meta AGROLEITE 2017 – Holstein Show :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

AGROLEITE 2017 – Holstein Show


Grand Champion

BORG LUTSKE COUSTEAU ATWOOD 150 FIV
Grand Champion
Agroleite Holstein Show 2017
CARLOS JACOB WALLAUER

Grand Champion: BORG LUTSKE COUSTEAU ATWOOD 150 FIV, CARLOS JACOB WALLAUER
Reserve Grand Champion: RCH JOYA 972 DURHAM LIGHTNING TE, REGINE HANA NOORDEGRAAF
HM Grand Champion: HALLEY VERDADE WINDBROOK 274 TE, PEDRO ELGERSMA

Intermediate Champion

ARM SONIE BOULDER 311 MB – 85 Intermediate Champion Agroleite Holstein Show 2017 ARMANDO RABBERS

Intermediate Champion: ARM SONIE BOULDER 311, ARMANDO RABBERS
Reserve Intermediate Champion: HALLEY RUIVINHA DOORMAN 538 TE, PEDRO ELGERSMA
HM Intermediate Champion: FINI DOORMAN MAAIKE 5768 TE, HANS JAN GROENWOLD

Junior Champion

CRA HIGH OCTAIN NELY 107
Junior Champion
Agroleite Holstein Show 2017
Robert Solomons

Junior Champion: C.R.A. HIGH OCTANE NELY 1071, ROBERT SALOMONS
Reserve Junior Champion: KLAAS REINO 1729, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
HM Junior Champion: BUR JR. GINA 3118, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

Judges Interview

Junior Calf

BUR JR DEALMAKER GINA 3247
1st place Junior Calf
Agroleite Holstein Show 2017
Henrick De Boer

  1. BUR JR. DEALMAKER GINA 3247, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. FINI DOORMAN MARTHA 7064, HANS JAN GROENWOLD
  3. C.R.A. ENDURE MINA 1160, ROBERT SALOMONS
  4. RECANTO ALEGRE BYWAY COLORADA 11, ROBERT SALOMONS
  5. PUC PR MARAISA MONTEREY 617, APC FAZENDA EXPERIMENTAL GRALHA

Intermediate Calf

BUR JR ANDREA 3216 TE
1st place Class 4 (01/12/2016 to 28/02/2017)
Agroleite Holstein Show 2017
Henrick De Boer

  1. BUR JR. ANDREA 3216 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. ARM BECK MASCALESE 541, ARMANDO RABBERS
  3. C.R.A. DAMION FADA 1136 TE, ROBERT SALOMONS
  4. C.R.A. BYWAY MAAIKE 1141 TE, ROBERT SALOMONS
  5. C.H.SALOMONS JANIE 1811, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

Senior Calf

BUR JR ANGELICA 3133 TE
1st place Fall Calf
Agroleite Holstein Show 2017
Henrick De Boer

  1. BUR JR. ANGELICA 3133 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. BORG TULIPA YORICK MONTEREY 1963, UBEL BORG E/OU ROGERIO EGBERT BOR
  3. FINI DOORMAN HERINGA 6396, HANS JAN GROENWOLD
  4. C.R.A. MERIDIAN JOYA 1132, ROBERT SALOMONS
  5. BUR JR. ELEGANCE 3136 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

Summer Yearling

BUR JR GINA 3118
1st place Summer Yearling
Agroleite Holstein Show 2017
Henrick De Boer

  1. BUR JR. GINA 3118, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. C.R.A. ATWOOD FINA 1099 TE, ROBERT SALOMONS
  3. FINI OCTANE MAAIKE 6293 TE, HANS JAN GROENWOLD
  4. C.H.SALOMONS AALTJE 1781, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  5. FINI DOORMAN MAAIKE 6363 TE, HANS JAN GROENWOLD

Junior Yearling

CRA HIGH OCTAIN NELY 107
1st place Junior Yearling
Agroleite Holstein Show 2017
Robert Solomons

  1. C.R.A. HIGH OCTANE NELY 1071, ROBERT SALOMONS
  2. KLAAS REINO 1729, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  3. MENGE BYWAY E2845, CARLOS JACOB WALLAUER
  4. KLAAS AALTJE 1763, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  5. FINI OCTANE MAAIKE 6157 TE, HANS JAN GROENWOLD

Winter Yearling

GRANJA CAVALLI LEONORA SID 601 FV
1st place Winter Yearling
Agroleite Holstein Show 2017
Granja Cavalli

  1. GRANJA 1 CAVALLI LEONORA SID 601 FIV, GRANJA CAVALLI
  2. GRANJA CAVALLI BARBARA GOLDDUSTE, GRANJA CAVALLI
  3. RCH JOYA 616 REGINALD, RAPHAEL CORNELIS HOOGERHEIDE
  4. FINI DOORMAN HERINGA 6027 TE, HANS JAN GROENWOLD
  5. KIVI BRAXTON LAURA 1444, JEAN LEANDRO KIERS

Senior Yearling

FINI DOORMAN MAAIKE 5759 TE
1st place Senior Yearling
Agroleite Holstein Show 2017
Hans Jan Groenwold

  1. FINI DOORMAN MAAIKE 5759 TE, HANS JAN GROENWOLD
  2. KLAAS AALTJE 1699, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  3. KLAAS AALTJE 1693, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  4. WILPE MCCUTCHEN FILA 320 FIV, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Unfresh 2 Year Old

FORT CILENE FOORMAN SOL 52 FIV
1st place Unfresh 2 Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
CARLOS JACOB WALLAUER

  1. FORT CILENE DOORMAN SOL 52 F.I.V, CARLOS JACOB WALLAUER
  2. KLAAS REINO 1675, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  3. WILPE BYWAY LAMARQUE 311, LEONEL ARLINDO DALFOVO
  4. WILPE SID CHANCA 295 FIV, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Junior Herd

