meta Quebec Spring Red & White Show Results :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Quebec Spring Red & White Show Results


Cyrmo Mr Burns Rainbow

Grand Champion: Cyrmo Mr Burns Rainbow, 1st 5-year-old, Pierre Boulet

35th Quebec Spring Red & White Show
Apr. 3 – Victoriaville, QC
Judge – Tyler Doiron, Cap Sante, QC

Junior Champion: Sunrest Barbwire Hayley, 1st senior calf, Sunrest Farm, Heffernan, Phoenix
Res. Junior Champion: Pierstein Redman Java, 1st intermediate yearling, Pierre Boulet, Diamond Hill Farms
HM Junior Champion: Malic Redliner Nelly, 1st summer yearling, Ferme Larochelle senc.

Grand Champion: Cyrmo Mr Burns Rainbow, 1st 5-year-old, Pierre Boulet
Res. Grand Champion: Roneamar 612 Talent Laura-Red, 1st mature cow, Ferme Blondin, T&L Cattle

Intermediate Calf (3)
1. Renely Darwynn Red Bull (Hilrose Darwynn-ET x Renely Red Bull), Ferme Kamlake
2. Vioris Paisley (Bovigen-SF Red Rock x Vioris Starfire Ghost), Ferme Larochelle senc.
3. Bergicel Shiraz Pasta (Rockymountain Shiraz-Red), Martin Bergeron

Senior Calf (11)
1. Sunrest Barbwire Hayley (Hylite Barbwire x Sunrest Rubens Honey), Sunrest Farm, Rob Heffernan, Barclay Phoenix
2. Lima Kelly Barbwire (Hylite Barbwire x Lima Karamel Roseplex), Ferme Kamlake
3. Larochelle Secure Carrelle (Crackholm Secure-Red), Ferme Larochelle senc.
4. Deslacs Talent Alyana-Reed (Ladino Park Talent-Imp), Deslacs Holstein
5. Malic Spectrum Sophie (Charpentier LFG Spectrum), Ferme Malic

Summer Yearling (12)
1. Malic Redliner Nelly (Fradon Redliner x Marinale Sterling), Ferme Larochelle senc.
2. Milibro Barbwire Laurence (Hylite Barbwire x Milibro Rustler Laurence), Ferme Milibro, Laurent Brochu, Martin Rodrigue, Isabelle Duval, Ferme Ricagri
3. Fradon Absolute Juliette (Apples Absolute-Red), Ferme Assomption, Ferme Bourgival
4. Whiskey River Secure Summer (Crackholm Secure-Red), Vale-O-Skene Holsteins
5. Mapel Wood RR Radiance (Sterndale Rose Royce-Red), Mapel Wood Farms, Clarkvalley Holsteins

Junior Yearling (4)
1. Lamaria Madison Hvezda (Orbe-View S Strm Hvezda x Lamaria Mona Lou Likeside), Delapointe Inc.
2. Cotopierre Detox Falone-Red (Our-Favorite Detox-ET x Cotopierre Distrigene Fiona), Ferme St-Pierre et fils enr.
3. Kamlake Galor Rose (MD-Valleyvue Camden-Red), Ferme Kamlake
4. Larochelle Durham Saphir (Durham-Red), Ferme Larochelle senc.

Intermediate Yearling (6)
1. Pierstein Redman Java (Valleyriver Ruben Redman x Ms Del-Hollow Javent-Red-ET), Pierre Boulet, Diamond Hill Farms
2. Larochelle Camden Mally (MD-Valleyvue Camden-Red x Larochelle Shottle Maryland), Ferme Larochelle senc.
3. Deslacs Contender Antille-Red (Patience Showline Contender), Deslacs Holstein
4. Carhol Camden Rosye (MD-Valleyvue Camden-Red), Andre Carbonneau
5. Cangen Atoya Colt-Red (Sandy-Valley Colt P-Red-Tw), Cangen International

Senior Yearling (6)
1. Bourgival MF Michaella (Morsan Frontrunner x Bourgival September Michaelle), Ferme Malic, Ferme Gladiator
2. Larochelle Dusk Rose (Scientific SS Dusk-ET x Larochelle Decker Rosemarie), Ferme Larochelle senc.
3. Cyrmo Empire Rang-Red (Eastwest Red Empire), James St-Cyr
4. Larochelle Melvin Sally (Goldfawn-Hol Melvin-Red), Ferme Larochelle senc.
5. Deslacs Contender Amy-Red (Patience Showline Contender), Deslacs Holstein

Junior Best 3 Females (1)
1. Ferme Larochelle senc.

Junior Breeder & Exhibitor – Ferme Larochelle senc.

Premier Sire of the Heifer Show – Hylite Barbwire

Jr. 2-Year-Old (1)
1. Jolibois Fancy Contender (Patience Showline Contender x Dala-Star-RL Feather-Red), Joannie Vallee

Sr. 2-Year-Old (6)
1. Cotopierre Secure Favorite (Crackholm Secure-Red x Cotopierre September Favorie), Ferme St-Pierre et fils enr.
2. Blondin Picolo Safina (La Presentation Picolo-Red x Blondin Rubens Sany-Red), Ferme Hillover senc, Carlos Herrera, Advance Genetico
3. Giard Picolo Cristie Rouge (La Presentation Picolo-Red), Ferme Giard, enr.
4. Blondin Picolo Rizzoto (La Presentation Picolo-Red), Ferme Blondin
5. Mystique Mackinaw Magique (Rockymountain Mackinaw), Martin Bergeron

Jr. 3-Year-Old (1)
1. Etel Tam Jonah-Red (Ernest-Anthony Jonah-Red x Dreane Tamara Rampage-Red), Ferme Etel Holstein

Sr. 3-Year-Old (1)
1. Cotopierre Selayo Finesse (Gen-I-Beq Selayo x Cotopierre September Fidele), Ferme St-Pierre et fils enr.

4-Year-Old (6)
1. Mellsunset Destry Sabrina (Scientific Destry x Mellsunset Park Josy), Pierre Boulet, Ferme Fortale Holstein
2. Cotopierre Burns Fannie (Dudoc Mr Burns x Cotopierre Distrigene Fiona), Ferme St-Pierre et fils enr.
3. Gordonville Talent Aiden (Ladino Park Talent Imp), Mt. Elgin
4. Charpentier Ritzy Sheerazade (Buckhorn-Acres Ritzy-Red), Ferme Pinstar Holstein
5. Lolisee Debonair Maple (Scientific Debonair), Ferme Dubonlait, Ferme Lolisee

5-Year-Old (1)
1. Cyrmo Mr Burns Rainbow (Dudoc Mr Burns x Cyrmo Rudolph Rascal), Pierre Boulet

Mature Cow (3)
1. Roneamar 612 Talent Laura-Red (Ladino Park Talent Imp x Roneamar 2244 Lakeside Laura), Ferme Blondin, T&L Cattle
2. Micheret Firstred Revolver (Stoneden Revolver x Micheret Hotfirst Steven), Ferme Micheret Inc.
3. Micheret Gigi Salto (Gen-I-Beq Salto), Pierre Caron, Storloft Holstein

 


Send this to a friend