meta International Dairy Week National Ayrshire Show :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

International Dairy Week National Ayrshire Show


Junior Champion Heifer – Hurlstone Mabel Twilight Hurlstone Ag High School, Glenfield, NSW
Reserve Junior Champion Heifer – Katandra Farms Burdette Two-Didj G Bawden & R Burgmann, Warragul, VIC
Honorable Mention Junior Champion Heifer – Paschendaele Cinder Blossom-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW

Intermediate Champion – Paschendaele P.R.Blossom-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW
Reserve Intermediate Champion – Roland Lodge Poker Corn Canobie Partnership, Drouin West, VIC
Honourable Mention – Woodburn Park Gypsy Bear AC & DE Biffin, Cawdor, NSW

Champion Cow – Encore Pardner Didjago G Bawden & R Burgmann, Warragul, VIC
Reserve Champion Cow – Boldview Far Knightstar Boldview Farms, Jervois, SA
Honourable Mention Champion Cow – Woodburn Park Ginny AC & DE Biffin, Cawdor, NSW

Grand Champion Ayrshire – Encore Pardner Didjago G Bawden & R Burgmann, Warragul, VIC

Exhibitor Encouragement Award James Dillon James Dillon, Waaia, VIC

Premier Sire Des Chamois Poker Semex

Premier Breeder Scott Bramley Boldview Farms, Jervois, SA

Premier Exhibitor Scott Bramley Boldview Farms, Jervois, SA

Class 01 Heifer, born on or after 01/07/14

IMG_0196

  1. Liddel Fb Elena S & R Cole, Wagga Wagga, NSW 15-07-2014 Free Beer Liddel Pardner Elena
  2. Ben-E-Geez Doublewhammy Rose-AI BG Hentschke, Glencoe, SA 07-07-2014 Family-Af-Ayr Doublewhammy Enterprise Ristourn Rose 2
  3. Geelunga Bman Candice Geelunga Ayrshires, Echunga, SA 22-08-2014 Palmyra Aclaim Bradman Geelunga Rip Charlotte
  4. Enterprise Doublewhammy Rose 3 MJ & LR Hentschke, Glencoe, SA 06-07-2014 Family-Af-Ayr Doublewhammy Enterprise Ristourn Rose 3
  5. Paschendaele Winter Blossom-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW 20-07-2014 Terrace Bank Titan Paschendaele Spottie Blossom-ET
  6. Ghinni Creek Simone M & J Eagles, Moto, NSW 28-07-2014 Nexus Dreamer Hurlstone Diedre Solax

Class 02 Heifer, born 01/01/14 to 30/06/14

IMG_0216

  1. Katandra Farms Burdette Two-Didj G Bawden & R Burgmann, Warragul, VIC
  2. Ben-E-Geez Doublewhammy Beautiful 2 BG Hentschke, Glencoe, SA 25-04-2014 Family-Af-Ayr Doublewhammy Ben-E-Geez Logies Beautiful
  3. Liddel R2 Skye S & R Cole, Wagga Wagga, NSW 15-03-2014 Reality Regal Park Skye
  4. Cher-Bar Lacey’s Dream Cheryl Liebich, Jervois, SA 12-01-2014 Nexus Dreamer Cher-Bar Zion Lacey
  5. Munden Farms Ambush Susie Munden Farms, Nilma North, VIC 16-05-2014 Munden Farms Milk Ambush Midway Park Sassy
  6. Regal Park Realistic Solax S & R Cole, Wagga Wagga, NSW 22-01-2014 Reality Hurlstone Deborah Solax

Class 03 Heifer, born 01/07/13 to 31/12/13

IMG_0262

  1. Paschendaele Cinder Blossom-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW 03-08-2013 Palmyra Poker Riggins Paschendaele Bonnie Brae Blossom
  2. Billaview Dream Lilly (T) C Afford, Woods Point, SA 23-07-2013 Nexus Dreamer Boldview Rebel Lillium
  3. Ghinni Creek Whistling Dixie M & J Eagles, Moto, NSW 20-09-2013 Palmyra Tri Star Burdette Paschendaele Dixies Damon
  4. Parkville Burdette Didja J Dillon, Waaia, VIC 14-07-2013 Palmyra Tri-Stay Burdette Encore Pardner Didjalynda
  5. Boldview Faraway Dreamer Munden Farms, Nilma North, VIC 04-08-2013 Nexs Dreamer Boldiew Far Knigtstar
  6. Roland Lodge Dream Corn Canobie Partnership, Drouin West, VIC 11-08-2013 Nexus Dreamer Roland Lodge Corny

