meta Agroleite Holstein Show 2018 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Agroleite Holstein Show 2018


Judge: Mr Adam Little 
Date: August 17th 2018
Location Castrolanda, Brazil

e

ADRIMAR RIET JE BRAXTON 530
Grand Champion – Agroleite Holstein Show 2018
Hendrik De Boer and Ronaldo De Boer

ADRIMAR RIET JE BRAXTON 530
Grand Champion – Agroleite Holstein Show 2018
Hendrik De Boer and Ronaldo De Boer

Grand Champion: ADRIMAR RIETJE BRAXTON 530 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
Intermediate Champion: HALLEY VERDADE WINDBROOK 274 TE, PEDRO ELGERSMA
HM Champion: MEARA GOLDWYN CARLY-TE, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO

CONSTENTATION DARAH DOORMAN
Intermediate Champion – Agroleite Holstein Show 2018
Wallauer

Intermediate Champion: CONSTENTATION DARAH DOORMAN, CARLOS JACOB WALLAUER
Reserve Intermediate Champion: FINI OCTANE MAAIKE 6157 TE, HANS JAN GROENWOLD
HM Grand Champion: HARM LEERA GOLD CHIP 3676, LUCAS RABBERS

A.L. BYWAY MAAIKE 7229 DOORMAN
Junior Champion – Agroleite Holstein Show 2018
Brenner

Junior Champion: A.L. BYWAY 1 MAAIKE 7229 DOORMAN TE, CLAUDIO H. BRENNER E/OU JOAO G. R. L.
Reserve Junior Champion: BUR JR. OCTANE DELORES 3422 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
HM Reserve Junior Champion: ARM BECK MASCALESE 541, ARMANDO RABBERS

Junior Calf

RHOELANDT 2951 LEDA UNIX ORION
1st place Junior Calf – Agroleite Holstein Show 2018
Ronald Rabbers

  1. RHOELANDT 2951 LEDA UNIX ORION, RONALD RABBERS E/OU HENRIETA A. V.
  2. C.R.A. ATWOOD FINA 1311 TE, ROBERT SALOMONS
  3. DATIJUCA CORPS BRUNA 2994, EDUARD JAN PETTER E/OU ALVARO CON
  4. C.R.A. DOORMAN NELY 1318, ROBERT SALOMONS
  5. GRANJA CAVALLI RAISSA MERCURE 731, GRANJA CAVALLI

Intermediate Calf

BUR JR. OCTANE ELORES 3422
1st place Intermediate Calf – Agroleite Holstein Show 2018
Hendrick De Boer and Ronaldo De Boer

  1. BUR JR. OCTANE DELORES 3422 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. KLAAS SOLOMON MAAIKE 7506 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  3. ARM PONTIAC DIAMONDBACK 636, ARMANDO RABBERS
  4. CONSTENTATION HONDA DISPLAY, ALESSANDRO H.DEKKERS E/OU MARISA
  5. RHOELANDT 2894 LEDA MERIDIAN EUGE, RONALD RABBERS E/OU HENRIETA A. V.

Senior Calf

RHOELANDT 2851 DIANA WICKHAM MERIDIAN
1st place Senior Calf – Agroleite Holstein Show 2018
Ronald Rabbers

  1. RHOELANDT 1 2851 DIANA WICKHAM MERI, RONALD RABBERS E/OU HENRIETA A. V.
  2. FINI UNIX MAAIKE 7436 TE, REYNOLD GROENWOLD
  3. JDL DEBONAIR BEEMER 319 FIV, DIESKA ALBERTI AARDOOM
  4. DATIJUCA FEARLESS ALEMA 2883, EDUARD JAN PETTER E/OU ALVARO CON
  5. C.R.A. DOORMAN TEREZA 1242 TE, ROBERT SALOMONS, GRANJA CAVALLI ADRYELI L

Summer Yearling

A.L. BYWAY MAAIKE 7229 DOORMAN
1st place Summer Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Brenner

