meta ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW


Judge: Chris Hill

J&K-VUE GOLDWYN GLAMOUR-ET (GOLDWYN)
GRAND CHAMPION
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
DOUGLAS BOOP, PA

GRAND CHAMPION: J&K-VUE GOLDWYN GLAMOUR-ET (GOLDWYN), 1ST 125,000LB. COW, DOUGLAS BOOP, PA
RES. GRAND CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), 1ST 4 YEAR OLD, DOUGLAS & MATTHEW BOOP, PA
HM GRAND CHAMPION: LINDEN LOCH SD PANDORA, 1ST SR. 3 YEAR OLD, TYLER SHAW, PA

SENIOR CHAMPION: J&K-VUE GOLDWYN GLAMOUR-ET (GOLDWYN), 1ST 125,000LB. COW, DOUGLAS BOOP, PA
RES. SENIOR CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), 1ST 4 YEAR OLD, DOUGLAS & MATTHEW BOOP, PA
HM SENIOR CHAMPION: DREWHOLME DEMPSEY ALCENA (DEMPSEY), 2ND 4 YEAR OLD, KRISTOPHER ACKLEYY, KAIDEN & ZAILEY CONROY, OH

 

 

LINDEN LOCH SID PANDORA
INTERMEDIATE CHAMPION
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
TYLER SHAW, PA

INTERMEDIATE CHAMPION: LINDEN LOCH SD PANDORA, 1ST SR. 3 YEAR OLD, TYLER SHAW, PA
RES. INTERMEDIATE CHAMPION: HEART&SOUL SAMMY RICKI (SAMMY), 1ST JR. 2 YEAR OLD, MATTHEW BOOP, PA

ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW – JUNIOR CHAMPIONS
VAILWOOD DRMN SIGRID (DOORMAN)
JUNIOR CHAMPION
ALLISON GALTON, NY
HILROSE SOLOMON PINEAPPLE (SOLOMON)
RESERVE JUNIOR CHAMPION
CALEB MCGEE, PA

SPRING CALF (27)

WINDY-KNOLL-VIEW POSER (BRADY)
1ST PLACE SPRING HEIFER CALF
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
REESE BURDETTE

1. WINDY-KNOLL VIEW POSER (BRDY), REESE BURDETTE, PA
2. JOSAN HY-CLAASS ANTHER (HY-CLASS), IAN BRIECHLE, PA
3. SAVAGE-LEIGH AVALANCHE LEVI (AVLANCHE), KENDALL WELSH, MD
4. HEART & SOUL JK SOLMN GLITTER (SOLOMON), DOUGLAS R BOOP, PA
5. DE-LITE ATWOOD KAPPUCCINO ET (ATWOOD), ELIZABETH G LENTZ, PA
6. BROOK-ORNER AIRLIFT JAZZ (AIRLIFT), ELLA HLAVATY, PA
7. MISS MERCYS MASERATI (SOLOMON), MADISON IAGER, MD
8. FROLIC MEDOW GOLD CHIP FAWN (GOLD CHIP), ARAM STEINFELF, PA
9. SHEDD C SID BABY BEL (SID), ANNA KENNEDY, PA
10. OVALTOP DBACK DELIGHT (DIAMONDBACK), ALEXIS MAE WOLFE, NY

 

WINTER CALF (37)

HILROSE SOLOMON PINEAPPLE (SOLOMON)
1ST PLACE WINTER HEIFER CALF
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
CALEB MCGEE, PA

1. HILROSE SOLOMON PINEAPPLE (SOLOMON), CALEB MCGEE, PA
2. WINDY-KNOLL-VIEW CITTI-TW (HY-CLASS), WYATT CORDELL, PA
3. HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP), MATTHEW BOOP, PA
4. SMITH OAK AVLNCH ROSETTE (AVALANCHE), JUSTIN SMITH, PA
5. J&K-VUE GOLDEN GLISTEN-ET (GOLDDUST), DANIEL KITCHEN, PA
6. SPUNGOLD DBACK CLAIR (DIAMONBACK), ETHAN VANNOY, PA
7. MS EATONHOLM GOLD METAL-ET (GOLDWYN), CLAIRE STOLTZFUS, PA
8. PENNWOOD S ROCKY RHYTHM-ET (SOLOMON), LEVI STOLTZFUS, PA
9. WELK-SHADE SID KENEDY-ET (SID), JARRETT WELK, PA
10. KINGS-RANSOM PTS CLASSY-ET (SID), RACHEL SPARLING, PA

FALL CALF (34)

SAVAGE-LEIGH LITTLE LONA-ET (SID)
1ST PLACE FALL HEIFER CALF
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
CHASE SAVAGE, MD

