meta IDW Holstein Show 2015 :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

IDW Holstein Show 2015


Grand Champion – Elmar Ice Jessica – Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

Exhibitor Encouragement Award – Justin Johnson

Premier Breeder – Bluechip Genetics

Premier Exhibitor – Bluechip Genetics

For over 250 pictures from the show click here

Junior Champion – Bluechip Goldchip Bonnie – Bluechip Genetics & Fairvale Holsteins, Zeerust, VIC
Reserve Junior Champion – Avonlea -YFWindbrook Cinnamon-ET, Cinnamin Partners, Main Beach, QLQ
Honourable Mention – Bluechip Finalcut Marion, Bluechip Genetics, P Hurley & D Palmer, Zeerust, VIC

Intermediate Champion – Paringa Windsorm Ezra, Bluechip Genetics & P Malcolm, Zeerust, VIC
Reserve Intermediate Champion – Avonlea Winbrook Lulu 2 IMP-ET – Elmar Holsteins & R Blackburn, Leitchville, VIC
Honourable Mention – Sleepy Hollow Jasper Posey – Woodlawn Holsteins, Finley, NSW

Senior Champion Cow – Elmar Ice Jessica – Elmar Holsteins, Leitchville, VIC
Reserve Senior Champion Cow – Elmar Goldwyn Jessica 11-ET – Elmar Holsteins, Leitchville, VIC
Honourable Mention Senior – Elmar Goldwyn Jessica 4-ET – Elmar Holsteins, Leitchville, VIC
archrival ad

Class 1 – Heifer, born on or after 01/07/14

Hillview Park Trixies Dundee 1st place Class 1

Hillview Park Trixies Dundee

1 Hillview Park Trixies Dundee GG & JD McPhee, Finley, NSW

05-08-2014

Dundee
2 Glomar Supersire Sarah 5310 Glomar Holsteins, Bandalaguah, VIC

11-08-2014

Seagul Bay Supersire
3 Coolea Brokaw Smoothie Crawford Family, Numbaa, NSW

01-07-2014

Mr Atwood Brokaw
4 Lindon LG Sienna-IMP-ET S Redgrove, Singleton, NSW

02-07-2014

Genervations Liquid Gold Ex
5 Bluechip Braxton Whynot-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

09-07-2014

Regancrest S Braxton
6 Avonlea Acme Pompeil-ET-RED JH & CJ Gardiner, Cardinia, VIC

08-07-2014

KHW Elm-Park ACME
7 Arrallik Fireworks Mistress C Yarnold, Wingham, NSW

09-07-2014

Serenityhill Fireworks
8 Beclah Park Goldchip Nardoo S & R Joyce, Tennyson, VIC

19-07-2014

Mr Chassity Gold Chip
9 Emu Banks Supersire Daria 7630 BJ & JL Dickson, Terang, VIC

31-07-2014

Seagull-Bay Supersire-ET
10 Cairnhill Dreams Perfect S & M Milne, Strathmerton, VIC

01-10-2014

Heavenly Golden Dreams

CLASS 2 – All Australian Heifer – under 12 months on show day – Graham Simpson Memorial

Bluechip Toffee's Apple-RC 1st Place Class 2

Bluechip Toffee’s Apple-RC

1 Bluechip Toffee’s Apple-RC-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

08-03-2014

MS Atlees Sht Aftershock
2 Bushlea GS Satin AJ & S Mackie, Meeniyan, VIC

15-02-2014

Toc-Farm Goldsun
3 Hillview Park Look At Me GG & JD McPhee, Finley, NSW

25-03-2014

Atwood
4 Bluechip Goldchip Beciee-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

14-04-2014

Mr Chassity Gold Chip
5 Emu Banks Shottle Shade 7427 BJ & JL Dickson, Terang, VIC

06-03-2014

Picston Shottle
6 Hillview Park Trixies Dundee GG & JD McPhee, Finley, NSW

05-08-2014

Dundee
7 Glomar Supersire Sarah 5310 Glomar Holsteins, Bandalaguah, VIC

11-08-2014

Seagul Bay Supersire
8 Next Generation Atwood Josie J & A Noonan, Invergordon, VIC

