERDE GC SUPERCRACKER (GOLD CHIP x ATWOOD x DAMION) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  3. PRADAZZO MIDNIGHT FRANTISCA (MIDNIGHT x PLANETARIO x LION KING) PRADAZZO DI DONINI ETTORE R. E – CASTELLEONE (CR)
  4. BAS FARM CLASH BUA (CLASH x YAHTZEE x PLANET) SOC.AGR. BASANO DI BASANO E C. S – AIRASCA (TO)
  5. P.V. FEVER ZOLLA (FEVER x GRITTI x AMATEUR) PONTE VECCHIO S.S. SOC. AGR. DI – VIDOR (TV)

Class 13: Five Year Olds

CODA VECCHIA DOORMAN LUNA (DOORMAN x LAUTHORITY x CHAMPION)
1st place Five Year Old
Cremona International Holstein Show 2021
BOLLATI – REPETTI

  1. CODA VECCHIA DOORMAN LUNA (DOORMAN x LAUTHORITY x CHAMPION)  BOLLATI – REPETTI
  2. AGR WICKHAM FLORA (WICKHAM x CHELIOS x SUPER) MEDINA – CARRAL – MADRINAN
  3. POSAL BAILY CHEN OLIMPIA (CHEN x BOLTON x MILLION) POSTICCHIA SABELLI AZIENDA AGRIC – LAVELLO (PZ)
  4. CASTELVERDE DEMPSEY HONEY (DEMPSEY x ALEXANDER x BONAIR) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)

Class 14: Mature Cows

CASTELVERDE GOLWYN BANANA ET (GOLDWYN x DUNDEE x LEADER)
1st place Mature Cow
Cremona International Holstein Show 2021
QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)

  1. CASTELVERDE GOLWYN BANANA ET (GOLDWYN x DUNDEE x LEADER) QUAINI GIUSEPPE CASTELVERDE HO – CASTELVERDE (CR)
  2. SEM-FARM INCANTO NINFEA (INCANTO x KNOWLEDGE x BOSSIDE RUBEN) SEMERARO CARLO MARIA – MOTTOLA (TA)
  3. VIVA A.M CARLY BEEMER ET (BEEMER x ALCHEMY x PRONTO) ALBERTO MEDINA – REY DE MINOTECO

Class 15: Production Cows

Castelverde Goldsun Laura (Goldsun)
1st place Production Cow
Cremona International Holstein Show 2021
Quaini Guiseppe Castelverde Holstein – Castelverde (cr)

c

Winner of the Senior Mixed Group of 3 is –
Quaini Guiseppe Castelverde Holstein – Castelverde (cr)

c


Send this to a friend