Class 04 Heifer, Dry born 01/01/13 to 30/06/13

IMG_0277

  1. Hurlstone Mabel Twilight Hurlstone Ag High School, Glenfield, NSW 08-05-2013 Mayfield Farm Reality Rosytoon Hurlstone Kondle Twilight
  2. Mayfield Farms Shimitan P & V Timbs, Jaspers Brush, NSW 03-02-2013 Terrace Bank Titan-ET Regal Park Shimmer
  3. Ghinni Creek Flash M & J Eagles, Moto, NSW 05-03-2013 Paschendaele Where’S Wally Paschendaele Flair
  4. Liddel Showstar Flora S & R Cole, Wagga Wagga, NSW 03-01-2013 Showstar Liddel Olympic Flora
  5. Enterprise W Whammy Gaiety MJ & LR Hentschke, Glencoe, SA 26-04-2013 Family Af-Ayr Doublewhammy Enterprise Cee Gaiety
  6. Paschendale Klassy Burd IMP-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW 17-03-2013 Palmyra Tri Star Burdette Stillmore Bbk Klassy

Class 05 Heifer, Dry born 01/07/12 to 31/12/12

IMG_0291

  1. Munden Farms Dream Barcardi Munden Farms, Nilma North, VIC 15-10-2012 Nexus Dreamer Midway Park Bourbon
  2. Cher-Bar Double Incarnie Caitlin Liebich, Jervois, SA 12-11-2012 Family Af-Ayr Double Whammy Cher-Bar Autumn Incarn
  3. Midway Park Fairy Dust 2 PA & JN Flanagan, Moama, NSW 09-10-2012 Midway Park Helper Midway Park Fairy Diego
  4. Geelunga Riggins Stella Geelunga Ayrshires, Echunga, SA 08-08-2012 Palmyra Poker Riggins Geelunga Balts Speck
  5. Arila Barny’s Pact WP & AM Macadam, Gillieston, VIC 23-11-2012 Rockvale Barnstormer Midway Park Pardy Pact

Class 06 Heifer, Dry born 01/07/11 to 30/06/12

  1. Arila Locket 3 WP & AM Macadam, Gillieston, VIC 04-07-2011 Ayrlands Gaels National Roland Lodge Olympic Locket

Class 07 Heifer, 2yrs in Milk, born 01/07/12 to 30/06/13

IMG_0313

  1. Paschendaele P.R.Blossom-ET Eagles Partnership, Gooloogong, NSW 28-07-2012 Palmyra Poker Riggins Paschendaele Bonnie Brae Blossom
  2. Boldview Pretty Rose Boldview Farms, Jervois, SA 12-07-2012 Forever Schoon Pretty Boy Boldview Plata Rose
  3. Enterprise Double Whammy Rose GA & LJ Klatt & Family, Mt Barker, SA 02-07-2012 Family Af-Ayr Doublewhammy Enterprise Iceman Rose 2
  4. Paschendaele Hayley’s Star Eagles Partnership, Gooloogong, NSW 16-10-2012 Palmyra Tristar Burdette Paschendaele Hayley’s Comet
  5. Midway Park Berthas Dream PA & JN Flanagan, Moama, NSW 22-08-2012 Nexus Dreamer Midway Park Berthas Crown
  6. Rockvale Dreamer Tiffany MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 15-08-2012 Nexus Dreamer Rockvale Conn Tiffany 2

Class 08 Heifer, 2 1/2yrs in Milk, born 01/01/12 to 30/06/12

IMG_0315

  1. Woodburn Park Gypsy Bear AC & DE Biffin, Cawdor, NSW 10-04-2012 Paschendaele Prince Balthazar Woodburn Park Fossie Bear
  2. Enterprise Ristourn Redrose MJ & LR Hentschke, Glencoe, SA 13-05-2012 Lagace Ristourn Enterprise Mattie Blackrose
  3. Rockvale Burdette Viola 2 Araluen Park, Shady Creek, VIC 09-05-2012 Palmyra Tri-Star Burdette Rockvale Pardner Viola
  4. Rockvale Riggins Gold MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 27-05-2012 Palmyra Poker Riggins Rockvale Jolly Gold
  5. Boldview Oblique Map Boldview Farms, Jervois, SA 21-03-2012 Jalyca Oblique Midway Park Milk Nap
  6. Geelunga Burdette Tyndall Geelunga Ayrshires, Echunga, SA 25-05-2012 Palmyra Tri Star Burdette Geelunga Harmony Thea

