DATE: September 11, 2014
LOCATION: Puyallup, WA
JUDGE: Donald Dubois, QC
HEAD SHOWN: 77 head

Grand Champion – Greenlane Destry Laurel (Destry), Sr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Grand Champion – T-C-G Gold Ring (Goldwyn), 2nd Sr. 3 Yr Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention – Wedgwood Raven Duplex (Duplex), 1st 4 Yr Old, Stanhope Wedgewood Holsteins, BC

Senior Champions B&W Show – Wedgwood Raven Duplex (Duplex), 1st 4 Yr Old, Stanhope Wedgewood Holsteins, BC
Reserve Senior Champion – Cedarwal Sanchez Icing (Sanchez), 2nd 4 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention Senior Champion – Butz-Butler Gold Brandy (Goldwyn), 5 Yr Old, Stanhope-Wedgewood Holsteins, BC

R&W Grand Champions – Greenlane Destry Laurel (Destry), Sr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Grand Champion – Duckett P Lucy (Picalo), Jr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention Grand Champion – Sherona-Hill-I-KKA Red Clover (Advent), Westcoast Holsteins, WA

R&W Senior Champions – Sherona-Hill-I-KKA Red Clover (Advent), Westcoast Holsteins, WA
Reserve Senior Champion – Springhill-OH R-Gemm-Red (Reality), Fabian Almeida, WA

Intermediate Champions B&W Show – Greenlane Destry Laurel (Destry), Sr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Intermediate Champion – T-C-G Gold Ring (Goldwyn), 2nd Sr. 3 Yr Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention Intermediate Champion – Duckett P Lucky (Picalo), Jr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC

Intermediate Champions R&W Show- Greenlane Destry Laurel (Destry), Sr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Intermediate Champion – Duckett P Lucy (Picalo), Jr. 3 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention Intermediate Champion – Big Guns Ready 2 Run (Advent), Sr. 2 Yr Old, Westcoast Holsteins, BC

B&W Junior Champions – Benner Attic Jojo (Attic), Spring Yrlg, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Junior Champion – Westcoast Doorman Amber (Doorman), Winter Heifer, Westcoast Holsteins, BC
Honorable Mention Junior Champion – Westcoast Ladd Aspen (Ladd P), Winter Yrlg, Westcoast Holsteins, BC

R&W Junior Champions – Westcoast Ladd Aspen (Ladd P), Winter Yrlg, Westcoast Holsteins, BC
Reserve Junior Champion – Lookout Empire Shadow Red (Empire), Spring Yrlg, Jason Prinse, BC
Honorable Mention Junior Champion – Wedgewood Absolute Hope (Absolute), Winter Heifer, Stanhope-Wedgewood, BC

Junior Champions Junior Show – Claquato Seaver Silver (Seaver), Senior Yrlg, Claquato Farms, WA
Reserve Junior Champion – Vandyk-S Goldsun Elaria-ET (Goldsun), Winter Yrlg, Blake Schoenbachler, WA
Honorable Mention Junior Champion – Miekelena Cristian Zizi-Red (Christian), Spring Yrlg, Helena VanEss, WA

 

Spring Heifers B&W (3)

1. Sculpture-OF Atwood Expo (Atwood), James Krahn, OR
2. Miekelena Fever Jase (Fever), Helena VanEss, WA
3. MS Claquato-RH D Sharkbait (Damion), Claquato Farms, WA

 

Winter Heifers R&W (1)

1. Wedgewood Absolute Hope (Absolute), Stanhope-Wedgewood, BC
Winter Heifers B&W Show (6)

1. Westcoast Doorman Amber (Doorman), Westcoast Holsteins, BC
2. Miss Ability Lizzy (Ability), Luke Iverson, WA
3. Wedgewood Absolute Hope (Absolute), Stanhope-Wedgewood, BC
4. Westcoast Mccutchen Caramilk (Mccutchen), Chris & Janice Baginksi, WA
5. Wikkshaven Atwood Joy (Atwood), Willswikk Holsteins, BC
6. LJK-Acres Atwood Jo, Mark Leuthold, OR

