meta British Columbia Spring Holstein Show 2018 :: The Bullvine - The #1 Source for Everything Dairy

British Columbia Spring Holstein Show 2018


DATE: March 22, 2087 at 9AM
LOCATION: Abbotsford, BC
JUDGE: Mike Berry, WA

GRAND CHAMPION: ROBELLA SANCHEZ MARABELLA (SANCHEZ), ROBELLA HOLSTEINS & WESTCOAST HOLSTEINS, SK
RESERVE GRAND CHAMPION: GAMLAKE DESTRY SALLIE (DESTRY), SAMANTHA GAMBONINI, CA
HM GRAND CHAMPION: WENDON DESTRY RAINY (DESTRY), WENDON HOLSTEINS, AB

GRAND R&W CHAMPION: MS APPLES ALEDA RED (REDBURST), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
RESERVE GRAND CHAMPION R&W: MISS APPLE ARIA RED (ALCHEMY), STEPHEN & PATRICK MADDOX & TYLER DICKERHOOF, CA
HM CHAMPION R&W: WESTCOAST DEFIANT ADDISON (DEFIANT), WESTCOAST HOLSTEINS, BC

SENIOR CHAMPION: ROBELLA SANCHEZ MARABELLA (SANCHEZ), ROBELLA HOLSTEINS & WESTCOAST HOLSTEINS, SK
RESERVE SENIOR CHAMPION: GAMLAKE DESTRY SALLIE (DESTRY), SAMANTHA GAMBONINI, CA
HM MENTION SENIOR CHAMPION: WENDON DESTRY RAINY (DESTRY), WENDON HOLSTEINS, AB

INTERMEDIATE CHAMPION: MOSNANG DEMEN CHEDDER (DEMEN), MOSNANG HOLSTEINS, AB
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: CRESTOMERE UNIX LINDOR (UNIX), T&L CATTLE LTD., BC
HM INTERMEDIATE CHAMPION: MORSAN DOORMAN MISSY 3362 (DOORMAN), WESTCOAST HOLSTEINS & BENBIE HOLSTEINS & ASSOCIATES, BC

SENIOR BEST BRED & OWNED: ROBELLA SANCHEZ MARABELLA (SANCHEZ), ROBELLA HOLSTEINS & WESTCOAST HOLSTEINS, SK

JUNIOR CHAMPION: MILKSOURCE GLDNDRM ASSET (GOLDEN DREAMS), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
RESERVE JUNIOR CHAMPION: HAMMING SOLOMON DANICA (SOLOMON), HAMMING HOLSTEINS, BC
HM JUNIOR CHAMPION: KAROLSTEIN LILASTRUCK 1STGRADE (1STGRADE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC

R&W JUNIOR CHAMPION: RUANN D-B SHAR-60985 (DIAMONDBACK), STEPHEN & PATRICK MADDOX, CA
RESERVE R&W JUNIOR CHAMPION: DELTERRA SHEEZ AWESOME (AWESOME), DELTERRA, SUNNINGHILL & HAMMING, BC

JUNIOR BEST BRED & OWNED: HAMMING SOLOMON DANICA (SOLOMON), HAMMING HOLSTEINS, BC
RESERVE JUNIOR BEST BRED & OWNED: WEDGWOOD JACOBY TAHLIA (JACOBY), STANHOPE-WEDGWOOD, BC

SENIOR CALF (24)

WILL-TATTOO DEFIANT TRULY (DEFIANT)

1. WILL-TATTOO DEFIANT TRULY (DEFIANT), ADAM & LACEY VAN EXEL & WILL & AMY IAGER, CA
2. SLEDGESTAR JACOBY ALANNA (JACOBY), RIETVELD DAIRIES LTD., AB
3. WEDGWOOD LAMBTOM LORALIE (LAMBTON), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
4. LAVENDER SOLOMON PARADE (SOLOMON), LAVENDER FARMS, BC
5. SKYCREST LUMINEER SMORGASBORD (LUMINEER), SKYCREST HOLSTEINS, AB