Class 09 Cow, 3yrs in Milk, born 01/07/11 to 31/12/11

  1. Roland Lodge Poker Corn Canobie Partnership, Drouin West, VIC 22-11-2011 Des Chamois Poker Roland Lodge Corny
  2. Boldview Bendig Atlas Boldview Farms, Jervois, SA 08-09-2011 Palmyra Jerry Bendig Boldview Raider Atla
  3. Cher-Bar Poker Incarnation Cheryl Liebich, Jervois, SA 07-08-2011 Des Chamois Poker Cher-Bar Mp Incarnate
  4. Rockvale Poker Ruby MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 24-08-2011 Des Chamois Poker Rockvale Links Ruby
  5. Rockvale Poker Prim 3 J Dillon, Waaia, VIC 08-08-2011 Des Chamois Poker Rockvale Ripken Prim
  6. Arila Gay Marquisite 6 WP & AM Macadam, Gillieston, VIC 03-12-2011 Arila Trojan Arila Gay Marquisite 3

Class 10 Cow, Dry born before 01/07/11

  1. Blauvelt Park Neville PA & JN Flanagan, Moama, NSW 24-09-2009 Hunnington Mandella Blauvelt Park Merri Rose

Class 11 Cow, 4yrs in Milk, born 01/07/10 to 30/06/11

 

  1. Woodburn Park Ginny AC & DE Biffin, Cawdor, NSW 20-03-2011 Wroughton Lord Winston Woodburn Park Gill
  2. Enterprise Ristourn Rose MJ & LR Hentschke, Glencoe, SA 21-11-2010 Lagace Ristourn Enterprise Wilton Rose
  3. Rockvale Poker Tammy MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 22-04-2011 Des Chamois Poker Rockvale Harle Tammy
  4. Midway Park Polkie Orange Araluen Park, Shady Creek, VIC 10-08-2010 Des Chamois Poker Middway Park Kates Orange
  5. Ghinni Creek Frantic M & J Eagles, Moto, NSW 15-05-2011 Palmyra Tri Star Reality Paschendaele Frenzy
  6. Rockvale Reality Locket MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 21-03-2011 Palmyra Tri-Star Reality Rockvale Pardner Locket 5

Class 12 Cow, 5yrs in Milk, born 01/07/09 to 30/06/10

IMG_0345

  1. Araluen Park Poker Pam Araluen Park, Shady Creek, VIC 14-07-2009 Des Chamois Poker Araluen Park Pam
  2. Geelunga Hundella Iris Geelunga Ayrshires, Echunga, SA 27-04-2010 Hunnington Mandella Geelunga Raker Iris
  3. Rockvale Conn Emileta 2 WP & AM Macadam, Gillieston, VIC 21-03-2010 Shady Walnut Conn Rockvale Pardner Emileta
  4. Rockvale Conn Venus MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC 19-05-2010 Shady Walnut Conn Rockvale Laser Venus
  5. Magic Park Shady Maiden R McFee, Casterton, VIC 09-08-2009 Shady Walnut Conn Glen Afton Trident Margiebelle
  6. Midway Park Carrie Munden Farms, Nilma North, VIC 19-01-2010 Hunnington Mandella Dairylea Connie

Class 13 Cow, 6yrs & over in Milk, born before 01/07/09

IMG_0352

  1. Encore Pardner Didjago G Bawden & R Burgmann, Warragul, VIC 01-07-2005 Woodland View Pardner Neillunga Didjago
  2. Boldview Far Knightstar Boldview Farms, Jervois, SA 14-08-2007 Tararua Knights Star Boldview Trident Farquhar
  3. Bluegum Park Ice Dust Araluen Park, Shady Creek, VIC 11-01-2006 Kellcrest Ice Man Kalinda Stardust 2
  4. Midway Park Linmira Munden Farms, Nilma North, VIC 29-07-2003 Hunnington Admiral Midway Park Lingold
  5. Magic Park Shady Lady R McFee, Casterton, VIC 08-11-2008 Shady Walnut Conn Rockvale Trident Lorna 10
  6. Paschendaele Sporty Spice M & J Eagles, Moto, NSW 09-02-2008 Raybrook Reme Paschendaele Triple Spice

Class 15 Pen of Three Females owned by the Exhibitor – the Eric & STyhlveia E Eaaggleles sF aMmeimlyorial Trophy

  1. Boldview Farms, Jervois, SA
  2. MI & JR Hyland, Pine Lodge, VIC
  3. M & J Eagles, Moto, NSW

Class 14 Best Udder

  1. Woodburn Park Ginny AC & DE Biffin, Cawdor, NSW

 


Leave a Reply

Send this to a friend