 

Senior Heifers R&W Show (1)

1. Robin-Hood Pretty in Red (Action Red), Claquato Farms, WA

 

Senior Heifers B&W Show (7)

1. Willswikk Brokaw Rhea (Brokaw), Willswikk Holsteins, BC
2. Westcoast Absolute Ritzy (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
3. Springbend Fever Dashingly (Fever), T&L Cattle, BC
4. Wedgwood Brokaw Gem (Brokaw), Stanhope-Wedgewood, BC
5. Willswikk Brokaw Caroline (Brokaw), Willswikk Holsteins, BC
6. Pacific Rose Alexander Chic (Alexander), Liz Holtcamp WA
7. Robin-Hood Pretty in Red (Action Red), Claquato Farms, WA

 

Summer Yearlings R&W Show (1)

1. WLM Action Bella-Red (Action), Claquato Farms, WA
Summer Yearlings B&W Show (3)

1. Frueh Gold Sublime (Goldfish), Willswikk Holsteins, BC
2. Skyhart Damion Bernadette (Damion), T&L Cattle, BC
3. WLM Action Bella-Red (Action), Claquato Farms, WA
Spring Yearlings R&W Show (2)

1. Lookout Empire Shadow Red (Empire), Jason Prinse, BC
2. Miekelena Cristian Zizi-Red (Christian), Helena VanEss, WA

 

Spring Yearlings B&W Show (6)

1. Benner Attic Jojo (Attic), Westcoast Holsteins, BC
2. Lookout Empire Shadow Red (Empire), Jason Prinse, BC
3. MS Barsilla Atwd Beauty-ET (Atwood), Kara Hale, OR
4. Miekelena Cristian Zizi-Red (Christian), Helena VanEss, WA
5. MS Claquato RH Sweethome, Claquato Holsteins, WA
6. Pacific-Pride Dickey Sedon (Dickey), Mark Leuthold, OR

 

Winter Yearlings R&W Show (1)

1. Westcoast Ladd Aspen (Ladd P), Westcoast Holsteins, BC

 

Winter Yearlings B&W Show (4)

1. Westcoast Ladd Aspen (Ladd P), Westcoast Holsteins, BC
2. Stanhope Alexander Trixie (Alexander), Stanhope-Wedgewood Holsteins, BC
3. Vandyk-S Goldsun Elaria-ET (Goldsun), Blake Schoenbachler, WA
4. LKI Atwood Geraldine (Atwood), Luke Iverson, WA

 

Fall Yearlings B&W Show (3)

1. Willswikk Fever Delanna (Fever), Willswikk Holsteins, BC
2. Claquato Seaver Silver (Seaver), Claquato Farms, WA
3. Robinhood-IB Alchemy Carly (Alchemy), Allen, Mike & Daniel Berry & Luke Iverson, OR

 

Milking Yearlings (3)

1. MS Sheridan Absolute Anna (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
2. Stanhope Sid Dixie (Sid), Stanhope-Wedgewood, BC
3. Wedgewood Alexander Camomile (Alexander), Stanhope-Wedgewood, BC

 

Junior Two Year Olds R&W Show (2)

1. Southrise Secure Andrea (Secure), T&L Cattle, BC
2. Wedgwood Redliner Dezi (Redliner), Jason Prinse, BC

 

Junior Two Year Olds B&W Show (5)

1. Hamming Sid Darla (Sid), Stanhope-Wedgewood, BC
2. Southrise Secure Andrea (Secure), T&L Cattle, BC – Best Udder
3. Skycrest Atwood Lovebug (Atwood), Westcoast, BC
4. Wedgwood Redliner Dezi (Redliner), Jason Prinse, BC
5. T-Triple-T MPH Run for Roses (Dundee), Briar Jeg, WA

 

Senior Two Year Olds R&W Show (1)

1. Big Guns Ready 2 Run (Advent), Westcoast, BC

 

Senior Two Year Olds B&W Show (10)