1. SAVAGE-LEIGH LITTLE LONA-ET (SID), CHASE SAVAGE, MD
2. MIKELHOLM MCCUTCHEN ELSA (MCCUTCHEN), EMILY MIKEL, NY
3. TRANS-ACRES JACOBY ALASKA-ET (JACOBY), NATALIE YOUSE, MD
4. WELK-SHADE WIND KAMILLA-ET (WINDBROOK), HANNA WELK, PA
5. SELDOM REST-F A TRAVELLER (ATTIC), ELIZABETH ACEL, PA
6. OAKFIELD SOLOMON LOU-ET (SOLOMON), DEREK GEOGE, NY
7. JOSAN GOLDCHIP MNC (GOLD CHIP), EMORY BEWLEY, PA
8. MS EATONHOLME MB EVELYN (BRASH), COREY VANDERFELTZ, PA
9. BEAVER-GLATS DIAMOND CANDY (DIAMONDBACK), SHAWNEE COMSTOCK
10. STONEYHILL-VU DBK JUSTICE-ET (DIAMONDBACK), IAN WALKER, PA

SUMMER YEARLING (19)

HEART & SOUL DIAMONDBACK RACER (DIAMONDBACK)
1ST PLACE SUMMER YEARLING
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL DIAMONDBACK RACER (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
2. PENN GRA CHROME DIVA (CHROME), COY CAMPBELL, PA
3. WINDY-KNOLL-VIEW PDIDDY-ET (WINDBROOK), BRINTON CORDELL, PA
4. PLUM-LINE ACME ARIANNA (ACME), BROOKE CAREY, PA
5. J&K VUE GOLDDUST GAZELLE-ET (GOLDDUST), MADISON WEAVER, PA
6. HEART&SOUL GOLD IN THE RING (GOLDWYN), DOUGLAS BOOP, PA
7. MIKELHOLM MC REAL DEAL (MCCUTCHEN), EMILY MIKEL, NY
8. MS BELLAS CORVETTE BLAST (CORVETTE), DANIEL KITCHEN, PA
9. ELDA-CHROSS SHOUT POLKA-DOT (SHOUT), DENAE HERSHBERGER, PA
10. CAMP-RUN DOORMAN AMY-ET (DOORMAN), CHLOE STURGEON, PA

SPRING YEARLING (15)

1. VAILWOOD DRMN SIGRID (DOORMAN), ALLISON GALTON, NY
2. HEART&SOUL DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), DOUGLAS BOOP, PA
3. KUL-WAVE DEFIANT FINLEY (DEFIANT), ANALISE STOVER, PA
4. DAYSPRING AR SASSAFRAS (ARMANI), JONATHAN MCGEE, PA
5. CASHELLS ATWOOD CONTESSA (ATWOOD), ALEXIS REAM, PA
6. ROSE-BREEZE BRADY CHARLENE (BRADY), ANDREW HOUSEKNECT, PA
7. OAKFIELD BRAZZL LIONESSE-ET (BRAZZLE), REBEKAH ALDRICH, PA
8. MILLWORK SOLOMON ARIEL (SOLOMON), BRYANNA MILLS, PA
9. KING-LANE G CHIP PROPHET-ET (GOLD CHIP), AUTUMN ALBRIGHT, PA
10. ALL-GLO DOORMAN MARVEL-ET (DOORMAN), FAITH BRUMBAUGH, PA

WINTER YEARLING (15)

1. MS DOORMAN EAGLE EYE-ET (DOORMAN), MAXWELL SOLTZFUS, PA
2. PLUM-LINE AFTERSHOCK AQUAKE (AFTERSHOCK), PATRICK CAREY, PA
3. LUDWIGS-DG DRM EVERLAST-ET (DOORMAN), A. YODER, R. SCHAAPMAN & M. SWARTZENTRUBER, GA
4. SAVAGE-LEIGH BIG LIGHTS-ET (SOLOMON), CONNOR SAVAGE, MD
5. MARFADY DOORMAN TALLY-ET (DOORMAN), ANNA RUFFANER, PA
6. LAKEEFFECT CG LIGH IT UP-ET (SOLOMON), DANIEL BENEDICT, PA
7. COUNTRY-PATH ELLIO JEALOUSY (ELLIOT), LILLY MILLS & KATELYN NOLT, NY
8. KUL-WAVE ARMANI AUSTRAILIA (ARMANI), LILIANA IBARRA, PA
9. PENNWOOD SEAVER TRINITY-ET (SEAVER), LIZZY STOLTZFUS, PA
10. MS ELLEE LOTUS ERAY-ET (LOTUS), DANIEL KITCHEN, PA

