Judge: Paul Trapp

IMG_0301-2

GRAND CHAMPION- CACHE-VALLEY LHEROS 2331 (LHEROS), 1ST 5 YEAR OLD, ERNEST KUEFFNER, NORM NABHOLZ & LARRY & PATRICIA LARSEN, MD
RESERVE GRAND CHAMPION – SULLSDALE GOLDCHIP BRISTOL (GOLDCHIP), 1ST JUNIOR 3 YEAR OLD, TRIPLE T & MIKE HEATH, OH
HM GRAND CHAMPION – T-TRIPLE T I DURHAM POPPI (DURHAM), 2ND 5 YEAR OLD, QUINN THOMAS & DUM CRIMSON PRIDE HOLSTEINS, PA

IMG_0108-2

INTERMEDIATE CHAMPION – SULLSDALE GOLDCHIP BRISTOL (GOLDCHIP), 1ST JUNIOR 3 YEAR OLD, TRIPLE T & MIKE HEATH, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – CO-VALE DEMPSEY DINA (DEMPSEY), 1ST SENIOR 2 YEAR OLD, ROBERT LANDIS, RANSOM RAIL & OLIVIA GOLD, NY
HM INTERMEDIATE CHAMPION – ERNEST ANTHONY GS TEAL (GOLDSUN), 2ND JUNIOR 3 YEAR OLD, ERNEST KUEFFNER, MD

IMG_1368-2

Golden-Oaks Sid Charlise Junior Champion – All-American Holstein Show Hill, Borba, Coney

JUNIOR CHAMPION – GOLDEN OAKS SID CHARLISE (SID), BORBA, HILL, MERWARTH & CONNELLY, MD
RESERVE JUNIOR CHAMPION – BUCKS PRIDE PUMPKIN PIE (ATWOOD), TRIPLE T, PAT CONROY & TIM CUMMINGS, OH
HM JUNIOR CHAMPION & BEST BRED & OWNED HEIFER – SAVAGE-LEIGH GOLD LALA (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD

Spring Heifer Calf (21)

IMG_1110

Pa-Lyn-Leigh S D Gitter 1st place Spring Heifer Calf Kaleigh Lynn & Colton Wayne – Hartman

1. PA-LYN-LEIGH SD GITTER (SUPER DICK), KALEIGH LYNN & COLTON WAYNE HARTMAN, PA
2.MS SID ARSNEAL (SID), OPPORTUNITY GENETICS, NY
3. KLINDELL ATWD MARDI GRA ET (ATWOOD), JESSE KLINE, PA

WINTER CALF (26)

Savage-Leigh Gold Lala 1st place Winter Heifer Calf Chase Savage

  1. SAVAGE-LEIGH GOLD LALA (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD
  2. BUTLERVIEW BROK BEL 9187 (BROKAW), CRAIG SHEDD, PA
  3. DUNNS PRIDE WNDK CARMELO (WINDBROOK), JAMES DUNN, PA

FALL CALF (23)

Golden-Oaks Sid Charlise 1st place Senior Heifer Calf Hill, Borba, Conelly

Golden-Oaks Sid Charlise
1st place Senior Heifer Calf
Hill, Borba, Conelly

1. GOLDEN OAKS SID CHARLISE (SID), BORBA, HILL, MERWARTH & CONNELLY, MD
2. (BO) T-TRIPLE T ABSOLUTE ICON (ABSOLUTE), COLTON THOMAS & COLE & OLIVIA CUMMINGS, OH
3. REYNCREST HEZ GOLD CHAIN (HEZTRY), ANDREW REYNOLDS, NY

SUMMER YEARLING (14)

IMG_1219-2


1. BUCKS PRIDE PUMPKIN PIE (ATWOO), TRIPLE T, PAT CONROY & TIM CUMMINGS, OH
2. MS KEN-AM BUTZ DMAN ALEYNA (DOORMAN), AMANDA KENNEDY, PA
3. LINDEN LOCH DOMINO (CHELIOS), EMILY SHAW, PA

SPRING YEARLING (12)

IMG_1261-2


1. HEART & SOUL GOLDCHIP ROBIN (GOLDCHIP), DOUGLAS & JENNIFER BOOP, PA
2. MS UBERCREST LAKE LAYLA RAE (ATWOOD), TOM & ERIN UBER, PA
3. OAKFIELD GOLDCHIP DARE (GOLD CHIP), SARAH CAMPBELL & EVAN CREEK, MD