  1. A.L. BYWAY 1 MAAIKE 7229 DOORMAN TE, CLAUDIO H. BRENNER E/OU JOAO G. R. L.
  2. JDL EVELYN DOORMAN 296, DIESKA ALBERTI AARDOOM
  3. FINI DOORMAN MARTHA 7216, HANS JAN GROENWOLD
  4. PUC PR KARINA ALLSTAR 2017, APC FAZENDA EXPERIMENTAL GRALHA
  5. HORIZONTE MELINHA ATWOOD 1429, JAN JOHANNES DE BOER E/OU FERNANDO

Junior Yearling

MEARA BREST DOORMAN JANETE 6142
1st place Junior Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Mauro Antonio Costa De Araujo

  1. MEARA BREST 1 DOORMAN JANETE 6142-FI, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO
  2. MEARA DOORMAN 6181-FIV, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO
  3. FORT BREST DOORMAN 795 FIV, CARLOS JACOB WALLAUER
  4. ARM MIRTA GOLDDUST 589, ARMANDO RABBERS
  5. RHOELANDT 2768 BESSIE SID ERIC, RONALD RABBERS E/OU HENRIETA A. V.

Intermediate Yearling

ARM BECK MASCALESE 541
1st place Intermediate Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Armando Rabbers

  1. ARM BECK MASCALESE 541, ARMANDO RABBERS
  2. POITARA FURIA HIGH OCANE 1136, DIESKA ALBERTI AARDOOM
  3. MENGE MERIDIAN F3019, SANDRO AURELIO HEY
  4. RHOELANDT 2701 EBONY IMPRESSION OC, RONALD RABBERS E/OU HENRIETA A. V.
  5. NOBREZA BYWAY GOLDWYN II 1216 TE, DIESKA ALBERTI AARDOOM

Senior Yearling

SUZAMARA AGASSI STAR TE
1st place Fall Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Diseska Alberti Aardoom

  1. SUZAMARA AGASSI STAR TE, DIESKA ALBERTI AARDOOM
  2. MEARA ROSEDALE FEVER 6052, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO

Yearling

CONSTENTATION FROSTY ELUDE
1st place Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Dekkers

  1. CONSTENTATION FROSTY ELUDE, ALESSANDRO H.DEKKERS E/OU MARISA
  2. SEKITA LEIPSIC 6092 KINGBOY-FIV, SEKITA AGRONEGOCIOS
  3. WILPE PARANA RELVA 401, LEONEL ARLINDO DALFOVO
  4. C.H.SALOMONS AALTJE 1781, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

Junior Herd

Bull Calf Class

  1. KLAAS CESSNA 643, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  2. PUC PR ROBERT MONTEREY 2217, APC FAZENDA EXPERIMENTAL GRALHA

Bull Yearling Class

  1. C.H.SALOMONS OCTANE 562, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  2. ARM ATWOOD OCTANE 1139, ARMANDO RABBERS

Champion Bull : KLAAS CESSNA 643, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
Reserve Champion Bull: C.H.SALOMONS OCTANE 562, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

Milking Yearling

ARM PERLA AT AVALON 510
Milking Yearling – Agroleite Holstein Show 2018
Aramndo Rabbers

  1. ARM PERLA AT.AVALON 510, ARMANDO RABBERS

  2. HALLEY RUIVINHA DOORMAN 707 TE, PEDRO ELGERSMA

  3. FINI SANCHEZ MAAIKE 6394 TE, HANS JAN GROENWOLD

  4. WILPE ENDURE LAMARQUE 417 TE, LEONEL ARLINDO DALFOVO

f

Junior Two Year Olds

FINI OCTANE MAAIKE 6157 TE
Junior Two Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Hans Jan Groenwold

  1. FINI OCTANE MAAIKE 6157 TE, HANS JAN GROENWOLD

  2. HALLEY REBITE MCCUTCHEN 651 TE, PEDRO ELGERSMA

  3. FINI OCTANE MAAIKE 6293 TE, HANS JAN GROENWOLD

  4. FINI OCTANE MAAIKE 6218 TE, HANS JAN GROENWOLD

  5. HALLEY VERDADE MCCUTCHEN 660, PEDRO ELGERSMA

Senior Two Year Olds

FINI DOORMAN MAAIKE 5768
Senior Two Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Groenwold

