Date: June, 17th, 2016
Judge: Jaume Serrabassa Vila, Spain

Champion Team - Switzerland

Champion Team – Switzerland

SUARD-RED JORDAN IRENE Grand Champion All-European Champion Red & White Show Switzerland

SUARD-RED JORDAN IRENE
Grand Champion
All-European Champion Red & White Show
Switzerland

Grand  Champion
Suard Red Jordan Irene (Jordan), 1st Senior Cow 6yr & Older, Schrago Freres, CH
Reserve Grand  Champion
Bopi Talent Lotanie (Talent), 2nd Senior Cow 6yr & Older, Pierre Oberson & Nicolas Savary, CH

SUARD-RED JORDAN IRENE Senior Champion All-European Champion Red & White Show Switzerland

SUARD-RED JORDAN IRENE
Senior Champion
All-European Champion Red & White Show
Switzerland

Senior Champion
Suard Red Jordan Irene (Jordan), 1st Senior Cow 6yr & Older, Schrago Freres, CH
Reserve Senior Champion
Bopi Talent Lotanie (Talent), 2nd Senior Cow 6yr & Older, Pierre Oberson & Nicolas Savary, CH

DU LOUVION HAWAI Intermediate Champion All-European Champion Red & White Show France

DU LOUVION HAWAI
Intermediate Champion
All-European Champion Red & White Show
France

Intermediate Champion
Du Louvion Hawai (Ladd P), 1st Junior Cow – 2 Calves, Earl Lepoint, FR
Reserve Intermediate Champion
Ptit Coeur Armani Barbotine (Armani), 1st Junior Cow – 1 Calf, Roger Frossard, CH

Junior Cows 1st Calf (15)

PTIT COEUR ARMANI BARBOTINE 1st place Junior 1 All-European Championship Show 2016 Switzerland

PTIT COEUR ARMANI BARBOTINE
1st place Junior 1
All-European Championship Show 2016
Switzerland

  1. Ptit Coeur Armani Barbotine (Armani), Roger Frossard, CH
  2. Knowlesmere Destry Dream Red (Destry), A&J Whittaker, UK
  3. Pitt Absolute Rolex (Absolute), Damien Pittet, CH
  4. Julianared Du Petit Rocher (Spectrum), Earl de La Grand Pommeraie & GAEC dud Petit Rocher, FR
  5. Majoric Texas Tamara (Texas), Frederic Overney, CH
  6. RS Rosanne (Armani), Egon Strudthoff, DE
  7. MLR Granada (Madmax), Paul Mathay, LU
  8. PraderGrens Adonis Laati (Adonis), Monique & Cedric Pradervand-Rey, CH
  9. Ruegruet Big Apple Melusina (Big Apple), Markus Nussbaumer, CH
  10. Idole (Acme), GAEC de Chataigniers, FR

Junior Cows 2nd Calvers (12)

DU LOUVION HAWAI 1st place Junior 2 All-European Championship Show 2016 France

DU LOUVION HAWAI
1st place Junior 2
All-European Championship Show 2016
France

  1. Du Louvion Hawai (Ladd P), Earl Lepoint, FR
  2. Les Verdaux Destry Nabilla (Destry), Gerald Daflon, CH
  3. ClosDeChapel Savard Nolwenn (Savard), Jean-Luc & Blasie Maillard, CH
  4. All-Elisa Le Morissette R ET (Leonardo), TJR Portea SOC AGR & Mattia Benedetti, IT
  5. Londaly JOanthan Jenn (Jonathan), Ass. Gobet & Vallelian, CH
  6. Ponderosa Advent Red Regina (Advent), Ponderosa Holsteins, ES
  7. Upgrade R (Destry), Berta Roberto, IT
  8. Genredroch Du Petit Rocher (Destry), Earl de la Grand Pommeraire & Geac du Petit Rocher, FR
  9. Britta (Dixieland), Meier GBR, DE
  10. Parkend Director Starlet Red (Brian Weatherup & Partners, UK

Senior Cows 4 & 5 Year Old (10)

KNOWLESMERE ADVENTURE DREAM RED 1st place Senior 1 All-European Champion Red & White Show Switzerland

Les Ponts Diploma Galante
1st place Senior 1
All-European Champion Red & White Show
Switzerland

  1. Les Ponts Diploma Galante (Diploma), Claude Dumas, CH
  2. Edna Red (Mr Burns), Soc Agr Podere Tornata, IT
  3. Knowlesmere Adventure Dream Red (Adventure), A&J Whittaker, UK
  4. Klara (Savard), Jean Siegenthaler, CH
  5. Red Rocket (Vincent), Elisabeth Riegler, AT
  6. Chicca (Picolo), Gerd Gerdes, DE
  7. Goldenred (Picolo), Earl Ferme Rey, FR
  8. Barendonk Emma 220 (Jotan), Barendonk Holsteins VOF, NL
  9. MLR Filona (Jotan), Paul Mathay, LU
  10. Rainyridge Barb (Director), Gaec Botrel & Damien Gaubert & Arnaud Botrel, FR

Senior Cows 6 Years & Older (11)

SUARD-RED JORDAN IRENE 1st place Senior 2 All-European Champion Red & White Show Switzerland

SUARD-RED JORDAN IRENE
1st place Senior 2
All-European Champion Red & White Show
Switzerland

  1. Suard Red Jordan Irene (Jordan), Schrago Freres, CH
  2. Bopi Talent Lotanie (Talent), Pierre Oberson & Nicolas Savary, CH
  3. GS Alliance Alando Jodie (Alando), S Bro Holstein & Swiss & Parrabel Genetics, CH
  4. HMS Halloveen (Tequila), Henrik Wille & Hubert Meyer, DE
  5. Yerly Ralstorm Gemina (Ralstorm), Everdes Holstein, CH