SUMMER YEARLING (26)

KAROLSTEIN LILASTRUCK 1STGRADE

1. KAROLSTEIN LILASTRUCK 1STGRADE (1STGRADE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
2. LUCKY MEIHAVEN AV ROSABEL (AVALANCHE), HAMMING HOLSTEINS & LUCKY HILL DAIRY, BC
3. ROBELLA AVALANCHE ATLANTA (AVALANCHE), ROBELLA HOLSTEINS, SK
4. BLOSSOMDAIRY SOLOMON ROSE (SOLOMON), BLOSSOMDAIRY, BC
5. RIETBEN WB CALISTA (WRECKING BALL), RIETVELD DAIRIES LTD., AB

JUNIOR YEARLING (19)

WEDGWOOD JACOBY TAHLIA (JACOBY)

1. (B&O) WEDGWOOD JACOBY TAHLIA (JACOBY), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
2. HAMMING SOLOMON CHERRY ON TOP (SOLOMON), HAMMING HOLSTEINS, BC
3. STARCREST SUNNYHOME SID MYRTLE (SID), SUNNYHOME FARMS, BC
4. BLOSSOMDAIRY DOORMAN PARADISE (DOORMAN), BLOSSOMDAIRY, BC
5. ROBELLA BYWAY WHIPLASH (BYWAY), ROBELLA HOLSTEINS & ROCKYMOUNTAIN HOLSTEINS, SK

INTERMEDIATE YEARLING (12)

HAMMING SOLOMON DANICA (SOLOMON)

1. (B&O) HAMMING SOLOMON DANICA (SOLOMON), HAMMING HOLSTEINS, BC
2. LAVENDER COREYS ROBELLA (COREY), LAVENDER FARMS, BC
3. SMITH-OAK AVLNCH ROSETTE (AVALANCHE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
4. SKYCREST SOLOMON SALMONELLA (SOLOMON), SKYCREST HOLSTEINS, AB
5. WEDGWOOD JACOBY TALISSA (JACOBY), STANHOPE-WEDGWOOD, BC

SENIOR YEARLING (17)

MILKSOURCE GLDNDRM ASSET

1. MILKSOURCE GLDNDRM ASSET (GOLDEN DREAMS), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
2. ALLEY DOORMAN MAPLE (DOORMAN), HAMMING HOLSTEINS, BLOSSOMDAIRY & CARL BARCLAY, BC
3. WEDGWOOD CG DORINDA (CAPITAL GAIN), PODCREST HOLSTEINS, BC
4. WESTCOAST AVALANCHE LAMPTON (AVALANCHE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
5. WENDON BYWAY WINNY (BYWAY), WENDON HOLSTEINS, AB

JUNIOR GROUP OF 3 (8)

1. STANHOPE-WEDGWOOD, BC
2. HAMMING HOLSTEINS, BC
3. BLOSSOMDAIRY, BC
4. WENDON HOLSTEINS, AB
5. LAVENDER FARMS, BC

JUNIOR 2 YEAR OLD (7)

1. ROBELLA SOLOMON ANDY (SOLOMON), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
2. RAYON D’OR LOTUS CAN BE PRETTY (LOTUS), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
3. (B&O) WEDGWOOD GD DEMY (GOLDEN DREAMS), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
4. PRINSE BLAKE DOUBLE DUTCH (BLAKE), PRINSE FARMS, BC
5. PREMIERWEST LEVERAGE ASPEN P (LEVERAGE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC

SENIOR 2 YEAR OLD (21)