1. Big Guns Ready 2 Run (Advent), Westcoast Holsteins, BC
2. Morsan Destry Seisme (Destry), Westcoast Holsteins, BC
3. Stanhope Presence Dempsey (Dempsey), Stanhope-Wedgewood, BC
4. Morsan Windbrook Goldygirl (Windbrook), Stanhope-Wedgewood, BC
5. Vandyk-S Gold Chip Nina (Gold Chip), Stanhope-Wedgewood, BC
6. Claquato-RHCB Santa Baby (Gold Chip), Claquato Farms, WA
7. Claquato-RHCB Let it Sno (Gold Chip), T&L Cattle, BC
8. Midway Atwood Murphy (Atwood), Midway Farms, OR
9. Wedgewood Sonora Windbrook (Sonora), Aaron Lancaster, WA
10. TMR Atwood Karma (Atwood), Marissa Apperson, WA

 

Junior Three Year Old R&W Show (1)

1. Duckett P Lucy (Picolo-Red), Westcoast Holsteins, BC
Junior Three Year Olds B&W Show (5)

1. Duckett P Lucy (Picolo-Red), Westcoast Holsteins, BC
2. Willswikk Duplex Dion (Duplex), Willswikk Holsteins, BC – Best Udder
3. Wedgwood Laurally (Damion), Stanhope-Wedgwood, BC
4. Morsan Alxndr Presence (Alexander), Westcoast Holsteins, BC
5. Goldcrest Spearmint Ida (Spearmint), Goldcrest, WA

 

Senior Three Year Olds R&W Show (1)

1. Greenlane Destry Laurel (Destry), Westcoast Holsteins, BC

 

Senior Three Year Olds B&W (1)

1. Greenlane Destry Laurel (Destry), Westcoast Holsteins, BC
2. T-C-G Gold Ring (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
3. Serli Braxton Cindi (Braxton), T&L Cattle, BC
4. Mainstream Sanchez Caree (Sanchez), Goldcrest, WA
5. Rockymountain Atwood Annabelle (Atwood), Willswikk Holsteins BC
6. Goldcrest Pete Pinto (Vandyk-K Goldwyn Pete), Goldcrest WA

 

Four Year Olds R&W Show (1)

1. Springhill-OH R-Gemm-Red (Reality-Red), Famian Almeida, WA

 

Four Year Old B&W Show (7)

1. Wedgwood Raven Duplex (Duplex), Stanhope-Wedgewood Holsteins, BC
2. Cedarwal Sanchez Icing (Sanchez), Westcoast Holsteins. BC
3. Claquato Sanchez Rosalie ET (Sanchez), Claquato Farms, WA
4. Butz Butler Sanchez Banjo (Sanchez), Westcoast Holsteins, BC
5. Ms Midway Shaquille Irish (Shaquille), Midway Farms, OR
6. MS Angelina Angashock (Aftershock), Claquato Farms, WA
7. Springhill-OH R-Gemm-Red (Reality-Red), Famian Almeida, WA

 

Five Year Olds B&W Show (4)

1. Butz-Butler Gold Brandy (Goldwyn), Stanhope-Wedgewood Holsteins, BC
2. Midway Lou F Anna (Marshall), Midway Farms, OR
3. Benbie Goldwyn Sadie (Goldwyn), Silvermaple Holsteins, BC
4. Goldcrest Gold Lucy (Goldwyn), Aaron Lancaster, WA

 

R&W Aged Cows (1)

1. Sherona-Hill-I-KKA Red Clover (Advent), Westcoast Holsteins, BC
Aged Cows B&W Show (5)

1. Robin-Hood Clumbo-ET (Durham), Stanhope-Wedgewood Holsteins BC
2. Sherona-Hill-I-KKA Red Clover (Advent), Westcoast Holsteins, BC
3. Carlar Goldwyn Tiona (Goldwyn), Stanhope-Wedgewood Holsteins, BC
4. Goldcrest Shottle Can-do (Shottle), Aaron Lancaster, WA
5. Goldcrest Gibsons Star (Gibson), Aaron Lancaster, WA