  1. FINI DOORMAN MAAIKE 5768 TE, HANS JAN GROENWOLD

  2. A.L. MONTEREY CARMEL 1407 SANCHEZ, CLAUDIO H. BRENNER E/OU JOAO G. R. L.

  3. C.R.A. SID FINA 1042 TE, ROBERT SALOMONS

  4. FINI DOORMAN HERINGA 6027 TE, HANS JAN GROENWOLD

  5. RCH LILA Z 632 SID JASPER TE, ROBERT SALOMONS

  6. SEKITA COLUMBIA 5535, ROBERT SOLOMANS

Junior Three Year Olds

HARM LEERA GOLD CHIP 3676
Junior Three Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Rabbers

  1. HARM LEERA GOLD CHIP 3676, LUCAS RABBERS

  2. BORG JACY DECEMBER ATWOOD 1819 FI, UBEL BORG E/OU ROGERIO EGBERT BOR

  3. MEARA DERLY DOORMAN 5709, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO

  4. MIRADOURO MICA MCCUTCHEN 1550, RONALD S. ELGERSMA E/OU NICOLAAS A.

  5. FINI CORVETTE MAAIKE 5554 TE, HANS JAN GROENWOLD

Senior Three Year Olds

CONSTENTATION DARAH DOORMAN
Senior Three Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Wallauer

  1. CONSTENTATION DARAH DOORMAN, CARLOS JACOB WALLAUER

  2. HALLEY RUIVINHA DOORMAN 539 TE, PEDRO ELGERSMA

  3. MENGE DOORMAN C2489, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

  4. HALLEY RUIVINHA DOORMAN 538 TE, PEDRO ELGERSMA

  5. SEKITA NOORTJE 4447 DOORMAN-FIV, SEKITA AGRONEGOCIOS

Four Year Olds

ARM SONIE BOULDER 311
Four Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Armando Rabbers

  1. ARM SONIE BOULDER 311, ARMANDO RABBERS

  2. WILPE SID RELVA 121, LEONEL ARLINDO DALFOVO

  3. FINI CEO HERINGA 3006, ROBERT SALOMONS

  4. A.L. MCCUTCHEN NIKI 1211 FEVER, CLAUDIO H. BRENNER E/OU JOAO G. R. L.

  5. HALLEY LUCY GOLDWYN 454 TE, PEDRO ELGERSMA

Five Year Olds

HALLEY SIGILOSA WINDBROOK 322
Five Year Old – Agroleite Holstein Show 2018
Pedro Elgersma

  1. HALLEY 1 SIGILOSA WINDBROOK 322 TE, PEDRO ELGERSMA

  2. MORENA TURCA 1057 FORBIDDEN WIND, CARLOS JACOB WALLAUER

  3. FINI GOLD CHIP HERINGA 3847 FIV, HANS JAN GROENWOLD

  4. KLAAS JANIE 1436 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  5. WILPE JORDAN DALVA 90, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Adult Cows

ADRIMAR RIET JE BRAXTON 530
Adult Cow – Agroleite Holstein Show 2018
Hendrik De Boer and Ronaldo De Boer

  1. ADRIMAR RIETJE BRAXTON 530 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

  2. HALLEY VERDADE WINDBROOK 274 TE, PEDRO ELGERSMA

  3. SEKITA BELL 2900 ATWOOD-FIV, SEKITA AGRONEGOCIOS

  4. KLAAS AALTJE 1246 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  5. WILPE SID ZELIA 967, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Production Cows

MEARA GOLDWYN CARLY
Production Cow – Agroleite Holstein Show 2018
Mauri Antonio Costa De Araujo

  1. MEARA GOLDWYN CARLY-TE, MAURO ANTONIO COSTA DE ARAUJO

  2. KLAAS AALTJE 1149, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  3. WJ TEREZA LEGEND 1772, ROBERT SALOMONS

  4. KLAAS AALTJE 1156, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

  5. FINI BOLTON ELISABETH 1287, HANS JAN GROENWOLD

f

Herds