1. MORSAN DOORMAN MISSY 3362 (DOORMAN), WESTCOAST HOLSTEINS & BENBIE HOLSTEINS, BC
2. MOSNANG SNOWY CHRISTMAS (SNOWY), MOSNANG HOLSTEINS, AB
3. SKYCREST WINDBROOK FANCYPANT (WINDBROOK), SKYCREST HOLSTEINS, AB
4. WESTCOAST DOORMAN CASH 3444 (DOORMAN), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
5. SUNNYHOME INTEGRAL MARCIE (INTEGRAL), BENBIE HOLSTEINS, JOHN HYLKEMA & ANTHONY NIENHUIS, SK

JUNIOR 3 YEAR OLD (11)

1. HEZ BO ATWOOD RUTH (ATWOOD), T&L CATTLE LTD., BC
2. (B&O) SKYCREST DADDY LONG LEGS (NIGHTMOVES), SKYCREST HOLSTEINS, AB
3. WEDGWOOD CG NINA (CAPITAL GAIN), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
4. WEDGWOOD G C PARADISE (GOLD CHIP), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
5. RUANN DOORMAN JEAN-54712 (DOORMAN), STEPHEN & PATRICK MADDOX, CA

 

SENIOR 3 YEAR OLD (17)

1. MOSNANG DEMEN CHEDDER (DEMEN), MOSNANG HOLSTEINS, AB
2. CRESTOMERE UNIX LINDOR (UNIX), T&L CATTLE LTD., BC
3. WESTCOAST DEFIANT ADDISON (DEFIANT), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
4. LAZY-A GOLDCHIP EVA-3 (GOLD CHIP), EXELS HOLSTEINS, CA
5. WESTCOAST ACTION REGINA (ACTION), WESTCOAST HOLSTEINS, BC

4 YEAR OLD (19)

1. ROBELLA SANCHEZ MARABELLA (SANCHEZ), ROBELLA HOLSTEINS & WESTCOAST HOLSTEINS, SK
2. AP GAMBO ATWOOD KENAN (ATWOOD), A BAMBONIE, S&P MADDOX, & G&M SCHMIDT, CA
3. MORSAN MCCUTCHEN BEHAVE 1848 (MCCUTCHEN), STANHOPE WEDGWOOD HOLDINGS LTD., BC
4. WESTCOAST ABSOL RINA (ABSOLUTE), SUNNYHOME FARMS, BC
5. WEBB VIEW BUTTERBALLS MCCUTCHEN (MCCUTCHEN), ROBELLA, BENBIE, LAKEFIELD & BLAIR WEEKS, SK

5 YEAR OLD (9)

MS APPLES ALEDA RED (REDBURST)

1. MS APPLES ALEDA RED (REDBURST), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
2. MISS APPLE ARIA RED (ALCHEMY), STEPHEN & PATRICK MADDOX & TYLER DICKERHOOF, CA
3. BERNALTA DUDE DRESSY (DUDE), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
4. WENDON GOLDWYN RAINA (GOLDWYN), WENDON HOLSTEINS, AB
5. SKYCREST DEFIANT LAST CALL (DEFIANT), SKYCREST HOLSTEINS, AB

MATURE COW (9)

GAMLAKE DESTRY SALLIE

1. (B&O) GAMLAKE DESTRY SALLIE (DESTRY), SAMANTHA GAMBONINI, CA
2. (BU) WENDON DESTRY RAINY (DESTRY), WENDON HOLSTEINS, AB
3. MORNINGVIEW DESTRY LANI (DESTRY), WESTCOAST HOLSTEINS, BC
4. SYMA GOLD MARIE DECEMBER (GOLD CHIP), STANHOPE-WEDGWOOD, BC
5. TOLAMIKA DUNDEE FANTA (DUNDEE), SKYCREST HOLSTEINS & CHRIS DEWITT JR., AB

SENIOR BREEDERS HERD (7)

1. WENDON HOLSTEINS, AB
2. WESTCOAST HOLSTEINS, BC
3. MOSNANG HOLSTEINS, AB
4. HAMMING HOLSTEINS, BC
5. STANHOPE-WEDGWOOD, BC


Send this to a friend