  1. HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  2. ROBERT SALOMONS
  3. HANS JAN GROENWOLD

Junior Exhibitor

  1. AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME 1972
  2. HANS JAN GROENWOLD 1910
  3. ROBERT SALOMONS 1808

Milking Yearling

FINI DOORMAN MAAIKE 5768 TE
Milking Yearling
Agroleite Holstein Show 2017
HANS JAN GROENWOLD

  1. FINI DOORMAN MAAIKE 5768 TE, HANS JAN GROENWOLD
  2. FINI DOORMAN MAAIKE 5753 TE, HANS JAN GROENWOLD
  3. HALLEY REBITE G W ATWOOD 610 TE, PEDRO ELGERSMA
  4. HALLEY REBITE DOORMAN 607 TE, PEDRO ELGERSMA
  5. HALLEY REBITE G W ATWOOD 603 TE, PEDRO ELGERSMA

Junior Two Year Old

HALLEY REBITE DOORMAN 580 TE
Junior Two Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
PEDRO ELGERSMA

  1. HALLEY REBITE DOORMAN 580 TE, PEDRO ELGERSMA
  2. FINI ROBLE JITSKE 5682, HANS JAN GROENWOLD
  3. NOBREZA DOORMAN BAXTER 968, REGINE HANA NOORDEGRAAF
  4. C.R.A. JORDAN BRITANIA 945, ROBERT SALOMONS
  5. CONSTENTATION ELISA UNIX, ALESSANDRO H.DEKKERS E/OU MARISA

Senior Two Year Old

HALLEY RUIVINHA DOORMAN 538 TE
1st Place Senior Two Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
PEDRO ELGERSMA

  1. HALLEY RUIVINHA DOORMAN 538 TE, PEDRO ELGERSMA
  2. CONSTENTATION DARAH DOORMAN. CARLOS JACOB WALLAUER
  3. BUR JR. ELEGANCE 2743, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  4. BORG LETICIA DRAKE YORICK 1782. UBEL BORG E/OU ROGERIO EGBERT BOR
  5. WILPE DOORMAN REBECA 218, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Junior Three Year Old

ARM SONIE BOULDER 311 MB – 85
1st Place Junior Three Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
ARMANDO RABBERS

  1. ARM SONIE BOULDER 311, ARMANDO RABBERS
  2. C.J.C. TERTULIANA ALEXANDER 729, CARLOS JACOB WALLAUER
  3. WILPE DUDE CHANCA 180, LEONEL ARLINDO DALFOVO
  4. BUR JR. SONIA 2618, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  5. C.H.SALOMONS VITORIA 1549 FIV, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME

Senior-Three-Year-Olds

KLAAS AALTJE 1492 TE (Atwood)
1st Place Senior Three Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
AGROPECUARIA SALOMONS

  1. KLAAS AALTJE 1492 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  2. HALLEY SOBRIA DETROIT 411, PEDRO ELGERSMA
  3. BUR JR. SONIA 2579, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  4. FINI CEO HERINGA 3006, ROBERT SALOMONS
  5. WILPE ATWOOD NUBIA 127, LEONEL ARLINDO DALFOVO

Four-Year-Olds

TANG MELINHA ALEXANDER 8136
1st Place Four Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
JAN JOHANNES DE BOUR & FERNANDO R DE BOUR

  1. TANG MELINHA ALEXANDER 8136, JAN JOHANNES DE BOER E/OU FERNANDO
  2. FINI GOLD CHIP HERINGA 3847 FIV, HANS JAN GROENWOLD
  3. LOSPETTER MONIKE ATWOOD 1149 TE, JOAO CORNELIO LOS
  4. KLAAS AALTJE 1413 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  5. KIVI GOLDWYN CHRISTINE 1071 TE, JEAN LEANDRO KIERS

Five-Year-Olds

BORG LUTSKE COUSTEAU ATWOOD 150 FIV
1st Place Five Year Old
Agroleite Holstein Show 2017
CARLOS JACOB WALLAUER

  1. BORG LUTSKE COUSTEAU ATWOOD 150 F, CARLOS JACOB WALLAUER
  2. HALLEY VERDADE WINDBROOK 274 TE, PEDRO ELGERSMA
  3. ADRIMAR RIETJE BRAXTON 530 TE, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B
  4. ADRIMAR RIETJE SANCHEZ 551 TE, ADRIAAN FREDERIK KOK
  5. BUR JR. WILHELMINA 2277, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

Mature Cows

ERICA ATWOOD JOYA 976 TE
1st Place Mature Cow
Agroleite Holstein Show 2017
REGINE HANA NOORDEGRAAF

  1. ERICA ATWOOD JOYA 976 TE, REGINE HANA NOORDEGRAAF
  2. KLAAS AALTJE 1246 TE, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  3. KLAAS AALTJE 1149, AGROPECUARIA SALOMONS LTDA – ME
  4. BARONESA LILIAN 1468, FREDERIK KOK
  5. BUR JR. WILHELMINA 2097, HENDRIK DE BOER E/OU REINALDO DE B

Production Cows

RCH JOYA 972 DURHAM LIGHTENING
1st Place Production Cow
Agroleite Holstein Show 2017
REGINE HANA NOORDEGRAAF

  1. BORG LUTSKE COUSTEAU ATWOOD 150 F, CARLOS JACOB WALLAUER
  2. HALLEY VERDADE WINDBROOK 274 TE, PEDRO ELGERSMA
  3. RCH JOYA 972 DURHAM LIGHTNING TE, REGINE HANA NOORDEGRAAF

Leave a Reply

Send this to a friend