28-05-2014

Maple-Downs-I G W Atwood-ET
9 Bluechip Goldwyn Suzette-IMP-ET K & R Anderson, Yarroweyeh, VIC

27-02-2014

Braedale Goldwyn
10 Avonlea-YFWindbrook Cinnamon-ET Cinnamin Partners, Main Beach, QLD

21-02-2014

Gillette Windbrook-ET

CLASS 3- Heifer, born 01/01/14 to 30/06/14

Avonlea -YFWindbrook Cinnamon

Avonlea -YFWindbrook Cinnamon

1 Avonlea -YFWindbrook Cinnamon-ET Cinnamin Partners, Main Beach, QLD

21-02-2014

Gillette Windbrook-ET
2 Bluechip Toffee’s Apple-RC-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

08-03-2014

MS Atlees Sht Aftershock
3 Broadway Gold Satin Peatling Family, Toolamba, VIC

04-01-2014

Toc-Farm Goldfish-ET
4 Bushlea GS Satin AJ & S Mackie, Meeniyan, VIC

15-02-2014

Toc-Farm Goldsun
5 Sun Vale Attitude Jodie Sun Vale Holsteins, Yarraweyeh, VIC

12-01-2014

Damartini Attitude-ET-RED
6 Hillview Park Look At Me GG & JD McPhee, Finley, NSW

25-03-2014

Atwood
7 Emu Banks Shottle Shade 7427 BJ & JL Dickson, Terang, VIC

06-03-2014

Picston Shottle
8 Killarra Park Braxton Pam C Yarnold, Wingham, NSW

09-02-2014

Regancrest Braxton
9 Diamond Guthrie Allure-IMP-et K & R Cochrane, Gympie, QLD

15-01-2014

Fustead Goldwyn Guthrie
10 Coomboona Goldchip Lacey Coomboona Holsteins, Coomboona, VIC

03-03-2014

Mr Chassity Gold Chip

Class 4  Heifer, born 01/07/13 to 31/12/13

Bluechip Finalcut Marion

Bluechip Finalcut Marion

1 Bluechip Finalcut Marion Bluechip Genetics, P Hurley & D Palmer, Zeerust, VIC

09-08-2013

Gillette Finalcut
2 Bluechip Alexander Gypsy Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

03-07-2013

Golden-Oaks ST Alexander
3 Moonshay Park Dundee Trixie-ET Peatling Family, Toolamba, VIC

20-08-2013

Regancrest Dundee
4 Waljasper Braxton Frosty-ET CP & SJ Walsh, Jaspers Brush, NSW

03-07-2013

Regancrest Braxton
5 Carisma Cairnhill Paradise 6-ET Zanders Family, Kialla, VIC

02-07-2013

Regancrest Braxton
6 Warwick Farm Sweet Ascandy N & N Pearce, Bega, NSW

13-07-2013

Pine-Tree Sid
7 Bluechip Alexander Connie S & J Sieben, Torrumbarry, VIC

15-07-2013

Golden-Oaks Alexander
8 Glomar Mogul Wendy 4996 Glomar Holsteins, Bandalaguah, VIC

03-07-2013

Mogul
9 Windy Ridge Atwood Licorice IMP-ET Windy Ridge Holsteins, Cohuna, VIC

13-08-2013

Maple Downs I G W Atwood
10 Dundee Atwood Rae Dundee Quality Holsteins, Girgarre, VIC

15-08-2013

Atwood

Class 5- Heifer, Dry born 01/01/13 to 30/06/13

Bluechip Finalcut Marion

Bluechip Finalcut Marion

1 Bluechip Finalcut Marion Bluechip Genetics & Fairvale Holsteins, Zeerust, VIC

27-04-2013

Mr Chassity Gold Chip
2 Bluechip Sid Madison-IMP-ET Peatling Family, Toolamba, VIC

08-01-2013

Pine Tree Sid
3 Bluechip Damion Beauty-IMP-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

13-01-2013

Erbacres Damion
4 Sugar’n’Spice Windbrook Delca Bluechip Genetics&Sugar’n’Spice Syndicate, Zeerust, VIC

27-02-2013

Gillette Windbrook
5 Brindabella Amazing Mindy S & J Sieben, Torrumbarry, VIC

26-04-2013

Mr Atlees Altaamazing
6 Windy Ridge Braxton Paradise IMP-ET Windy Ridge Holsteins, Cohuna, VIC