FALL YEARLING (15)

1. HEART&SOUL JK BRADY GEORGIA (BRADY), DOUGLAS BOOP, PA
2. PLUM-LINE ATTIC ATLEE (ATTIC), BROOKE & JOHN CAREY, PA
3. PA-A-PLUS DOORMAN LUXURY-ET (DOORMAN), LILY MAE ANSELL, PA
4. ROLL-N-VIEW DEF CELINE-ET (DEFIANT), COOPER GALTON, NY
5. WELK-SHADE ASPEN KARLA-ET (ASPEN), TANNER DAVIS, TANNER DAVIS, PA
6. PERFECTOUCH CORVETTE THUNDER (CORVETTE), KAYLEE RICHARD, PA
7. KING-LANE A-SHOCK RUMOR-ET (AFTERSHOCK), JORDYN GRIFFIN, MD
8. SCRATCHWELL LADD ROCKIN (LADD P), KOREY OECHSLE, OH
9. D-ANDREWS SKYBUCK HEAVEN (SKYBUCK), GLORIA ANDREWS, PA
10. RON ROU ATWOOD ALEX (ATWOOD), RACHEL CRAUN, VA

FALL YEARLING IN MILK (6)

SAVAGE-LEIGH ANAHIEM LANEY (ANAHEIM)
1ST PLACE FALL YEARLING IN MILK
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
GRACE ANDIE WELSH, MD

1. SAVAGE-LEIGH ANHEIM LANEY (ANAHIEM), GRACE ANDIE WELSH, MD
2. SAVAGE-LEIGH ABSOLUTE LUSTE (ABSOLUTE), CHASE SAVAGE, MD
3. TRUE-VIEW SID ELECTRA-ET (SID), JONATHAN BEILER, PA
4. FOXBERRY B MISTY (BLAKE), KYLE VANDERFELTZ, PA
5. MD-DUN LOAFIN CORVETE MIMOSA (CORVETTE), JORDAN ZIMMERMAN, PA
6. MS GOLDEN AMBITION-ET (GOLDWYN), NOLAN KUMMER, PA

JUNIOR 2 YEAR OLD (11)

HEART&SOUL SAMMY RICKI (SAMMY)
1ST PLACE JUNIOR TWO YEAR OLD
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL SAMMY RICKI (SAMMY), MATTHEW BOOP, PA
2. CLOVERHILL ARMANI ASHA (ARMANI), JONATHAN BEILER, PA
3. MS BROOKVIEW SCAREDYCAT (BRADY), J. GARRETT HAVENS & KRISTOPHER ACKLEY, OH
4. UNDERGROUND TIMES TATERTOT (GOLDEN DREAMS), KENNEDY CROTHERS, NY
5. KO-KLASSIC GC JOYFULL (GOLD CHIP), DANIEL HOPPAUGH, JR., PA
6. DRYHOUSE-M GOLDCHIP FORTUNE (GOLD CHIP), NATALIE PAIGE YODER, PA
7. QUALITY BROKAW RAZZLE (BROKAW), LANCE MCCLURE, NY
8. LOCUST-TRAIL BRAXTN CRACKEL (BRAXTON), KATELYN TEAMAN, PA
9. R-ALCROFT LAUTH PISTACHIO (LAUTHORITY), AUSTIN VANCE, PA
10. PENNWOOD DOORMAN RALLY RITA (DOORMAN), RAYNE STOLTZFUS, PA

SENIOR 2 YEAR OLD (9)

PENN GRA FEVER DUBLIN (FEVER)
1ST PLACE SENIOR TWO-YEAR-OLD
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
COY CAMPBELL, PA

1. PENN GRA FEVER DUBLIN (FEVER), COY CAMPBELL, PA
2. HEART&SOUL DEMPSEY RISKE-ET (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
3. SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD
4. MD-MAPLE-DELL GOLD IMANI-ET (GOLDWYN), COLIN LENTZ, PA
5. DURCHAN DAISY SSIRE DABBLE (SUPERSIRE), ELLISA GAMBY, PA
6. ARROWRIDGE WBK LAILA-ET (WINDBROOK), ABIGAIL STOLTZFUS, PA
7. OAKFIELD DRAMA QUEEN-ET (ATWOOD), ELIZABETH STOLTZFUS, PA
8. POTTSDALE HAMMER SUNKIST (HAMMER), OLIVIA CLAYPOOLE, PA
9. MOONSHINE FREEZE STARDOM (FREEZE), SETH MILLER, MD

JUNIOR 3 YEAR OLD (6)