WINTER YEARLING (7)

IMG_1404


1. (BO) WELK SHADE AFTER KATNESS (AFTERSHOCK), TODD WELK, PA
2. MS JACOBS GOLD COIN (GOLDWYN), JARED DUEPPENGIESSER, NY
3. STARMAN HP RUMOR HAS IT (DEFIANT), LLOYD & DENISE PEASE, PA

FALL YEARLING

IMG_1342-2


1. COMESTAR LAURA DOORMAN (DOORMAN), KAYLA UMBEL, MD
2. LUNCREST BALCK WIDOW 1564 (GOLDSUN), LLOYD & DENISE PEASE, PA
3. MISS UBER WIN MONEY (WINDBROOK), TOM & ERIN UBER, PA

MILKING YEARLING CLASS (7)

IMG_0008-2

1. MS. ABSOLUTE BLISS -ET, (APPLES ABSOLUTE-RED-ET), TRIPLE-T, JOE NASH & AMANDA FLANSBURG
2. WINDY-KNOLL-VIEW PROCESS-ET, (PATIENCE SHOLINE CONTENDER-RED), JAMES R & NINA P. BURDETTE
3. T-TRIPLE-T PETUNIA-ET, (BRAEDALE GOLDWYNE), COLTON THOMAS & COLE & OLIVIA CUMMINGS

JUNIOR TWO YEAR OLD COW CLASS (13)

IMG_0019-2

1. SUN GOLD DE GSUN DISCO-ET, (TOC-FARM GOLDSUN-ET), KEVIN DOEBERIENER, BOWEN, HEATH, AND KUEIFFNER
2. WINDY-KNOLL-VIEW PONY UP, (MS ATLEES SHT AFTERSHOCK-ET), BRINKLEY BURDETTE

SENIOR 2 YEAR OLD (11)

IMG_0046-2


1. (BU) CO-VALE DEMPSEY DINA (DEMPSEY), ROBERT LANDIS & OLIVIA GOLD, NY
2. PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), ELIZABETH STOLTZFUS, PA
3. MS DAISYS GOLD DREAMER ET (GOLDWYN), BRYANT HLAVANTY, PA

JUNIOR 3 YEAR OLD (6)

IMG_0072-2


1. (BU) SULLSDALE GOLDCHIP BRISTOL (GOLDCHIP), TRIPLE T 7 MIKE HEATH, OH
2. (BO) ERNEST ANTHONY GS TEAL (GOLDSUN), ERNEST KUEFFNER, MD

SENIOR 3 YEAR OLD

IMG_0335


1.(BU&BO) WINDY-KNOLL VIEW PANTENE (PLEG), REESE BURDETTE, PA
2. MASES MANOR ROSS QUINCY (ROSS), ALYSSA CAMPBELL, PA
3. MISTY Z ATLANTIC MISTLETOE (ATLANTIC), JORDAN ZIMMERMAN, PA

4 YEAR OLD (7)

IMG_0413


1. SAVAGE-LEIGH ATWD LIC (ATWOOD), SHELBY IAGER, MD
2. WINDY-KNOLL VIEW PARFAIT (ATWOOD), JAMES & NINA BURDETTE & MATT & MARK IAGER, PA
3. BVK ATWOOD ABBIE (ATWOOD), LLOYD & DENISE PEASE, PA

5 YEAR OLD (10)

IMG_0267-2


1. CACHE-VALLEY LHEROS 2331 (LHEROS), ERNEST KUEFFNER, NORM NABHOLZ & LARRY & PATRICIA LARSEN, MD
2. T-TRIPE T I DURHAM POPPI (DURHAM), QUINN THOMAS & DUM CRIMSON PRIDE HOLSTEINS, PA
3. WINDY-KNOLL VIEW CHANTILLY (BIG TIME), JAMES & NINA BURDETTE, PA

AGED COW (2)

IMG_0444

1. (BO) WINDY-KNOLL VIEW PANINI (GOLDWYN), JAMES & NINA BURDETTE, PA
2 REGANCREST JASPER CLARA (JASPER), SARAH CAMPBELL, PA

150,000 LB COW (1)

IMG_0282-2

(BO) SAVAGE-LEIGH LEONA (ALLEN), CHRISTOPHER SAVAGE, MD

PREMIER EXHIBITOR – TRIPLE T HOLSTEINS, OH

PREMIER BREEDER – WINDY-KNOLL-VIEW HOLSTEINS, PA