10-03-2013

Regancrest S Braxton
7 Bluechip Windbrook Noni-ET Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

05-01-2013

Gillette Windbrook
8 Coolea Afters Bunny Crawford Family, Numbaa, NSW

08-01-2013

MS Atlees Aftershock
9 Coomboona Braxton Lady Coomboona Holsteins, Coomboona, VIC

14-04-2013

Regancrest Braxton
10 Juleanwes Windy Dita Diamond Genetics Aust, Canbewarra, NSW

14-01-2013

Gillette Windhammer

Class 9 – Heifer, 2yrs in Milk, born 01/07/12 to 30/06/13

Moonshay Park Winbrook Sondea

Moonshay Park Winbrook Sondea

1 Moonshay Park Winbrook Sondea-ET Peatling Family, Toolamba, VIC

27-09-2012

Gillette Winbrook
2 Cairnhill Braxton Perky 2-ET Zanders Family, Kialla, VIC

03-07-2012

Regancrest Braxton
3 Benlargo Atwood Aura Benlargo Holsteins, Glencoe SA

04-09-2012

Maple Down GW Atwood
4 Beclah Park Bradnick Waffle S & R Joyce, Tennyson, VIC

04-09-2012

Regancrest GV S Bradnick
5 Avonlea Sid Lana IMP-ET JH & CJ Gardiner, Cardinia, VIC

07-07-2012

Pine Tree Sid
6 Gorbro Gypsy Fever Gordon Brothers, Cohuna, VIC

02-07-2012

Crackholm Fever
7 Mandelyn Candy D Simola M, N & E Strong, Jamberoo, NSW

05-08-2012

Mandelyn Ladino Candy
8 Coomboona Atwood Vello Coomboona Holsteins, Coomboona, VIC

16-09-2012

Maple Downs I GW Atwood
9 Glomar Shamrock Lucky 4778 Glomar Holsteins, Bandalaguah, VIC

06-08-2012

Shamrock
10 Shevron Fever Liberty Shevron Holsteins, Muckatah, VIC

21-08-2012

Crackholm Fever

Class 10 – Heifer, 2 1/2yrs in Milk, born 01/01/12 to 30/06/12

Avonlea Winbrook Lulu 2 IMP

Avonlea Winbrook Lulu 2 IMP

1 Avonlea Winbrook Lulu 2 IMP-ET Elmar Holsteins & R Blackburn, Leitchville, VIC

27-03-2012

Gillette Windbrook
2 Fairvale Damion Melody Bluechip Genetics&Toi Toi Genetics, Zeerust, VIC

25-02-2012

Erbacres Damion
3 Windy Vale Windbrook Frosty-IMP-ET Bluechip Genetics& Windy Vale Holsteins, Zeerust, VIC

09-03-2012

Gillette Windbrook
4 Shevron P S Sylvia Shevron Holsteins, Muckatah, VIC

20-03-2012

Picston Shottle
5 Sensei Atwood Josy Jonathon Jennings, Chapple Vale, VIC

21-05-2012

Maple-Downs-I G W Atwood
6 Carisma Pole Reggie Zanders Family, Kialla, VIC

01-04-2012

Cairnhill Goldwyn Pole
7 Elm Banks Gold Jemima Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

27-02-2012

Toc-Farm Goldsun
8 Elm Banks Dempsey Delila Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

14-03-2012

Lirr Drew Dempsey
9 Eastview Sid Surprise Bluechip Genetics&Eastview Holsteins,Zeerust,VIC

01-04-2012

Pine-Tree Sid
10 Mclennan Park Goldchip Roulette S & R Joyce, Tennyson, VIC

30-03-2012

Mr Chassity Gold Chip

Class 11 – Cow, 3yrs in Milk, Born 01/07/11 to 31/12/11

Paringa Windsorm Ezra

Paringa Windsorm Ezra

1 Paringa Windsorm Ezra Bluechip Genetics & P Malcolm, Zeerust, VIC

01-07-2011

Gillette Windstorm
2 Linsand Damion Riche LR & SJ Thompson & B Cullen, Bracknell, TAS

