meta 2016 European Championship Holstein Show :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

2016 European Championship Holstein Show


Date: June, 18th, 2016
Judge: Markus Mock, from Germany

GALYS-VRAY Grand Champion All-European Champion Holstein Show Switzerland

GALYS-VRAY
Grand Champion
All-European Champion Holstein Show
Switzerland

Grand Champion: Galys Vray (Atwood), Senior Cows 6 & 7 Year Olds, Junker, Staub, Al BE RO, CH

Reserve Grand Champion: AshlynVray Goldwyn (Goldwyn), Senior Cows 8 Year Old & Over, Ponderosa Holsteins, ES

Senior Champion: Galys Vray (Atwood), Senior Cows 6 & 7 Year Olds, Junker, Staub, Al BE RO, CH

Reserve Senior Champion: AshlynVray Goldwyn (Goldwyn), Senior Cows 8 Year Old & Over, Ponderosa Holsteins, ES

HELINE Intermediate Champion All-European Champion Holstein Show France

HELINE
Intermediate Champion
All-European Champion Holstein Show
France

Intermediate Champion

Heline (Chelios), 1st Intermediate Cow born May 2012- August 2012, M Rabin Patrick, FR

Reserve Intermediate Champion

Dotti Stanleycup White (Stanleycup), 1st Intermediate Cow Aug – November 2012, Errera Holsteins Di Davide Errera & La Corte Di Dotti, IT

CPP AFTERSHOCK PANDORA Junior Champion All-European Champion Holstein Show Switzerland

CPP AFTERSHOCK PANDORA
Junior Champion
All-European Champion Holstein Show
Switzerland

Junior Cow Champion

CPP Aftershock Pandora (Aftershock), 1st Junior Cow Born – Dec 2013 – April 2014, Comex Currat-Papaux-Piller, CH

Reserve Junior Cow Champion

Naomi (Yorick), 1st Junior Cow born Mar 2013- November 2013, Ulrich Kopf, AT

Junior One: Cow – May 2014 to Jan 2014 (13)

BONS-HOLSTEINS KOBA 219 1st place Junior 1 All-European Champion Holstein Show Holland

BONS-HOLSTEINS KOBA 219
1st place Junior 1
All-European Champion Holstein Show
Holland

  1. Bons Holsteins Koba 219 (Lauthority), Bons Holsteins, NL
  2. All. Mulino Doorman Melody (Doorman), Soc. Agr Caravati SS, IT
  3. Badiola Yorick Kentuchy (Yorick), Gan. Diplomada Badiola SL, ES
  4. Schonhof Monalisa (Fever), Rupert Wenger, AT
  5. Lis Miley (McCutchen), LU
  6. Goldstern (Goldchip), Ulrich Kopf, AT
  7. DM Goldsun Gaia (Goldsun), Tocchi Filippo ILaria E Attilio SS Societa, ES
  8. Bons-Holsteins Aaltje 126 (Shadow), Bons Holsteins, NL
  9. Woodhey Atwood Sally (Atwood), Woodhey Dairy Ltd., UK
  10. Giessen Gorgeous 9 (McCutchen), T. van Vliet, NL

Junior Two: Cow – Dec 2013 – April 2014 (13)

CPP AFTERSHOCK PANDORA-=0 1st place Junior 1 All-European Champion Holstein Show Holland

CPP AFTERSHOCK PANDORA-=0
1st place Junior 2
All-European Champion Holstein Show
Holland

  1. CPP Aftershock Pandora (Aftershock), Comex Currat-Papaux-Piller, CH
  2. Wyndford Atwood Grey 90 (Atwood), Wilfre Maddocks Ltd., UK
  3. Grang-Neuve Atwood Oxford (Atwood), Ferme la Waebera & Richard Villeneuve, CH
  4. La Waebera Dempsey Jetta (Dempsey), Ferme la Waebera, CH
  5. CPP Absolute Reinette (Absolute), Junker & Grasser, CH
  6. Tramilda N Camilla (Sympatico), Devon Lhmoller & Micheal utze, DE
  7. Firstlook Aftershock Ricki (Aftershock), S Whittaker & J Doherty , UK
  8. CME Atwood Ginerva (Atwood), Errera Holsteins Di Davide Errera & Al-BE-Ro, IT
  9. HTH Lafayette (Moya), Claude Thein, LU
  10. La Portea Airlift Latina (Airlift), TJR Portea Soc Agr & La Magnolia, IT

Junior Three: Cow – Mar 2013- November 2013 (14)