1. SIEMERS DEFIANT LAUREN-ET (DEFIANT), COOPER GALTON, NY
2. FANTASYLAND AIRLIFT JAZMINE (AIRLIFT), TAYLOR POOL, PA
3. PENNWOOD FEVER GABRIELLA (FEVER), LEVI STOLTZFUS, PA
4. WALK-LE GOLD CHIP BUNNY (GOLD CHIP), BRIANNA WALKER, PA
5. SAVAGE-LEIGH TANGO SPOT-ET (TANGO), WESTON HOLLER, PA
6. MY-STYLE AIRLIFT BRITTA-ET (AIRLIFT), BRADLEY HOFFMAN, PA

SENIOR 3 YEAR OLD (8)

LINDEN LOCH SID PANDORA
1ST PLACE SENIOR THREE-YEAR-OLD
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
TYLER SHAW, PA

1. LINDEN LOCH SD PANDORA, TYLER SHAW, PA
2. SAVAGE-LEIGH CELESTES FINAL (ARMANI), CONNOR SAVAGE, MD
3. TEEBROOK DEMPSEY REGINA (DEMPSEY), EMORY BEWLEY, PA
4. ARB-FLO-SPR ABSOLUTE LORE (ABOLUTE), CONNOR SAVAGE, MD
5. KNOB-HILL AFTERSHOCK BOBBIE (AFTERSHOCK), JORDAN ZIMMERMAN, PA
6. ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN SMITH, PA
7. SEVENTY-NINE ALEXNDR AMY-ET (ALEXANDER), JARED WIDERMAN, PA
8. JON-ANN ATWOOD RACER (ATWOOD), AUSTIN BONAVITA, PA

4 YEAR OLD (10)

1. MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), DOUGLAS & MATTHEW BOOP, PA
2. DREWHOLME DEMPSEY ALCENA (DEMPSEY), KRISTOPHER ACKLEYY, KAIDEN & ZAILEY CONROY, OH
3. PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), ELIZABETH M STOTZFUS, PA
4. WINDY-KNOLL-VIEW PALLET (STANLEYCUP), QUINN DUM, PA
5. HILLMONT GOLDWYYN LULU-ET (GOLDWYN), KAITLYN STOLTZFUS, PA
6. MIKELHOLM WINDBROOK RORY-ET (WINDBROOK), EMILY MIKEL, NY
7. RADER ASTEROID SUGARFREE (ASTEROID), SHELBY RADER, PA
8. LAWRENCE-HAVEN HEZ SHANIA (HEZTRY), WESTON HOLLER, PA
9. EBE-TIDE LAREIT HURICAN (LAREIT), DOUGLAS ROBINSON, PA
10. MAPLNOL ACME CALIENTE (ACME), GLENN BARNES, PA

5 YEAR OLD (4)

HIGHLIGHT TITAN BEAUTY (TITAN)
1ST PLACE FIVE YEAR OLD
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
OLIVIA FINKE, OH

1. HIGHLIGHT TITAN BEAUTY (TITAN), OLIVIA FINKE, OH
2. EK-STJ LAUTHORITY BIJOU (LAUTHORITY), ALEXANER BURLEIGH, PA
3. MANY-SPRINGS CINDY (GOLD CHIP), CHLOE STURGEON, PA
4. SHOW-MAR SCRAMBLED 1308 (FINAL CUT), DYLAN BRANTNER

AGED COW (4)

POSTHAVEN HANK CREAMPUFF (HANK)
1ST PLACE AGED COW
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
ROSE MARY POST, NY

1. POSTHAVEN HANK CREAMPUFF (HANK), ROSE MARY POST, NY
2. HARVUE AFTERSHOCK GIDDY (AFTERSHOCK), AUSTIN VANCE, PA
3. SIMPSONS GLITTER SHOT (SHOTTLE), JENNA SIMPSON, PA
4. LAUREL GROVE GABOR FENELLA (GABOR), CODY COMP, PA

150,000LB. COW (3)

J&K-VUE GOLDWYN GLAMOUR-ET (GOLDWYN)
1ST PLACE 150,000 LBS COW
ALL AMERICAN JUNIOR HOLSTEIN SHOW
DOUGLAS BOOP, PA

1. J&K-VUE GOLDWYN GLAMOUR-ET (GOLDWYN), DOUGLAS BOOP, PA
2. MOR-YET GOLDWYN FAITHFUL (GOLDWYN), COOPER GALTON, NY
3. LUCK-E GOLDWYN AALIYAH-ET (GOLDWYN), JESSE KLINE, PA

BEST BRED & OWNED

PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), 3RD 4 YEAR OLD, ELIZABETH M STOTZFUS, PA


Send this to a friend