16-10-2011

Erbacres Damion
3 Brindabella Atwood Juno S & J Sieben, Torrumbarry, VIC

25-08-2011

Maple-Downs-I G W Atwood
4 Rusty Red Apple Becky Judson Jennings, Chapple Vale, VIC

15-08-2011

Apples Absolute
5 Lightning Ridge Atwood Topsy-ET Bluechip Genetics&Lightning Ridge Holsteins, Zeerust, VIC

06-07-2011

Maple-Downs-I G W Atwood
6 Moonshay Park Atwood Bernie Peatling Family, Toolamba, VIC

22-08-2011

Maple Downs Atwood
7 Robsvue Lauthority Shamrock Robsvue, Murray Bridge, SA

01-07-2011

Comestar Lauthority
8 Bluechip Sid Josie Bluechip Genetics&Sunrise Holsteins, Zeerust, VIC

21-08-2011

Pine-Tree Sid
9 Dryfield Roy Paradise C Steel & S Church, Numurkah, VIC

23-08-2011

Roylane Jordan
10 Elm Banks Fever Madeleine Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

01-09-2011

Crackholm Fever

Class 12 – Senior 3, born 01/01/11 to 30/06/11

Sleepy Hollow Jasper Posey

Sleepy Hollow Jasper Posey

1 Sleepy Hollow Jasper Posey Woodlawn Holsteins, Finley, NSW

11-03-2011

Wolcoxview Jasper
2 Gorbro Sanchez O Shimmer-ET Gordon Brothers, Cohuna, VIC

08-01-2011

Gen-Mark Stmatic Sanchez
3 Cairnsdale Atwood Twilight Cairnsdale Holsteins, Nowra, NSW

22-01-2011

Maple Downs-I G W Atwood
4 Cairnsdale VF Atwood Ruby Menzies Farms & M Templeton, Nowra, NSW

01-05-2011

Maple Downs-I GW Atwood
5 Coolea Aftershock Dita Crawford Family, Numbaa, NSW

10-02-2011

Mr Atlees Sht Aftershock
6 Hillview Park Ariel Maida GG & JD McPhee, Finley, NSW

09-05-2011

Atwood
7 Brindabella Alexander Nan S & J Sieben, Torrumbarry, VIC

23-02-2011

Golden-Oaks Alexander
8 Elm Banks Million Ding Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

13-05-2011

England Ammon Million
9 Hill Valley Fever Noni-ET R & H Perrett, Kongwak, VIC

25-05-2011

Crackholm Fever
10 Avonlea Braedale Bettine JH & CJ Gardiner, Cardinia, VIC

11-06-2011

Braedale Goldwyn

Class 13 – Cow, 4yrs in Milk, born 01/07/10 to 31/12/10

Elmar Goldwyn Jessica 11

Elmar Goldwyn Jessica 11

1 Elmar Goldwyn Jessica 11-ET Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

14-08-2010

Braedale Goldwyn
2 Windy Vale Contender Rose-ET Bluechip Genetics & Windy Vale Holsteins, Zeerust, VIC

10-09-2010

Patience Showline Contender
3 Rocket Atwood Connie Bluechip Genetics, Zeerust, VIC

18-11-2010

Maple-Downs-I G W Atwood
4 Valivu Denzel Tamie Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

28-07-2010

La Presentation Denzel
5 Linsand Aspen Cinnamin-ET JH & CJ Gardiner & L Marshall, Cardinia, VIC

06-07-2010

EK Oseeana Aspen
6 Elm Banks Damion Delila Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

20-08-2010

Erbacres Damion
7 Elm Banks Breakout Odessa Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

30-09-2010

Palmcrest Breakout
8 Woodlawn Sanchez Tiffany Woodlawn Holsteins, Finley, NSW

30-11-2010

Gen-mark Stmatic Sanchez
9 Woodlawn Spirte Coconut 4555 Woodlawn Holsteins, Finley, NSW

25-11-2010

Cedarwal Spirte
10 Cairnhill Carisma Paradise Zanders Family, Kialla, VIC

21-11-2010

Ladino Park Talent

Class 14 –  Cow 5yrs in Milk, born 01/07/09 to 30/06/10

Fairvale Baxter Josie

Fairvale Baxter Josie

1 Fairvale Baxter Josie Bluechip Genetics&Fairvale Holsteins, Zeerust, VIC

12-09-2009

Emerald-ACR-SA T-Baxter Fairvale Storm Josie
2 Willette Wyn Alison LA & CM Chesworth, Zeerust, VIC