NAOMI 1st place Junior 3 All-European Champion Holstein Show Austria

NAOMI
1st place Junior 3
All-European Champion Holstein Show
Austria

  1. Naomi (Yorick), Ulrich Kopf, AT
  2. Princes (Odyssey), JUrgen Hobbie, DE
  3. Ponderosa Let It Snow Angi ET (Let It Snow), Ponderosa Holsteins, ES
  4. Wiesenfeld Rosalina (Atwood), RZB Wesnfeld Rubesam & Rupert Wenger, DE
  5. Gwenn Izaray (Atwood), GAEC Wilt & Erhart & Mark Junker, FR
  6. Riverdane SVS Atlee ET (Saloon), Riverdane Holsteins, UK
  7. JS Lucinda (Meridian), OF JongSteins, NL
  8. Big Time Patricia (Atwood), Wilfried & Eckhard Hauck, DE
  9. Bons-Holsteins Dikkie 183 (Lauthority), Bons Holsteins, NL
  10. Bons-Holsteins Koba 213 (Windbrook), Bons Holsteins, NL

Intermediate One: Cow – Dec 2012 – April 2013 (12)

CAPJ IRANA 1st place Intermediate 1 All-European Champion Holstein Show France

CAPJ IRANA
1st place Intermediate 1
All-European Champion Holstein Show
France

  1. Capj Irana (Uno), GAEC Cabon, FR
  2. Magnolia Artes Tequila (Artes), AZ AGR LA Magnolia Di Balma & C Soc Agr & AZ Berta, IT
  3. Zuaber (Van Gogh), Hermine & Josef Strohmayer, AT
  4. DUF Happy (Lauthority),GAEC Duff Holstein, Joel Vigne & Philippe Deru, FR
  5. Resto Meridian Ila Gold (Meridian), Ferme la Waebera, CH
  6. Badiola Stanleycup Melissa (Stanleycup), Gan Diplomada Badiola SL, ES
  7. LLH Carolin (Acme), Heinz Tangermann, DE
  8. Sho Moorise (Bradnick), Wilken Schwarze, DE
  9. ICow Huddlesford Princess ET (Atwood), Icow & Huddlesford Holsteins, UK
  10.  Zandenburg Meridian Camilla (Meridian), Sommers Melkveehouderij VOF, NL

Intermediate Two: Cow born May 2012- August 2012 (12)

DOTTI STANLEYCUP WHITE 1st place Intermediate 2 All-European Champion Holstein Show Italy

DOTTI STANLEYCUP WHITE
1st place Intermediate 2
All-European Champion Holstein Show
Italy

  1. Dotti Stanleycup White (Stanleycup), Errera Holsteins Di Davide Errera & La Corte Di Dotti, IT
  2. Newbirks Jazz 1584 (Lavenguard), R& E Butterfield, UK
  3. Hodaia Du Tombuy (Fever), GAEC du Tombuy & GAEC DerrierelaTour,FR
  4. Halloween Du Loup (Goldwyn), Jacques Creppe & Sebastien Saspj, DE
  5. Hay RiverEt De Lesperance (Dempsey), Stephen Reys & Remy Colpaert, BE
  6. Lauthanie De Bois Seigneur (Lauthority), Eddy & Jonas Pussemier, BE
  7. ICow Huddlesford Hedwig (Gunnar), ICOw, Huddlesford & Elite Street, UK
  8. HBL Chanteuse (Pioneer), Carlo & Pit Bosseler, LU
  9. Evening Stanleycup Jennifer (Stanleycup), Even Hill Farm Ltd., UK
  10. Malgache De Jassogne (Bolton),Rik &Florence Crevits, B

Intermediate Three – Cow born May 2012- August 2012 (12)

HELINE 1st place Intermediate 3 All-European Champion Holstein Show France

HELINE
1st place Intermediate 3
All-European Champion Holstein Show
France

  1. Heline (Chelios), M Rabin Patrick, FR
  2. Molino Aitana (Farfan), Errera Holsteins Di Davide Errera & Molino Terenzano, IT
  3. Hera De L-Esperance (Tailor), Earl de L’elevage de L Esperance, FR
  4. San Secondo Royal E Vendemmia (Eudon), Allevamento Beltramiono SS AGRI DI Beltramino F. LLI EC, Al BE RO, MRC, Lorenz Bach & Luca Sarreri, IT
  5. Roccafarm Seaver Zeava (Seaver), Egon Strudthoff, DE
  6. Flora Atwood Mahela (Atwood), Casa Flora Sdad.Civil, ES
  7. GS Alliance Goldwyn Fantasy (Goldwyn), S Bro Holstein & Swiss, CH
  8. Riverdane Sid Jolie (Sid), Riverdane Holsteins, UK
  9. Ponderosa Acme Pledge (Acme), Ponderosa Holsteins, ES
  10. Toc-Farm SidSelina (Sid), Tocchi Filippo Ilaria E Attilio SS Societa Agricola, IT

Intermediate Three: Cows born Oct 2010 – Apr 2011 (12)

CASERINI F ALEXANDER EPICA 1st place Intermediate 4 All-European Champion Holstein Show Italy

CASERINI F ALEXANDER EPICA
1st place Intermediate 4
All-European Champion Holstein Show
Italy