05-08-2009

Braedale Goldwyn Willette Jocko Alison
3 Wyoming Shottle Mary JH & CJ Gardiner, Cardinia, VIC

13-04-2010

Picston Shottle Wyoming Elysalea Mary
4 Hill Valley Planet Noni-ET R & H Perrett, Kongwak, VIC

02-09-2009

Esanda Taboo Planet Page House Shottle Noni
5 Broadway Goldwyn Tammie-ET Peatling Family, Toolamba, VIC

26-08-2009

Goldwyn Somerell Alen Tabatha
6 Broadway Goldwyn Tabatha-ET Peatling Family, Toolamba, VIC

26-08-2009

Goldwyn Somerell Alen Tabatha
7 Strongbark L Barbie J Strong, Albion Park, NSW

03-01-2010

Strongbark Larry Strongbark Laramie Barb
8 Wellstrand Goldwyn Lulu 4 Shevron Holsteins, Muckatah, VIC

10-04-2010

Braedale Goldwyn Wellstrand Informer Lulu
9 Glomar Planet Lucky 4142 Glomar Holsteins, Bandalaguah, VIC

11-08-2009

Planet Glomar Jose Lucky 3802
10 Corra Lea Aspen Madam Gordon Brothers, Cohuna, VIC

24-09-2009

EK-Oseeana Aspen Corra Lea Hobrealance Madam

Class 15 –  Cow 6yrs in Milk, born 01/07/08 to 30/06/09

Elmar Ice Jessica

Elmar Ice Jessica

1 Elmar Ice Jessica Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

09-04-2009

Braedale Icefyre
2 Blackwood Park Bess 6364 Blackwood Park, Murray Bridge, SA

28-07-2008

Elmar Godstar-ET
3 Luccombe Fulton Nell Luccombe Farms, Finley, NSW

29-07-2008

Luccombe Blitz Fulton
4 Aberfeldie Talent Susa Harklaje Holsteins, Nerrena, VIC

02-01-2009

Ladino Park Talent
5 Elm Banks Bolton Delila Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

24-07-2008

Sandy-Valley Bolton
6 Cairnhill Dundee Flayme-ET Zanders Family, Kialla, VIC

07-08-2008

Regancrest Dundee
7 Southern Star Dundee Pam Southern Star Holsteins, Cobram, VIC

30-07-2008

Regancrest Dundee
8 Gorbro Finalcut Anna Gordon Brothers, Cohuna, VIC

21-04-2009

Gillette Final Cut
9 Cairnhill Goldwyn Elegance 2-ET Zanders Family, Kialla, VIC

20-05-2009

Braedale Goldwyn
10 Avonlea Frontman Pip JH & CJ Gardiner, Cardinia, VIC

20-01-2009

Avonlea Terrason Frontman

Class 16 –  Cow 7yrs & over in Milk, born prior to 01/07/08 – Les Ward Memorial Trophy

Elmar Goldwyn Jessica 4

Elmar Goldwyn Jessica 4

1 Elmar Goldwyn Jessica 4-ET Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

04-07-2006

Braedale Goldwyn
2 Elegant Durham Pooleybridge-ET LR, SJ, CR & LA Thompson, Bracknell, TAS

14-02-2007

Regancrest Elton Durham-ET
3 Melville Park Aspen Marion Shevron Holsteins, Muckatah, VIC

07-11-2005

Ek-Oseeana Aspen
4 Coolea Dundee Wattle Crawford Family, Numbaa, NSW

09-03-2008

Regancrest Dundee
5 Elm Banks Shottle Interest Elm Banks Holsteins, Crossley, VIC

28-05-2008

Picston Shottle
6 Willows Finalcut Sabrina Shevron Holsteins, Muckatah, VIC

30-05-2008

Gillette Final Cut
1 Elmar Goldwyn Jessica 11-ET Elmar Holsteins, Leitchville, VIC

Class 17 – Best Udder – Elmar Goldwyn Jessica 11-ET


Leave a Reply

Send this to a friend