  1. Caserini F Alexander Epica (Alexander), Errera Holsteins Di Davide Errera & Eredi Caserina, IT
  2. DH Gold Chip Darling (Goldchipo), Roger Frossard, CH
  3. Bons-Holsteins Ella 192 (Seaver), Bons-Holsteins, NL
  4. Twinmargo Its all about me (Sanchez), M Leclerc Pascal & Illy Genetics, FR
  5. Savoleyre Windbrook Gypsy (Windbrook), Charrier Bruno, CH
  6. Meisterhofer Royal Rongname (Atwood), T Hartl, G Knittel-Frank, G Kronberger & R Wenger, AT
  7. Hermine Tula (Goldchip), M Tual Frank, FR
  8. Giessen San Goerdy Copycat (Sanchez), Rainer Engelke & Eike Spangenberg, DE
  9. Future Dream H Fien (Sid), Future Dream Holsteins, NL
  10. Future Dream H Darina (Snowman), Future Dream Holsteins, NL

Senior 1 – 4 & 5 Year Olds (14)

 HALLOW ATWOOD TWIZZLE 1st place Senior 1 All-European Champion Holstein Show Italy

HALLOW ATWOOD TWIZZLE
1st place Senior 1
All-European Champion Holstein Show
Italy

  1. Hallow Atwood Twizzle (Atwood), Allevamento Nure Soc Agr SS, Al BE RO, Pat Conroy & Gary Jones, IT
  2. Rogy Goldwyn Ghardaia (Goldwyn), Joe Demierre, CH
  3. Gerboise (Atwood), Allevamento Nure Soc Agr SS, Al BE RO & Quim Serrabassa/Triangle Holstein, IT
  4. Hellender Goldwyn Griffen (Goldwyn), Christian & Jacques Rey, CH
  5. Bel Barclay Selen (Barclay), Allevamento Beltramino SS Agri Di Beltramino F LLI EC & AL BE RO, IT
  6. BWH Annika (Atwood), Wille, Bollhorst, Melbaum & Kallass, DE
  7. Badiola Atwood Koketa (Atwood), Gan Diplomada Badiola SL, ES
  8. Griffe Des Capucins (Boldwyn), GAEC Des Capucins, FR
  9. Rey 547 Sonrrisa Sid (Sid), SAT Rey De Minotelo, ES
  10. BB A Gloria Grace (Alexander), Alois Bliem, AT

Senior 2 – 6 & 7 Year Olds (15)

GALYS-VRAY 1st place Senior 2 All-European Champion Holstein Show Switzerland

GALYS-VRAY
1st place Senior 2
All-European Champion Holstein Show
Switzerland

  1. Galys Vray (Atwood), Junker, Staub, Al BE RO, CH
  2. Illens Atwood Australia (Atwood), MA & C Laird, UK
  3. Jomagro Goldywn Jasmin (Goldwyn), Errera Holsteins Di Davide Errera, Agriber & Marcella Ladina, IT
  4. Le Moal Lheros Elaniss (Lheros), Wilcor Holsteins, DE
  5. Sahara Sanchez Ambroisia 3 ET (Sanchez), Riverdane Holsteins, UK
  6. Illens Velvet Valesia (Velvet), Jacques Rouiller, CH
  7. Melody (Delete),Josef Garzaner, AT
  8. Derbovens GW Gesha (Goldwyn), Rinderzuchtbetrieb Deboven, DE
  9. Rele (Alliance), Christoph & Alexander Gstohl, AT
  10. Pom Flower (Baxter), Earl de la Grande Pommeraie & GAEC du Petit Rocher, FR

Senior 3 – 8 Year Old & Over (15)

ASHLYNVRAY GOLDWYN 1st place Senior 3 All-European Champion Holstein Show Spain

ASHLYNVRAY GOLDWYN
1st place Senior 3
All-European Champion Holstein Show
Spain

  1. Ashlyn Vray Goldwyn (Goldwyn), Ponderosa Holsteins, ES
  2. Lady Gaga (Modest), Henrik Willie & Friedrich Koster, DE
  3. Ilera Libertiy Glen (Captain), llera Her SC, ES
  4. Ptit Coeur Affirmed Medecina (Affirmed), Corinne & Erhard Junker, CH
  5. Bons Holsteins Koba 191 (Jasper), Bons- Holsteins, NL
  6. Mattenhof Goldwyn Ronja (Goldwyn), Gobeli Holstein, CH
  7. Pacho Goldwyn Telva (Goldwyn), Gan Diplomada Badiola SL & Casa De Pacho, ES
  8. Delicieuse (Pagewire), Gobeli Holstein, CH
  9. Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence), H Wright & Son, UK
  10. Dubai (Pagewire), GAEC du Fosse des Rois, FR

Country Groups (10)

group

  1. France
  2. Switzerland
  3. Spain
  4. Italy
  5. Germany
  6. Austria
  7. United Kingdom
  8. Luxembourg
  9. Belgium
  10. Czech Republic

Leave a Reply

Send this to a friend